Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ είμαι εκτός θέματος αλλά να μην ανοίγω άλλο.

τελικά στις μετακινήσεις θέλει τεστ παντού ή μόνο όταν αλλάζεις νομό; τι συμπέρασμα βγάζετε;

Οσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Dimichios είπε

Μόλις εβγαλα πιστοποιητικό μερικούς εμβολιασμου το οποίο μάλλον τον βάζω στον κωλο μου μιας κάνεις δεν γράφει στο φεκ τι το κανεις εν τελει 

Είναι για συγκεκριμένες κατηγορίες εργαζομένων. Για παράδειγμα οι ανεμβολιαστοι υγειονομικοί που μπήκαν σε άνευ αποδοχών, αν κάνουν την 1η δόση, αίρεται η άνευ αποδοχών με την αναφερθεισα βεβαίωση. Απλά δεν έχει χρήση για εσένα μάλλον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Σε ενα φαρμακειο ειδα οτι το ραπιντ το κανουν απο το στομα.... ισχυει;

Πέρυσι σε pcr μου είχαν πάρει δείγμα απο στόμα/φάρυγγα. Υπάρχουν και τα τεστ του σάλιου, λογικά είναι έγκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους νοσήσαντες τελικά τι ισχύει?Έχω πιστοποιητικό μέχρι 27/9 αλλά δεν έχω κάνει ούτε μια δόση(είχα πάει να κάνω και με έδιωξαν μου είπαν να πάω μετά το εξάμηνο).Συνάδελφος έχει και αυτός μέχρι 27/9 αλλά έχει κάνει μια δόση. Εγώ πρέπει να κάνω ράπιντ και αυτός όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lambgeo είπε

Δεν φαίνεται στο gov η βεβαίωση τίποτα.  Και τους είπα το δηλώνω κάπου και μου απάντησαν  : όπως δηλώνει το self test έτσι θα δηλώσεις κ αυτο .    Εγώ τι κάνω τώρα?  Αύριο πιάνω στις 8 δουλειά 

Σοβαρά τώρα;

 

Σε όλους έτσι έγινε; Σαν τα self-test τελικά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2021 στις 1:15 ΜΜ, Bitbit είπε

Τελικά γίνεται και σε φαρμακεία αυτό το τεστ;

Κανονικα γινεται ναι, εκανα σημερα το πρωι . 10ευρω. Απλα δεν το κανουν ολοι οι φαρμακοποιοι, πρεπει να ρωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Σοβαρά τώρα;

 

Σε όλους έτσι έγινε; Σαν τα self-test τελικά;;

Οχι, απο άλλη σελίδα το βγάζεις το χαρτι, μλκια του ειπαν/έκαναν...

Το δηλώνεις ωστόσο ΚΑΙ στο σύστημα... ΑΛΛΑ θα πρεπει να βγαινει και η βεβαιωση απο το GOV (Να το περάσουν δηλαδη απο το μικροβιολογικο)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

Οχι, απο άλλη σελίδα το βγάζεις το χαρτι, μλκια του ειπαν/έκαναν...

Το δηλώνεις ωστόσο ΚΑΙ στο σύστημα... ΑΛΛΑ θα πρεπει να βγαινει και η βεβαιωση απο το GOV (Να το περάσουν δηλαδη απο το μικροβιολογικο)

Ακριβως. Στο περναει το εργαστηριο ή το φαρμακειο με το αμκα σου μεσω ΗΔΙΚΑ και μετα εσυ το βλεπεις εδω: https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-arnetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19 .

και μπορεις και να το εκτυπωσεις και ως pdf. Αυτη τη βεβαιωση ζητανε οι εργοδοτες.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LabrakisG1992 είπε

Για τους νοσήσαντες τελικά τι ισχύει?Έχω πιστοποιητικό μέχρι 27/9 αλλά δεν έχω κάνει ούτε μια δόση(είχα πάει να κάνω και με έδιωξαν μου είπαν να πάω μετά το εξάμηνο).Συνάδελφος έχει και αυτός μέχρι 27/9 αλλά έχει κάνει μια δόση. Εγώ πρέπει να κάνω ράπιντ και αυτός όχι?

Όσο ισχύει το πιστοποιητικό δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Αν επιθυμείς να κάνεις το εμβόλιο, θα πρέπει να γίνει το συντομότερο μετά το πέρας της λήξης του πιστοποιητικού. Πλήρως εμβολιασμενος θεωρείσαι 14 μέρες μετά τον εμβολιασμό(2 δόσεις, μονοδοσικο ή νόσηση και 1 δόση) και σε αυτό το διάστημα (14 ημερών) θα χρειαστείς ραπίντ για να πας στην δουλειά

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όσο ισχύει το πιστοποιητικό δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Αν επιθυμείς να κάνεις το εμβόλιο, θα πρέπει να γίνει το συντομότερο μετά το πέρας της λήξης του πιστοποιητικού. Πλήρως εμβολιασμενος θεωρείσαι 14 μέρες μετά τον εμβολιασμό(2 δόσεις, μονοδοσικο ή νόσηση και 1 δόση) και σε αυτό το διάστημα (14 ημερών) θα χρειαστείς ραπίντ για να πας στην δουλειά

Ευχαριστώ πολύ.

Άλλη μια ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα.Νόσησα 11/03 και το πιστοποιητικό λήγει 27/09. Έχω κλείσει να κάνω μονοδοσικό 18/09.Θα με αφήσουν να το κάνω ή θα φάω άκυρο?Πρέπει να ταξιδέψω 03/10 και θα χρειαστώ πιστοποιητικό εμβολιασμού μιας και το νόσησης δεν θα ισχύει τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, e-k είπε

Παράνομη;

Από την στιγμή που δεν είναι αντίθετο σε κάποιον νόμο που αναφέρει ότι ο εργοδότης δεν μπορεί να ζητάει τεστ από τους εργαζόμενους του, είναι νόμιμο. 

Η κάθε ιδιωτική εταιρεία έχει δικές της πολιτικές. Αν θέλει σου ζητάει τεστ, αν θέλει σου ζητάει να φοράς μαύρα ρούχα, αν θέλει σου ζητάει να βάψεις το μαλλί σου ξανθό. 

Άκυρα θα κριθούν μόνο αν είναι παράνομα ή καταχρηστικά (το παράδειγμα με το μαλλί είναι καταχρηστικό εκτός αν, πχ, το μαγαζί ονομάζεται "οι ξανθοί σερβιτόροι"). 

Για το θέμα του κόστους και το ποιος το επωμίζεται, έχουμε ελεύθερη αγορά: το συζητάς με τον εργοδότη. Αν δεν τα βρείτε, φεύγεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Dronegreece είπε

Που θα βρούμε φθηνά να κάνουμε τα rapid έχει βγάλει κανείς άκρη;

 

10€ σε φαρμακεια/εργαστηρια πιο φτηνα δεν βγαινουν θα μπουν μεσα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...