Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν τα πλήρωνες στα δημόσια θα ήταν καλύτερα;

Δεν θα ήταν καλύτερα να επιστρέφουν τα χρήματα στο κρατος αφού το μέτρο είναι καθαρά τιμωρητικό και να μην τα παίρνουν οι ιδιώτες? Όλα αυτά στοχεύουν καθαρά στην πλήρη ιδιωτικοποίηση της υγείας..όπως και τα εκατομμύρια που ακούμπησαν στις ιδιωτικές κλινικές για να τις ''επιταξουν'' ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Dimichios είπε

Όρισε ο ΠΟΥ και την τελεσίδικη ημερομηνία και ότι με αναγκάζει να πληρώνω για να κάνω τη δουλειά μου ; Δεν νομίζω... Το να πληρώνεις ενώ έχεις κάνει την 1η δόση δεν δικαιολογείται από όπου και να το πιάσεις.. Το ελληνικό κράτος σε "υποχρέωσε" να κάνεις μονοδοσικό με το έτσι θέλω βάζοντας καταληκτική ημερομηνία στις 13/9 διαφορετικά κόψε το κεφάλι σου. Προφανώς δεν τα λέω για να τσακωθούμε τα λέω γιατί είναι παράλογα αυτά που βγάζουν

Κοιτα δε διαφωνω στην ουσια των "παραλογισμων" καποιων μετρων αλλα για το συγκεκριμενο θα διαφωνησω μαζι σου. Εχει βουιξει το συμπαν οτι θα πιεστουν οι ανεμβολιαστοι με τον Α ή Β τροπο να κανουν το εμβολιο. Αυτο το ξερουμε απο τελη Ιουλιου. 

Αν ημουν στη θεση σου θα το εκανα νωριτερα γιατι μπορει το μετρο να μην ηταν απλα ενα 10ρικο στο διαγνωστικο αλλα πχ αναστολη εργασιας χωρις μα και μου απο τις 13/9. Οποτε δε θα ηθελα να μπω σε τετοια διαδικασια.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Εφόσον δεν έχουν προβλέψει μισοεμβολιασμένο τσάμπα συζητάμε...

Τα παράπονα σου στο υπουργείο υγείας!

ΥΓ. Αν δεν κάνεις ποτέ δεύτερη δόση δηλαδή τι;

Συμφωνώ αλλά δεν τον βρίσκω τον υπουργό χαχαχα . Αν δεις πιο πάνω είπα να έχεις δωρέαν rapid μετά την 1η δόση μέχρι και τη 2η δόση...διαφορετικά σου αφαιρείται το δικαιώμα μέχρι να το κάνεις όπου μετά πάλι κάνεις δωρέαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας παρακαλώ μείνετε οσο μπορείτε στο θέμα, αφού ξεκάθαρη απάντηση δεν έχει ακόμα υπάρξει.

Το θέμα μας δεν είναι τα μέτρα αλλά τι πρόβλεψη υπάρχει για το 1ο τεστ

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james9tito είπε

Κοιτα δε διαφωνω στην ουσια των "παραλογισμων" καποιων μετρων αλλα για το συγκεκριμενο θα διαφωνησω μαζι σου. Εχει βουιξει το συμπαν οτι θα πιεστουν οι ανεμβολιαστοι με τον Α ή Β τροπο να κανουν το εμβολιο. Αυτο το ξερουμε απο τελη Ιουλιου. 

Αν ημουν στη θεση σου θα το εκανα νωριτερα γιατι μπορει το μετρο να μην ηταν απλα ενα 10ρικο στο διαγνωστικο αλλα πχ αναστολη εργασιας χωρις μα και μου απο τις 13/9. Οποτε δε θα ηθελα να μπω σε τετοια διαδικασια.  

Εντάξει και πόσα χρόνια βούιζε ότι ο στρατός θα γίνει 12μηνος τι σημαίνει αυτό; Δεν ανακοινώνεις έτσι μέτρα τελεσίδικα ακόμα και σε μπουρδέλα έχουν κανόνες πόσο μάλιστα όταν παίζουν με τα λεφτά μου και τα δικά σου λεφτά

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Σας παρακαλώ μείνετε οσο μπορείτε στο θέμα, αφού ξεκάθαρη απάντηση δεν έχει ακόμα υπάρξει.

 

Ευχαριστώ

Ξεκάθαρη θα υπάρξει τη Δευτέρα προφανώς ξέρουν τι κάνουν 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ νομίζω το λέει ξεκάθαρα, ένα τεστ την εβδομάδα, στους εργαζόμενους  που χρειάζονται ένα, που είδατε ότι πρέπει να είναι τη Δευτέρα? Και αν είναι κάποιος να κάνει σήμερα ή αύριο εννοείται πάει σε σημεία του ΕΟΔΥ. 

