Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα τα φωτα των συναδελφων διανομεων efood,αν υπαρχουν εδω μεσα.

Μπορει καποιος να μου πει τις διαφορες μεταξυ των εξαρτημενων ( με συμβαση ) και των ανεξαρτητων συνεργατων;

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είμαι διανομέας αλλά μερικές επισημάνσεις. 

Δεν υπάρχει "δεν πληρώνουν οι άλλοι ΙΚΑ θα το πληρώνω εγώ". Το ΙΚΑ είναι υποχρεωμένος να το πληρώνει ο εργοδότης και ένα ποσοστό ο εργαζόμενος που και αυτό παρακρατειται από τον εργοδότη. 

Τώρα αν υπέγραψες σύμβαση ως ελεύθερος επαγγελματίας, εκεί πρέπει να κάνεις έναρξη και να πληρώνεις ΟΑΕΕ, αλλά πριν από αυτό θα πρέπει να κάνεις μια συζήτηση με τον εργοδότη για να δεις πόσο σε συμφέρει ο μισθός που θα σου προτείνει ως προς τα έξοδα που θα έχεις δηλαδή ΟΑΕΕ, τυχόν τέλος επιτήδευματος, φόρος εισοδήματος η τυχόν ΦΠΑ, έξοδα λογιστή που δεν τον γλιτώνεις. 

Τώρα αν υπέγραψες συμβαση ως ανεξάρτητος έτσι απλα χωρίς να έχουν ληφθεί υπόψη τα παραπάνω και συμφωνήσατε η πληρωμή να γίνεται με την παραγγελία, δηλαδή δεν σου είναι γνωστό ακόμα πόσα θα βγάζεις πάνω κάτω τον μηνα με βάση τις παραγγελίες που θα μπορείς να εξυπηρετήσεις, τότε μπορεί να βρεις προ δυσάρεστης έκπληξης. 

Οι διαφορές μεταξύ εξαρτημένης εργασίας με καθεστώς μισθωτού και ανεξάρτητης σημαντικές, κάποιες τις ανέφερες εσύ, τις υπόλοιπες τις έγραψα παραπανω. 

Συνήθως αυτό το καθέτως υπάρχει στους μηχανικούς που ο εργοδότης δεν επιθυμεί να έχει με καθεστώς μισθωτης απασχόλησης τον μηχανικό και του λέει κάνε έναρξη, γίνεται μια συμφωνία με πληρωμή ενος μισθού συν κάτι παραπάνω για τις εισφορές και τους φόρους, οι περισσότεροι συμφωνούν τελικά, ο εργοδότης γλιτώνει άδειες επιδόματα, οπότε θέλει διακοβει την συνεργασία μαζί του. 

Τώρα σε εσένα με αυτό το καθεστώς που συμφώνησες παίζει να έχεις πολλα προβλήματα. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τώρα αν υπέγραψες συμβαση ως ανεξάρτητος έτσι απλα χωρίς να έχουν ληφθεί υπόψη τα παραπάνω και συμφωνήσατε η πληρωμή να γίνεται με την παραγγελία, δηλαδή δεν σου είναι γνωστό ακόμα πόσα θα βγάζεις πάνω κάτω τον μηνα με βάση τις παραγγελίες που θα μπορείς να εξυπηρετήσεις, τότε μπορεί να βρεις προ δυσάρεστης έκπληξης. 

Μου ειναι ξεκαθαρο ποσο θα παιρνω ανα παραγγελια,το θεμα  ειναι τι θα παρακρατειται απο αυτα,και τι θα μενει στο τελος.

Απο οσο συζητησα και με συναδελφους,δεν αξιζει ο ανεξαρτητος,αλλα δεν το ηξερα οταν εκανα την αιτηση,ουτε μου ξεκαθαρισε κανεις τις διαφορες στην αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CyberCr33p είπε

Δεν μπορείς να στείλεις ξανά αίτηση για "Εξαρτημένη απασχόληση (υπάλληλος)" ;

Υπεγραψα σημερα,τωρα ψαχνω να το αλλαξω..

Οσο περναει η ωρα μιλαω με παιδια και βλεπω οτι ηταν λαθος εξ'αρχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Μου ειναι ξεκαθαρο ποσο θα παιρνω ανα παραγγελια,το θεμα  ειναι τι θα παρακρατειται απο αυτα,και τι θα μενει στο τελος.

