Προς το περιεχόμενο

Ελ Σαλβαδόρ: Το Bitcoin έγινε νόμιμο στη χώρα, πώς εξελίχθηκαν όμως τα πράγματα;


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπεσε πάνω από 10% και θα ανέβει 100% σε λίγο καιρό. Ότι και να πουν ότι και να κάνουν το τσουνάμι του κρυπτονομισματος θα τους πάρει όλους παραμαζομα... Το κρυπτονομισμα μόνο ανεβαίνει. Τα σκαμπανεβάσματα που κάνει είναι υγιέστατα και οφελουν τους traders μα βγάλουν κέρδος. 

Μπράβο στον μπουκελε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για να συνοψισουμε το click bait

Eιχε τεραστια ζητηση και αυτο δημιουργησε προβληματα

 

δηλαδη πηγε τοσο καλα που οι του ινσομνια θεωρουν οτι πηγε κακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tz3s είπε

Π.χ. Εστω 1 κιλο ντοματες στοιχιζει 1ΒΤC σημερα (1 ΒΤC=15 euro)
Αυριο 1 κιλο ντοματες θα στοιχζει 1ΒΤΣ αυριο (1 ΒΤΣ=20 ευρω)
Βαλτα κατω...

Eurobank, τραπεζα, κερδη, φορολογια. Αρχικα απο εκει. Το να εχει μια χωρα ισχυρές τραπεζες προσφερει πολλα περισσοτερα. (χρηματικα διαθεσιμα κτλ)

Επειδη δεν μενω Ελλαδα, αμα στειλω απο την τραπεζα μου σε μια αλλη τραπεζα λεφτα θα τα λαβω το ιδιο δευτερολεπτο. Οπως και στην Ελλαδα αν κανεις paf payments...
Αυτο προυποθετει να υπαρχουν οι καταλληλες συμφωνιες μεταξυ των τραπεζων, αλλα αυτο που μας νοιαζει ειναι οτι υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Δεν γινεται να με ρωτας για ποιο λογο να εχει μια χωρα νομισμα που κινειται εντος της χωρας και γινονται συναλλαγες... 

Πάμε πάλι από την αρχή γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις πως ακριβώς θα πραγματοποιούνται οι συναλλαγές.

Η κοστολόγηση ενός προιόντος γίνεται στο ΤΟΠΙΚΟ νόμισμα, επομένως αν 1 κιλό ντομάτα κοστίζει 15 δολάρια τότε και αύριο θα κοστίζει το ίδιο δλδ 15 δολάρια. Αυτό που αλλάζει είναι η ισοτιμία BTC/USD τη στιγμή της πληρωμής. Ο καταναλωτής και σήμερα και αύριο πάλι 15 δολάρια θα πληρώσει για την ίδια ποσότητα ντομάτας. ΠΩΣ; Το εξηγώ στο πρώτο μου ποστ μπες στον κόπο να το ξαναδιαβάσεις και αν δεν το καταλάβεις και πάλι έλα να σου αναλύσω μαθηματικά Β` Δημοτικού.

Πες μου πόσες φορές στα χρόνια των Μνημονίων οι τράπεζες χρηματοδοτήθηκαν από τα λεφτά των φορολογούμένων και πως ο απλός πολίτης επωφελήθηκε από αυτό; Πως από λεφτά που ΧΑΡΙΣΕ το κράτος στους ΙΔΙΩΤΕΣ τραπεζίτες επωφελήθηκε ο απλός πολίτης ή το κράτος? 

Σταμάτα να πιπιλάς όσα σου πασάρουν και άνοιξε τους ορίζοντες σου, κάτσε μελέτησε και κατανόησε πρώτα το αντικείμενο που πας να σχολιάσεις γιατί εκτίθεσαι. Ο κόσμος εξελίσσεται, η τεχνολογία εξελίσσεται, τα πάντα γύρω εξελίσσονται και θα πρέπει να τα εκμεταλλευτούμε προς όφελος του πολίτη, των πολλών και όχι των λίγων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tz3s είπε

Π.χ. Εστω 1 κιλο ντοματες στοιχιζει 1ΒΤC σημερα (1 ΒΤC=15 euro)
Αυριο 1 κιλο ντοματες θα στοιχζει 1ΒΤΣ αυριο (1 ΒΤΣ=20 ευρω)
Βαλτα κατω...

