Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

172 σελίδες.... τα μάτια μου πονέσανε από το scroll...

Δεν βρήκα καμία ιδιαίτερη αναφορά για την Δευτέρα. Το μόνο που αναφέρει είναι οτι επιβάλλεται τεστ μια φορά την εβδομάδα το οποίο δεν είναι το πλέον κατατοπιστικό.

Δηλαδή κάποιος θα μπορεί να κάνει τεστ την Παρασκευή, χωρίς να υπάρξει πρόστιμο;

Αν βρει κάποιος καλύτερη ή συγκεκριμένη αναφορά ας διαφωτίσει.

Υγ. όλο το φεκ έχει ισχύ μια εβδομάδα (;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IzNoO είπε

Γνωρίζει κάποιος αν αρκεί για αύριο η Βεβαίωση Μερικού Εμβολιασμού της 1ης δόσης ή πρέπει να πραγματοποιηθεί και Rapid Test;

Πραγματικά μόλις διάβασα το ΦΕΚ και κοίταζα αυτό το πράγμα στην σελίδα 86 και έχω ακριβώς την ίδια απορία...Γιατί αναφέρει την έκδοση πιστοποιητικού μερικού εμβολιασμού ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimichios είπε

Πραγματικά μόλις διάβασα το ΦΕΚ και κοίταζα αυτό το πράγμα στην σελίδα 86 και έχω ακριβώς την ίδια απορία...Γιατί αναφέρει την έκδοση πιστοποιητικού μερικού εμβολιασμού ? 

Απορίας άξιο γιατί το αναφέρει πάντως τεστ πρέπει να κάνουν όσοι δεν είναι πλήρως εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες

Σελιδα 5 / παράγραφος 2

Σελίδα 86 / άρθρο 10 λέει ποιοί θεωρούνται πλήρως εμβολιασμένοι.

2 δόσεις + 14 μέρες

νόσηση + 1 δόση + 14 μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Απορίας άξιο γιατί το αναφέρει πάντως τεστ πρέπει να κάνουν όσοι δεν είναι πλήρως εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες

Σελιδα 5 / παράγραφος 2

Σελίδα 86 / άρθρο 10 λέει ποιοί θεωρούνται πλήρως εμβολιασμένοι.

2 δόσεις + 14 μέρες

νόσηση + 1 δόση + 14 μέρες

Ναι ναι το κατάλαβα καλά έκανες και το επισήμανες αλλά γιατί αναφέρουν πιστοποιητικό μερικού εμβολιασμού και επίδειξη του όπου επιβάλλεται; Τι φάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Ναι ναι το κατάλαβα καλά έκανες και το επισήμανες αλλά γιατί αναφέρουν πιστοποιητικό μερικού εμβολιασμού και επίδειξη του όπου επιβάλλεται; Τι φάση; 

Ίσως το αναφέρει για κάποια άλλη υποπερίπτωση όπως είναι οι υγειονομικοί, καθώς με αυτό μπορούν να επιστρέψουν στις θέσεις εργασίας τους(έτσι είχαν πει). Είναι τεράστιο το ΦΕΚ για να το διαβάσω όλο και να πω με σιγουριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Ίσως το αναφέρει για κάποια άλλη υποπερίπτωση όπως είναι οι υγειονομικοί, καθώς με αυτό μπορούν να επιστρέψουν στις θέσεις εργασίας τους(έτσι είχαν πει). Είναι τεράστιο το ΦΕΚ για να το διαβάσω όλο και να πω με σιγουριά.

Μισό λεπτό δεν πρέπει κανονικά τα ΦΕΚ να έχουν και ημερομηνία; πάνω αριστερά; Μήπως δεν είναι αυτό το τελικό ακόμα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Μισό λεπτό δεν πρέπει κανονικά τα ΦΕΚ να έχουν και ημερομηνία; πάνω αριστερά; Μήπως δεν είναι αυτό το τελικό ακόμα;

Τον αετό έπρεπε να έχεις για emoticon :D

Έχεις δίκιο. Στην πρώτη σελίδα αριστερά(μπλέ γραμμή σαν highlight) γράφει:

Δοκίμιο Β.... ...ΣΤΑΔΙΟ: παραγωγή

Edit

Μάλλον δεν έχει ημερομηνία και αριθμό φύλλου καθώς θα δημοσιευθεί στην αυριανή Εφημερίδα της Κυβερνήσεως;

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Αυτό είναι φεκ με ημερομηνία 24.5.2021

Δεν έχει να κάνει με τα μέτρα που ισχύουν από αύριο. Αν λες οτι ισχύει το παραπάνω φεκ τότε εγώ αύριο μπορώ να πάω στην δουλειά με αρνητικό self test. Το φεκ για τα νέα μέτρα δεν υπάρχει πουθενά (;).

Τα περισσότερα που λέγονται εδώ μέσα είναι προσωπικές εκτιμήσεις σύμφωνα με την παρουσίαση που είχε κάνει ο πρώην Υπουργός ΠΠ Ν.Χαρδαλιάς (δείτε συνημμένα).

