Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/9/2021 στις 3:10 ΜΜ, Dimichios είπε

Για το άλλο θέμα σε περίπτωση που έχεις κάνει την 1η δόση δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σε αφήνουν να κάνεις ΔΩΡΕΑΝ rapid test και να πρέπει να το πληρώσεις από την τσέπη σου.. Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση ανεμβολίαστος / εμβολιασμένος σε αυτό το θέμα... Αφού θα το κάνω το γαμίδι γιατί μου δυσκολέυεις και άλλο τη ζωή;

Ισως γιατι καποιος μπορει να κανει μια δοση και να μην κανει ποτε την Δευτερη. Και να εχει αμετρητα free rapid ετσι, για Ελληνα και αντεμβολιαστη μιλας :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ισως γιατι καποιος μπορει να κανει μια δοση και να μην κανει ποτε την Δευτερη. Και να εχει αμετρητα free rapid ετσι, για Ελληνα και αντεμβολιαστη μιλας :)

Άντε να το ξαναπώ αν και αν διάβαζες λίγο παρακάτω θα το έβλεπες... Έβγαλε ανακοίνωση 26/8 και τα μέτρα να ισχύουν στις 13/9.. Έκανα Pfizer 1η δόση στις 28/8 και προγραμματισμένη τη 2η στις 18/9...αν βάλεις και τις 14 μέρες μέχρι τις 1/10 θεωρούμαι ανεμβολίαστος... Από τη στιγμή που μπήκα στη διαδικασία να κάνω το εμβόλιο βάλε με δωρεάν rapid αφού έκανα την 1η δόση μέχρι την ημερομηνία της 2ης δόσης. ΑΝ κάνω τη 2η δόση συνεχίζω με δωρέαν rapid ΑΝ όχι κομμένα τα rapid... Αυτά είναι σοβαρά μέτρα για να μην βγάλω λεφτά από την τσέπη μου... Όσο για λαμογιές καλύτερα να μηνανοίξουμε τη συζήτηση εδώ!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Άντε να το ξαναπώ αν και αν διάβαζες λίγο παρακάτω θα το έβλεπες... Έβγαλε ανακοίνωση 26/8 και τα μέτρα να ισχύουν στις 13/9.. Έκανα Pfizer 1η δόση στις 28/8 και προγραμματισμένη τη 2η στις 18/9...αν βάλεις και τις 14 μέρες μέχρι τις 1/10 θεωρούμαι ανεμβολίαστος... Από τη στιγμή που μπήκα στη διαδικασία να κάνω το εμβόλιο βάλε με δωρεάν rapid αφού έκανα την 1η δόση μέχρι την ημερομηνία της 2ης δόσης. ΑΝ κάνω τη 2η δόση συνεχίζω με δωρέαν rapid ΑΝ όχι κομμένα τα rapid... Αυτά είναι σοβαρά μέτρα για να μην βγάλω λεφτά από την τσέπη μου... Όσο για λαμογιές καλύτερα να μηνανοίξουμε τη συζήτηση εδώ!

Η πρωτη δοση δεν μετραει πουθενα. Δεν ειναι checkpoint για τιποτα. Και δεν υπαρχει τροπος να αποδήξεις οτι την εκανες για να παρεις 5 εμδομαδες free rapid( και να θελαν να στα δωσουν)

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον πηγα εκανα την Παρασκευη σε φαρμακειο στην Θεσσαλονικη και το περνανε κανονικα στο gov. H τιμη του ηταν στα 12,40 ευρω γιατι 10 ευρω ειναι χωρις τον ΦΠΑ. Αφου κανετε το τεστ μετα πατε εδω

https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-arnetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19

και το εκτυπωνετε θα χρειαστειτε κωδικους taxis και ΑΜΚΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kaktos77 είπε

Για όποιον θέλει να κάνει δωρεάν αύριο για τελευταία φορά:

https://eody.gov.gr/komy-testing-eody/

Είσαι ο καλύτερος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DemonicBeeing είπε

Λοιπον πηγα εκανα την Παρασκευη σε φαρμακειο στην Θεσσαλονικη και το περνανε κανονικα στο gov. H τιμη του ηταν στα 12,40 ευρω γιατι 10 ευρω ειναι χωρις τον ΦΠΑ. Αφου κανετε το τεστ μετα πατε εδω

https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-arnetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19

και το εκτυπωνετε θα χρειαστειτε κωδικους taxis και ΑΜΚΑ.