 

Κι ενω σου εχω εξηγησει σε 3 διαφορετικα ποστ οτι αλλο η χρηματηστηριακη, αλλο η νομισματικη αξια κι αλλο η ισοτιμια, συνεχιζεις εσυ με τον αχταρμα του να τα συγχεεις ολα μαζι.

Στην Ελλαδα εχεις ευρω. Οταν πας να παρεις 1 κιλο ντοματες πληρωνεις σε ευρω και παιρνεις το αγαθο. Σε νοιαζει η ισοτιμια του ευρω σε ιαπωνικα γιεν; Ενδιαφερει μηπως τον ντοματεμπορα; Οπως λοιπον εσυ συναλασσεσαι σε ευρω και δε σε ενδιαφερει η ισοτιμια του με ολα τα νομισματα του πλανητη, αντιστοιχα, στο Ελ Σαλβαδορ, συναλασσονται σε btc και απλα δε τους ενδιαφερει ουτε η χρηματηστηριακη αξια, μα ουτε και η ισοτιμια για την οποια εχουν παραλληλο νομισμα το αμερικανικο δολλαριο. Εσυ θα δωσεις btc στον ντοματεμπορα, ο ντοματεμπορας θα πληρωσει σε btc τους εργατες του, οι εργατες του θα ψωνισουν φαγητο για να ταισουν τις οικογενειες τους σε btc. ΔΕΝ τους καιγεται καρφακι για το τι γινεται στα χρηματηστηρια απο τη στιγμη που το btc ειναι επισημο νομισμα στη χωρα τους και ΟΧΙ χρηματηστηριακο asset. Aν ο ντοματεμπορας χρειαστει να αγορασει νεο αγροτικο, θα παει στην αντιπροσωπεια της nissan και θα πληρωσει σε btc τον εισαγωγεα, ο οποιος εισαγωγεας επισης με btc θα μπορει να αγορασει ενα καλο σπιτι σε ενα καλο προαστιο της πρωτευουσας του Ελ Σαλβαδορ. Τις δε εισαγωγες θα συνεχισει να τις κανει με αμερικανικο δολλαριο οπως τις κανει εδω και χρονια. Οπως και τις εξαγωγες αντιστοιχα τις κανουν σε αμερικανικα δολλαρια.

Ηταν και η τελευταια μου προσπαθεια να σου απεμπολησω απο το μυαλο τις θεωριες ψεκας. Αν επιμεινεις και παλι, μην σου κακοφαινεται που σε ειπα αρνητη... Τα παραπανω μαλιστα δεν εχουν καμια σχεση με το btc, αλλα ειναι βασικα πραγματα στην οικονομια, ανεξαρτητως για τι ειδους νομισματα μιλαμε.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, stefstefan said:

Πάμε πάλι από την αρχή γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις πως ακριβώς θα πραγματοποιούνται οι συναλλαγές.

Η κοστολόγηση ενός προιόντος γίνεται στο ΤΟΠΙΚΟ νόμισμα, επομένως αν 1 κιλό ντομάτα κοστίζει 15 δολάρια τότε και αύριο θα κοστίζει το ίδιο δλδ 15 δολάρια. Αυτό που αλλάζει είναι η ισοτιμία BTC/USD τη στιγμή της πληρωμής. Ο καταναλωτής και σήμερα και αύριο πάλι 15 δολάρια θα πληρώσει για την ίδια ποσότητα ντομάτας. ΠΩΣ; Το εξηγώ στο πρώτο μου ποστ μπες στον κόπο να το ξαναδιαβάσεις και αν δεν το καταλάβεις και πάλι έλα να σου αναλύσω μαθηματικά Β` Δημοτικού.

Πες μου πόσες φορές στα χρόνια των Μνημονίων οι τράπεζες χρηματοδοτήθηκαν από τα λεφτά των φορολογούμένων και πως ο απλός πολίτης επωφελήθηκε από αυτό; Πως από λεφτά που ΧΑΡΙΣΕ το κράτος στους ΙΔΙΩΤΕΣ τραπεζίτες επωφελήθηκε ο απλός πολίτης ή το κράτος? 

Σταμάτα να πιπιλάς όσα σου πασάρουν και άνοιξε τους ορίζοντες σου, κάτσε μελέτησε και κατανόησε πρώτα το αντικείμενο που πας να σχολιάσεις γιατί εκτίθεσαι. Ο κόσμος εξελίσσεται, η τεχνολογία εξελίσσεται, τα πάντα γύρω εξελίσσονται και θα πρέπει να τα εκμεταλλευτούμε προς όφελος του πολίτη, των πολλών και όχι των λίγων.

