Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι 10κ μπορούν να δουλεύουν με τις κρατήσεις που αναφέρθηκαν μετά τους σταματάνε αλλιώς μπλοκακι... (Υπάρχει ένα θέμα αφού τελικά είναι εξαρτημένη εργασια)

Όποιος έχει το pdf με την σύμβαση ας την στείλει είτε wolt είτε efood...

 

Spoiler

 

Τι σημαίνει μπλοκακι-ελ.επαγγελματιας  by mariosx

ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα με το μπλοκακι (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας)

- Η ασφάλεια στοιχίζει 136€ τον μήνα τα πρώτα 5 χρόνια

- Για κάθε συναλλαγή, ο πελάτης πρέπει να λάβει απόδειξη και να πληρώσει +24% ΦΠΑ από την καθαρή αξία.  Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης είναι η Wolt

- Αν η αμοιβή για παροχή υπηρεσιών είναι άνω των 300€, γίνεται παρακράτηση φόρου. Ανάλογα το επάγγελμα υπάρχει και το ανάλογο ποσοστο παρακράτησης φόρου. Ο πελάτης υποχρεούται να πληρώσει την παρακράτηση φόρου στην ανάλογη υπηρεσία της εφορίας.

- Χρειάζεται να δηλωθεί μια επαγγελματική έδρα. Για κάποια επαγγέλματα επιτρέπεται η δήλωση επαγγελματικής έδρας το σπίτι, είτε το ενοικιάζουμε είτε μας φιλοξενούν.

- Υπάρχουν τα έξοδα λογιστή. Για απλή συντήρηση βιβλίων, μπορείτε να βρείτε λογιστή έως 50€ αλλά μην περιμένετε έξτρα εξυπηρέτησεις 

- Έχετε περισσότερη ελευθερία, σήμερα για παράδειγμα δουλεύετε στην Wolt αύριο στον θείο Γιώργο και μεθαύριο ξανά στην Wolt 

- Για τα πρώτα 5 χρόνια δεν πληρώνετε φόρο επιδευγματος μετά από τα 5 χρόνια πληρώνεται 600€ μια φορά τον χρόνο

- Μπορείτε να εκμεταλλευτείτε το ΦΠΑ, και κάποια πράγματα να τα βάζετε ως έξοδα επιχείρησης, πχ το μπουφάν, το κινητό τηλέφωνο, τα ρούχα, το μηχανάκι κτλ. Το ΦΠΑ επιστρέφεται.

Παράδειγμα Τιμολογίου:

Καθαρή Αξία Αμοιβής: 1000€

ΦΠΑ 24%: 240€

Παρακράτηση Φόρου 20%: -200€ (-20% από την Καθαρή Αξία)

Συνολικό Πληρωτεο Πόσο: 1040€

 

Την παρακράτηση φόρου την παίρνετε πίσω αφού βγεί το εκκαθαριστικό της εφορίας.

Είναι παράλληλα θετικό και αρνητικό που γίνεται. Θετικό γιατί στα ξαφνικά θα δείτε στον τραπεζικό λογαριασμό σας 200x12 = 2400€ αν κόβετε 12 τιμολόγια τον χρόνο. Από την άλλη όμως μπορεί να έχετε τα χρήματα άμεση ανάγκη και να τα στερείστε

Βέβαια η παρακράτηση φόρου είναι υποχρεωτική μόνο αν η αμοιβή ξεπερνάει τα 300€

Το ελεύθερο επάγγελμα δεν είναι τόσο κακό όσο νομίζετε αλλά από την άλλη χρειάζεται ψάξιμο και καλό λογιστή και λογικά υπάρχουν και καμιά έξτρα έξοδα που μου διαφεύγουν

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

image.png.4679dff9164397d40876715eaca677f4.png

Οπως φαινεται,επειδη εχει μπει η σαρα και η μαρα σαν μισθωτοι στο efood,σε καποιους δε θα ανανεωθουν οι συμβασεις.

