Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Για το άλλο θέμα σε περίπτωση που έχεις κάνει την 1η δόση δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σε αφήνουν να κάνεις ΔΩΡΕΑΝ rapid test και να πρέπει να το πληρώσεις από την τσέπη σου.. Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση ανεμβολίαστος / εμβολιασμένος σε αυτό το θέμα... Αφού θα το κάνω το γαμίδι γιατί μου δυσκολέυεις και άλλο τη ζωή;

Γιατι δεν θεωρεισαι πληρως εμβολιασμενος πριν περασουν 15 μερες απο την 2η δοση. 

Και γιατι ειχε δωσει ολο τον απαραιτητο χρονο οποιος ηθελε να εμβολιαστει να παει να το κανει. 

Αρα εχει γνωστοποιησει τις συνεπειες τις οποιες επρεπε να υπολογισουν απο πριν οσοι για τον οποιοδηποτε λογο δεν ηθελαν να κανουν εμβολιο

  • Like 16
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σύμφωνα με όσα έχουν πει εμείς.

Φαντάζομαι θα γίνεται η ίδια δήλωση που ίσχυε με τα σελφ απλά αντί για σελφ θα επιλέγεις ραπιντ.

Έχουν πολλά να ξεκαθαρίσουν ακόμα. Δύσκολο να τηρηθούν τα πάντα τη Δευτέρα. Κρίμα που κάποιοι ακούσια κάνουν ότι θέλουν...

Μη πετάτε τούβλα σε κάθε θέμα κοβιντ. Το δηλώνει μόνο το εργαστήριο και κανονικά θέλει να έχεις μαζί σου ή στο κινητό την εκτύπωση από το gov.gr. Το ζήτημα γίνεται γιατί προφανώς ο κάθενας στον εργανη δήλωνε ότι γούσταρε οπότε θες πιστοποίηση από τρίτο. Αν ο εργοδότης είναι αυστηρός τη Δευτέρα χωρις rapid σε πετάει έξω χωρίς μεροκάματο και ένσημο. Αν έχετε απορίες έχει τηλ. ο εοδυ. 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Για το άλλο θέμα σε περίπτωση που έχεις κάνει την 1η δόση δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σε αφήνουν να κάνεις ΔΩΡΕΑΝ rapid test και να πρέπει να το πληρώσεις από την τσέπη σου.. Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση ανεμβολίαστος / εμβολιασμένος σε αυτό το θέμα... Αφού θα το κάνω το γαμίδι γιατί μου δυσκολέυεις και άλλο τη ζωή;

Σε παίρνει η μπάλα...εφόσον δεν έχεις πλήρη εμβολιασμό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bitbit είπε

Τελικά γίνεται και σε φαρμακεία αυτό το τεστ;

ναι αλλα δεν ειναι υποχρεωμένοι να το κανουν. οποιοι θελουν το κανουν. τωρα που παιζει χρημα θα το κανουν λογικα ολοι

εδω εχει ολες τις ανακοινωσεις

http://www.fsa.gr/

 

http://www.fsa.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BptMmOHnw5M%3d&tabid=36