Α μεχρι τη Κυριακη ειναι δωρεαν κι εσυ πηγες και το πληρωσες. Σωστος!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, link67 είπε

Α μεχρι τη Κυριακη ειναι δωρεαν κι εσυ πηγες και το πληρωσες. Σωστος!

 

Καλα, δεν θα σε ρωτησει κιολας για να κανει το rapid στην γειτονια του ή να τρεχει στην αλλη μερια της Θεσσαλονικης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε... 10 σελιδες.

Σημερα πηγα φαρμακειο κ το εκανα. 10€ κοστος. Ο φαρμακοποιος το δηλωσε και μπηκα e-gov και κατεβασα το pdf. Δεν ηθελα να δωσω κωδικους taxis. Δευτερα στην εργασια μου θα ζητηθει..

Νομιζω οτι πρεπει να δηλωθει και στο e-gov απο εμας. 

Τελος, για οσους εχετε οικονομικο προβλημα καποια φαρμακεια κανουν "εκπτωσεις". Στα 4 rapid 7.5€ και τα 8 rapid 55€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ifaist είπε

Δεν ξερω τι λετε... 10 σελιδες.

Σημερα πηγα φαρμακειο κ το εκανα. 10€ κοστος. Ο φαρμακοποιος το δηλωσε και μπηκα e-gov και κατεβασα το pdf. Δεν ηθελα να δωσω κωδικους taxis. Δευτερα στην εργασια μου θα ζητηθει..

Νομιζω οτι πρεπει να δηλωθει και στο e-gov απο εμας. 

Τελος, για οσους εχετε οικονομικο προβλημα καποια φαρμακεια κανουν "εκπτωσεις". Στα 4 rapid 7.5€ και τα 8 rapid 55€.

βρηκες ηδη πακέτο? ωραιος...

στην κυπρο εχει φτασει 7 ευρω το ραπιντ απο τοτε που το εδωσαν στα φαρμακεια. btw αντιγραφη ειναι ολα απο κυπρο με καθυστερηση καποιων μηνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας στην εταιρεία που εργάζομαι λογικα πετάνε χαρταετό, ρωτησα πολλες φορες τι προβλεπετε να κανουμε, αν υπάρχει καποια ανακοινωση να μας πουν. Η απάντηση τους ηταν δεν ανοιξε ακομα η πλατφόρμα για να σας πουμε.

Ειναι πολυ κουτουρου αλλα παλι σε μας θα το ρίξουν το φταιξιμο. Οποιον εργαζόμενο και να ρωτησα με ειπε οτι δεν ξερω ουτε και εγω.

Υγ. Δουλεύω αυτην την εβδομαδα 23:00-07:00 οποτε δεν εχω αμεση επαφή με τα γραφεια, ρωτησα και αυτον που αλλαζω και παλι δεν ήξερε. Για τα σελφτεστ είχανε βγάλει μια ανακοινωση οτι πρέπει να το κανετε, απο ταδε του μηνός και να το δηλωσετε στο gov.gr

Τωρα για το αν ακούω τηλεόραση, δεν νομίζω να στεκει σαν δικαιολογία αν με το που, γιατι αν οτι ακουγω ισχυε, επρεπε να πηγαινω λεω ακουσα αυτο στην τηλεόραση ποτέ θα το κανετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

https://www.taxheaven.gr/circulars/36586/d1a-g-p-oik-32209-24-5-2021

 

Δωσε στις μεγαλες εταιριες να διαβασουν τι ισχυει στο αρθρο 6 και να ενημερωσουν το προσωπικο τους.

1. Ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει εργαζόμενο/η με φυσική παρουσία στον τόπο παροχής εργασίας, εφόσον αυτός/η είτε α) δεν έχει προβεί σε δήλωση του αποτελέσματος του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 (self test, rapid test ή PCR test), είτε β) έχει δηλώσει θετικό αποτέλεσμα διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, ακολουθώντας τη διαδικασία δήλωσης του αποτελέσματος του άρθρου 5.

Αυτό είναι φεκ με ημερομηνία 24.5.2021

Δεν έχει να κάνει με τα μέτρα που ισχύουν από αύριο. Αν λες οτι ισχύει το παραπάνω φεκ τότε εγώ αύριο μπορώ να πάω στην δουλειά με αρνητικό self test. Το φεκ για τα νέα μέτρα δεν υπάρχει πουθενά (;).

