Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vali είπε

Θεσσαλονίκη, με 8 ευρώ έκανε φίλος σε φαρμακείο στον Εύοσμο. Σήμερα συνάδελφοι συζητούσαν για κάποιο διαγνωστικό που το χρεώνει 5 ευρώ σε φοιτητές και στα σώματα ασφαλείας. Αν μάθω αύριο ποιο είναι θα ενημερώσω.

εδω αθηνα δυτικα οσα ρωτησα δεν κανουν ακομα, περιμενουν λεει ενημερωση αλλα θα κανουν, οπότε τιμη δεν εχω μαθει ακομα. 

αυριο στην αθηνα ειναι κλειστα τα φαρμακεια, να το ξερετε οσοι θελετε να κανετε ραπιντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Και μενα το ιδιο βγαζει λογικα μπαίνουν πολλοι και εχει πεσει το σύστημα.

Τελικα μπηκα απο αλλο browser και ολα κομπλε. Πριν προσπαθουσα με τον chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2021 στις 4:26 ΜΜ, link67 είπε

Εσύ δηλαδή σαν εργοδότης τι θα κάνεις αν ένας εργαζόμενος έρθει τη Δευτέρα χωρίς τεστ? Έχεις κάποια ειδική πληροφόρηση? Και για να σου απαντήσω και στο άλλο ερώτημα, επιτρέπεται η δικαιολογημενη απουσία από την εργασία χωρίς αποδοχές. 

Δεν ήρθε, τον δηλώσαμε αδειούχο για να μην πάρει ούτε εκείνος ούτε το γραφείο κανένα ρίσκο, και για να μην χάσει και τις αποδοχές που λες.

Πολύ απλά γιατί ΠΡΟΦΑΝΩΣ πήγε πρωί να κάνει το τεστ και είχε ουρά 35 άτομα σε 3 εργαστήρια, οπότε και δεν πρόλαβε να έχει έτιμο αποτέλεσμα. 

Στις 11/9/2021 στις 4:14 ΜΜ, nickol-us είπε

Εμένα οι δικοί μου ψάχνοναι, όπως και γω με οτι διαβάζουν αριστερά δεξιά αλλά και μια ενημέρωση που είχαν απο τον λογιστή. Δεν λέω οτι είμαστε μεγάλη εταιρία, αλλά δεν είμαστε και κάποιο γραφειάκι. Περίπου 25 άτομα προσωπικό απασχολεί.

Αλήθεια ποιός είναι αρμόδιος να ενημερώσει για τα νέα μέτρα;

Έχουν αναρτηθεί κάπου; Αυτά ψάχνουμε και δεν βρίσκουμε.

Όλοι ψαχνόμαστε, αλλά για να μην μπλέξουμε (όλοι μαζί, αφού αυτό αφορά και τις 2 πλευρές), είναι καλύτερο να το παίξεις με ασφάλεια, δηλαδή δήλωση άδειας μίας μέρας για να μην τεθεί θέμα διασταύρωσης, να φαίνεται σα να ήρθε εργασία  κάποιος δηλαδή χωρίς αρνητικό τεστ. 

Ειλικρινά για όλους μας είναι ταλαιπωρία αυτό το πράγμα. Προσωπικά το πήρα πάνω μου και στον ένα που δεν πρόλαβε να κάνει το rapid πήρε άδεια την οποία του τη χρεώνουμε μεν, αλλά του υποσχέθηκα σε κάποιο 3ήμερο ή τέλοσπάντων με την πρώτη ευκαιρία να του δωθεί "κανονική" άδεια απ'τη σημαία. Το αν είναι "δίκαιο" για τους άλλους δεν το ξέρω, αλλά δεν είναι η ώρα για τέτοια, ας υπάρχει και λίγο ανθρωπιά.

Επειδή παιδιά όμως όλοι είμαστε στο άγνωστο, ο καθένας όπως μπορεί ας βοηθήσει την κατάσταση. Δεν είναι η ώρα να χωριζόμαστε σε "αφεντικά" και "υπαλλήλους". Καμία από τις 2 πλευρές δεν θέλει ούτε την ταλαίπα αυτή, αλλά ούτε και το ρίσκο για πρόστιμο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jokercell είπε

Αμα δε θέλετε την ταλαιπωρία να πάτε να εμβολιαστείτε 

Άντε πάλι τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια...και να εμβολιαστείς μέχρι να θεωρείσαι πλήρως θες 30 ευρώ τη βδομάδα rapid test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Στο φαρμακείο πάντως ίσα που μου ακούμπησαν το ρουθούνι 2 δεύτερα ενώ όταν έκανα σελφ τεστ το έφτανα εγκέφαλο (έτσι λένε οι οδηγίες)

Όχι, οι οδηγίες λένε 2.5 εκατοστά ή 1 ίντσα. Αν εσύ σουβλιζες τον εαυτό σου, άλλο θέμα. 