Απο οσο συζητησα και με συναδελφους,δεν αξιζει ο ανεξαρτητος,αλλα δεν το ηξερα οταν εκανα την αιτηση,ουτε μου ξεκαθαρισε κανεις τις διαφορες στην αρχη.

Ακομα και να είναι ξεκάθαρο αυτό, μέχρι πόσες παραγγελίες θα μπορείς να καλύπτεις την ημέρα; Εκεί είναι το θέμα. Τι είδους παρακράτηση μπορεί να γίνει επί του ποσού που θα παίρνεις ανά παραγγελια κι αν μπορεί να γίνει δεν το γνωρίζω. Τα καθεστώτα εργασίας μπορούν να είναι είτε μισθωτος η μεροκάματο και πληρωμή ενσημων, είτε με έναρξη επαγγέλματος που σε ότι παίρνεις θα σου δίνουν μόνο μια απόδειξη και θα αφαιρείς μηνιαίως ΟΑΕΕ, μαζί με τα υπόλοιπα. Η τελευταία επιλογή είναι να είναι όλα μαύρα, αλλά εφόσον υπογράψατε συμφωνία δεν παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Ακομα και να είναι ξεκάθαρο αυτό, μέχρι πόσες παραγγελίες θα μπορείς να καλύπτεις την ημέρα; Εκεί είναι το θέμα. Τι είδους παρακράτηση μπορεί να γίνει επί του ποσού που θα παίρνεις ανά παραγγελια κι αν μπορεί να γίνει δεν το γνωρίζω. Τα καθεστώτα εργασίας μπορούν να είναι είτε μισθωτος η μεροκάματο και πληρωμή ενσημων, είτε με έναρξη επαγγέλματος που σε ότι παίρνεις θα σου δίνουν μόνο μια απόδειξη και θα αφαιρείς μηνιαίως ΟΑΕΕ, μαζί με τα υπόλοιπα. Η τελευταία επιλογή είναι να είναι όλα μαύρα, αλλά εφόσον υπογράψατε συμφωνία δεν παίζει. 

Ακυρωσα το συμβολαιο πριν λιγο,ειδα οτι δε με συμφερει,ειδικα στην Καλαματα,που τα μαγαζια που συνεργαζονται ειναι 10 περιπου.

Ισως Αθηνα να συμφερει λογω πληθους παραγγελιων..

Θα υπογραψω ξανα ως μισθωτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Weiss είπε

Ίσως συνέφερε αν μπορούσες να περάσεις τη βενζίνη σαν δαπάνη. Αλλά αυτό θα στο πει λογιστής.

Πληρωμενη και στις 2 κατηγοριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ Θεσσαλονίκη χθες έβρεχε παρά πολυ, ήταν 3 του efood σε κάποια πιάτσα που μαζεύονται, με τα αδιάβροχα τους κλπ. Πολύ καλά εξοπλισμένοι, κόκκινες στολές και μηχανάκια. Είναι σίγουρος ότι για να κάθονται να δουλεύουν σε τέτοιες συνθήκες, τα λεφτά είναι καλά.

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

η υπαρχει μεγαλη αναγκη...

Αν υπήρχε μεγάλη ανάγκη θα έβλεπες Έλληνες να πλένουν αμάξια. Αλλά όχι το κάνουν μόνο Πακιστανοί.

Θα έβλεπες οικοδόμους Έλληνες πολλούς, αλλά όχι βλέπεις περισσότερο Αλβανούς. Όλες οι ανακαινίσεις περισσότερους Αλβανούς εργάτες έχουν παρά Έλληνες.

Θα έβλεπες άστεγους και ζητιάνους Έλληνες, εγώ ακόμα βλέπω γύφτους/Βούλγαρους να ζητιανευουν εδώ στη Θεσσαλονίκη, και να κοιμούνται στην πλατεία Αριστοτέλους. Υπάρχει κοινωνικό κράτος και εκκλησία για τους Έλληνες.

Στα χωράφια στην Κατερίνη παίρνουν εκατοντάδες Βούλγαρους Αλβανούς για να μαζεύουν τα βερίκοκα. Έλληνας δεν πάει για το 30 ευρώ μεροκάματο.

Η δουλειά του ντελιβερι πληρώνει καλά , είτε στο efood είτε σε μαγαζί αποκλειστικός, από γνωστό μου ξέρω για 4.5 την ώρα , χωρια πόσα παίρνουν από πουρμπουάρ. Και είναι από τις δουλειές που δέχεται να κάνει ο Έλλην.

Επεξ/σία από Land-decked
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...