Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δε γνωριζω τι γινεται με αυτο το σεναριο,στην Καλαματα παντως 3 δυνατα μαγαζια που μπηκαν στο efood εδιωξαν τους διανομεις.

Μιας και έχει ξεφύγει από ώρα η κατάσταση και εν αναμονή του lock, γαμάτη η Καλαμάτα ρε φίλε αν και έχω χρόνια να κατέβω.

Θυμάμαι Μανέτα πως τον λέγανε εκεί στην πλατεία, Ηοbo που ήταν κάπου προς τα έξω μετά τη Βέργα και ένα σουβλατζίδικο γαμάτο πίσω απ την πλατεία δίπλα στα Gnet τι ήταν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, SakafliaC είπε

Μιας και έχει ξεφύγει από ώρα η κατάσταση και εν αναμονή του lock, γαμάτη η Καλαμάτα ρε φίλε αν και έχω χρόνια να κατέβω.

Θυμάμαι Μανέτα πως τον λέγανε εκεί στην πλατεία, Ηοbo που ήταν κάπου προς τα έξω μετά τη Βέργα και ένα σουβλατζίδικο γαμάτο πίσω απ την πλατεία δίπλα στα Gnet τι ήταν αυτά.

Spoiler

 

Ωραιο μερος,συνδιαζει βουνο και θαλασσα.Σαν το Γυθειο,αλλα σε κλιμακα.
Μανετα πανε χρονια που εκλεισε,αλλα εχει τη μιση Καλαματα ο συγκεκριμενος.

Hobo δικο μας μαγαζι,δουλευε ο συγκατοικος εκει και ειχαμε περασει αρκετα καλοκαιρια.

Το σουβλατζιδικο ηταν πισω απο το Inspot,γωνια στον κεντρικο; 

 


Αφου βγηκε η ανακληση της προχθεσινης ανακοινωσης,πιστευω συζητηθηκε οτι ηταν να συζητηθει πανω στο θεμα ( και ακομα παραπανω ) και παμε στα αρχικα ερωτηματα.
Αυτο που ειναι θετικο,ειναι οτι μπορω πλεον ελευθερα να αλλαξω απο freelancer σε μισθωτο,αν δω οτι δε με συμφερει να ειμαι freelancer. Επειδη ομως εχω και τα ηλεκτρονικα ως δουλεια στο σπιτι,με βολευει προς ωρας το ευελικτο ωραριο του freelancer.Αλλα μιλαμε για εντελως ευελικτο,αν ξεκινησεις βαρδια οφειλεις να δουλεψεις 2 ωρες απο οταν ξεκινας.
Αν δε γουσταρεις επειδη βρεχει,εισαι κουρασμενος,εχεις περιοδο,χαλασε το μηχανακι ή οτιδηποτε αλλο,δε δινεις λογαριασμο,απλα δεν μπαινεις για δουλεια.Αυτο μπορει να γινει συνεχομενα για 2 μηνες,δεν ξερω αν υπαρχει καποιο ταβανι συνολικα για τις μερες που μπορεις να μη δουλεψεις σε ενα ετος,υποθετω οτι σαν ελευθερος επαγγελματιας δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TsoliasGR είπε
 
