Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω εναλλακτική γυμναστηρίου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πείτε ρε παιδιά εσείς που φαίνεται να το έχετε...τι προτείνετε για 40αρη, καπνιστή, κανονικού βάρους, που δεν το είχε ποτέ με την γυμναστική και ο οποίος πρέπει και θέλει να βελτιώσει την φυσική του κατάσταση (αντοχή, δύναμη κλπ)? Με τα γυμναστήρια ξέρω θα βαρεθώ απο την πρώτη φορά που θα πάω...και sorry απο τον ts απλά είδα οτι το θέμα "άνοιξε" λίγο και είπα να ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, g_f είπε

Για πείτε ρε παιδιά εσείς που φαίνεται να το έχετε...τι προτείνετε για 40αρη, καπνιστή, κανονικού βάρους, που δεν το είχε ποτέ με την γυμναστική και ο οποίος πρέπει και θέλει να βελτιώσει την φυσική του κατάσταση (αντοχή, δύναμη κλπ)? Με τα γυμναστήρια ξέρω θα βαρεθώ απο την πρώτη φορά που θα πάω...και sorry απο τον ts απλά είδα οτι το θέμα "άνοιξε" λίγο και είπα να ρωτήσω.

Αρχικά να κόψεις το κάπνισμα. Μόνο καλό θα δεις.

Τώρα αν δεν θες κλασικό γυμναστήριο γιατί δεν βρίσκεις functional/calisthenics/crossfit? Γενικά το πας χαλάρά αν θέλεις. Σε μας πχ σε όλες μας δίνει πιο απλές ασκήσεις. Πχ αν δεν μπορείς μόνόζυγο, σου βάζει λάστιχο (που είναι από μικρή έως μεγάλη υποστήριξη ανάλογα το βάρος), ή σου βάζει να είσαι καθιστός και να τραβιέσαι από κρίκους (πολύ πιο εύκολο). Οπότε θα το πρότεινα σε αρχάριο. Εγώ όταν είχα πάει δεν με άφηνε καν να μπω σε προπόνηση, με είχε σε ασκήσεις εδάφους 10 μέρες και μετά με έβαλε. Βέβαια θα πληρώσεις κανα 40ρικο το λιγότερο το μήνα.

Για αθλήματα, ανάλογα και τις υποχρεώσεις σου, αν έχεις οικογένεια κτλ, θα μπορείς να πας ψιλοστανταρ ώρες να κάνεις τένις, καράτε ή ότι άλλο σε ευχαριστεί; Επίσης υπάρχει και η λύση του τρεξίματος που είναι και ανέξοδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Michelanjelo said:

Αρχικά να κόψεις το κάπνισμα. Μόνο καλό θα δεις.

Ναι...το δουλεύω καιρό στο μυαλό μου...εχω και προγραμματισμένο ραντεβού σε ιατρείο διακοπής.

3 minutes ago, Michelanjelo said:

Επίσης υπάρχει και η λύση του τρεξίματος που είναι και ανέξοδη.

Αυτό νομίζω θα ήταν το ιδανικό και πιστεύω θα με ευχαριστούσε κιόλας, απλά το πρόβλημα είναι οτι θα τρέξω 50 μέτρα και θα μου βγεί η γλώσσα ( το έχω δοκιμάσει). Επίσης ιατρικά είμαι οκ να γυμναστώ, εννοώντας οτι τουλάχιστον τα τσεκ απ τα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_f είπε

Ναι...το δουλεύω καιρό στο μυαλό μου...εχω και προγραμματισμένο ραντεβού σε ιατρείο διακοπής.

Αυτό νομίζω θα ήταν το ιδανικό και πιστεύω θα με ευχαριστούσε κιόλας, απλά το πρόβλημα είναι οτι θα τρέξω 50 μέτρα και θα μου βγεί η γλώσσα ( το έχω δοκιμάσει). Επίσης ιατρικά είμαι οκ να γυμναστώ, εννοώντας οτι τουλάχιστον τα τσεκ απ τα κάνω.

Επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα, ασε τις νοητικές εργασίες και απλά κόψτο μια και έξω. Το ιατρείο διακοπής θα σε βοηθήσει, αλλά είναι μια ψυχοσωματική εξάρτηση που κυριολεκτικά πρέπει να ξεριζώσεις. Και με το ξερίζωμα κυριολεκτώ.

Κάνε ένα καρδιογράφημα και ένα τριπλεξ να είσαι σίγουρος. Μπορείς να θέσεις κάποιους στόχους. Πχ να κάνεις 30λεπτά προπόνηση και 10 αποθεραπεία. Λίγο λίγο θα καταφέρεις τα 30 λεπτά να τα πας σερί τρέξιμο (1km/5min). Μετά κοιλιακούς, ραχιαιούς, σανίδα, καμψεις, stretching. Μουσικούλα και σωστά παπούτσια. Το χειώμα όμως είναι δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nabuko είπε

 

 

δηλαδή 720 τον χρόνο ή 3.200 ευρώ στα 5 χρόνια ή 7.200 ευρώ στα 10 χρόνια.