Αυτο γινεται :
Α) Επειδη δεν ειναι καλοι στη δουλεια τους  ( λογικο αφου οι πρωτοι που ετρεξαν να κανουν αιτηση ηταν αυτοι που δεν τους επαιρνε κανεις ) 

και Β) Επειδη δε μπορει το efood να εχει τοσους διανομεις να περιμενουν παραγγελια και να πληρωνονται.

Κοινως οσο δουλευεις πληρωνεσαι.

 

Πιθανοτατα αυτο θα κανει ζημια και στους freelancer.

Τα καταστηματα που συνεργαζονται στην Καλαματα ειναι 55,αλλα καμια 20ρια απο αυτα ειναι αδιαφορα για το αντικειμενο του delivery,οποτε δεν τα υπολογιζουμε.

Μιλαω για μαγαζια με διπλες,ζυμαρικα,κανα δυο μπαρακια με γυναικες που τυγχανει να εχουν και καφε,ενα μαγαζι που φτιαχνει ροφηματα με herbalife προιοντα ( αστα να πανε ) και γενικα ασχετοι που δεν ειχαν κατι να χασουν.

55 μαγαζια ειναι τωρα στο efood,απο τα οποια τα 35 δεν εχουν πανω απο 10-15 αξιολογησεις  ( κοινως δεν ειχαν ντελιβερι ) δε φαινεται να ειναι ακομα κερδοφορο το να εισαι freelancer.

Αυριο θα παραλαβω εξοπλισμο,αν προλαβω ισως ξεκινησω και αυριο .

Σε μερικες μερες θα γραψω εντυπωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή πάντως έχει γίνει μεγάλο θέμα με το συγκεκριμένο screenshot. Πρώτο τρεντ στο τουίτερ είναι το cancel efood με κόσμο να διαγράφει λογαριασμούς. (όχι ότι πιστεύω θα γίνει κανένα σοβαρό impact).

Η εντύπωση που δίνεται είναι ότι  η εταιρεία θα κάνει όλους τους διανομείς ανεξάρτητους (ή αλλιώς πόδι), το οποίο δε ξέρω αν ισχύει.

Πάντως ήθελα να ξερα ποιο τζιμάνι θεώρησε καλή ιδέα η επικοινωνία για ένα τέτοιο ζήτημα να γίνει γραπτά αντί να καλούν τους διανομείς στα γραφεία ή έστω τηλεφωνικά.

Τμήμα PR δεν έχουν αυτές οι εταιρείες. Δεν είδαν το παράδειγμα του σουπερμάρκετ που έστειλε η άλλη email να χαμογελάτε γιατί τα 300 ευρώ είναι 300 φόρες περισσότερα από το 0.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι αυτοι που τωρα ειναι με την σημαια μπροστα και παμε να φαμε τον αυτοκ΄ρατορα ειναι οι ιδιοι απο τα διαφορα αλλα threads για τα tips στους ντελιβεραδες που εχουν κλειδωθεί όλα (οπως και αυτουνού η μοίρα)

"γιατι να αφησω τιπ; πληρωνετε απο το μαγαζι"
"ναι αφηνω 0,50, παραπανω δεν δεν δεινω δεν καταλαβα"
"το μαγαζι με τον καφε δίπλα είναι, ενα λεπτο με τα ποδια, σιγα μην αφησω τιπ"
 

Εγω το ξεκινησα στην καραντίνα για δυο λογους:

  1. Ηλεκτρονική πληρωμη
  2. ανεπαφη παραδοση

δεν θελω να ερθω σε επαφη με κανεναν. ΤΟ να παρω τηλεφωνο που εχει ξεκινησει και λεγεται παιδια ας γυρισουμε στις τηλεφωνικες παραγγελιες, σας ειπε κανεις οτι ο κοσμος θελει να πιανει λεφτα; Και με POS Που δεν εχουν ολοι φορητο; Και να ερθει η μασκα δεν ειναι υποχρεωτικη στον εξωτερικο χωρο. Η θα την φωραει κατω απο την μύτη

Επίσης σβησατε την εφαρμογη, οκ εαν απο 1000 που παραγγελναν τον μηνα τωρα μεινουν 100 νομιζετε οτι επιπλεον ανθρωποι δεν θα χασουν την δουλεια τους γιατι απλα δεν θα εχει νοημα να κραταει προσωπικο αφου δεν θα εχει λόγο.

