Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Έβγαλαν ΦΕΚ που γράφει μόνο τα βασικά, αλλά δεν αναφέρει πουθενά το πότε πρέπει να γίνει. Εγώ θα πάω Δευτέρα πρωί πριν έρθω στη δουλειά.

Αυτό ισχύει και και εμβολιασμένους εργαζόμενους ή μόνο για ανεμβολιαστους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos3648 είπε

Αυτό ισχύει και και εμβολιασμένους εργαζόμενους ή μόνο για ανεμβολιαστους;

Εννοείς αν μπορείς ως εμβολιασμένος να κάνεις rapid test με 10€;

Αν ναί, φυσικά και μπορείς!

Οι εμβολιασμένοι μπορούν να κάνουν με πληρωμή, οι ανεμβολίαστοι δεν μπορούν να κάνουν δωρεάν (τουλάχιστον λαμβάνοντας βεβαίωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Εννοείς αν μπορείς ως εμβολιασμένος να κάνεις rapid test με 10€;

Αν ναί, φυσικά και μπορείς!

Οι εμβολιασμένοι μπορούν να κάνουν με πληρωμή, οι ανεμβολίαστοι δεν μπορούν να κάνουν δωρεάν (τουλάχιστον λαμβάνοντας βεβαίωση).

Εννοείς μήπως ότι οι εμβολιασμένοι κάνουν δωρεάν και οι ανεμβολιαστοι επι πληρωμή ή εγώ δεν κατάλαβα καλά; Σευχαριστω πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το βάζει Δευτέρα πρωί  που είναι αργία οι δύο προηγούμενες μέρες.  Βάλτο ρε αδερφέ Τρίτη πρωί ώστε ο άλλος να έχει όλο το περιθώριο τη Δευτέρα να πάει να το κάνει όπως θα το κάνει κάθε Δευτέρα πρωί. Το ίδιο πρόβλημα θα έχει και την επόμενη βδομάδα πάλι.

Μα τόσο ανεγκέφαλοι είναι εκεί στον ΕΟΔΥ εκτός και το κάνουν επίτηδες να βάλουν μία ακόμη δυσκολία στους ανεμβολίαστους.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos3648 είπε

Εννοείς μήπως ότι οι εμβολιασμένοι κάνουν δωρεάν και οι ανεμβολιαστοι επι πληρωμή ή εγώ δεν κατάλαβα καλά; Σευχαριστω πάντως 

Από Δευτέρα, στα σημεία που κάνει ο ΕΟΔΥ ελέγχους rapid test, θα μπορούν να πηγαίνουν μόνο όσοι πάνε για ιχνηλάτιση του ιού, συμπτωματικοί και εμβολιασμένοι. Ο εργαζόμενος δεν μπορεί να κάνει σε αυτά τα σημεία δωρεάν τεστ για να πάει στη δουλειά, το ίδιο ισχύει και για όποιον επιθυμεί να ταξιδέψει. Πρέπει να κάνει τεστ σε διαγνωστικό, με το κόστος αυτού να ανέρχεται στα 10 ευρώ, η τιμή καθορίζεται με το φεκ που αναφέρθηκε απο Δευτέρα 13/9

 

56 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί το βάζει Δευτέρα πρωί  που είναι αργία οι δύο προηγούμενες μέρες.  Βάλτο ρε αδερφέ Τρίτη πρωί ώστε ο άλλος να έχει όλο το περιθώριο τη Δευτέρα να πάει να το κάνει όπως θα το κάνει κάθε Δευτέρα πρωί. Το ίδιο πρόβλημα θα έχει και την επόμενη βδομάδα πάλι.

Μα τόσο ανεγκέφαλοι είναι εκεί στον ΕΟΔΥ εκτός και το κάνουν επίτηδες να βάλουν μία ακόμη δυσκολία στους ανεμβολίαστους.

Aς ελπίσουμε οτι ισχύει το ένα την εβδομάδα, με ελεύθερη επιλογή ημέρας, διαφορετικά θα γίνεται πανζουρλισμός.

