Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

O ανεξάρτητος πρέπει να έχει μπλοκάκι? Να πληρώνει ασφάλιση κλπ? Πως δικαιολογεί τα έσοδα του?

Υπαρχουν 2 τροποι,αλλα επειδη με τα λογιστικα δεν τα παω καλα,αυτο που καταλαβα ειναι οτι χωρις μπλοκακι η ασφαλιση και οι αλλες εισφορες φευγουν απο το ποσο που πρεπει να παιρνω απο καθε παραγγελια,ενω με το μπλοκακι οι παραγγελιες πληρωνονται ατοφιες και τα υπολοιπα τα πληρωνω εγω ξεχωριστα.

Στη σελιδα 2 ενα παιδι απαντησε πως δουλευει το πραμα,αλλα πεσαν ολοι να τον φανε οτι δουλευει για το efood,οπως γινεται παντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Στη σελιδα 2 ενα παιδι απαντησε πως δουλευει το πραμα,αλλα πεσαν ολοι να τον φανε οτι δουλευει για το efood,οπως γινεται παντα :P

Δεν απάντησε καθαρά. Λεει 24% παρακράτηση. Τα κάνουν κάτι αυτά? Σε ασφαλίζουν? Βαζουν ένσημα? Τι κανουν με αυτο το 24%?

3 ώρες πριν, Kostisgcity είπε

Παιδιά καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν κάποια πράγματα αν δεν τα γνωρίζετε να μην απαντάτε καθώς δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Στην εξαρτημένη εργασία στην efood έχεις μισθό,δώρα, άδειες,μπόνους και φυσικά ιδιωτική ασφάλεια και όλα αυτά ενώ επιλέγεις εσύ το ωράριο που θα εργαστείς. Αυτό σημαίνει πως με μια εξαωρη εργασία στην efood το μήνα σίγουρα θα βγάλεις πάνω από 1300€ καθαρά. Στην ανεξάρτητη συνεργασία και στις δύο εταιρείες όσα λεφτά και να μαζέψεις γίνεται μια παρακράτηση 24% περίπου χωρίς δώρα χωρίς ιδιωτική ασφάλεια και χωρίς σίγουρα έσοδα καθώς αν δεν πας παραγγελίες για τον οποίο λόγο δεν πληρώνεστε. Στην περίπτωση που ανοίξεις βιβλία σαν ελεύθερος δεν σου κάνουν παρακράτηση αλλά εκεί έχεις να πληρώνεις ΟΑΕΕ λογιστές και όλα όσα προανέφεραν κάποιοι πριν. Η τελική σκέψη είναι πόσο θέλει κάποιος να δουλέψει και για ποιο λόγο. Εννοώ ότι αν θες κάνα 20ευρο τη μέρα για τσιγάρα και καφεδάκι η να βγάλεις τη γκόμενα για μπύρα παίρνεις ένα παπί δουλεύεις 2-3 ώρες και τα βγάζεις. Αν θες όντως να δουλέψεις και να βγάζεις σύμφωνα με την εποχή καλύτερα λεφτά από πολλούς πας σαν μισθωτός. Τόσο απλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν απάντησε καθαρά. Λεει 24% παρακράτηση. Τα κάνουν κάτι αυτά? Σε ασφαλίζουν? Βαζουν ένσημα? Τι κανουν με αυτο το 24%?

Φανταζομαι οτι πανε σε ενσημα και ασφαλιση. Ξαναλεω οτι δεν τα παω καλα με αυτα,για να μην παρει κανεις τοις μετρητοις τα γραπτα μου σε αυτο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω παντως αλλοδαπο ντελιβερα σπανια βλεπω. Συνηθως ειναι Ελληνες. 

Εγώ δεν έχω δει ποτέ γυναίκα, ούτε ντελίβερι ούτε κούριερ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι η ενσωμάτωση του κόστους του delivery στην τιμή κάθε σουβλατζήδικου, καφετέριας κλπ. Τώρα τελευταία ακόμη και ζαχαροπλαστεία έχουν μπει στο παιγνίδι. Γιατί εγώ να επιβαρύνομαι όταν παραλαμβάνω το ένα σουβλάκι μου από το μαγαζί και να πληρώνω το ίδιο με αυτόν που κάθεται άρχοντας στο σπίτι και περιμένει σαν αυτονόητη την διανομή κατ οίκον? Κανονικά το delivery θα πρέπει να επιβαρύνεται και η τιμή καταλόγου να είναι με παράδοση στο σημέιο πώλησης. Κάτι τέτοιο κάνουν τα Dominos και καλώς πράττουν... Δηλαδή με την ίδια λογική θα έπρεπε να είναι ενσωματωμένο το κόστος παράδοσης κατ οίκον στα πάντα που αγοράζουμε από eshop. Αλλά όχι. Εκεί θεωρούμε λογικό να πληρώνουμε ξεχωριστά τα μεταφορικά, αντικαταβολές κλπ ακόμη και για φθηνά είδη.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ το κουράζετε το θέμα. Το κάθε μαγαζί βλέπει αν το συμφέρει και προχωράει στην πρόσληψη διανομέα εφόσον βλέπει ότι το κέρδος που θα έχει από τον τζίρο που θα βγάλει από τις παραγγελιες είναι θετικό αφαιρούμενων του μισθού του διανομέα, της ασφάλισης του, του κόστους αγοράς μοτοσυκλέτας, των εξόδων λειτουργίας και συντήρησης. 