57 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Βγάλαμε κάποια άκρη για το πότε πρέπει να κάνει το τέστ κάθε εργαζόμενος? 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη μέρα. Απλά σήμερα έπρεπε να είχες rapid. Ασχέτως αν το έκανες πριν την δουλειά σήμερα, ή αν το είχες ήδη από την Τετάρτη. Στην 1η περίπτωση θα το κάνεις κάθε Δευτέρα, στην 2η κάθε Τετάρτη (και προφανώς πιο νωρίς αν εσύ επιθυμείς). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Άντε πάλι τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια...και να εμβολιαστείς μέχρι να θεωρείσαι πλήρως θες 30 ευρώ τη βδομάδα rapid test.

Προφανώς flamαρω, το θέμα είναι ότι διαβάζω εδώ όλα τα σχολια για το πως θα γίνονται τα τεστ, τι ώρα πρέπει να δηλωθούν και πόσο παίρνει ο καθένας. Είναι όντως μια ταλαιπωρία τεράστια που όμως την προκαλείται εσείς στον εαυτό σας. Αυτά τα μέτρα είχαν ανακοινωθεί μήνες πριν δεν ήρθαν ουρανοκατεβατα. Δε θέλω να κλειδώσει το θέμα και το κοβω εδω, απλά μάγκες ένα τσίμπημα είναι, κάντε το να τελειώνετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο τέλος της σελίδας 7 και στην αρχή της 8 του ΦΕΚ, αναφέρει πως οι security η οι εξουσιοδοτημένοι άνθρωποι της εταιρίας θα ελέγχουν τα δικαιολογητικά κατά την είσοδο σε δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις.

Λυπάμαι όσους security θα πρέπει να ελέγχουν καθημερινά ακόμα και 500 υπαλλήλους και εξωτερικούς συνεργάτες, πόσο μάλλον όταν αυτό γίνεται σε εξωτερικό χώρο, εκεί τρώνε κρύο, βροχή και το κινητό με την εφαρμογή που κάνει scan δεν πιάνει λόγω αντανάκλασης.Ο έλεγχος συνδυάζεται με Α.Τ η υπηρεσιακή ταυτότητα η διαβατήριο, γιατί μπορεί να μπεί κάποιος με rapid test άλλου.

Υπάρχουν πόστα που ταυτόχρονα έχουν και άλλες ευθύνες, εκεί υπάρχουν 2-4 άτομα και πάλι είναι ζόρι, αλλού πχ υπάρχει 1 και βγαίνει.Επίσης η καταγραφή στις περισσότερες εταιρίες γίνεται σε βιβλίο και όχι σε PC.

Προς το παρόν είμαι τυχερός που θα πρέπει να ελέγχω κάπου 5-7 φορές μήνα όσους υπαλλήλους μπαίνουν, δηλαδή όταν κυρίως είμαι πρωινός.Τουλάχιστον ο αριθμός των υπαλλήλλων είναι διψήφιος και κάθε 2 ημέρες το κάνει άλλος γιατί εργαζόμαστε σε κυλιόμενο ωράριο.Δυστυχώς όμως θα πρέπει να βγαίνουμε και έξω στην είσοδο.Ο έλεγχος γίνεται με κινητό με την εφαρμογή covid free.

Και όμως, μόνο το 1/3 των υπαλλήλων είναι εμβολιασμένοι, έχουμε σημειώσει τα ονοματεπώνυμα των εμβολιασμένων για να μην τους ενοχλούμε καν κατά την είσοδο.Αυτό φυσικά δεν είναι εφικτό όταν έχεις να ελέγξεις 100-200-300 άτομα, δεν γίνεται να τους θυμάται κάποιος και δεν είναι και υποχρεωμένος.Εχουμε εντολή για καθημερινό έλεγχο.

Αντε τώρα να πρέπει ταυτόχρονα να ελέγχω στην είσοδο όσους υπαλλήλους μπαίνουν και να έχω και εξωτερικό συνεργάτη που θα πρέπει επίσης να ελέγξω για rapid η εμβόλιο συν πως είναι εξουσιοδοτημένος να μπεί, το οποίο ελέγχεται στο PC.Ο καθένας είναι μόνος του σε κάθε βάρδια.Μου είναι δύσκολο πχ να πάω 1-2 φορές στο 8ωρο μέσα για να κατουρήσω, θα πρέπει να κλείσω την είσοδο ενώ υπάρχουν αυτοκίνητα και πεζοί που θέλουν να μπούν η να βγούν, αυτοί νομίζουν πως εγώ μπορώ να είμαι 8 ώρες εκεί, αν δεν ανοίξει η πόρτα κορνάρουν.Επίσης πρέπει να ελέγχω και κάποια μηχανήματα μέσα στο κτίριο.