Τα περισσότερα που λέγονται εδώ μέσα είναι προσωπικές εκτιμήσεις σύμφωνα με την παρουσίαση που είχε κάνει ο πρώην Υπουργός ΠΠ Ν.Χαρδαλιάς (δείτε συνημμένα).

Συγνώμη που θα ακουστώ "ξεροκέφαλος" και ισχυρογνώμων, εφόσον δεν υπάρχει φεκ για το τι θα ισχύσει απο Δευτέρα, η απόφαση να αφήσει μια εταιρία απ'έξω εργαζόμενο είναι καθαρά ακούσια. Αν υπάρχει φεκ ή νόμος(;), υπουργική απόφαση (;) και δεν ξέρω τι άλλο αναρτήστε το, διαφορετικά μιλάμε στον αέρα.Εκτός αν θεωρείται πως οτι παρουσιάζεται από την τηλεόραση είναι "νόμος". (χωρίς ειρωνικό ύφος τα παραπάνω, μην παρεξηγηθώ)

Διαβάζω πολλούς εδώ μέσα, οτι οι εταιρίες τους δεν γνωρίζουν. Μια από αυτές είναι και αυτή που εργάζομαι. Ρώτησα ξανά και απάντηση δεν πήρα. Ποιός είναι αρμόδιος για την ενημέρωσή τους; Ο λογιστής έκανε μια "άτυπη" τηλεφωνική ενημέρωση προς την εταιρία (είναι εξωτερικός).

 

5 ώρες πριν, ifaist είπε

Δεν ξερω τι λετε... 10 σελιδες.

Σημερα πηγα φαρμακειο κ το εκανα. 10€ κοστος. Ο φαρμακοποιος το δηλωσε και μπηκα e-gov και κατεβασα το pdf. Δεν ηθελα να δωσω κωδικους taxis. Δευτερα στην εργασια μου θα ζητηθει..

Νομιζω οτι πρεπει να δηλωθει και στο e-gov απο εμας. 

Τελος, για οσους εχετε οικονομικο προβλημα καποια φαρμακεια κανουν "εκπτωσεις". Στα 4 rapid 7.5€ και τα 8 rapid 55€.

Δεν είναι ξεκάθαρο αν όλα τα φαρμακεία θα κάνουν τεστ. Νομίζω έχει αφεθεί ελεύθερα ως επιλογή τους.

Για ακόμη μια φορά θα διευκρινήσω πως εμείς δεν δηλώνουμε κάτι. Το τεστ καταχωρείται με το ΑΜΚΑ και εμείς απλά "εκτυπώνουμε" το αποτέλεσμα από το GOV

presentation_nea_metra_.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί μερικές εταιρείες επιβάλουν στους εργαζομενους τα rapid να ειναι μονο απο διαγνωστικό και οχι απο φαρμακείο ?

ο νόμος τι λέει ακριβώς αν ξέρει κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, makis269 είπε

γιατί μερικές εταιρείες επιβάλουν στους εργαζομενους τα rapid να ειναι μονο απο διαγνωστικό και οχι απο φαρμακείο ?

ο νόμος τι λέει ακριβώς αν ξέρει κανείς ?

Που το διάβασες πάλι αυτό; Του φαρμακείου δεν ισχύει το σελφ τεστ.  Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις πλέον. Ο λόγος είναι οτι μερικοί έπαιρναν τα σελφ, δεν τα έκαναν και δήλωναν ότι ήθελαν. Αν στο κάνει ο φαρμακοποιός το ραπιντ και το δηλώνει επίσημα στο ΑΜΚΑ σου δεν υπάρχει λόγος να μην γίνει αποδεκτό. Εσύ κατεβάζεις απι το gov το πιστοποιητικό και είσαι καλυμμένος.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Που το διάβασες πάλι αυτό; Του φαρμακείου δεν ισχύει το σελφ τεστ.  Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις πλέον. Ο λόγος είναι ορι μερικοί έπαιρναν τα σελφ, δεν 5α έκαναν ξαι δήλωναν ότι ήθελαν. Αν στο κάνει ο φαρμακοποιός το ραπιντ και το δηλώνει επίσημα στο ΑΜΚΑ σου δεν υπάρχει λόγος να μην γίνει αποδεκτό. Εσύ κατεβάζεις απι το gov το πιστοποιητικό και είσαι καλυμμένος.

χαχαχαχαχαχαχ διάβασε ακριβώς τι γράφω χαχαχαχαχαχαχαχα που λέω εγώ για σελφ ? χαχαχαχαχαχαχαχα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...