Το TIP μου ανεκαθεν ήταν 2€, εχω αφησει και 3€ και 4€. Προσωιπικα οτιδηποτε κατω απο 2€ δεν το δεχομαι. 

  • Confused 7
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακη επιλογη της εταιριας,αλλα η αληθεια ειναι οτι τα παιδια παιρναν εξοργιστικα πολλα λεφτα για το επιπεδο δουλειας που προσεφεραν. Μιλαω για συγκεκριμενους διανομεις που "ειδαν φως και μπηκαν",αλλα δεν ειναι καλοι στη δουλεια τους και δε μπορει πλεον η εταιρια να τους εχει στο payroll.Μιλαω για αργους διανομεις,για διανομεις που δεν προσεχουν ουτε την προσωπικη τους υγιεινη,ουτε τα μηχανακια τους. Σακατεμενα μηχανακια,χωρις πισω φωτα,χωρις stands και τα λοιπα.

Δε μπορουσα να πιστεψω οτι ενας ανθρωπος που του λειπουν 2 μπροστινα δοντια επαιρνε τα διπλα λεφτα απο εμενα,που κανω οτι μπορω για να κραταω το επιπεδο της δουλειας μου ψηλα.

Δε νομιζω οτι ολοι οι τριμηνοι πηραν τετοια μηνυματα.

 

  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Κακη επιλογη της εταιριας,αλλα η αληθεια ειναι οτι τα παιδια παιρναν εξοργιστικα πολλα λεφτα για το επιπεδο δουλειας που προσεφεραν. Μιλαω για συγκεκριμενους διανομεις που "ειδαν φως και μπηκαν",αλλα δεν ειναι καλοι στη δουλεια τους και δε μπορει πλεον η εταιρια να τους εχει στο payroll.Μιλαω για αργους διανομεις,για διανομεις που δεν προσεχουν ουτε την προσωπικη τους υγιεινη,ουτε τα μηχανακια τους. Σακατεμενα μηχανακια,χωρις πισω φωτα,χωρις stands και τα λοιπα.

Δε μπορουσα να πιστεψω οτι ενας ανθρωπος που του λειπουν 2 μπροστινα δοντια επαιρνε τα διπλα λεφτα απο εμενα,που κανω οτι μπορω για να κραταω το επιπεδο της δουλειας μου ψηλα.

Δε νομιζω οτι ολοι οι τριμηνοι πηραν τετοια μηνυματα.

 

Ρε φίλε, τι λες τώρα;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, great είπε

Ολοι αυτοι που τωρα ειναι με την σημαια μπροστα και παμε να φαμε τον αυτοκ΄ρατορα ειναι οι ιδιοι απο τα διαφορα αλλα threads για τα tips στους ντελιβεραδες που εχουν κλειδωθεί όλα (οπως και αυτουνού η μοίρα)

 

 

7 λεπτά πριν, great είπε

Το TIP μου ανεκαθεν ήταν 2€, εχω αφησει και 3€ και 4€. Προσωιπικα οτιδηποτε κατω απο 2€ δεν το δεχομαι. 

Αν δε θες να κλειδωσει,μην γραφεις πραματα που θα το κλειδωσουν.