Είμαι πλήρως εμβολιασμένος απο τα μέσα Αυγούστου και όχι γιατί θα γινόταν υποχρεωτικό, δηλαδή ξεκίνησα την 1η δόση πρίν καν ακουστεί για υποχρεωτικότητα.Αλλιώς τώρα θα πλήρωνα απο τον μισθό μου και εγώ για rapid test.Φυσικά δεν έχω τον ίδιο μισθό με τους υπαλλήλους, θα είχα πολύ μεγαλύτερη οικονομική επιβάρυνση.

Οπότε μην παραπονιέστε μερικοί για τα rapid test, γιατί εμείς επιβαρυνόμαστε με όλα τα αρνητικά αυτής της δουλειάς συν αυτήν την διαδικασία ελέγχου που δεν υπήρχε πρίν.Αν ήταν όλοι εμβολιασμένοι, θα τους κάναμε έλεγχο 1 φορά και τέλος.

Ούτε αν γίνει lockdown μην παραπονεθείτε, εμένα η δουλειά μου δεν επηρεάστηκε στο προηγούμενο lockdown, είμαστε 24 ώρες όλη την εβδομάδα παρών, Πάσχα, Χριστούγεννα και αργίες βάσει προγράμματος και με καλοκαιρινή άδεια εβδομάδα με το ζόρι όποτε τους καπνίσει απροειδοποίητα η καθόλου.

Γιατί κάνετε την ζωή σας και την ζωή μας δύσκολη για 600-700€; 😕

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Άντε πάλι τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια...και να εμβολιαστείς μέχρι να θεωρείσαι πλήρως θες 30 ευρώ τη βδομάδα rapid test.

Είχες 5 μήνες να το κάνεις.... Τώρα πλερωνε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Και όμως, μόνο το 1/3 των υπαλλήλων είναι εμβολιασμένοι

Τί είδους εταιρεία είναι αν επιτρέπεται και έχει τόσο χαμηλό ποσοστό εμβολιασμού; Δε ζητάω ονομασία, απλά κλάδο. Αν δε γίνομαι αδιάκριτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί είδους εταιρεία είναι αν επιτρέπεται και έχει τόσο χαμηλό ποσοστό εμβολιασμού; Δε ζητάω ονομασία, απλά κλάδο. Αν δε γίνομαι αδιάκριτος.

Δεν έχει νόημα να σου πω, επίσης σε αυτά τα θέματα πρέπει να υπάρχει εχεμύθεια από εμένα που είμαι εργαζόμενος προς τον πελάτη (επιχείρηση) αλλά και προς την εταιρία για την οποία εργάζομαι.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε δύο φαρμακεία που μπήκα και κάνουν το τεστ με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να τους δώσω και τους κωδικούς taxis προκειμένου να καταχωρήσουν το αποτέλεσμα. Όσοι το κάνατε τους δώσατε; Ένας ιδιώτης γιατρός μου είπε ότι θέλει μόνο τον ΑΜΚΑ. 

Τί παίζει γενικά και ποιό είναι το σωστότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Hiddenite είπε

Καλησπέρα, σε δύο φαρμακεία που μπήκα και κάνουν το τεστ με ενημέρωσαν ότι θα πρέπει να τους δώσω και τους κωδικούς taxis προκειμένου να καταχωρήσουν το αποτέλεσμα. Όσοι το κάνατε τους δώσατε; Ένας ιδιώτης γιατρός μου είπε ότι θέλει μόνο τον ΑΜΚΑ. 

Τί παίζει γενικά και ποιό είναι το σωστότερο;

Σιγά μην δίνεις τους κωδικούς του taxis αριστερά και δεξιά.

Με το ΑΜΚΑ σου δηλώνει το τεστ σε δική τους πλατφόρμα και εσύ μετά εκτυπώνεις το αποτέλεσμα από την σελίδα του gov, αφού κάνεις login(είσοδο) με τα στοιχεία του taxis και δίνοντας το ΑΜΚΑ σου.

Αν υπήρχε δυνατότητα να δηλώσει καθένας το rapid μόνος του, δεν υπήρχε λόγος να σταματήσουν τα self test. H όλη διαδικασία αποσκοπεί να μην αποφεύγουν ορισμένοι επιτήδειοι τα τεστ και δηλώνουν ότι θέλουν

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί είδους εταιρεία είναι αν επιτρέπεται και έχει τόσο χαμηλό ποσοστό εμβολιασμού; Δε ζητάω ονομασία, απλά κλάδο. Αν δε γίνομαι αδιάκριτος.

Γιατί...έχουν θεσπιστεί ελάχιστα όρια εμβολιασμένου προσωπικού για κάθε εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...