*Οι εργαζόμενοι οι οποίοι εργάζονται με το γνωστό σε όλους μας μπλοκάκι ή όπως το λένε τώρα τελευταία...Τίτλος κτίσης...Οι απολαβές τους είναι με το κομμάτι και κάποια ποσά για χιλιομετρική αποζημίωση ΑΛΛΑ έχουν κρατήσεις σε όλα τα ποσά 23,6% ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΗΜΑ παρακαλώ....Απλά αυτά τα λεφτά είναι το 20% για να ανέβει η συνταξη αν πάρεις κάποτε και 3,6% χαρτόσημο ΟΓΑ και με ίδιες κρατήσεις επιβαρύνονται ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ tips (Στην διάθεση σας όποιος θέλει να του στείλω δικό μου αποδεικτικό...)...πάλι με δικό τους όχημα και όλα τα έξοδα δικά τους...χωρίς η εταιρία να παρέχει ΤΙΠΟΤΑ (δωρεάν)...Και η παγίδα;Μπορούν να εργαστούν μέχρι να φτάσουν το ποσό των 10.000 ευρώ ανα έτος.Μετά...παπαλα...του χρόνου πάλι.
*Και οι εργαζόμενοι ως ελεύθεροι επαγγελματίες που ενώ αμοίβονται με την παραγγελία και αυτοί σαν τους απο πάνω...πληρώνουν μόνοι τους εξοπλισμό,όχημα,βενζίνες,σερβις τα πάντα...συν λογιστή,ΤΕΒΕ.Αλλα δεν έχουν το όριο των 10.000 ανα έτος.
Στο διαταύτα....
H πλατφόρμα του efood, της γνωστής σε όλους μας εφαρμογής παραγγελιοληψίας αν το πούμε έτσι...
Είχε 2 ειδών διανομείς...
Αρχικά ξεκίνησε με διανομείς ωρομίσθιους 4ωρους,6ωρους,8ωρους με καλές η αλήθεια είναι απολαβές...Παρείχε τα μέσα ατομικής προστασίας και τα πάντα...κράνος γάντια αδιάβροχα,κουτί που κοστίζει 150+ ευρώ...έδινε αποζημίωση για βενζίνες με το χιλιόμετρο και το 15% για το μηχανάκι κτλπ...Ήταν η τέλεια εταιρία να δουλέψει κάποιος διανομή....σχεδόν εν πάση περιπτωση γιατί υπήρχαν κάποια άσχημα όπως οτι τα καυσιμα τα έδινε σε κάρτα της AVIN ΜΟΝΟ και μόνο για εταιρικά βενζινάδικα και κάποια άλλα που είναι μικρότερης σημασίας για εμένα...Κάποια στιγμή ξεκίνησε και ένα σύστημα εσωτερικό αξιολόγησης με 4 κατηγορίες badges /σημάτων....Ας τα πούμε ΧΡΥΣΟ,ΑΣΗΜΕΝΙΟ,ΧΑΛΚΙΝΟ και ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥ.Το χρυσό σημα πέρα απο τα τιπ και ότι άλλη αποζημίωση έδινε η εταιρία για τα χιλιόμτρα έδινε στον διανομέα 0,5 ευρώ ανα παραγγελία.Το Ασημένιο 0,3 και το χάλκινο η 0,10 η τιποτα.Ποτέ δεν κατάλαβα τα ακριβή κριτήρια κατάταξης στην 

Αυτό με το χωρίς ένσημα μήπως  είναι δικια σου ερμηνεια?τα αντίστοιχα "ένσημα"του μισθωτού τα πληρώνεις βάση ασφαλιστικής κατηγοριας ΟΑΕΕ όταν είσαι ελ.επαγγελματίας/αυτοαπασχολούμενοι...αν φορολογείσαι τα τιπς δεν ξεπερνας κάθε χρόνο τα 10κ? https://www.efka.gov.gr/el/menoy/sychnes-eroteseis-kai-apanteseis/asphalise-eisphores/titlos-kteses όπως θα διαβάσετε αυτό το 23.6% efood ή 23.5% στη wolt δεν βγαίνει από το παραπάνω .. όσο δεν έχετε πλήρη γνώση εσείς αλλά τόσο δεν έχουμε εμείς..

image.png.a1fc288f38caba1a6dceeec1ef9592

---------

Δείτε λίγο διαφορετικά το θεμα ...υποθετικά έχεις μια  δικια σ επιχείρηση με 20ατομα(2700 στην περίπτωση efood) άτομα..οι 2(115 στην περίπτωση efood)δεν "τραβάνε"... 

Θα  κάνουν το ιδιο σε όλους?άγνωστο αλλα το πιο πιθανό βάση αξιολογήσεων ή εξαρτάται σε ποιον ανήκουν(manpower ή hero)

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Ωραιο μερος,συνδιαζει βουνο και θαλασσα.Σαν το Γυθειο,αλλα σε κλιμακα.
Μανετα πανε χρονια που εκλεισε,αλλα εχει τη μιση Καλαματα ο συγκεκριμενος.

Hobo δικο μας μαγαζι,δουλευε ο συγκατοικος εκει και ειχαμε περασει αρκετα καλοκαιρια.

Το σουβλατζιδικο ηταν πισω απο το Inspot,γωνια στον κεντρικο; 

 

 

Ναι νομίζω γωνιακό chic κάτι ή chicken κάτι?

Και δίπλα ένα ξενοδοχείο νομίζω Βυζάντιο το όνομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Ναι νομίζω γωνιακό chic κάτι ή chicken κάτι?

Και δίπλα ένα ξενοδοχείο νομίζω Βυζάντιο το όνομα?