Μόλις τώρα, telis είπε

Ρε φίλε, τι λες τώρα;

Εγω ξερω ακριβως τι λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, StamTheMan said:

Κακη επιλογη της εταιριας,αλλα η αληθεια ειναι οτι τα παιδια παιρναν εξοργιστικα πολλα λεφτα για το επιπεδο δουλειας που προσεφεραν. Μιλαω για συγκεκριμενους διανομεις που "ειδαν φως και μπηκαν",αλλα δεν ειναι καλοι στη δουλεια τους και δε μπορει πλεον η εταιρια να τους εχει στο payroll.Μιλαω για αργους διανομεις,για διανομεις που δεν προσεχουν ουτε την προσωπικη τους υγιεινη,ουτε τα μηχανακια τους. Σακατεμενα μηχανακια,χωρις πισω φωτα,χωρις stands και τα λοιπα.

Δε μπορουσα να πιστεψω οτι ενας ανθρωπος που του λειπουν 2 μπροστινα δοντια επαιρνε τα διπλα λεφτα απο εμενα,που κανω οτι μπορω για να κραταω το επιπεδο της δουλειας μου ψηλα.

Δε νομιζω οτι ολοι οι τριμηνοι πηραν τετοια μηνυματα.

 

Καλά πόσα λεφτά έπαιρναν δηλαδή; Εγώ πίστευα ότι έδιναν βασικό σαν μισθό και απλά το προτιμούσαν αρκετοί λόγω των έξτρα που δύσκολα βρίσκεις στα μαγαζιά της γειτονιάς  (κάλυψη βενζίνης και εξοπλισμού, φουλ ένσημα, δώρα, μπόνους με στόχους κοκ).

Επεξ/σία από MikeJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Καλά πόσα λεφτά έπαιρναν δηλαδή; Εγώ πίστευα ότι έδιναν βασικό σαν μισθό και απλά το προτιμούσαν αρκετοί λόγω των έξτρα που δύσκολα βρίσκεις στα μαγαζιά της γειτονιάς  (κάλυψη βενζίνης και εξοπλισμού, φουλ ένσημα, δώρα, μπόνους με στόχους κοκ).

Συναδελφος μου ειπε οτι εφτανε 1200 ευρω στο 8ωρο,με 2 ρεπο τη βδομαδα.

Υπηρχε και μπονους για τους καλοκαιρινους μηνες,οταν εφτανες 200 παραγγελιες σε ενα μηνα επαιρνες 100 ευρω μπονους.Αυτα τα 100 δεν ξερω αν ηταν υπολογισμενα στα 1200 που εγραψα.

Να ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΤΟ EFOOD.

Αυτο που εγινε το λεω απο την αρχη που μπηκαν εκει αυτοι οι διανομεις,οτι εγω θα κανω αιτηση οταν αρχισουν να τους διωχνουν. και αυτη τη στιγμη συμβαινει ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ.
Αυτοι που δεν κανουν για τη δουλεια, τους διωχνουν.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην μπερδευουμε την κατασταση ομως. Δεν αμφισβητει κανεις οτι το efood ειναι μια υπηρεσια που βολευει αφανταστα για χιλιους λογους και προφανως βρηκε ενα κενο στην αγορα το οποιο καλυψε και μαλιστα με τεραστια επιτυχια. Εμενα με βολευει απιστευτα γιατι πολυ απλα δεν θελω ουτε να μιλαω στο τηλεφωνο και επισης σχεδον ποτε δεν εχω μετρητα γιατι δεν με βολευουν.

Ομως δεν μπορω να δεχτω οτι μια εταιρεια η οποια γνωρισε τεραστια ανθιση εν μεσω covid στελνει εκβιαστικο e-mail σε ανθρωπους που δουλευαν με 3μηνες συμβασεις που τους λεει η γινεσαι με μπλοκακι η φευγεις. Η μη ανανεωση συμβασης σημαινει οτι φευγεις χωρις αποζημιωσεις κτλ. Το να εργαζεσαι με μπλοκακι εχει το θετικο οτι θα εχεις τελειως flexible ωραριο θα δουλευεις οποτε θες για οσο θες ΑΛΛΑ συνοδευεται απο μια τεραστια λιστα με αρνητικα. Μερικα απο αυτα ειναι οτι δεν δικαιουσαι καμια αδεια, καμια αναρρωτικη, κανενα επιδομα η δωρο, γινεσαι ακομα πιο αναλωσιμος απο οτι ησουν πριν με την 3μηνη συμβαση και φυσικα οτι πρεπει να πληρωνεις μονος σου τις ασφαλιστικες σου εισφορες.

