Προς το περιεχόμενο

Διανομεας efood ,ανεξαρτητη συνεργασια vs εξαρτημενη.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Ναι ξέρω ότι η wolt λειτουργεί με το ίδιο μοντέλο αλλά το κάνει αποκλειστικά και εξ αρχής, δηλαδή όποιος κάνει αίτηση ξέρει ότι πάει για freelancher, δε του πετάνε το τυράκι της σύμβασης και μετά εκβιασμό.)

E_fEXtmWUAEqIH2.jpeg.50ca8a188af26299938a83fdf2e53e81.jpeg

Επεξ/σία από MikeJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, MikeJ είπε

(Ναι ξέρω ότι η wolt λειτουργεί με το ίδιο μοντέλο αλλά το κάνει αποκλειστικά και εξ αρχής, δηλαδή όποιος κάνει αίτηση ξέρει ότι πάει για freelancher, δε του πετάνε το τυράκι της σύμβασης και μετά εκβιασμό.)

E_fEXtmWUAEqIH2.jpeg.50ca8a188af26299938a83fdf2e53e81.jpeg

Μέχρι να γίνει το πρώτο σοβαρό τροχαίο επειδή ο ντελιβεράς έτρεχε με 120km/h μέσα στην πόλη για να παραδώσει 50% περισσότερες παραγγελίες και να πάρει bonus. Πολλές από αυτές τις πολιτικές είναι απλά επικίνδυνες. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MikeJ είπε

δηλαδή όποιος κάνει αίτηση ξέρει ότι πάει για freelancher, δε του πετάνε το τυράκι της σύμβασης και μετά εκβιασμό.

Και όποιος κάνει σύμβαση ορισμένου χρόνου ξέρει ότι πάει για ορισμένο χρόνο. Εκβιασμό δεν βλέπω πουθενά. 

Εκβιασμός θα ήταν αν υπήρχε σύμβαση αορίστου και του έλεγαν ή γίνεσαι freelancer ή σε απολύουμε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MikeJ είπε

Αυτή τη στιγμή πάντως έχει γίνει μεγάλο θέμα με το συγκεκριμένο screenshot. Πρώτο τρεντ στο τουίτερ είναι το cancel efood με κόσμο να διαγράφει λογαριασμούς. (όχι ότι πιστεύω θα γίνει κανένα σοβαρό impact).

Καλα.

τα μισά trending στο twitter είναι κώλοι και χαζομάρες από αργόσχολους. 

Κανένα σοβάρό impact δεν έχουν μέρα από τα μερικές ώρες, αυριο θα είναι μια άλλη μαλακία και who cares.

  • Like 6
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία είναι να μας πει κάποιος πόσο παραπάνω ώρες και παραγγελίες πρέπει να δουλέψει ένας freelancer για να βγάλει τα ίδια λεφτά με κάποιον μισθωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ελληνική εταιρεία πλέον το e-food εδώ και καιρό από τότε που εξαγόρασε το clickdelivery.

Να κλείσει εύχομαι ολόψυχα γιατί δεν έχει καμιά σχέση με το πως ξεκίνησε το clickdelivery πριν από 10+ χρόνια και καμιά σχέση με το αρχικό project του e-food.

Ζητάνε πολλά πλέον από τα μαγαζιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Weiss είπε

Η ουσία είναι να μας πει κάποιος πόσο παραπάνω ώρες και παραγγελίες πρέπει να δουλέψει ένας freelancer για να βγάλει τα ίδια λεφτά με κάποιον μισθωτό.

Αρκετά παραπάνω 

Δεν είναι άδικο να έχεις 2 ταχύτητες εργαζομένων??? 

 

Επεξ/σία από Land-decked
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Nabuko said:

Και όποιος κάνει σύμβαση ορισμένου χρόνου ξέρει ότι πάει για ορισμένο χρόνο. Εκβιασμό δεν βλέπω πουθενά. 

Εκβιασμός θα ήταν αν υπήρχε σύμβαση αορίστου και του έλεγαν ή γίνεσαι freelancer ή σε απολύουμε. 