Αν δεν φροντίσει ο κάθε εργοδότης να είναι τυπικός και κύριος στις υποχρεώσεις του απέναντι στην νομοθεσία και τον ίδιο τον διανομέα / σερβιτόρου, τότε δεν φταίω ούτε εγώ ούτε κανένας πελάτης, και δεν βρίσκω κανέναν λόγω να πληρώσω κάτι παραπάνω. Μου προσφέρεις μια υπηρεσία φιλε χωρίς επιπλέον χρέωση και την χρησιμοποιώ, πληρώνω με βάση τις τιμές καταλόγου. 

Αλλιως ας γράψει ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού στον κατάλογο ότι με κάθε παραγγελία υπάρχει πρόσθετη χρέωση με βάση ένα ποσοστό στην τελική τιμή ή σταθερό πόσο για κάθε  παραγγελία. Μαγαζιά που συνήθως δεν κάνουν συχνες παραγγελίες πχ πιτσαρίες μπορεί να το κάνουν και δεν θα πέσει κιχ, σουβλατζιδικα της γειτονιάς που ο κόσμος παραγγέλνει πολυ συχνοτερα, αρκετοί θα προτιμήσουν να πηγαινουν με τα πόδια. Ο ιδιοκτήτης αν δει να μειώνεται η πελατεία μέσω των παραγγελιών μπορεί και να σταματήσει την διανομή ή να σου πει διανομή μόνο σε συγκεκριμένες ώρες αιχμής. 

Αυτά που ειπώθηκαν να σταματήσουν τα tips γιατί μπαίνει σε κίνδυνο η ζωή του διανομέα είναι αρλούμπες. Η ζωή του διανομέα κινδυνεύει από το γαϊδούρι αφεντικό που δεν του λέει "φίλε να μην τρέχεις να πας με το πάσο σου, αν γκρινιάξει ο πελάτης ζητά συγνώμη για την αργοπορία πάρε τα λεφτά και φύγε". 

Το να πληρώνει κάποιος κάτι παραπάνω για μια υπηρεσία δεν είναι απαραίτητα μόνο καλό ούτε μόνο κακό, εξαρτάται από πολλά πράγματα, δεν τους υποχρεώνει όλους να πληρωνουν παραπάνω, και δεν πρέπει να διαμορφώνει status για κατι επειδή έτσι κάνουν όλοι το 50% κοκ, διότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει στρεβλώσεις και σε άλλα επαγγέλματα δουλειές καταστάσεις και νοοτροπίες. 

Επεξ/σία από giorgoskouro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, kalmik είπε

Το πρόβλημα είναι η ενσωμάτωση του κόστους του delivery στην τιμή κάθε σουβλατζήδικου, καφετέριας κλπ. Τώρα τελευταία ακόμη και ζαχαροπλαστεία έχουν μπει στο παιγνίδι. Γιατί εγώ να επιβαρύνομαι όταν παραλαμβάνω το ένα σουβλάκι μου από το μαγαζί και να πληρώνω το ίδιο με αυτόν που κάθεται άρχοντας στο σπίτι και περιμένει σαν αυτονόητη την διανομή κατ οίκον? Κανονικά το delivery θα πρέπει να επιβαρύνεται και η τιμή καταλόγου να είναι με παράδοση στο σημέιο πώλησης. Κάτι τέτοιο κάνουν τα Dominos και καλώς πράττουν... Δηλαδή με την ίδια λογική θα έπρεπε να είναι ενσωματωμένο το κόστος παράδοσης κατ οίκον στα πάντα που αγοράζουμε από eshop. Αλλά όχι. Εκεί θεωρούμε λογικό να πληρώνουμε ξεχωριστά τα μεταφορικά, αντικαταβολές κλπ ακόμη και για φθηνά είδη.