Φυσικα, εδω πρεπει να πουμε οτι η εταιρεια αυτο που κανει ειναι πληρως νομιμο. Το αν ειναι ηθικο θεωρω οτι δεν θα επρεπε να ειναι καν υπο εξεταση. Φυσικα, το βασικο προβλημα ειναι η νομοθεσια που επιτρεπει στους εργοδοτες τετοιες πρακτικες τυπου αποφασιζω και διαταζω.

Οποτε οσο και αν με βολευει η συγκεκριμενη υπηρεσια εγω δεν μπορω να την στηριξω. Γιατι αυτο μπορει να συμβει στον φιλο σου, στον αδερφο σου και στο τελος σε εσενα τον ιδιο. Ο καθενας παιρνει τις δικες του αποφασεις.

  • Like 9
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Noobios είπε

Οποτε οσο και αν με βολευει η συγκεκριμενη υπηρεσια εγω δεν μπορω να την στηριξω. Γιατι αυτο μπορει να συμβει στον φιλο σου, στον αδερφο σου και στο τελος σε εσενα τον ιδιο. Ο καθενας παιρνει τις δικες του αποφασεις.

Η εταιρια αυτη τη στιγμη κανει το ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΙΣΜΑ που ηταν αναμενομενο να κανει.

Επειδη τους γνωριζω προσωπικα τους διανομεις που ειχαν μπει ενα χρονο τωρα στο efood,απλα μου εκανε  εντυπωση που τους κρατησαν τοσο καιρο.Δεν διωχνουν ολους τους τριμηνους,διωχνουν αυτους που δεν κανουν για τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Nabuko είπε

E_bicehXIAQFJ5K.jpeg

Είναι η πρώτη φορά που δεν θα υπερασπιστώ τους ντελιβεραδες. 

Όσοι δουλεύουν σαν free lancers είναι δούλοι; 

Όσους τους έχουν με 3μηνες συμβάσεις σε άλλες επιχειρήσεις τους ανανεώνουν όλους; 

Δεν λέω ότι μου αρέσει. Άσχημο είναι. Αλλά είναι κάτι που εφαρμόζεται σε τόσα industries, γιατί πρέπει να εξαιρεθούν οι διανομείς; 

Αν θέλουμε να θίξουμε το θέμα ας το θίξουμε σε γενική βάση, όχι για μια μικρή μερίδα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Η εταιρια αυτη τη στιγμη κανει το ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΙΣΜΑ που ηταν αναμενομενο να κανει.

Επειδη τους γνωριζω προσωπικα τους διανομεις που ειχαν μπει ενα χρονο τωρα στο efood,απλα μου εκανε  εντυπωση που τους κρατησαν τοσο καιρο.Δεν διωχνουν ολους τους τριμηνους,διωχνουν αυτους που δεν κανουν για τη δουλεια.

Η αξιολογηση του εργαζομενου ειναι ενα πολυ διαφορετικο θεμα σε σχεση με την αλλαγη σχεσης εργασιας του. Το e-mail δεν εχει να κανει με καμια αξιολογηση. Εχει να κανει με αλλαγη σχεσης εργασιας. Δεν πα να εισαι ο καλυτερος ντελιβερας ολοκληρης της εταιρειας; Το ιδιο email θα λαβεις.

Το efood εχει εξαγοραστει απο την πολυεθνικη Delivery Hero. Με ενα γρηγορο google search θα δειτε οτι ειναι παγιες τακτικες της συγκεκριμενης εταιρειας σε ολες τις χωρες που δραστηριοποιειται. Δεν ειναι τυχαιο αυτο που συμβαινει. Αφου το επιτρεπει η νομοθεσια και θα φερει περισσοτερα κερδη τοτε πολυ απλα γινεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...