Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To οτι έχει ισχύ μια εβδομάδα είναι ξεκάθαρο, το πότε πρέπει να κάνουμε το 1ο τεστ δεν είναι.

Θεωρητικά από Δευτέρα που τίθονται τα μέτρα σε ισχύ, χωρίς τεστ δεν μπαίνεις σε χώρο εργασίας, ωστόσο το φεκ για το κόστος των rapid έχει ισχύ απο Δευτέρα. Κουλουβάχατα...

22 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Το βάζεις μόνος το banner. Σου λέει ένα ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ τεστ άρα δεν δηλώνεις κάτι εσύ. Κοινοποίηση σημαίνει ότι είτε το εκτυπώνεις είτε το έχεις στο κινητό εφόσον στο ζητήσει. Τον εοδυ στον έγραψα σε περίπτωση που θες να ενημερωθείς. Για το site το άλλο δεν το σχολιάζω καν δεν διαβάζω σκουπίδια. 

Το οτι το τεστ το κάνεις σε εργαστήριο μέχρι το πως δηλώνεις το αποτέλεσμα απέχει νομίζω. Φαντάζομαι οτι το διαγνωστικό θα σου αποστέλλει το αποτέλεσμα του τεστ όπως μέχρι σήμερα και αυτό εσύ θα το δηλώνεις με τα στοιχεία σου στο self test gov.

Edit, βγαίνει πιστοποιητικό απο Εδώ(Βεβαίωση αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19), το διαγνωστικό λογικά το δηλώνει online και έχεις δίκιο, εμείς τυπώνουμε απλά το αποτέλεσμα

 

Τώρα βρήκες να μου πεις για το site, επειδή βρήκα απο εκεί μια αναφορά... τι να πω. Καλά είναι και τα σκουπίδια πάντως. Ποτέ δεν ξέρεις τι θησαυρούς μπορεί να κρύβουν. Προσωπικά διαβάζω και την χλωρίνη στην τουαλέτα αν χρειαστει :D

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι υπάρχει σύγχυση ως προς την τιμή του rapid test, αυτή έχει ΉΔΗ προσαρμοστεί στα 10 ευρώ. Μου το είπανε στο διαγνωστικό που έκλεισα ραντεβού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

ο οτι το τεστ το κάνεις σε εργαστήριο μέχρι το πως δηλώνεις το αποτέλεσμα απέχει νομίζω. Φαντάζομαι οτι το διαγνωστικό θα σου αποστέλλει το αποτέλεσμα του τεστ όπως μέχρι σήμερα και αυτό εσύ θα το δηλώνεις με τα στοιχεία σου στο self test gov.

Η μπορει να τα ανεβαζει εκει που τα ανεβαζει και ο ΕΟΔΥ και απο εκει να τυπώνεις βεβαιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα μην φαει πορτα εργαζομενος απο τη δουλεια του 🙄

χαλαρώστε, δεν το παιρνει κανενας τοσο σοβαρα. θα πατε την δευτερα να κανετε ενα και θα το δουνε την τριτη. το πολύ πολύ να σας πουνε ποια μερα θελουν να πηγαινετε να το κανετε. πολλες εταιρίες δεν θα ασχοληθουν καν ειτε το κανεις ειτε οχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

To οτι έχει ισχύ μια εβδομάδα είναι ξεκάθαρο, το πότε πρέπει να κάνουμε το 1ο τεστ δεν είναι.

Θεωρητικά από Δευτέρα που τίθονται τα μέτρα σε ισχύ, χωρίς τεστ δεν μπαίνεις σε χώρο εργασίας, ωστόσο το φεκ για το κόστος των rapid έχει ισχύ απο Δευτέρα. Κουλουβάχατα...

Το οτι το τεστ το κάνεις σε εργαστήριο μέχρι το πως δηλώνεις το αποτέλεσμα απέχει νομίζω. Φαντάζομαι οτι το διαγνωστικό θα σου αποστέλλει το αποτέλεσμα του τεστ όπως μέχρι σήμερα και αυτό εσύ θα το δηλώνεις με τα στοιχεία σου στο self test gov.

Αν έχεις απόδειξη για κάτι διαφορετικό ή κάποια σαφή αναφορά ευχαρίστως να την διαβάσω.