Καταρχάς ας ξεκινήσουμε από το βασικό. Δεν γίνεσαι ειδικός από τον καναπέ. Δες όσα βίντεο θες, διάβασε όσο θες. Δεν γίνεσαι ειδικός.

2ον, τα κρυπτονομίσματα δεν είναι σίγουρα η εξέλιξη... είναι απλά ένας τρόπος να σας τα παίρνουν... τόσο απλά (που στους ρομαντικούς σίγουρα δεν αρέσει να το ακούνε).

βασικά βαριέμαι να γράφω σεντόνια...

ΥΓ: έλα αύριο να αγοράσεις ντομάτες. θα σου τις πουλήσω πάλι 15 δολάρια ή αντίστοιχης αξίας btc...

3 hours ago, kremenarasi said:

Διάβασα ότι στο Ελ Σαλβαδόρ θα στέλνουν Bitcoin από America και αυτά αυτόματα θα μετατρέπεται σε δολάρια...

...

γιατί έτσι? νόμιζα ότι ήταν "ρομαντικοί" και αυτοί...

σωστή κίνηση. αυτό σημαίνει ότι ακόμα και το ελ σαλβαδορ αναγνωρίζει την -ανύπαρκτη- χρησιμότητα αυτών. και θέλουν απλά να γλιτώσουν τα fees.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefstefan είπε

Η κοστολόγηση ενός προιόντος γίνεται στο ΤΟΠΙΚΟ νόμισμα, επομένως αν 1 κιλό ντομάτα κοστίζει 15 δολάρια τότε και αύριο θα κοστίζει το ίδιο δλδ 15 δολάρια. Αυτό που αλλάζει είναι η ισοτιμία BTC/USD τη στιγμή της πληρωμής. Ο καταναλωτής και σήμερα και αύριο πάλι 15 δολάρια θα πληρώσει για την ίδια ποσότητα ντομάτας.

Οχι φιλε μου... ασε το USD απεξω... αλλο ειπες πριν αλλο λες τωρα... 

22 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Στην Ελλαδα εχεις ευρω. Οταν πας να παρεις 1 κιλο ντοματες πληρωνεις σε ευρω και παιρνεις το αγαθο. Σε νοιαζει η ισοτιμια του ευρω σε ιαπωνικα γιεν; Ενδιαφερει μηπως τον ντοματεμπορα;

 

Οταν ομως υπαρχουν διεθνης αγορες, τοτε ναι σε νοιαζει...


Ευχαριστω για τις αποψεις σας παιδια... Απλα θεωρω οτι πρεπει καποια πραγματα να τα αφηνετε στους οικονομολογους (οχι δεν θεωρουμε ενας) και να μην θεωρειται οτι το να βιαζεται κανεις ειναι καλο..

Ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με ''μαυρο'' νομισμα που μεγαλο ποσοστο ειναι σε χερια εγκληματών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aerodyne είπε

ποια χωρα ειναι αριστερη? δεξιός ειναι ο bukele. 

Μόνο στην Ευρώπη υπάρχει η δεξιά. Στην Αμερική δεν έφτασε ο χιτλερ για να γνωρίσουν την δεξιά.
Ο καπιταλισμός ήρθε από την Αμερική και ίσως είναι ο Bukele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Καταρχάς ας ξεκινήσουμε από το βασικό. Δεν γίνεσαι ειδικός από τον καναπέ. Δες όσα βίντεο θες, διάβασε όσο θες. Δεν γίνεσαι ειδικός.

2ον, τα κρυπτονομίσματα δεν είναι σίγουρα η εξέλιξη... είναι απλά ένας τρόπος να σας τα παίρνουν... τόσο απλά (που στους ρομαντικούς σίγουρα δεν αρέσει να το ακούνε).

βασικά βαριέμαι να γράφω σεντόνια...

ΥΓ: έλα αύριο να αγοράσεις ντομάτες. θα σου τις πουλήσω πάλι 15 δολάρια ή αντίστοιχης αξίας btc...

γιατί έτσι? νόμιζα ότι ήταν "ρομαντικοί" και αυτοί...