Συγνώμη που θα ακουστώ "ξεροκέφαλος" και ισχυρογνώμων, εφόσον δεν υπάρχει φεκ για το τι θα ισχύσει απο Δευτέρα, η απόφαση να αφήσει μια εταιρία απ'έξω εργαζόμενο είναι καθαρά ακούσια. Αν υπάρχει φεκ ή νόμος(;), υπουργική απόφαση (;) και δεν ξέρω τι άλλο αναρτήστε το, διαφορετικά μιλάμε στον αέρα.Εκτός αν θεωρείται πως οτι παρουσιάζεται από την τηλεόραση είναι "νόμος". (χωρίς ειρωνικό ύφος τα παραπάνω, μην παρεξηγηθώ)

Διαβάζω πολλούς εδώ μέσα, οτι οι εταιρίες τους δεν γνωρίζουν. Μια από αυτές είναι και αυτή που εργάζομαι. Ρώτησα ξανά και απάντηση δεν πήρα. Ποιός είναι αρμόδιος για την ενημέρωσή τους; Ο λογιστής έκανε μια "άτυπη" τηλεφωνική ενημέρωση προς την εταιρία (είναι εξωτερικός).

 

Δεν είναι ξεκάθαρο αν όλα τα φαρμακεία θα κάνουν τεστ. Νομίζω έχει αφεθεί ελεύθερα ως επιλογή τους.

Για ακόμη μια φορά θα διευκρινήσω πως εμείς δεν δηλώνουμε κάτι. Το τεστ καταχωρείται με το ΑΜΚΑ και εμείς απλά "εκτυπώνουμε" το αποτέλεσμα από το GOV

presentation_nea_metra_.pdf 575 kB · 5 downloads

εχει πανω πανω σχολια με ολες τις τροποποιησεις (τελευταια 6/9 )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από vasilllis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτο πως βγάζουν φεκ 172 σελίδων την παραμονή εφαρμογής των μέτρων και έχει διάρκεια μόνο 7 ημερών. Δηλαδή το κράτος θεωρεί πως όταν ανακοινώνει μέτρα στις 20.00 την Κυριακή, την επόμενη ημέρα το πρωί μπορεί να λειτουργήσει κανονικά μια εταιρεία ή γενικότερα ένας οργανισμός.

Το Φεκ ξεκάθαρα δεν αναφέρει ημερομηνία διενέργειας rapid επομένως η λογική λέει πως το rapid μπορεί να δηλωθεί όλη την εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παράγραφο 2 του άρθρου 10 γράφουν για πιστοποιητικό εμβολιασμού(Σελίδα 86)....Βέβαια εκεί γράφουν και το πιστοποιητικό μερικού εμβολιασμού...Έχει καταλάβει κανένας τι ακριβώς γίνεται με αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

1 self test την εβδομαδα... οποια μερα θελεις....ετσι μας ειπαν εμας...

Self test έχει πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες και εξαιρέσεις που το δικαιoλογεί. Στην πλειοψηφία ζητάνε rapid ή pcr.

Βέβαια αυτό μετά την ισχύ του παραπάνω ΦΕΚ που απ'οσο φαίνεται για την ώρα είναι αδημοσίευτο άρα και χωρίς(;) ισχύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Self test έχει πολύ συγκεκριμένες κατηγορίες και εξαιρέσεις που το δικαιoλογεί. Στην πλειοψηφία ζητάνε rapid ή pcr.

Βέβαια αυτό μετά την ισχύ του παραπάνω ΦΕΚ που απ'οσο φαίνεται για την ώρα είναι αδημοσίευτο άρα και χωρίς(;) ισχύ.

Συγνωμη, rapid ηθελα να γραψω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Ρε παιδιά, εγώ πήγα το πρωί σε μια μονάδα υγείας της περιοχής μου, και μου έκαναν rapid test. Οκ αρνητικο μου λένε,και φεύγω. Δοκίμασα μετά από μια ώρα να βγάλω την βεβαίωση από το gov και δεν έβρισκε αποτελέσματα.

Πήγα από εκεί και μου έδωσαν ένα χαρτί με σφραγίδα πως το τεστ είναι αρνητικό. Δεν ξέρουν γιατί δεν μου φάνηκε στο gov και το ειδαν πως είναι οκ δηλωμένο.

Ακόμα μέχρι τώρα δεν μου έχει εμφανιστεί στο gov η βεβαίωση και την θέλω για αύριο για την δουλειά. Δεν ξέρω τώρα αν θα δεχτούν αυτό το χαρτί που μου έδωσαν από την δουλειά ή όχι.

Ακριβώς το ίδιο φίλε μου , πήγα σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο της περιοχής μου , έκανα το rapid το Σάββατο  20 ευρω , μου στείλανε απλώς ένα χαρτί με σφραγίδα και δεν το δηλωσανε . Δεν φαίνεται στο gov η βεβαίωση τίποτα.  Και τους είπα το δηλώνω κάπου και μου απάντησαν  : όπως δηλώνει το self test έτσι θα δηλώσεις κ αυτο .    Εγώ τι κάνω τώρα?  Αύριο πιάνω στις 8 δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...