Εδώ που μένω ήταν 2 σουβλατζίδικα που επέμεναν να μη μπουν στο efood. Έκαναν τα δικά τους site και έδιναν επιπλέον 10% έκπτωση αν μπεις και πάρεις από εκεί.

Τελικά προχθές τους είδα μέσα στο efood. Με μια όμως διαφορα, χρεώνουν 0.90 σεντς. Όταν παραγγείλαμε, το 0.90 το είχε χρέωση στην απόδειξη με 24% ΦΠΑ. Φυσικά , το efood απαγορεύει να έχει το μαγαζί άλλη τιμή στο μαγαζί και άλλη στο ντιλιβερι. Οπότε χρεώνουν τα μαγαζιά 0.90 για την διανομή και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Και εκεί στην Αθήνα πρέπει να τα κάνουν τα πιτογυρα 3.5 ευρώ όπως εδώ, να τρως ένα και να σκας.

Επεξ/σία από Land-decked
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kalmik είπε

Το πρόβλημα είναι η ενσωμάτωση του κόστους του delivery στην τιμή κάθε σουβλατζήδικου, καφετέριας κλπ. Τώρα τελευταία ακόμη και ζαχαροπλαστεία έχουν μπει στο παιγνίδι. Γιατί εγώ να επιβαρύνομαι όταν παραλαμβάνω το ένα σουβλάκι μου από το μαγαζί και να πληρώνω το ίδιο με αυτόν που κάθεται άρχοντας στο σπίτι και περιμένει σαν αυτονόητη την διανομή κατ οίκον? Κανονικά το delivery θα πρέπει να επιβαρύνεται και η τιμή καταλόγου να είναι με παράδοση στο σημέιο πώλησης. Κάτι τέτοιο κάνουν τα Dominos και καλώς πράττουν... Δηλαδή με την ίδια λογική θα έπρεπε να είναι ενσωματωμένο το κόστος παράδοσης κατ οίκον στα πάντα που αγοράζουμε από eshop. Αλλά όχι. Εκεί θεωρούμε λογικό να πληρώνουμε ξεχωριστά τα μεταφορικά, αντικαταβολές κλπ ακόμη και για φθηνά είδη.

Αυτο που σου διαφεύγει είναι ότι πίτσες δεν παραγγέλνει ο κόσμος με την ίδια συχνότητα που παίρνει σουβλάκια από το σουβλατζιδικο του μπάρμπαμήτσου. Αυτο που λες έχει μια λογική δεν είναι λάθος, αλλά μετά θα σου πει ο πελάτης "α ανεβασες τις τιμές; Θα πάρω από αλλού". Αυτό μπορεί να εφαρμοστεί αν το κάνουν ταυτόχρονα σχεδόν όλοι σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Τυχόν μείωση πελατείας από κάποιο σημείο και πάνω θα επιφέρει μείωση αποδοχών του διανομέα, όσο για την επιπλέον χρεωση, αμφιβαλλω αν θα τα πληρώσει όλα ο ιδιοκτήτης στον διανομέα. Εδώ ακούω από σερβιτορους στις καφετέριες ότι σε όσα τραπέζια αφήνουν πουρμπουαρ τους υποχρεωνουν να τα βάζουν στο ταμείο μέσα και να τα μοιράζονται όλοι το ίδιο ή και ένα ποσό το κρατάει ο εργοδότης, άδικο είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό έχω σταματήσει το ούτως ή άλλως ανθυγιεινό junk food στην ουσία. Ειδικά εδώ Αθήνα έχουν ακριβύνει πολύ τα σουβλάκια και έχουν χαλάσει πολύ την ποιότητα. Αν ποτέ θελήσω να φάω περνάω από το σουβλατζίδικο και τέλος. Ούτε ντελιβαράδες ούτε τιπς ούτε τίποτα. 

 

υγ. όσες φορές παράγγελνα 10 ευρώ άφηνα και 1 ευρώ φιλοδώρημα εξτρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ηδη e food και Wolt πολλα μαγαζια χρεωνουν μεχρι και 4 ευρο επιπλεον για delivery 

Και πολύ καλά κάνουν.

Όταν είσαι στα Βριλήσσια και θέλεις να παραγγείλεις από Χολαργό και θα κάνει ο άλλος τόσα χιλιόμετρα κάπως πρέπει να πληρωθεί παραπάνω.

3 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Υπαρχουν 2 τροποι,αλλα επειδη με τα λογιστικα δεν τα παω καλα,αυτο που καταλαβα ειναι οτι χωρις μπλοκακι η ασφαλιση και οι αλλες εισφορες φευγουν απο το ποσο που πρεπει να παιρνω απο καθε παραγγελια,ενω με το μπλοκακι οι παραγγελιες πληρωνονται ατοφιες και τα υπολοιπα τα πληρωνω εγω ξεχωριστα.