σωστή κίνηση. αυτό σημαίνει ότι ακόμα και το ελ σαλβαδορ αναγνωρίζει την -ανύπαρκτη- χρησιμότητα αυτών. και θέλουν απλά να γλιτώσουν τα fees.

Σκέψεις κάνουμε ορε φίλε.

Ας πούμε ότι ο μέσος Ελ θέλει να.παει διακοπές στην Κολομβία.

Δεν θα χρειαστεί να μετατρέψει τα bit σε υπαρκτό νόμισμα;

Τα δολάρια που θα τα βρει να κάνει μετατροπή?

Και αυτός που θα προμηθευει με δολάρια τα ATM τη κέρδος θα έχει.

Και εάν αύριο το bit κατέρρευσει η τιμή του μαζί θα κατάρρευσει και αυτή η χώρα?

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Καταρχάς ας ξεκινήσουμε από το βασικό. Δεν γίνεσαι ειδικός από τον καναπέ. Δες όσα βίντεο θες, διάβασε όσο θες. Δεν γίνεσαι ειδικός.

2ον, τα κρυπτονομίσματα δεν είναι σίγουρα η εξέλιξη... είναι απλά ένας τρόπος να σας τα παίρνουν... τόσο απλά (που στους ρομαντικούς σίγουρα δεν αρέσει να το ακούνε).

βασικά βαριέμαι να γράφω σεντόνια...

ΥΓ: έλα αύριο να αγοράσεις ντομάτες. θα σου τις πουλήσω πάλι 15 δολάρια ή αντίστοιχης αξίας btc...

γιατί έτσι? νόμιζα ότι ήταν "ρομαντικοί" και αυτοί...

σωστή κίνηση. αυτό σημαίνει ότι ακόμα και το ελ σαλβαδορ αναγνωρίζει την -ανύπαρκτη- χρησιμότητα αυτών. και θέλουν απλά να γλιτώσουν τα fees.

Εμ δεν πάει έτσι.

Εφόσον ο μετανάστης θα στέλνει έμβασμα 1000$ σε bit.

Και την άλλη μέρα πάει ο μπάρμπας στο Ελ Σαλβαδόρ και κάνει ανάληψη σε δολάρια και στο δρόμο αυτό έχασε 50%

Άρα θα εισπράξει 500$ .

Μας λες ότι θα λειτουργήσει με 2 ταχύτητες.

Εάν καταργηθεί το εθνικό της νόμισμα τους βλέπω να φεύγουν όλοι Μετανάστες εκεί πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tz3s είπε

Επειδη δεν μενω Ελλαδα, αμα στειλω απο την τραπεζα μου σε μια αλλη τραπεζα λεφτα θα τα λαβω το ιδιο δευτερολεπτο.

Να κάτι που παρέλειψαν οι υπόλοιποι να σου σχολιάσουν. Όχι, δε θα τα λάβεις στο ίδιο δευτερόλεπτο. Θα λάβεις την επιβεβαίωση ότι έστειλες τα λεφτά και ότι τα πήρες στον άλλο λογαριασμό. Η συναλλαγή δεν έχει κλείσει. Πρώτα θα ελεγχθεί, η επαλήθευση θα πάρει 1-2 μέρες και μετά θα κλείσει. Με τα cryptos, η συναλλαγή και ο έλεγχος γίνονται την ίδια στιγμή, ακριβώς γιατί γίνονται μέσα στο blockchain. Για σένα μπορεί να είναι ασήμαντη διαφορά, για τις τράπεζες και άλλους που μεταφέρουν μεγάλα ποσά (δεν είμαι μέσα σε αυτούς) όμως δεν είναι.

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

2ον, τα κρυπτονομίσματα δεν είναι σίγουρα η εξέλιξη... είναι απλά ένας τρόπος να σας τα παίρνουν... τόσο απλά

