Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, nickol-us είπε

κωδικους

 

ΥΥπόυτουπόυτουυυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυτουπόυτουυΥΥπόυΥΥπόυτουπόυτουυ υυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Η πρωτη δοση δεν μετραει πουθενα. Δεν ειναι checkpoint για τιποτα. Και δεν υπαρχει τροπος να αποδήξεις οτι την εκανες για να παρεις 5 εμδομαδες free rapid( και να θελαν να στα δωσουν)

Χωρίς να θέλω να πάρω την μια ή την άλλη πλευρά, μπορείς να βγάλεις βεβαίωση ότι έκανες την 1η δόση από το gov, χωρίς να έχεις κάνει την 2η. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, makis269 είπε

χαχαχαχαχαχαχ διάβασε ακριβώς τι γράφω χαχαχαχαχαχαχαχα που λέω εγώ για σελφ ? χαχαχαχαχαχαχαχα

Είπα να καλύψω όλες τις υποπεριπτώσεις, δεν κατάλαβα προς τι το γέλιο. Το ότι μπαίνει κάποιος "στον κόπο" να ενημερώσει με ότι γνωρίζει θα έπρεπε να εκτιμάται αναλόγως.

Η εταιρεία λοιπόν δεν μπορεί να κάνει τέτοιο διαχωρισμός. Εσύ δεν πας το αποτέλεσμα του τεστ από τι φαρμακείο αλλά την αρνητικής βεβαίωση ραπιντ από τη σελίδα του gov, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές. Από την στιγμή που γίνεται δεκτό το τεστ στο gov δεν μπορεί ο εργοδότης να στο ακυρώσει με το έτσι θέλω, τουλάχιστον όχι με τον καθόλα νόμιμο τρόπο.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός που έχει κάνει την πρώτη δόση θεωρείται μερικώς εμβολιασμενος και όχι ανεμβολιαστος. Υπάρχει και βεβαίωση από το gov "μερικού εμβολιασμού" με κωδικούς, qr κλπ.

Το αν το κράτος αποφασίσει να τους αντιμετωπίσει εξίσου με τους ανεμβολιαστους είναι άλλο θέμα.

Πάντως αυτό που είχα μάθει από γνωστή στον τουρισμό που έπρεπε να κάνουν ένα σελφ κι ένα ραπιντ από την τσέπη τους, όταν κάποιος έκανε την πρώτη δόση σταματούσε το ραπιντ και πήγαινε την βεβαίωση αυτή στον εργοδότη του μ ένα σελφ την εβδομάδα έως ότου ολοκληρωθεί ο εμβολιασμός. Το μεταφέρω με επιφύλαξη ωστόσο καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Τι θα γίνει αύριο δεν ξέρω αλλά στα δικά μου μάτια είναι παράλογο να πρέπει να πάει κάποιος Δευτέρα πρωί στη δουλειά του με ραπιντ 48 ωρών (δλδ μέσα στο ΣΚ) όταν πάρα πολλοί άνθρωποι δουλεύουν ΚΑΙ το Σάββατο ενώ την Δευτέρα θα πρέπει να ετοιμάσουν και τα παιδιά τους για το σχολείο...

Δηλαδή πού θα βρούν να το κάνουν και πότε;

Επεξ/σία από Nighthunter
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Είπα να καλύψω όλες τις υποπεριπτώσεις, δεν κατάλαβα προς τι το γέλιο. Το ότι μπαίνει κάποιος "στον κόπο" να ενημερώσει με ότι γνωρίζει θα έπρεπε να εκτιμάται αναλόγως.

Η εταιρεία λοιπόν δεν μπορεί να κάνει τέτοιο διαχωρισμός. Εσύ δεν πας το αποτέλεσμα του τεστ από τι φαρμακείο αλλά την αρνητικής βεβαίωση ραπιντ από τη σελίδα του gov, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές. Από την στιγμή που γίνεται δεκτό το τεστ στο gov δεν μπορεί ο εργοδότης να στο ακυρώσει με το έτσι θέλω, τουλάχιστον όχι με τον καθόλα νόμιμο τρόπο.

οκ thanks για την απάντηση ,

απλώς ρώτησα γιατι στην εταιρεια που ειμαι ( πολυεθνική ) με email σε ολους τους εργαζομενους θέλουν ρητά μονο απο διαγνωστικό και οχι απο φαρμακειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αύριο πρωί περάστε έξω από κάνα διαγνωστικό να δείτε γέλια…

 

Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα γίνει τίποτα. Προσωπικά πήγα και πλήρωσα 20 χτες και το έκανα επειδή είχα μπούκωμα/πονόλαιμο. Αν και θεωρητικά είμαι καλυμμένος(έβγαλε βεβαίωση το gov), η κοπέλα/γραμματεία του διαγνωστικού δεν ήξερε αν ισχύει για την Δευτέρα. Μου είπε να ρωτήσω τον εργοδότη (εδώ γελάνε αφού παίζει μαύρη νύχτα στα βουνά)

Από την στιγμή που δεν υπάρχει φεκ, με τα μέτρα αλλά και τις κυρώσεις για μένα προσωπικά είναι όλα στον αέρα.

Προφανώς και δεν θα πάρω κανένα στο λαιμό μου, καθένας ας πράξει όπως αντιλαμβάνεται σωστά.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, makis269 said:

γιατί μερικές εταιρείες επιβάλουν στους εργαζομενους τα rapid να ειναι μονο απο διαγνωστικό και οχι απο φαρμακείο ?

ο νόμος τι λέει ακριβώς αν ξέρει κανείς ?