Τώρα βρήκες να μου πεις για το site, επειδή βρήκα απο εκεί μια αναφορά... τι να πω. Καλά είναι και τα σκουπίδια πάντως. Ποτέ δεν ξέρεις τι θησαυρούς μπορεί να κρύβουν. Προσωπικά διαβάζω και την χλωρίνη στην τουαλέτα αν χρειαστει :D

 

Επειδή μπορεί να φάνηκα λίγο επιθετικός είναι επειδή έχω ακούσει την ίδια ερώτηση από 30 άτομα. Μόλις σου κάνει το τεστ το διαγνωστικό το δηλώνουν στο gov. Εκεί μπαίνεις εσύ στον τομέα υγεία και βεβαίωση αρνητικού τεστ και εκτυπώνεις και βγάζει όλα τα στοιχεία ακόμα και που έγινε αμκα κλπ. Στο θετικό (που δεν στο εύχομαι φυσικά) πάλι έχει επιλογή εκτύπωσης αλλά εκεί θα σε πάρουν από εοδυ για ιχνηλάτηση. Μη το πάμε στο πολιτικο για τα δωρεάν τεστ προφανώς και θα έπρεπε να είναι τζάμπα προφανώς και dealαρει με τα ιδιωτικά και προφανώς θα έπρεπε να υπάρχει σε κάθε πλατεία τζάμπα έλεγχος για εμβολιασμούς ή μη. Αφού όλοι και κολλάνε και μεταδίδουν. 

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σουμάρισμα

Το τεστ δηλώνεται αυτόματα και απλά εκτυπώνουμε το αποτέλεσμα

https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-arnetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19

Το rapid τεστ θα έχει κόστος από Δευτέρα 10 ευρώ, εκδόθηκε το πρωί ανάλογο φεκ

6 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

σιγα μην φαει πορτα εργαζομενος απο τη δουλεια του 🙄

χαλαρώστε, δεν το παιρνει κανενας τοσο σοβαρα. θα πατε την δευτερα να κανετε ενα και θα το δουνε την τριτη. το πολύ πολύ να σας πουνε ποια μερα θελουν να πηγαινετε να το κανετε. πολλες εταιρίες δεν θα ασχοληθουν καν ειτε το κανεις ειτε οχι.

Προσωπικά δεν ανήκω σε αυτούς που θα έχουν πρόβλημα, το θέμα είναι όμως να είσαι και τυπικός - νομοταγής (;)

 

1 λεπτό πριν, jimis_vts είπε

Επειδή μπορεί να φάνηκα λίγο επιθετικός είναι επειδή έχω ακούσει την ίδια ερώτηση από 30 άτομα. Μόλις σου κάνει το τεστ το διαγνωστικό το δηλώνουν στο gov. Εκεί μπαίνεις εσύ στον τομέα υγεία και βεβαίωση αρνητικού τεστ και εκτυπώνεις και βγάζει όλα τα στοιχεία ακόμα και που έγινε αμκα κλπ. Στο θετικό (που δεν στο εύχομαι φυσικά) πάλι έχει επιλογή εκτύπωσης αλλά εκεί θα σε πάρουν από εοδυ για ιχνηλάτηση. Μη το πάμε στο πολιτικο για τα δωρεάν τεστ προφανώς και θα έπρεπε να είναι τζάμπα προφανώς και dealαρει με τα ιδιωτικά και προφανώς θα έπρεπε να υπάρχει σε κάθε πλατεία τζάμπα έλεγχος για εμβολιασμούς ή μη. Αφού όλοι και κολλάνε και μεταδίδουν. 

Έχεις δίκιο, βρήκα την πλατφόρμα και έχω κάνει ήδη edit το post.

Προφανώς και μακρυά από πολιτικά καθώς το νήμα θα κλείσει στο άψε - σβήσε...

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Απο άλλο θέμα στο forum, έλεγαν πως το αποτέλεσμα εμφανίζεται μετά από κάποιες ώρες η την επόμενη ημέρα νομίζω.Αλλά αν υποθέσουμε πως κανείς το rapid test δωρεάν σε κάποια απο τα σημεία του ΕΟΔΥ 48 ώρες πρίν τις 13/09/21 και βγαίνει το αποτέλεσμα στο gov.gr, η βεβαίωση θα ισχύει έστω μόνο για την Δευτέρα;

Αν η βεβαίωση δεν έχει βγεί, η αν δεν ισχύει η και τα  2, δεν μπαίνεις στον χώρο εργασίας.