Επειδή έχουμε ξανακάνει συζητήσεις επί συζητήσεων σε άλλα άρθρα, συνέχεια λες το ίδιο πράγμα, χωρίς να το στηρίζεις τεχνικά. Πολλές φορές μάλιστα (μην ψάχνω τώρα στα παλιά άρθρα) σου εξηγούσαμε γιατί αυτό που ισχυρίζεσαι για τα cryptos είναι τεχνικά λάθος, και η απάντηση ήταν "δεν ασχολούμαι ούτως ή άλλως, δε με ενδιαφέρουν". Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις ποιοι είναι αυτοί που "τα παίρνουν", πώς έφτιαξαν ολόκληρο νέο σύστημα συναλλαγών "για να τα παίρνουν", γιατί αυτό το νέο σύστημα συναλλαγών έρχεται σε αντίθεση με το ήδη υπάρχον (τράπεζες) και γιατί να φτιάξουν καινούριο σύστημα, μιας και το παλιό ήδη ήταν στημένο έτσι ώστε ο πλούσιος να μπορεί να γίνει πλουσιότερος; Α, και μιας και αυτοί που  "τα παίρνουν" έχουν ήδη την οικονομική δύναμη να προωθήσουν το νέο σύστημα αν ήθελαν, γιατί τα πολεμούν με μανία κράτη και τραπεζικός τομέας;

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε πόσο μπροστά είναι ο Bukele...αρκεί να σκεφτείτε οτι μαζι με την υιοθέτηση νέου νομίσματος, αμέσως προώθησε και την συνταγματική αναθεώρηση για 1η φορά από το 1992 στη χώρα του! Τι άλλαξε; τώρα ο Πρόεδρος της χώρας μπορεί να ξαναβγεί την επόμενη τετραετία... Σημαντική υποσημείωση: όλοι οι προηγούμενοι πρόεδροι (4 τον αριθμό) είναι άπαντες καταζητούμενοι για οικειοποίηση δημοσίου χρήματος ή πόρων (κάποιοι διέφυγαν στην Κολομβία και ένας νομίζω Μεξικό)... Η κοινωνική χρησιμότητα της υιοθέτησης του Bitcoin νομίζω δεν θα είναι καθόλου κοινωνική... Βέβαια μπορεί και να κάνω λάθος... ούτε οικονομολόγος είμαι ούτε διεθνολόγος... απλά έχω αμφιβολίες για τη χρήση του Bitcoin (και γενικότερα των κρυπτονομισμάτων)...καθώς όλα που βρίσκονται σε συναλλαγή πρέπει να έχουν ένα αντίκρυσμα ...και αυτός πάντα ήταν ιστορικά ο νόμος της οικονομίας... Δεν θα έλεγα τα ίδια βέβαια αν οι ΗΠΑ , η Ρωσία ή η Κίνα υιοθετούσαν κρυπτονόμισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλη πλακα ειναι οτι ολοι αυτοι που θα παραπονιουνται για τις αυξησεις λογω πληθωρισμου,

θεωρουν τα κρυπτονομισματα scam.

Αντι για γελια ομως θα επρεπε να υπαρχουν κλαματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tz3s είπε

Οχι φιλε μου... ασε το USD απεξω... αλλο ειπες πριν αλλο λες τωρα... 

Οταν ομως υπαρχουν διεθνης αγορες, τοτε ναι σε νοιαζει...


Ευχαριστω για τις αποψεις σας παιδια... Απλα θεωρω οτι πρεπει καποια πραγματα να τα αφηνετε στους οικονομολογους (οχι δεν θεωρουμε ενας) και να μην θεωρειται οτι το να βιαζεται κανεις ειναι καλο..

Ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με ''μαυρο'' νομισμα που μεγαλο ποσοστο ειναι σε χερια εγκληματών 

Διάβασε ξανά το πρώτο μου ποστ ή κάνε έρευνα να δεις πως λειτουργεί το lightning network που είναι ένα payment protocol layer 2 βασιζόμενο δλδ πάνω σε άλλο blockchain δίκτυο. Και πες μου μετά γιατί το USD πρέπει να μεινει απ έξω.

Αν ένας εγκληματίας χρησιμοποιεί αυτοκίνητο κατά την τέλεση των παράνομων πράξεων του, το αμάξι τότε θεωρείται "μαύρο"; Γιατί αυτό μας λες τώρα. Ή μήπως πριν την επινόηση του Bitcoin δεν υπήρχε έγκλημα; Ή αν είναι υπήρχε τι είδους μέσο νομισματικό χρησιμοποιούσε στις συναλλαγές του; Πληρώνανε με αυγά, ντομάτες ή με κάνα τενεκέ λάδι; Σταμάτα σου έχω πει να πιπιλάς επιχειρήματα τα οποία έχουν καταρριφθεί εδώ και χρόνια.

Κάνε έρευνα. Ενημερώσου.

 

8 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Καταρχάς ας ξεκινήσουμε από το βασικό. Δεν γίνεσαι ειδικός από τον καναπέ. Δες όσα βίντεο θες, διάβασε όσο θες. Δεν γίνεσαι ειδικός.