Καλά η ιστορία είναι πονεμένη γενικότερα γιατί ο νόμος δε προβλέπει πάνω από τρεις συνεχόμενες συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Μετά τη τρίτη, η επιχείρηση οφείλει να σε κάνει αοριστου αν θέλει να σε κρατήσει. Αλλά έχουν βρει τη πατέντα και σε προσλαμβανουν μέσω διαφορετικών εταιρειών (manpower, ranstad, adeco κοκ) και σε κρατάνε ορισμένου διαρκώς.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Twisted_Metal είπε

Ένα απέραντο κωλοχανείο έχει καταντήσει η Αθήνα από τους οδηγούς delivery. Σχεδόν οι μισοί με κομμένες εξατμίσεις. Πρέπει για κάποιο λόγο να σου ανεβαίνουν οι παλμοί 200 όταν βρίσκονται στο διάβα σου. Πρέπει να νιώθω από τις κωλοεξατμίσεις τους στρες ανάλογο με το να με κυνηγάει Τυρανόσαυρος. Πρέπει να ακουστούν οι κομπλεξικοί μπαμπουίνοι, και μετά στην σπηλιά με το ρόπαλο για αναπαραγωγή.

Πλήρης αδιαφορία για τον Κ.Ο.Κ.. Ανάποδα παντού, σουλατσάρουν πάνω στα πεζοδρόμια και αν δεν κάνεις στην μπάντα σε κοιτάζουν και περίεργα. Ράμπες Α.Μ.Ε.Α. και οδηγούς/διαγραμμίσεις τυφλών τις έχουν γραμμένες στα παπάρια τους. Κόκκινο φανάρι απλά ισχύει για όλους τους άλλους αλλά όχι για εκείνους.. και πόσα άλλα. Και φυσικά όλα με την ανοχή των εργοδοτών. Και αυτοί τα ίδια σκατά είναι άλλωστε.

Οι delivery έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης για αυτό το τριμπούρδελο που λέγεται ποιότητα ζωής στις ελληνικές πόλεις. Έχουμε γίνει Ταιβάν και Καμπότζη. Δείτε λίγο τους δρόμους σε αυτές τις χώρες και μετά κοιτάξτε τα δυτικά κράτη και πείτε μου με ποιο μοντέλο μοιάζουμε περισσότερο...

Και δυστυχώς όλο και αυξάνονται. Δυστυχώς!

Αφού ούτε 10 μέτρα δεν θέλουμε να περπατήσουμε. Όλα από delivery. Φαγητό, καφέ, ψιλικά, τα πάντα. Καθόμαστε σαν βούδες και τα περιμένουμε όλα από εκείνους.

 

Χωρίς να διαφωνώ ή να θέλω να βγάλω την ευθύνη από τους διανομείς για τα παραπάνω φταίνε επίσης ο υπερβολικός φόρτος εργασίας, οι πιεστικοί εργοδότες που απαιτούν άμεσες παραδόσεις αλλιώς απόλυση, τα μοντέλα pay as you deliver που σε βάζουν στο τρυπάκι να είσαι παράνομος, γρήγορος κλπ για να έχεις κέρδος και όλο και αυξάνονται (πχ freelancer delivery), η χρήση ιδιόκτητων μη συντηρημένων οχημάτων χωρίς προδιαγραφές (πχ ηλεκτρικά, χωρίς εξατμίσεις κλπ) καθώς φυσικά και οι ίδιοι οι πελάτες. Οι οποίοι απαιτούν γρήγορες παραδόσεις, ανεξαρτήτως συνθηκών (βροχές κλπ) με αρνητικές κρητικές, τηλέφωνα παραπόνων κλπ. Ναι υπάρχει ευθύνη για αυτό το χάλι αλλά δεν είναι μόνο των διανομέων.