Αναμένουμε διευκρινιστικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Από Δευτέρα, στα σημεία που κάνει ο ΕΟΔΥ ελέγχους rapid test, θα μπορούν να πηγαίνουν μόνο όσοι πάνε για ιχνηλάτιση του ιού, συμπτωματικοί και εμβολιασμένοι. Ο εργαζόμενος δεν μπορεί να κάνει σε αυτά τα σημεία δωρεάν τεστ για να πάει στη δουλειά, το ίδιο ισχύει και για όποιον επιθυμεί να ταξιδέψει. Πρέπει να κάνει τεστ σε διαγνωστικό, με το κόστος αυτού να ανέρχεται στα 10 ευρώ, η τιμή καθορίζεται με το φεκ που αναφέρθηκε απο Δευτέρα 13/9

 

Aς ελπίσουμε οτι ισχύει το ένα την εβδομάδα, με ελεύθερη επιλογή ημέρας, διαφορετικά θα γίνεται πανζουρλισμός.

Αναμένουμε διευκρινιστικές.

Σε ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Από Δευτέρα, στα σημεία που κάνει ο ΕΟΔΥ ελέγχους rapid test, θα μπορούν να πηγαίνουν μόνο όσοι πάνε για ιχνηλάτιση του ιού, συμπτωματικοί και εμβολιασμένοι. 

Ως συμπτωματικός θα αναφέρεται στο χαρτί η αιτία του δωρεάν τεστ ή θα παρατηρηθεί το φαινόμενο ουρών στα σημεία των δωρεάν τεστ με ανθρώπους που θα ψευτοβήχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Εκτός αυτού είναι και αυτοί που νοσήσανε και δεν μπορούν να πάνε να το κάνουν αν δεν συμπληρωθεί το 6μηνο , δηλαδή πες ότι νόσησες τον Αύγουστο πρέπει για 6 μήνες να πληρώνεις rapid test μέχρι να κάνεις το εμβόλιο (μία δόση λογικά αφού νόσησες).

Το έγραψε και άλλο μέλος νωρίτερα, και δυστυχώς είναι λάθος πληροφόρηση, οπότε παρακαλώ ας μην ξανά αναφερθεί…Ο κατέχων πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου 6αμηνου δεν υποχρεόυται σε rapid,εμφανίζεται στην εργασία με το πιστοποιητικό νοσησης/α ανάρρωσης ή όπως τέλος πάντων  το μεταφράζουμε….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονοδοσικό να τρέξεις να κάνεις, πάλι 15 μέρες θα πρέπει να κάνεις τεστ ε;

Δε ρωτάω για μένα. Για μένα θα ρωτούσα, αν τα δηλώνουμε εμείς οι ίδιοι πως θα το τσεκάρουν αν δηλώνουμε αλήθεια ή ψέματα. Το αναρωτιόασαστε μερικοί κάποιες σελίδες πίσω, κάποιος αναφέρει πως θα πηγαίνει αυτόματα το αποτέλεσμα από το ιδιωτικό στο σύστημα.

 

Μου το επαληθεύεται αυτό; Αν είναι όπως τα self-test που κάνουμε τόσο καιρό..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Ως συμπτωματικός θα αναφέρεται στο χαρτί η αιτία του δωρεάν τεστ ή θα παρατηρηθεί το φαινόμενο ουρών στα σημεία των δωρεάν τεστ με ανθρώπους που θα ψευτοβήχουν;

Τι να σου πω, πιθανόν να μην γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι πως θα γίνεται ο διαχωρισμός. Πάντως σύμφωνα με όσα έχουν πει δεν θα μπορείς να εκδίδεις με το τεστ απο τον ΕΟΔΥ πιστοποιητικό για την εργασία.

1 ώρα πριν, Γιάννης Platano είπε

Κάπου διάβασα με έκπληξη ότι γίνεται και σε φαρμακείο. 

Ισχύει; 

Έχει αναφερθεί αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν ισχύει. Καλύτερα ερώτηση στο τοπικό φαρμακείο

58 λεπτά πριν, ccchristopoulosccc είπε

Το έγραψε και άλλο μέλος νωρίτερα, και δυστυχώς είναι λάθος πληροφόρηση, οπότε παρακαλώ ας μην ξανά αναφερθεί…Ο κατέχων πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου 6αμηνου δεν υποχρεόυται σε rapid,εμφανίζεται στην εργασία με το πιστοποιητικό νοσησης/α ανάρρωσης ή όπως τέλος πάντων  το μεταφράζουμε….