Στη σελιδα 2 ενα παιδι απαντησε πως δουλευει το πραμα,αλλα πεσαν ολοι να τον φανε οτι δουλευει για το efood,οπως γινεται παντα :P

Ακριβώς όπως το έγραψες.

Γενικά αν δουλεύεις πολλές ώρες, το κάνεις δηλαδή βασική δουλειά συνήθως συμφέρει εννοείται το μπλοκάκι.

Δε ξέρω αν το κάνει η Efood αλλά η Wolt αν κάνεις πάνω από 10κ το χρόνο και δεν είσαι με μπλοκάκι σε κλείνει, δε μπορείς να δουλέψεις άλλο.

23 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω παντως αλλοδαπο ντελιβερα σπανια βλεπω. Συνηθως ειναι Ελληνες. 

Κάτι άλλο ήθελες να γράψεις στανταρ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αν μιλάμε για κανονικό μπλοκάκι, πρέπει να τζιραρεις αρκετά για να έχει νοημα 

Καταρχήν θα έχεις σίγουρα ΦΠΑ, μετά έχει τέλος επιτηδεύματος, λογιστή, εισφορές, μιλάμε για πάνω από 2 το μήνα για να πεις αξίζει, μάνι μάνι τα 400 θα είναι Φπα, βαλε κανα 100ρι λογιστής και τέλος, βαλε κανα 200αρι κάτι από δω κάτι από κει για να μείνει 1100-1200, χωρίς δώρα, άδειες κτλ 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπας και γράψουμε και τίποτα (πιο) σχετικό με το θέμα, γενικά τι παίζει με Wolt και efood αυτόν τον καιρό;

Ακούω και διαβάζω εδώ και αλλού ότι δεν παίρνουν κόσμο επειδή έχει πάει και η κουτσή Μαρία να δουλέψει ακόμα και με ποδήλατα.

Σχετικά με την ευελιξία ωραρίου, απάντησε ο Stam ότι στο efood πρέπει να δουλέψεις υποχρεωτικά καθημερινά τουλάχιστον 2 ώρες. Στη Wolt ισχύει το ίδιο ή κάτι παρόμοιο, δίνοντας έμφαση στο «καθημερινά»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, όποτε θες και όσο θες δουλεύεις. Βέβαια υποθέτω αν δε βγεις για ένα μεγάλο διάστημα, πάνω από μήνα δηλαδή, παίζει να σε κλείσουν και να πρέπει να ξαναμιλήσεις μαζί τους για να σου ξανανοίξει η εφαρμογή.

Η Wolt κόσμο παίρνει ακόμα και αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα..

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πάντως αν μιλάμε για κανονικό μπλοκάκι, πρέπει να τζιραρεις αρκετά για να έχει νοημα 

 

Οχι,δεν κανεις εναρξη. Εχει τροπο να δουλεψεις χωρις μπλοκακι,απλα ενα ποσοστο απο την καθε παραγγελια παει ΕΦΚΑ.

 

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ακούω και διαβάζω εδώ και αλλού ότι δεν παίρνουν κόσμο επειδή έχει πάει και η κουτσή Μαρία να δουλέψει ακόμα και με ποδήλατα.

 

Αυτο ακριβως εγινε στην περιπτωση μου,και για αυτο δε μπορω να μπω ως μισθωτος.
Μπηκε  ο καθε τελειωμενος ντελιβερας που εψαχνε δουλεια απο αγγελιες,επειδη ηταν γνωστος στα μαγαζια και δεν τον επαιρνε κανεις,και εγινε hero delivery ( ετσι λεγομαστε ) .
Και εγω για αυτο το λογο δεν εκανα αιτηση νωρις,για να μην ειμαι στην ιδια ομαδα με τον καθε αχρηστο.
Μιλαω παντα για την Καλαματα ,που τοσα χρονια και λογω μικρης κοινωνιας πανω κατω ειναι  γνωστοι οι καλοι και οι κακοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Οχι,δεν κανεις εναρξη. Εχει τροπο να δουλεψεις χωρις μπλοκακι,απλα ενα ποσοστο απο την καθε παραγγελια παει ΕΦΚΑ.

Χμμμμ, ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι με δύο τρόπους, είτε τίτλος κτήσης, είτε δήλωση με εργοσημο και πληρωμή με κστι σαν μεροκάματο. Στην δική σου περιπτωση και τα δύο από αυτά είναι παράνομα να γίνουν. Για να σου είπαν όμως ότι γίνεται, κάτι θα ξέρουν παραπάνω αυτοί, δεν είμαι λογιστης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...