Το οικονομικό πρόβλημα, είναι για τους χαμηλόμισθους.Υπάρχουν εργαζόμενοι σε εταιρίες, που ελάχιστοι έχουν κάνει το εμβόλιο.Απο Δευτέρα δεν θα μπαίνει στον ιδιωτικό χώρο ούτε κουνούπι χωρίς πιστοποιητικό εμβολιασμού η rapid test και οι εργαζόμενοι το γνωρίζουν, λογικά ακόμα και οι εξωτερικοί συνεργάτες που θα εισέρχονται στον χώρο.

Πιθανότατα, οι επόμενοι που θα υποχρεωθούν να είναι ο Στρατός και μετά η εστίαση, ήδη το έχουν πεί.Μετά ίσως παντού.

τα τεστ που κάνουν οι δημόσιες δομές δεν μπορεί να τα δει ο εργοδότης. ακόμη και τα τεστ που κάνει το εργαστήριο, πως είναι δυνατόν να τα ελέγξει ο εργοδότης αφού δεν δηλώνονται στην ΕΡΓΑΝΗ; ο εργαζόμενος πρέπει να τα δηλώσει και προφανώς ο εργοδότης θα ζητάει και αντίγραφο του τεστ για να βεβαιωθεί πως ο εργαζόμενος δεν έχιε κάνει ψευδή δήλωση.

4 ώρες πριν, link67 είπε

Εγώ νομίζω το λέει ξεκάθαρα, ένα τεστ την εβδομάδα, στους εργαζόμενους  που χρειάζονται ένα, που είδατε ότι πρέπει να είναι τη Δευτέρα? Και αν είναι κάποιος να κάνει σήμερα ή αύριο εννοείται πάει σε σημεία του ΕΟΔΥ. 

εάν δεν υπάρχει διευκρινιστική εγκύκλιος (που δε νομίζω να έχει βγει έως τώρα) όλα είναι στον αέρα. όπως ήταν όλες τις φορές που έκαναν ανακοινώσεις και έβγαζαν τις εγκυκλίους μετά την ημερομηνία την υποτίθεται εφαρμογής των μέτρων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, james01gr είπε

τα τεστ που κάνουν οι δημόσιες δομές δεν μπορεί να τα δει ο εργοδότης. ακόμη και τα τεστ που κάνει το εργαστήριο, πως είναι δυνατόν να τα ελέγξει ο εργοδότης αφού δεν δηλώνονται στην ΕΡΓΑΝΗ; ο εργαζόμενος πρέπει να τα δηλώσει και προφανώς ο εργοδότης θα ζητάει και αντίγραφο του τεστ για να βεβαιωθεί πως ο εργαζόμενος δεν έχιε κάνει ψευδή δήλωση.

εάν δεν υπάρχει διευκρινιστική εγκύκλιος (που δε νομίζω να έχει βγει έως τώρα) όλα είναι στον αέρα. όπως ήταν όλες τις φορές που έκαναν ανακοινώσεις και έβγαζαν τις εγκυκλίους μετά την ημερομηνία την υποτίθεται εφαρμογής των μέτρων...

Εφόσον το αποτέλεσμα του rapid test απο δημόσια δομή δεν εμφανίζεται στο gov.gr για να το δηλώσεις στον εργοδότη και να έχεις και αντίγραφο πώς το παίρνεις;Απο τα ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα πχ λένε πως σου το στέλνουν σε email.

Και τελικά, το rapid test πρέπει να δηλώνεται;Δεν αρκεί μόνο η κατοχή του στο κινητό η σε έντυπη μορφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Εκτός αυτού είναι και αυτοί που νοσήσανε και δεν μπορούν να πάνε να το κάνουν αν δεν συμπληρωθεί το 6μηνο , δηλαδή πες ότι νόσησες τον Αύγουστο πρέπει για 6 μήνες να πληρώνεις rapid test μέχρι να κάνεις το εμβόλιο (μία δόση λογικά αφού νόσησες).