Σωστά. Όπως έχει πιστοποιητικό νόσησης ενεργό (6μήνου) έχει ακριβώς τα ίδια "δικαιώματα" με τον εμβολιασμένο.

 

21 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Τα "τσαμπα" ειναι πληρωμενα απο φορους κλπ οποτε καλα εκαναν και τα πληρωνουν οσοι δεν εχουν κανει εμβολιο. Οταν θες να το παιζεις "μαγκας" να εχεις και τα @@ για τις συνέπειες..

ΥΓ: αναφερομαι περισσοτερο στους μαγκες αρνητες οχι σε οσους εχουν θεματα υγειας κλπ και δεν μπορουν

Είσαι εκτός θέματος και προφανώς θα πάει η κουβέντα αλλού, αντιπαραθέσεις, χαρακτηρισμοί και φυσικά το θέμα μας χαιρετάει...

20 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Και μονοδοσικό να τρέξεις να κάνεις, πάλι 15 μέρες θα πρέπει να κάνεις τεστ ε;

Δε ρωτάω για μένα. Για μένα θα ρωτούσα, αν τα δηλώνουμε εμείς οι ίδιοι πως θα το τσεκάρουν αν δηλώνουμε αλήθεια ή ψέματα. Το αναρωτιόασαστε μερικοί κάποιες σελίδες πίσω, κάποιος αναφέρει πως θα πηγαίνει αυτόματα το αποτέλεσμα από το ιδιωτικό στο σύστημα.

 

Μου το επαληθεύεται αυτό; Αν είναι όπως τα self-test που κάνουμε τόσο καιρό..;

Λογίζεσαι ως εμβολιασμένος εφόσον έχουν περάσει 14 μέρες από την δόση του εμβολίου. Για το 2-δοσικό ισχύει από την 2η δόση, ενώ το μονοδοσικό από τη μια και μοναδική. Μέχρι τότε υποχρεούσε να έχεις τεστ(ή πιστοποιητικό νόσησης). Τα αποτελέσματα θα τα δίνει το διαγνωστικό με το αμκα σου και εσύ θα εκτυπώνεις το αποτέλεσμα απο GOV

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @nickol-usΤελευταία ερώτηση. Προλαβαίνω με αυτά τα δεδομένα να κάνω τεστ σήμερα ή Δευτέρα, αλλά να πάω κανονικά Δευτέρα χάραμα 6.30 που ανοίγω την εταιρεία; Κάτι για 24 ώρες πριν διάβασα.. Αν ισχύει αυτό θα μείνω σπίτι μου τη Δευτέρα να πω στον εργοδότη μου; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Ευχαριστώ @nickol-usΤελευταία ερώτηση. Προλαβαίνω με αυτά τα δεδομένα να κάνω τεστ σήμερα ή Δευτέρα, αλλά να πάω κανονικά Δευτέρα χάραμα 6.30 που ανοίγω την εταιρεία; Κάτι για 24 ώρες πριν διάβασα.. Αν ισχύει αυτό θα μείνω σπίτι μου τη Δευτέρα να πω στον εργοδότη μου; :P

Tι να σου πω, αυτός ήταν ο κύριος λόγος που άνοιξα το νήμα.

Ξεκάθαρη απάντηση δεν υπάρχει.

Πουθενά δεν υπάρχουν οδηγίες αναρτημένες.

Από τα λίγα που έχουν πει καθένας κάνει τις υποθέσεις του.

Ελπίζουμε σε διευκρινίσεις σύντομα. Βάσει λογικής (και μόνο), από την στιγμή που το μέτρο τίθεται σε ισχύ απο Δευτέρα και η ανατιμολόγιση του rapid ισχύει απο Δευτέρα, δεν βλέπω πως μπορείς Κυριακή και με 20 ευρώ να είσαι υπόχρεος σε τεστ.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...