Για να κάνεις απλά ασκήσεις trx.

Μάλιστα. Δικό σου πορτοφόλι, δικιά σου τσέπη, whatever suits you best

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Ξέχασες... 72.000€ στα 100 χρόνια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Για πείτε ρε παιδιά εσείς που φαίνεται να το έχετε...τι προτείνετε για 40αρη, καπνιστή, κανονικού βάρους, που δεν το είχε ποτέ με την γυμναστική και ο οποίος πρέπει και θέλει να βελτιώσει την φυσική του κατάσταση (αντοχή, δύναμη κλπ)? Με τα γυμναστήρια ξέρω θα βαρεθώ απο την πρώτη φορά που θα πάω...και sorry απο τον ts απλά είδα οτι το θέμα "άνοιξε" λίγο και είπα να ρωτήσω.

Κολυμβητήριο ότι πρέπει για σένα. 

Και αν δε σου αρέσει τρέξιμο, περπάτημα με γρηγορο ρυθμό. 

Εννοείται κόβεις κάπνισμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Weiss είπε

Κολυμβητήριο ότι πρέπει για σένα. 

Και αν δε σου αρέσει τρέξιμο, περπάτημα με γρηγορο ρυθμό. 

Εννοείται κόβεις κάπνισμα 

Επιτέλους κάποιος το είπε !!!!!

Κολύμβηση, ηρεμία και ταυτόχρονα γυμναστική. 

Και αν γουστάρεις το κολύμπι θα γίνεις σαν τη μέλισσα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, puelito είπε

Επιτέλους κάποιος το είπε !!!!!

Κολύμβηση, ηρεμία και ταυτόχρονα γυμναστική. 

Και αν γουστάρεις το κολύμπι θα γίνεις σαν τη μέλισσα !!!

Το κολύμπι είναι πολύ ωραίο, φοβερή γυμναστική αλλά 1) δεν εχει κοντά πισίνες σε πολλούς ανθρώπους και 2) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην καθαριότητα του νερού. Και μπορεί να πει κάποιος οτι και στα γυμναστήρια υπάρχουν μικρόβια κτλ, αλλά το νερό αγκαλιάζει όλο σου το κορμί δεν είναι ίδια η έκθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ρωτησω κι εγω κάτι μια που διευρύνεται το θεμα, τα αποδυτήρια λειτουργούν πλεον? Εχω κοψει το γυμναστήριο επειδή covid, αλλα το σκέφτομαι να αρχισω παλι δειλα, αλλα τα αποδυτήρια ειναι deal breaker για μενα.

Παντως κι εγω όταν πηγαινα, δεν το έψηνα καθόλου για κοινωνικοποιησεις στο  gym, ενα "γεια" στην οπτικη επαφη μονο. Καλα στα αποδυτήρια δεν το συζητάμε καν, ντουζ, ντυσιμο και έξω απο την πορτα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Michelanjelo είπε

Το κολύμπι είναι πολύ ωραίο, φοβερή γυμναστική αλλά 1) δεν εχει κοντά πισίνες σε πολλούς ανθρώπους και 2) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην καθαριότητα του νερού. Και μπορεί να πει κάποιος οτι και στα γυμναστήρια υπάρχουν μικρόβια κτλ, αλλά το νερό αγκαλιάζει όλο σου το κορμί δεν είναι ίδια η έκθεση.

Spoiler alert... Χλώριο 

Αν υπάρχει κοντά είναι ό,τι πρέπει. 

20 χρόνια σε πισίνες κανένα θέμα με μικρόβια κλπ. Σαγιονάρες παντού και είσαι μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, george1807 είπε

Spoiler alert... Χλώριο 

Αν υπάρχει κοντά είναι ό,τι πρέπει. 

20 χρόνια σε πισίνες κανένα θέμα με μικρόβια κλπ. Σαγιονάρες παντού και είσαι μια χαρά. 