Αυτό είναι "παρεξήγηση/μπέρδεμα" διότι έως τώρα στα φαρμακεία πήγαινες και σου έδιναν το self test που έκανες μόνος σου στο σπίτι (= ελάχιστη αξιοπιστία αφού οι περισσότεροι από ένα σημείο και έπειτα τα στόκαραν στο συρτάρι και απλά δήλωναν αρνητικό).

Πλέον κάποια φαρμακεία (όχι όλα) σου κάνουν οι ίδιοι επιτόπου rapid test και έχει την ίδια ακριβώς ισχύ με διαγνωστικό. Αυτοί σε εξετάζουν και οι ίδιου ανεβάζουν το αποτέλεσμα στο gov.

Οπότε αν βρεις φαρμακείο που κάνει rapid και ανεβάζει gov είναι το ίδιο με διαγνωστικό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, DemonicBeeing είπε

Λοιπον πηγα εκανα την Παρασκευη σε φαρμακειο στην Θεσσαλονικη και το περνανε κανονικα στο gov. H τιμη του ηταν στα 12,40 ευρω γιατι 10 ευρω ειναι χωρις τον ΦΠΑ. Αφου κανετε το τεστ μετα πατε εδω

https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-arnetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19

και το εκτυπωνετε θα χρειαστειτε κωδικους taxis και ΑΜΚΑ.

Έχει γίνει ένα μπέρδεμα από την ανακοίνωση του ΦΕΚ για τις τιμές των τεστ, υπάρχουν διαγνωστικά κέντρο που παίρνουν 10€ και άλλα 10€ + ΦΠΑ.

Από την ανακοίνωση του ΦΕΚ εγώ καταλαβαίνω ότι συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ εφόσον δεν αναφέρεται.

"Για το τεστ ανίχνευσης αντιγόνου του κορωνοϊού SARS-CoV-2 με τη μέθοδο ταχείας δοκιμασίας (rapid test) ως ανώτατο όριο του αθροίσματος της τιμής χρέωσης παροχής υπηρεσίας (ανάλυση κ.λπ.), περιλαμβανόμενων των απαιτούμενων αντιδραστηρίων και αναλώσιμων υλικών, και της δειγματοληψίας στα ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια, στις ιδιωτικές κλινικές και σε κάθε άλλο σημείο λιανικής πώλησης το ποσό των δέκα ευρώ (10 €)."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Axelq είπε

Έχει γίνει ένα μπέρδεμα από την ανακοίνωση του ΦΕΚ για τις τιμές των τεστ, υπάρχουν διαγνωστικά κέντρο που παίρνουν 10€ και άλλα 10€ + ΦΠΑ.

Από την ανακοίνωση του ΦΕΚ εγώ καταλαβαίνω ότι συμπεριλαμβάνεται το ΦΠΑ εφόσον δεν αναφέρεται.
 

ξεκινάει με την φράση "Ορίζονται ως ανώτατα όρια τιμών πώλησης αγαθών και παροχής υπηρεσιών, μη συνυπολογιζομένου σε αυτά του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α)"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

10 ευρώ προ ΦΠΑ, αναφέρεται στην αρχή, ωστόσο μιλάμε για ανώτερη τιμή όποτε μπορεί να υπάρξουν και χαμηλότερες εφόσον δεν συνεννοηθούν να το βάλουν όλοι σαν πλαφόν.

Υπόψιν το φεκ έχει ισχύ από αύριο. Εγώ το Σάββατο το πλήρωσα 20...

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανο καποια διαγνωστικα να κράτησαν το καθαρο 10 γιατι ο κοσμος ακουσε 10 και θα χαλαστει αν του πεις τελικα 12 στο ταμειο. Για να μην χασουν πελατεία το κρατησαν. Λογικο. 

Καποιες εταιριες διαβαζω ζητανε από διαγνωστικο. Στις εταιριες δουλευουν ανθρωποι, πολλες φορες γκασμαδες, ας ζητανε οτι θελουν, δεν νομίζω οτι εχουν τροπο να μαθουν που εκανες το ραπιντ ουτως η αλλως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμας παιδιά μας ενημέρωσαν επίσημα από την εταιρία μου από την τετάρτη ακόμα και μας είπαν να κάνουμε τα ραπιντ κάθε παρασκευή σε εργαστήριο της επιλογής μας και να προσκομιζουμε τη βεβαίωση του gov αν τυχόν χρειαστεί να φέρνουμε την βεβαίωση του εργανη θα μας ενημερώσουν ξανά όταν διευκρινηστουν όλα .για το πρώτο τεστ μας είπαν να το κάνουμε παρασκευή δλδ προχτές και το κόστος για μένα ήταν 10 ευρώ σε εργαστήριο το οποίο δήλωσε το αποτέλεσμα στο gov για μένα 

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

Πιθανο καποια διαγνωστικα να κράτησαν το καθαρο 10 γιατι ο κοσμος ακουσε 10 και θα χαλαστει αν του πεις τελικα 12 στο ταμειο. Για να μην χασουν πελατεία το κρατησαν. Λογικο. 

Καποιες εταιριες διαβαζω ζητανε από διαγνωστικο. Στις εταιριες δουλευουν ανθρωποι, πολλες φορες γκασμαδες, ας ζητανε οτι θελουν, δεν νομίζω οτι εχουν τροπο να μαθουν που εκανες το ραπιντ ουτως η αλλως. 

το πιστοποιητικο του gov αναφερει που εγινε το τεστ οποτε ξερουν 

Επεξ/σία από Markusboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...