2ον, τα κρυπτονομίσματα δεν είναι σίγουρα η εξέλιξη... είναι απλά ένας τρόπος να σας τα παίρνουν... τόσο απλά (που στους ρομαντικούς σίγουρα δεν αρέσει να το ακούνε).

βασικά βαριέμαι να γράφω σεντόνια...

ΥΓ: έλα αύριο να αγοράσεις ντομάτες. θα σου τις πουλήσω πάλι 15 δολάρια ή αντίστοιχης αξίας btc...

γιατί έτσι? νόμιζα ότι ήταν "ρομαντικοί" και αυτοί...

σωστή κίνηση. αυτό σημαίνει ότι ακόμα και το ελ σαλβαδορ αναγνωρίζει την -ανύπαρκτη- χρησιμότητα αυτών. και θέλουν απλά να γλιτώσουν τα fees.

Καταρχάς τα κρύπτο παρόλο που δεν είναι πυρηνική φυσική, στα δικά σου μάτια μάλλον φαντάζουν πυρηνική φυσική γι αυτό και θεωρείς πως είναι κάτι που πρέπει να το σπουδάσει κάποιος σε κάποιο ελιτίστικο πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Μέχρι εκεί φτάνει η αντίληψη σου.

Τα κρύπτο είναι αποτέλεσμα τεχνολογικής εξέλιξης και βάσει του αποκεντρωμένου τους χαρακτήρα αποτελούν και κοινωνική επανάσταση, η οποία δεν είναι απαραίτητο να απειλήσει τις δομές ενός σύγχρονου κράτους αλλά μπορεί να συμπορευτεί με αυτές προς όφελος των πολιτών. Ο μόνος που σου τα παίρνει, είναι η τράπεζα όταν πληρώνεις 5 και 10 και 15% επιπλέον σε αυτούς, το ποσό που θα δανειστείς από αυτούς. Το ποσό το οποίο αυτές θα δανειστούν από την Κεντρική Τράπεζα ενδεχομένως και με μηδενικό επιτόκιο. Αλλά εσύ μπορεί να είσαι βιτσιόζος και να γουστάρεις που σου τα παίρνουν και να τους λες και ευχαριστώ από πάνω,  ε σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορώ να σου πω κάτι, μπράβο σου και καλά κάνεις.

Κάνε έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, MikeKata said:

Να κάτι που παρέλειψαν οι υπόλοιποι να σου σχολιάσουν. Όχι, δε θα τα λάβεις στο ίδιο δευτερόλεπτο. Θα λάβεις την επιβεβαίωση ότι έστειλες τα λεφτά και ότι τα πήρες στον άλλο λογαριασμό. Η συναλλαγή δεν έχει κλείσει. Πρώτα θα ελεγχθεί, η επαλήθευση θα πάρει 1-2 μέρες και μετά θα κλείσει. Με τα cryptos, η συναλλαγή και ο έλεγχος γίνονται την ίδια στιγμή, ακριβώς γιατί γίνονται μέσα στο blockchain. Για σένα μπορεί να είναι ασήμαντη διαφορά, για τις τράπεζες και άλλους που μεταφέρουν μεγάλα ποσά (δεν είμαι μέσα σε αυτούς) όμως δεν είναι.

Επειδή έχουμε ξανακάνει συζητήσεις επί συζητήσεων σε άλλα άρθρα, συνέχεια λες το ίδιο πράγμα, χωρίς να το στηρίζεις τεχνικά. Πολλές φορές μάλιστα (μην ψάχνω τώρα στα παλιά άρθρα) σου εξηγούσαμε γιατί αυτό που ισχυρίζεσαι για τα cryptos είναι τεχνικά λάθος, και η απάντηση ήταν "δεν ασχολούμαι ούτως ή άλλως, δε με ενδιαφέρουν". Θα μπορούσες σε παρακαλώ να εξηγήσεις ποιοι είναι αυτοί που "τα παίρνουν", πώς έφτιαξαν ολόκληρο νέο σύστημα συναλλαγών "για να τα παίρνουν", γιατί αυτό το νέο σύστημα συναλλαγών έρχεται σε αντίθεση με το ήδη υπάρχον (τράπεζες) και γιατί να φτιάξουν καινούριο σύστημα, μιας και το παλιό ήδη ήταν στημένο έτσι ώστε ο πλούσιος να μπορεί να γίνει πλουσιότερος; Α, και μιας και αυτοί που  "τα παίρνουν" έχουν ήδη την οικονομική δύναμη να προωθήσουν το νέο σύστημα αν ήθελαν, γιατί τα πολεμούν με μανία κράτη και τραπεζικός τομέας;