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με το νόμο 4812/30-06-2021 διευρύνεται η λίστα των φορέων και
υγειονομικών οι οποίοι θα διενεργούν τα Rapid tests. Οι λόγοι έχουν να κάνουν με
την ανάγκη εξυπηρέτησης των υπηκόων κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή
υπηκόων τρίτων χωρών, ώστε να μπορέσουν να μετακινηθούν και να ταξιδεύσουν ή
για να διευκολυνθούν οι πολίτες ώστε να έχουν ευχερή και γρήγορη πρόσβαση σε
διαγνωστικές υπηρεσίες, απαραίτητες για την ικανοποίηση μιας σειράς απαιτήσεων
που καταγράφονται στη νέα ΚΥΑ, σε διάφορους τομείς επαγγελματικής
δραστηριότητας.
Με το άρθρο 65 του νόμου δόθηκε η δυνατότητα και στους φαρμακοποιούς
να διενεργήσουν και να καταγράψουν το αποτέλεσμα ενός Rapid test, συμβάλλοντας
με αυτόν τον τρόπο στον παραπάνω σχεδιασμό, όπως συμβαίνει και στα φαρμακεία
στην πλειονότητα των χώρων της Ε.Ε. Οι τιμές χρέωσης (μη
συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ ) σε αυτούς που θα υποβληθούν σε
rapid test είναι α) 10 ευρώ η χρέωση της δειγματοληψίας και β) 10 ευρώ χρέωση παροχής υπηρεσίας για την ανάλυση δείγματος και τη δήλωση του αποτελέσματος στην «Πλατφόρμα ασθενών covid-19»,η πρόσβαση στην οποία έχει ενεργοποιηθεί από την ΗΔΙΚΑ.
Επισημαίνουμε ότι δεν απαιτείται η εκτύπωση βεβαίωσης από την
πλατφόρμα καταγραφής του αποτελέσματος του rapid test. Οι ταξιδιώτες με την
καταχώρηση του ειδικού κωδικού της ηλεκτρονικής φόρμας PLF (Passenger Locator
Form) θα κατεβάζουν στο κινητό τους την ψηφιακή βεβαίωση του αποτελέσματος και αντίστοιχα οι Έλληνες πολίτες μπορούν να ακολουθήσουν την ίδια διαδικασία μέσω
του gov.gr και την ταυτοποίησή τους με κωδικούς taxisnet.

αυτο ειναι πριν την νεα τιμη. εχει μεσα και το pdf που οριζει την νεα τιμη.

ρωτηστε σε φαρμακειο κοντα σας

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james9tito είπε

Γιατι δεν θεωρεισαι πληρως εμβολιασμενος πριν περασουν 15 μερες απο την 2η δοση. 

Και γιατι ειχε δωσει ολο τον απαραιτητο χρονο οποιος ηθελε να εμβολιαστει να παει να το κανει. 

Αρα εχει γνωστοποιησει τις συνεπειες τις οποιες επρεπε να υπολογισουν απο πριν οσοι για τον οποιοδηποτε λογο δεν ηθελαν να κανουν εμβολιο

Το είχε δώσει όλο τον απαραίτητο χρόνο είναι άσχετο με την απόφαση και το τελεσίδικο μέχρι τις 13/9... Αφού την πήρες την απόφαση στις 26/8 όσοι κάνουν την 1η δόση χαρακτήρισε τους "μερικώς εμβολιασμένοι" και άστους να κάνουν δωρεάν rapid μέχρι τη 2ηδόση +14 μέρες...αν δεν την κάνουν τη 2η δόση μέχρι την προγραμματισμένη ημερομηνία πάρτους το δικαιώμα.. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να μου κοστίσει εμένα 30 ευρώ τη βδομάδα για rapid test μέχρι να θεωρούμαι πλήρως εμβολιασμένος

 

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σε παίρνει η μπάλα...εφόσον δεν έχεις πλήρη εμβολιασμό...

 

Απλά μυρίζει ότι θέλουν να δώσουν λεφτά στα ιδιωτικά

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Dimichios είπε

Το είχε δώσει όλο τον απαραίτητο χρόνο είναι άσχετο με την απόφαση και το τελεσίδικο μέχρι τις 13/9... Αφού την πήρες την απόφαση στις 26/8 όσοι κάνουν την 1η δόση χαρακτήρισε τους "μερικώς εμβολιασμένοι" και άστους να κάνουν δωρεάν rapid μέχρι τη 2ηδόση +14 μέρες...αν δεν την κάνουν τη 2η δόση μέχρι την προγραμματισμένη ημερομηνία πάρτους το δικαιώμα.. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να μου κοστίσει εμένα 30 ευρώ τη βδομάδα για rapid test μέχρι να θεωρούμαι πλήρως εμβολιασμένος

 

Απλά μυρίζει ότι θέλουν να δώσουν λεφτά στα ιδιωτικά

Αν τα πλήρωνες στα δημόσια θα ήταν καλύτερα;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Αν τα πλήρωνες στα δημόσια θα ήταν καλύτερα;

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.. γιατί να πληρώσω στα δημόσια για rapid test από τη στιγμή που είμαι φορολογούμενος πολίτης του ελληνικού κράτους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dimichios είπε

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.. γιατί να πληρώσω στα δημόσια για rapid test από τη στιγμή που είμαι φορολογούμενος πολίτης του ελληνικού κράτους. 

