Προς το περιεχόμενο

Μόρια ΑΣΕΠ και Διορισμος


corfait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, 

Απόφοιτη Βαλκανικών Σπουδών με μεταπτυχιακό στο ίδιο αντικείμενο δυστυχώς διεκδικώ θέσεις που αφορούν ΠΕ Διοικ-Οικονομ και όχι ΠΕ Οικονομικού. Έχω καποις γλώσσες σε βασικό επίπεδο εκτος από αγγλικά σε επίπεδο proficiency και συμπληρωμένη 7ετια προϋπηρεσίας.

Αδυνατώ να διοριστω ακόμα και σε επαρχιακές πόλεις.

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε διδακτορικο η σε δεύτερο πτυχίο.. 

Τι μπορώ να κανω για  για να αυξήσω τα μόρια μου; (Τώρα είναι 1700 περίπου αν θυμαμαι)

Υ.Γ.Δε θα ήθελα να μπω σε συζήτηση για τη χρησιμότητα του διδακτορικού ώστε να διοριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaros2 είπε

Ν.4765/2021, άρθρο 8. Πλέον στο Δημόσιο (εκτός δασκάλων-καθηγητών και γιατρών) θα μπαίνεις με γραπτό διαγωνισμό.

Δεν έχει ψηφιστεί ακόμα αυτό. εννοώ δεν είναι σίγουρο ότι θα μπαίνεις στο δημόσιο με γραπτό διαγωνισμο

2 ώρες πριν, corfait είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Απόφοιτη Βαλκανικών Σπουδών με μεταπτυχιακό στο ίδιο αντικείμενο δυστυχώς διεκδικώ θέσεις που αφορούν ΠΕ Διοικ-Οικονομ και όχι ΠΕ Οικονομικού. Έχω καποις γλώσσες σε βασικό επίπεδο εκτος από αγγλικά σε επίπεδο proficiency και συμπληρωμένη 7ετια προϋπηρεσίας.

Αδυνατώ να διοριστω ακόμα και σε επαρχιακές πόλεις.

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε διδακτορικο η σε δεύτερο πτυχίο.. 

Τι μπορώ να κανω για  για να αυξήσω τα μόρια μου; (Τώρα είναι 1700 περίπου αν θυμαμαι)

Υ.Γ.Δε θα ήθελα να μπω σε συζήτηση για τη χρησιμότητα του διδακτορικού ώστε να διοριστω.

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν μπορείς να κάνεις αίτηση ως ΠΕ Οικονομολόγων. Δηλαδή ένας απόφοιτος πανεπιστημίου διοίκηση επιχειρήσεων, δεν μπορεί να κάνει αίτηση για ΠΕ Οικονομολόγων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ikaros2 είπε

Και βεβαια έχει ψηφιστεί, παραθέτω το νόμο. Μάλιστα στο άρθρο 8 ορίζεται και χρονοδιάγραμμα εφαρμογής του.

Nai εγω στις συμβασεις ορισμενου χρονου αναφερομαι. Εκει θα ειναι οπως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2021 στις 9:46 ΠΜ, ikaros2 είπε

Ν.4765/2021, άρθρο 8. Πλέον στο Δημόσιο (εκτός δασκάλων-καθηγητών και γιατρών) θα μπαίνεις με γραπτό διαγωνισμό.

Σωστα ετσι ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Nai εγω στις συμβασεις ορισμενου χρονου αναφερομαι. Εκει θα ειναι οπως τωρα

Αυτό είναι το λογικό. Φαντάζεσαι για κάθε 8μηνη σύμβαση, οποιουδήποτε φορέα, να γινόταν γραπτός διαγωνισμός; 

Στις 10/9/2021 στις 9:05 ΠΜ, corfait είπε

Τι μπορώ να κανω για  για να αυξήσω τα μόρια μου; (Τώρα είναι 1700 περίπου αν θυμαμαι)

Εφόσον αναφερόμαστε σε ΣΟΧ, μια καλή εναλλακτική είναι να βελτιώσεις το επίπεδο των γλωσσών. Βέβαια, όλα έχουν να κάνουν αφενός με την προσφορά (πόσοι αιτούνται) και αφετέρου με το επίπεδο τους (hard skills με υψηλή μοριοδότηση, όπως βαθμός βασικού πτυχίου, συνάφεια μεταπτυχιακού και διδακτορικού κ.λπ.). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν αναγνωριζεται η σχολη στον κλαδο ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ αλλα ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ

Μιλαω για διορισμο σε μονιμο προσωπικο και οχι ΣΟΧ.

Η συναφεια του διδακτορικου πως οριζεται? Υπαρχει καποιος σοτν ΑΣΕΠ ο οποιος διαβαζει διδακτορικα;

και αν συνεχισω διδακτορικο στον κλαδο των βαλκανικων σπουδων θα μοριοδοτηθω για θεσεις ΠΕ διοικ - οικον η θα πανε 3-5 ετη χαμενα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης είναι όντως μια καλή λύση. Επίσης αντί για διδακτορικό (που αργεί) ένα συναφές επιπλέον ΜΔΕ και γλώσσες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...