Συγνώμη αλλά δεν θέλω να γίνω ειδικός. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αν βάλω 100 ευρώ πχ στα cryptos θα χάσω μεγάλο μέρος αυτού του ποσού. Δεν με ενδιαφέρει το γιατί και το που πάνε. Εγώ ξέρω ότι θα χάσω.

ΥΓ: Η αλήθεια είναι ότι καμιά φορά όταν βλέπω τον κόσμο να ποστάρει όλη την ώρα screenshots με τα κεριά/εξέλιξη της τιμής νιώθω λίγο sad... νιώθω sad γιατί οι περισσότεροι νομίζουν ότι έχουν γίνει οικονομολόγοι αλλά η ουσία είναι ότι στην καλύτερη άντε να κρατήσουν το αρχικό τους ποσό.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αν βάλω 100 ευρώ πχ στα cryptos θα χάσω μεγάλο μέρος αυτού του ποσού. Δεν με ενδιαφέρει το γιατί και το που πάνε. Εγώ ξέρω ότι θα χάσω.

Από πού κι ως πού; Είσαι day trader; Όλα τα σοβαρά cryptos από το 2011 ως τώρα έχουν τρομακτική αύξηση σε βάθος χρόνου. Πώς θα χάσεις εσύ; Διακυμάνσεις έχουν τα πάντα, από μετοχές μέχρι τιμές ακίνητης περιουσίας. Τα cryptos εδώ και 10 χρόνια είναι το asset με μακράν το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους. Σε βάθος πενταετιας, κανένα σοβαρό project δεν έχει πέσει (Bitcoin, Ethereum, Cardano κλπ). Όλα ραγδαία αύξηση έχουν. Για να χάσεις λεφτά με τα cryptos θέλει τόση προσπάθεια που να είναι ηθελημένο.

Επίσης. Ποιος μίλησε για απόδοση; Εγώ ρώτησα συγκεκριμένα πράγματα. Μη συζητάμε άκυρα παρακαλώ. Ρώτησα ποιοι είναι "αυτοί που μας τα τρώνε", γιατί έκατσαν και έφτιαξαν ολοκληρο νέο σύστημα που αντιτίθεται στο υπάρχον που ήδη τους έβγαζε χρήμα, και, εφ'οσον έχουν τεράστια οικονομική δύναμη να το προωθήσουν, γιατί πολεμούν τα cryptos όλος ο τραπεζικός τομέας και χώρες με αντίθετα οικονομικα συμφέροντα (ΗΠΑ, Κίνα, Ευρώπη κλπ). Καταλαβαίνεις ότι δεν κολλάει όλο αυτό, έτσι; Συστήνω να σταματήσουμε να αναμασαμε τα ίδια "επιχειρήματα" που έχουν καταρριφθεί εδώ και τουλάχιστον 5-6 χρόνια και να μάθουμε τι είναι το blockchain (γιατί αυτό είναι η ουσία, τα cryptos είναι απλά το μέσο), πώς λειτουργεί και τι δυνατότητες προσφέρει σε πάρα πολλούς τομείς της καθημερινής ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, NotAliki177 said:

Συγνώμη αλλά δεν θέλω να γίνω ειδικός. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι αν βάλω 100 ευρώ πχ στα cryptos θα χάσω μεγάλο μέρος αυτού του ποσού. Δεν με ενδιαφέρει το γιατί και το που πάνε. Εγώ ξέρω ότι θα χάσω.

ΥΓ: Η αλήθεια είναι ότι καμιά φορά όταν βλέπω τον κόσμο να ποστάρει όλη την ώρα screenshots με τα κεριά/εξέλιξη της τιμής νιώθω λίγο sad... νιώθω sad γιατί οι περισσότεροι νομίζουν ότι έχουν γίνει οικονομολόγοι αλλά η ουσία είναι ότι στην καλύτερη άντε να κρατήσουν το αρχικό τους ποσό.

Απο τον τροπο σκεψης σου καταλαβαινω οτι ειτε τρολαρεις ειτε εισαι 15χρονο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...