Πες οτι μπορούσες εκτός από τα ιδιωτικά να πας στα δημόσια πληρώνοντας 10 ευρώ, θα ήταν καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Πες οτι μπορούσες εκτός από τα ιδιωτικά να πας στα δημόσια πληρώνοντας 10 ευρώ, θα ήταν καλύτερα;

Και πάλι δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το επιχείρημα σου... Το θέμα είναι τα 10 ευρώ ανά 48ώρες ενώ έχεις κάνει την 1η δόση και μου λες αν θα προτιμούσα να τα πληρώνω σε ιδιωτικά ή δημόσια...το θέμα είναι να μην τα πλήρωνα καθόλου γιατί δεν θέλω να δώσω 120 ευρώ για ένα μήνα από τη στιγμή που θα εμβολιαστώ έτσι και αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Dimichios είπε

Και πάλι δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το επιχείρημα σου... Το θέμα είναι τα 10 ευρώ ανά 48ώρες ενώ έχεις κάνει την 1η δόση και μου λες αν θα προτιμούσα να τα πληρώνω σε ιδιωτικά ή δημόσια...το θέμα είναι να μην τα πλήρωνα καθόλου γιατί δεν θέλω να δώσω 120 ευρώ για ένα μήνα από τη στιγμή που θα εμβολιαστώ έτσι και αλλιώς

Σε αυτό σου απάντησα νωρίτερα...

15 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Σε παίρνει η μπάλα...εφόσον δεν έχεις πλήρη εμβολιασμό...

 

Και απάντησες:

11 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Απλά μυρίζει ότι θέλουν να δώσουν λεφτά στα ιδιωτικά

Εξού και το ερώτημα μου...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Μη πετάτε τούβλα σε κάθε θέμα κοβιντ. Το δηλώνει μόνο το εργαστήριο και κανονικά θέλει να έχεις μαζί σου ή στο κινητό την εκτύπωση από το gov.gr. Το ζήτημα γίνεται γιατί προφανώς ο κάθενας στον εργανη δήλωνε ότι γούσταρε οπότε θες πιστοποίηση από τρίτο. Αν ο εργοδότης είναι αυστηρός τη Δευτέρα χωρις rapid σε πετάει έξω χωρίς μεροκάματο και ένσημο. Αν έχετε απορίες έχει τηλ. ο εοδυ. 

Συγνώμη αλλά τι σημαίνει μην πετάτε τούβλα;

Γιατί θα έπρεπε να γνωρίζω πως θα λειτουργήσει το μέτρο;

Κάνω υποθέσεις σχετικά με ότι διαβάζω.  

parousiasi_metra__1_.jpg

Εδώ λέει για ψηφιακή βεβαίωση μέσω gov. Βγαίνει αυτόματα; Αν ναι γιατί ζητάνε νε κοινοποιουμε το αποτέλεσμα στον εργοδότη; Κάτι δεν στέκει.

Ωστόσο ο εοδυ με την εφαρμογή των νέων μέτρων πως συνδέεται

 

Edit Στα δημοσιεύματα αναφέρει ότι το δηλώνουμε εμείς...

Spoiler

Στη συνέχεια οι εργαζόμενοι θα πρέπει να δηλώνουν το αποτέλεσμα του test στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ.

https://www.zougla.gr/greece/article/rapid-test-sta-10-evro-to-plafon-stin-timi-tous

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Σε αυτό σου απάντησα νωρίτερα...

Και απάντησες:

Εξού και το ερώτημα μου...