Spoiler

Εγω δουλευα απεναντι απο το Βυζαντιο,σε μια κρεπερι.
Μαλλον λες το Adam's Chicken,ενα ουτε μετριο μαγαζι που δουλευει  με ενα διανομεα στη βαρδια.
Ισως επεσες σε γευση που ηταν ακριβως για σενα.
Αυτο το μαγαζι παρ'ολα αυτα δεν ειναι τοσο κοντα στο Βυζαντιο.

 

11 λεπτά πριν, kage είπε

Δείτε λίγο διαφορετικά το θεμα ...υποθετικά έχεις μια  δικια σ επιχείρηση με 20ατομα(2700 στην περίπτωση efood) άτομα..οι 2(115 στην περίπτωση efood)δεν "τραβάνε"... 

Συμφωνω απολυτα με αυτο που γραφεις,απλα δε θα μαθουμε ποτε αν θα ειχε συνεχεια,αν θα εμεναν οι καλοι ή αν θα ειχαν ολοι την ιδια μοιρα.Σιγουρα δε θα το μαθουμε

Το ποστ που εκανες παραθεση και πηρε και τοσο σεβασμο,ειναι το λιγοτερο για κλαμματα,απλα ειναι καλογραμμενο.
Δεν προσεγγιζει το προβλημα απο τη σωστη μερια,ειναι πολυ σφαιρικο και εχει μεγαλη δοση  "αγωνιστικοι χαιρετισμοι".
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ELTASSOS1 είπε

Εγω στελνω τη γυναικα μου να φερει τις πιτσες και αν αργησει της βαζω αρνητικη στο fb. Σουζα την εχω.

Spoiler

Αφηνεις τιποτα η @@;

 

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς, Μ θύμησε ένα κόμμα +παράταξη π έτρεχε σε μεγάλες επιχειρήσεις για κάποιες απολύσεις π έγιναν κ τελικά κατάφερναν οι ιδιοφυιες όλοι μαζί κ έκλειναν ολόκληρη την επιχείρηση... Μήπως κάποιοι συμπολιτες παρασύρθηκαν με Χ τρόπους? ;)

Επεξ/σία από kage
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kage είπε

Μήπως κάποιοι συμπολιτες παρασύρθηκαν με Χ τρόπους?;)

1,000,000 %

cancel efood και @@ , τωρα τους επιασε ο πονος.
Οι μισοι απο δαυτους καναν παλι install σημερα,γιατι επρεπε να πιουν καφε να ξυπνησουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονη της εκλεισε.Δεν την κλεισανε αυτοι.

2 λεπτά πριν, kage είπε

Αυτό με τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς, Μ θύμησε ένα κόμμα +παράταξη π έτρεχε σε μεγάλες επιχειρήσεις για κάποιες απολύσεις π έγιναν κ τελικά κατάφερναν οι ιδιοφυιες κ έκλειναν ολόκληρη την επιχείρηση...  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, StamTheMan είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αφηνεις τιποτα η @@;

 

Αν τις φερει ζεστες και γρηγορα ενα 2ευρω το τσιμπαει....ασε που βαζω αμαξι και βενζινα απο την τσεπη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή διαβάζω και ξαναδιαβάζω για την επικινδυνότητα του επαγγέλματος . Ένα θα πω, μπούρδες. Μόνοι σας βγάλατε τα ματάκια σας τόσα χρόνια. Κανείς δεν ανάγκασε κανένα ντελιβερα να περνάει κόκκινα,στοπ, ανάποδα σε δρόμους και λοιπά. Moνοι σας τα κάνατε παλιότερα για κάνα καλύτερο τιπ και περισσότερες παραγγελίες όταν το χρήμα έρεε και πλέον τα λουζεστε γιατί ο κόσμος το απαιτεί χθες ότι παραγγείλει γιατί έτσι τον μάθατε και το ίδιο πλέον και οι μαγαζατορες γιατί εκεί που είχαν 3μηχανακια έχουν δύο και απαιτούν τα πάντα γρήγορα . Κάνω κάθε μέρα ίσα με 40 χιλιόμετρα στο μηχανάκι πάνω και δεν έχω νοιώσει ότι κινδυνεύω παρά ελαχιστοτατες φορές και ο λόγος είναι ότι ούτε ανάποδα πάω ούτε στοπ και κόκκινα καίω ούτε εκβιάζω διηθήσεις στα αμάξια.

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...