Πηρα τηλέφωνο στον εοδυ και ρώτησα. Έχω πιστοποιητικο νοσησης μέχρι 10 Οκτώβρη. Αν κάνω μέχρι 9 Οκτώβρη εμβόλιο, κάνω μια δόση από οποίο και ξα είναι, παίρνω πιστοποιητικό και φεύγω. 

Αν πάω μετά τις 10, δεν θεωρείται αναμνηστική και μου κάνουν κανονικά δύο δόσεις γτ θα υπαγομαι μετά στους Ανεμβολιαστους. ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ οποίος έχει νοσησει πάει προς το τέλος του 6μηνου ή και νωρίτερα και κάνει μια δόση και ξεμπερδεύει μια και καλή. 

Ρώτησα και για τα rapid, δεν κάνουμε οι νοσησαντες rapid μέχρι λήξης του πιστοποιητικου νοσησης. 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nbtz89 είπε

Εγώ συμφωνώ με αυτό που λέει ο Dimichios, από την ημέρα που ανακοινώνεις σαν κυβέρνηση ότι ο ανεμβολίαστος θα πληρώνει το τεστ από την τσέπη του, πρέπει να του δώσεις το χρονικό περιθώριο να κάνει και τις 2 δόσεις + 14 μέρες από την τελευταία δόση ώστε να θεωρείται εμβολιασμένος πριν θέσεις σε εφαρμογή το μέτρο της απαγόρευσης. Και όχι από 26/09 να ανακοινώνεις ημερομηνία 13/09, τι να προλάβει να κάνει ο κόσμος σε 19 μέρες; Απλά μοιράζει χρήμα στην ιδιωτική υγεία όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.  Ή τουλάχιστον ας θεωρούσαν όσους έχουν κάνει την 1η δόση ώς εμβολιασμένους, αφού έτσι και αλλιώς θα πάνε και για τη 2η, δε νομίζω κάποιος που να αποφασίζει να εμβολιαστεί με εμβόλιο 2 δόσεων  να σταματάει στην 1η δόση (εξαιρούνται αυτοί που έχουν νοσήσει).

O ανεμβολιαστος ειχε 6 μηνες περιθωριο να το κανει.Σε 19 μερες δεν προλαβαινει ο αμελης ανθρωπος μονο.

2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Εκτός αυτού είναι και αυτοί που νοσήσανε και δεν μπορούν να πάνε να το κάνουν αν δεν συμπληρωθεί το 6μηνο , δηλαδή πες ότι νόσησες τον Αύγουστο πρέπει για 6 μήνες να πληρώνεις rapid test μέχρι να κάνεις το εμβόλιο (μία δόση λογικά αφού νόσησες).

παιρνουν πιστοποιητικο νοσησης και ισχυει για 6 μηνες ,Δεν χρειαζεται rapid να κανουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

πολλες εταιρίες δεν θα ασχοληθουν καν ειτε το κανεις ειτε οχι.

οι σοβαρες εταιρειες θα ασχοληθουν. Οι υπολοιπες μαλλον εχουν κεφαλαιο στην ακρη για τυχων προστιμα.

 

2 ώρες πριν, nickol-us είπε

το θέμα είναι όμως να είσαι και τυπικός - νομοταγής (;)

Δεν θα χρειαζοταν να ειμαστε "τυπικοι - νομοταγεις" αν ημασταν ολοι ηδη υπευθυνοι

food for thought 😉

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να μείνουμε στο θέμα μήπως βγάλει το βράδυ το thread και πάρουμε καμιά πληροφορία. Αφήστε τα σχόλια με τις προσωπικές απόψεις. Αφήστε τι είναι λογικό και τι οχι και αφήστε τι κάνει ο καθένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

οι σοβαρες εταιρειες θα ασχοληθουν. Οι υπολοιπες μαλλον εχουν κεφαλαιο στην ακρη για τυχων προστιμα.

 

Δεν θα χρειαζοταν να ειμαστε "τυπικοι - νομοταγεις" αν ημασταν ολοι ηδη υπευθυνοι

food for thought 😉

Δεν σε κατανοώ συγνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...