Επεξ/σία από link67
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, link67 είπε

Εγώ νομίζω το λέει ξεκάθαρα, ένα τεστ την εβδομάδα, στους εργαζόμενους  που χρειάζονται ένα, που είδατε ότι πρέπει να είναι τη Δευτέρα? Και αν είναι κάποιος να κάνει σήμερα ή αύριο εννοείται πάει σε σημεία του ΕΟΔΥ. 

Δεν αναφέρει οτι πρέπει να είναι την Δευτέρα, όμως αφού λέει οτι απο 13/9 πρέπει να πηγαίνεις στη δουλειά με αποδεικτικό rapid...;

Με την λογική του ένα τεστ / εβδομάδα τότε μέχρι την Παρασκευή δεν μπορεί να υπάρξει πρόστιμο...

Ελπίζω να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα μέσα στο Σκ. Απ'οσο βλέπω είναι αρκετοί που δεν έχουν καταλάβει πως θα λειτουργήσει ο νέος κανονισμός οπότε και θα υπάρξουν δειυκρινήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, link67 είπε

Εγώ νομίζω το λέει ξεκάθαρα, ένα τεστ την εβδομάδα, στους εργαζόμενους  που χρειάζονται ένα, που είδατε ότι πρέπει να είναι τη Δευτέρα? Και αν είναι κάποιος να κάνει σήμερα ή αύριο εννοείται πάει σε σημεία του ΕΟΔΥ. 

Αν κάνει μέχρι Κυριακή στον ΕΟΔΥ λογικά καλύπτεται για μια εβδομάδα.

Δεν έχει λογική να μην ισχύει σε μία ημέρα επειδή δεν είναι πληρωτέο.

Το ερώτημα είναι...ο ΕΟΔΥ (θα) δίνει βεβαίωση;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο dpg ανακοίνωσε ότι θα τα πληρώσει αυτός όλα τα τεστ για τους εργαζόμενούς του μέχρι τέλος του έτους

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει ο Dimichios, από την ημέρα που ανακοινώνεις σαν κυβέρνηση ότι ο ανεμβολίαστος θα πληρώνει το τεστ από την τσέπη του, πρέπει να του δώσεις το χρονικό περιθώριο να κάνει και τις 2 δόσεις + 14 μέρες από την τελευταία δόση ώστε να θεωρείται εμβολιασμένος πριν θέσεις σε εφαρμογή το μέτρο της απαγόρευσης. Και όχι από 26/09 να ανακοινώνεις ημερομηνία 13/09, τι να προλάβει να κάνει ο κόσμος σε 19 μέρες; Απλά μοιράζει χρήμα στην ιδιωτική υγεία όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.  Ή τουλάχιστον ας θεωρούσαν όσους έχουν κάνει την 1η δόση ώς εμβολιασμένους, αφού έτσι και αλλιώς θα πάνε και για τη 2η, δε νομίζω κάποιος που να αποφασίζει να εμβολιαστεί με εμβόλιο 2 δόσεων  να σταματάει στην 1η δόση (εξαιρούνται αυτοί που έχουν νοσήσει).

Επεξ/σία από nbtz89
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nbtz89 είπε

Εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει ο Dimichios, από την ημέρα που ανακοινώνεις σαν κυβέρνηση ότι ο ανεμβολίαστος θα πληρώνει το τεστ από την τσέπη του, πρέπει να του δώσεις το χρονικό περιθώριο να κάνει και τις 2 δόσεις + 14 μέρες από την τελευταία δόση ώστε να θεωρείται εμβολιασμένος πριν θέσεις σε εφαρμογή το μέτρο της απαγόρευσης. Και όχι από 26/09 να ανακοινώνεις ημερομηνία 13/09, τι να προλάβει να κάνει ο κόσμος σε 19 μέρες; Απλά μοιράζει χρήμα στην ιδιωτική υγεία όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.  Ή τουλάχιστον ας θεωρούσαν όσους έχουν κάνει την 1η δόση ώς εμβολιασμένους, αφού έτσι και αλλιώς θα πάνε και για τη 2η, δε νομίζω κάποιος που να αποφασίζει να εμβολιαστεί με εμβόλιο 2 δόσεων  να σταματάει στην 1η δόση (εξαιρούνται αυτοί που έχουν νοσήσει).