η ηπατίτιδα Α πχ δεν αδρανοποιείται με το χλώριο.. τεσπα ειμαι λιγο υπερβολικος απλα οντως αποφευγω πισίνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας αλλά μάλλον πρέπει να είμαι η εξαίρεση στον κανόνα. Αρκετά χρόνια σε γυμναστήρια μπορώ να πω οτι τους ήξερα σχεδόν όλους εκεί μέσα. Λίγη κουβεντούλα όσο περίμενα στο όργανο να έρθει η σειρά μου, λίγο χαζοκαβλάντισμα και χαβαλε με τη γυμνάστρια και γίνονταν και η γυμναστική παράλληλα. Ναι το δέχομαι οτι έχανα κανα μισάωρο παραπάνω σίγουρα, αλλά στη μούγκα πως το παλεύετε;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Εγώ πάλι ρε παιδιά, σόρρυ κιόλας αλλά μάλλον πρέπει να είμαι η εξαίρεση στον κανόνα. Αρκετά χρόνια σε γυμναστήρια μπορώ να πω οτι τους ήξερα σχεδόν όλους εκεί μέσα. Λίγη κουβεντούλα όσο περίμενα στο όργανο να έρθει η σειρά μου, λίγο χαζοκαβλάντισμα και χαβαλε με τη γυμνάστρια και γίνονταν και η γυμναστική παράλληλα. Ναι το δέχομαι οτι έχανα κανα μισάωρο παραπάνω σίγουρα, αλλά στη μούγκα πως το παλεύετε;; 

Αυτό είναι το κλασικό γυμναστήριο που περιγράφεις και που δεν ήθελα να μπλέξω :P

Σε μας πχ δεν έχει όργανα. Δεν έχει αναμονές. Σου δείχνει τις ασκήσεις που έχει γράψει στον πίνακα, παίρνεις μπάρα, αλτήρες, μπάλα ή ό,τι άλλο χρειαστεί. Υπάρχει γρήγορη ροή. Πχ 30 δεύτερα άσκηση 20 δεύτερα διάλειμμα και μετά η επόμενη. Οπότε χρόνος για κουβέντες δεν υπάρχει. Μόνο στο ζέσταμα αν κάνεις ποδήλατο. Αν κάνεις σκοινάκι δύσκολο να μιλήσεις. Και η προπόνηση επειδή είναι τόσο σφικτή κρατάει μια ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, stormrain είπε

Να ρωτησω κι εγω κάτι μια που διευρύνεται το θεμα, τα αποδυτήρια λειτουργούν πλεον? Εχω κοψει το γυμναστήριο επειδή covid, αλλα το σκέφτομαι να αρχισω παλι δειλα, αλλα τα αποδυτήρια ειναι deal breaker για μενα.

Παντως κι εγω όταν πηγαινα, δεν το έψηνα καθόλου για κοινωνικοποιησεις στο  gym, ενα "γεια" στην οπτικη επαφη μονο. Καλα στα αποδυτήρια δεν το συζητάμε καν, ντουζ, ντυσιμο και έξω απο την πορτα 🤣

Στο γυμναστήριο που πάω εγώ, όταν άνοιξαν αρχές καλοκαιριού, τα αποδυτήρια λειτουργούσαν, και ακόμα λειτουργούν, κανονικά. Απλά δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις ντουζιέρες...

Που για εμένα είναι χειρότερο (Σχεδόν) από την αναμονή για ένα μηχάνημα. Ζω για τη στιγμή που με 5 κιλά ιδρώτα και 21312% τσίτωμα, μπαίνω στη ντουζιέρα του γυμναστηρίου και σβήνω...Αναμένουμε..

 

Πάντως προσωπικά μιλώντας, δεν είμαι in real life αντικοινωνικός, ωστόσο την ώρα της γυμναστικής η καλύτερη παρέα μου είναι τα ακουστικά, η μουσικούλα μου και η συγκέντρωσή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Nabuko είπε

 

 

δηλαδή 720 τον χρόνο ή 3.200 ευρώ στα 5 χρόνια ή 7.200 ευρώ στα 10 χρόνια.

Για να κάνεις απλά ασκήσεις trx.

Μάλιστα. Δικό σου πορτοφόλι, δικιά σου τσέπη, whatever suits you best

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Υπαρχει και το personal που ειναι πιο ακριβο.

Υπαρχουν και τα γυμναστήρια των 45-75€ ετησίως οπου κανεις δε θα ασχοληθεί μαζι σου αν εκτος είσαι σουπερ γκομενα. Παίρνεις νούμερακι και περιμένεις τη σειρα σου στην τροχαλια.

Η ένσταση μου πάντως για αυτα τα γυμναστήρια ειναι οτι πουλάνε και λιγο αερα κοπανιστο. Ενας καλος διαδρόμος εχει 15Κ και υπαρχουν γυμναστήρια με 2-3 σειρες τέτοιους.

Αυτα τα ΤRX  εχουν μονο σχοινιά, βαρακια και λαστιχα απο τρακτερ κλπ με 15000€ χτιζεις ολοκληρο γυμναστήριο. Οποτε...

Το θεμα κοινονικοτητα στα γυμναστήρια με αφήνει εντελως αδιάφορο. Ακομα και η μουσικη με ενοχλεί καμια φορα.

 

Επεξ/σία από grfurby
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...