Μισό λεπτό έχεις καταλάβει τη φαρσοκωμωδία που έχουν κάνει έτσι; Όλοι μας μπορούμε να πάμε σε δημόσιες υποδομές να κάνουμε rapid απλά μόνο οι εμβολιασμένοι μπορούν να πάρουν πιστοποιητικό από εκεί...εγώ μέχρι να θεωρούμαι πλήρως εμβολιασμένος σε δημόσιο απλά μαθαίνω ότι είμαι καλά και για να πάρω πιστοποιητικό πρέπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να πληρώσω σε ιδιωτικό

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dimichios είπε

Το είχε δώσει όλο τον απαραίτητο χρόνο είναι άσχετο με την απόφαση και το τελεσίδικο μέχρι τις 13/9... Αφού την πήρες την απόφαση στις 26/8 όσοι κάνουν την 1η δόση χαρακτήρισε τους "μερικώς εμβολιασμένοι" και άστους να κάνουν δωρεάν rapid μέχρι τη 2ηδόση +14 μέρες...αν δεν την κάνουν τη 2η δόση μέχρι την προγραμματισμένη ημερομηνία πάρτους το δικαιώμα.. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει να μου κοστίσει εμένα 30 ευρώ τη βδομάδα για rapid test μέχρι να θεωρούμαι πλήρως εμβολιασμένος

 

Απλά μυρίζει ότι θέλουν να δώσουν λεφτά στα ιδιωτικά

Γιατί ΔΕΝ εισαι εμβολιασμενος μεχρι να εχουν περασει 15 μερες απο τη 2η δοση, επαναλαμβανω. Και αυτο δεν το οριζει το ελληνικο κρατος το οριζει ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας. Αρα ΔΕΝ εισαι εμβολιασμενος, οταν ΘΑ εισαι εμβολιασμενος δεν θα πληρωνεις τεστ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, james9tito είπε

Γιατί ΔΕΝ εισαι εμβολιασμενος μεχρι να εχουν περασει 15 μερες απο τη 2η δοση, επαναλαμβανω. Και αυτο δεν το οριζει το ελληνικο κρατος το οριζει ο παγκοσμιος οργανισμος υγειας. Αρα ΔΕΝ εισαι εμβολιασμενος, οταν ΘΑ εισαι εμβολιασμενος δεν θα πληρωνεις τεστ. 

Όρισε ο ΠΟΥ και την τελεσίδικη ημερομηνία και ότι με αναγκάζει να πληρώνω για να κάνω τη δουλειά μου ; Δεν νομίζω... Το να πληρώνεις ενώ έχεις κάνει την 1η δόση δεν δικαιολογείται από όπου και να το πιάσεις.. Το ελληνικό κράτος σε "υποχρέωσε" να κάνεις μονοδοσικό με το έτσι θέλω βάζοντας καταληκτική ημερομηνία στις 13/9 διαφορετικά κόψε το κεφάλι σου. Προφανώς δεν τα λέω για να τσακωθούμε τα λέω γιατί είναι παράλογα αυτά που βγάζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimichios είπε

Όρισε ο ΠΟΥ και την τελεσίδικη ημερομηνία και ότι με αναγκάζει να πληρώνω για να κάνω τη δουλειά μου ; Δεν νομίζω... Το να πληρώνεις ενώ έχεις κάνει την 1η δόση δεν δικαιολογείται από όπου και να το πιάσεις.. Το ελληνικό κράτος σε "υποχρέωσε" να κάνεις μονοδοσικό με το έτσι θέλω βάζοντας καταληκτική ημερομηνία στις 13/9 διαφορετικά κόψε το κεφάλι σου. Προφανώς δεν τα λέω για να τσακωθούμε τα λέω γιατί είναι παράλογα αυτά που βγάζουν

Εφόσον δεν έχουν προβλέψει μισοεμβολιασμένο τσάμπα συζητάμε...

Τα παράπονα σου στο υπουργείο υγείας!

ΥΓ. Αν δεν κάνεις ποτέ δεύτερη δόση δηλαδή τι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...