Εκτός αυτού είναι και αυτοί που νοσήσανε και δεν μπορούν να πάνε να το κάνουν αν δεν συμπληρωθεί το 6μηνο , δηλαδή πες ότι νόσησες τον Αύγουστο πρέπει για 6 μήνες να πληρώνεις rapid test μέχρι να κάνεις το εμβόλιο (μία δόση λογικά αφού νόσησες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dark_Nightfall είπε

Εκτός αυτού είναι και αυτοί που νοσήσανε και δεν μπορούν να πάνε να το κάνουν αν δεν συμπληρωθεί το 6μηνο , δηλαδή πες ότι νόσησες τον Αύγουστο πρέπει για 6 μήνες να πληρώνεις rapid test μέχρι να κάνεις το εμβόλιο (μία δόση λογικά αφού νόσησες).

Αυτό  για το 6μηνο...

συνάδελφος που εμβολιάστηκε "υποχρεώθηκε" σε 2 δόσεις γιατί είχε παρέλθει το 6μηνο της νόσησης οπότε η δόση δεν λογιζόταν σαν "αναμνηστική"... δεν έπερνε το πιστοποιητικό σε άλλη περίπτωση. Γενικά τα έχουν μπερδέψει και οι ίδιοι...

Τα μέτρα και οτι έχει παρέλθει σηκώνει μεγάλη συζήτηση, που δυστυχώς είναι εκτός θέματος και δεν υπάρχει περίπτωση να ευδοκιμήσει στο φόρουμ καθώς υπάρχουν "φανατικοί" υποστηρικτές δύο πλευρών...

Καλύτερα ας μείνουμε εντός θέματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν κάνει μέχρι Κυριακή στον ΕΟΔΥ λογικά καλύπτεται για μια εβδομάδα.

Δεν έχει λογική να μην ισχύει σε μία ημέρα επειδή δεν είναι πληρωτέο.

Το ερώτημα είναι...ο ΕΟΔΥ (θα) δίνει βεβαίωση;

Απο άλλο θέμα στο forum, έλεγαν πως το αποτέλεσμα εμφανίζεται μετά από κάποιες ώρες η την επόμενη ημέρα νομίζω.Αλλά αν υποθέσουμε πως κανείς το rapid test δωρεάν σε κάποια απο τα σημεία του ΕΟΔΥ 48 ώρες πρίν τις 13/09/21 και βγαίνει το αποτέλεσμα στο gov.gr, η βεβαίωση θα ισχύει έστω μόνο για την Δευτέρα;

Αν η βεβαίωση δεν έχει βγεί, η αν δεν ισχύει η και τα  2, δεν μπαίνεις στον χώρο εργασίας.

Το οικονομικό πρόβλημα, είναι για τους χαμηλόμισθους.Υπάρχουν εργαζόμενοι σε εταιρίες, που ελάχιστοι έχουν κάνει το εμβόλιο.Απο Δευτέρα δεν θα μπαίνει στον ιδιωτικό χώρο ούτε κουνούπι χωρίς πιστοποιητικό εμβολιασμού η rapid test και οι εργαζόμενοι το γνωρίζουν, λογικά ακόμα και οι εξωτερικοί συνεργάτες που θα εισέρχονται στον χώρο.

Πιθανότατα, οι επόμενοι που θα υποχρεωθούν να είναι ο Στρατός και μετά η εστίαση, ήδη το έχουν πεί.Μετά ίσως παντού.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickol-us είπε

Συγνώμη αλλά τι σημαίνει μην πετάτε τούβλα;

Γιατί θα έπρεπε να γνωρίζω πως θα λειτουργήσει το μέτρο;

Κάνω υποθέσεις σχετικά με ότι διαβάζω.  

parousiasi_metra__1_.jpg

Εδώ λέει για ψηφιακή βεβαίωση μέσω gov. Βγαίνει αυτόματα; Αν ναι γιατί ζητάνε νε κοινοποιουμε το αποτέλεσμα στον εργοδότη; Κάτι δεν στέκει.

Ωστόσο ο εοδυ με την εφαρμογή των νέων μέτρων πως συνδέεται

 

Edit Στα δημοσιεύματα αναφέρει ότι το δηλώνουμε εμείς...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στη συνέχεια οι εργαζόμενοι θα πρέπει να δηλώνουν το αποτέλεσμα του test στο Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ.

https://www.zougla.gr/greece/article/rapid-test-sta-10-evro-to-plafon-stin-timi-tous

 

Το βάζεις μόνος το banner. Σου λέει ένα ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ τεστ άρα δεν δηλώνεις κάτι εσύ. Κοινοποίηση σημαίνει ότι είτε το εκτυπώνεις είτε το έχεις στο κινητό εφόσον στο ζητήσει. Τον εοδυ στον έγραψα σε περίπτωση που θες να ενημερωθείς. Για το site το άλλο δεν το σχολιάζω καν δεν διαβάζω σκουπίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...