Όταν κάποτε υπάρξει ένα πλαίσιο εργασίας και παροχών, πχ κράνος, οχήματος με προδιαφραφές, συντήρηση κλπ τότε, ναι να απαιτούμε περισσότερα από τους διανομείς. Δυστυχώς δεν οδεύουμε προς αυτή την κατεύθυνση και μέχρι τότε... Καμπότζη όπως είπες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dio3 είπε

Χωρίς να διαφωνώ ή να θέλω να βγάλω την ευθύνη από τους διανομείς για τα παραπάνω φταίνε επίσης ο υπερβολικός φόρτος εργασίας, οι πιεστικοί εργοδότες που απαιτούν άμεσες παραδόσεις αλλιώς απόλυση, τα μοντέλα pay as you deliver που σε βάζουν στο τρυπάκι να είσαι παράνομος, γρήγορος κλπ για να έχεις κέρδος και όλο και αυξάνονται (πχ freelancer delivery), η χρήση ιδιόκτητων μη συντηρημένων οχημάτων χωρίς προδιαγραφές (πχ ηλεκτρικά, χωρίς εξατμίσεις κλπ) καθώς φυσικά και οι ίδιοι οι πελάτες. Οι οποίοι απαιτούν γρήγορες παραδόσεις, ανεξαρτήτως συνθηκών (βροχές κλπ) με αρνητικές κρητικές, τηλέφωνα παραπόνων κλπ. Ναι υπάρχει ευθύνη για αυτό το χάλι αλλά δεν είναι μόνο των διανομέων.

Όταν κάποτε υπάρξει ένα πλαίσιο εργασίας και παροχών, πχ κράνος, οχήματος με προδιαφραφές, συντήρηση κλπ τότε, ναι να απαιτούμε περισσότερα από τους διανομείς. Δυστυχώς δεν οδεύουμε προς αυτή την κατεύθυνση και μέχρι τότε... Καμπότζη όπως είπες.

Συμφωνώ σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

εγω πάντως δεν πληρώνω μεσάζοντες στο φαγητο μου, δεν ειχα efood, δεν γουσταρω efood. εταιριες που δεν κανουν τίποτα απολύτως και κερδιζουν λεφτα τρωνε ακυρο απο μενα

σχεδον μου χαλασες το σαββατοκυριακο τοσο νευριασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, great είπε

πολυ αγνώησαν αυτο το μηνυμα......

Για διαβάστε λίγο και καταλάβετε τι ακριβως εχει γινει γιατι ωραια τους κανιβαλίσανε στο twitter.

edit: τελικά είναι 115 άτομα.

edit2: Οχι φιλε μου δεν θα κλεισει το τοπικ απο αυτα που εγραψα πιο πανω, ειναι η πραγματικότητα. Απλα οποιος θελει στο ποστ που κανει ας γραφει στο τελος και ποσο τιπ αφηνει στον delivery που ερχετε να δω κατι.

Γενικα ο ντελιβερας δε δουλευει για τον πελατη για την επιχειρηση δουλευει.Το λογικο ειναι να αναρωτιεσαι ποσα του δινει η επιχειρηση οχι για τα τιπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, fuz10n είπε

σχεδον μου χαλασες το σαββατοκυριακο τοσο νευριασα.

γιατι βρε? 😀

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, flexpick είπε

Γενικα ο ντελιβερας δε δουλευει για τον πελατη για την επιχειρηση δουλευει.Το λογικο ειναι να αναρωτιεσαι ποσα του δινει η επιχειρηση οχι για τα τιπ 

Δουλεύεις για εκείνον που σε πληρώνει, οπότε για ποιον δουλεύουν οι ντελιβεράδες;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2021 στις 4:45 ΜΜ, StamTheMan είπε

Μου ειναι ξεκαθαρο ποσο θα παιρνω ανα παραγγελια,το θεμα  ειναι τι θα παρακρατειται απο αυτα,και τι θα μενει στο τελος.

Απο οσο συζητησα και με συναδελφους,δεν αξιζει ο ανεξαρτητος,αλλα δεν το ηξερα οταν εκανα την αιτηση,ουτε μου ξεκαθαρισε κανεις τις διαφορες στην αρχη.

Τιτλος κτίσης λέγεται και θα παρακρατείται 20% για εισφορες και 3.6% χαρτόσημο ΟΓΑ.Μπορείς να βγάλεις μέχρι 10000 το χρόνο και να γινεις μετα η ελευθερος επαγγελματιας η να κανεις και αλλη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...