Προς το περιεχόμενο

Rapid test εργαζομένων


nickol-us

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, SilverVAR είπε

παιδιά εμείς δηλώνουμε το αποτέλεσμα στο εργάνη όπως πριν;

 η απλά έχουμε την βεβαίωση αρνητικού τεστ απο gov.gr και τελειώσαμε ;

To διαγνωστικό με το αμκα σου κατεθέτει το τεστ, εσύ μπαίνεις και κατεβάζεις το αποτέλεσμα από το Gov(link).

Μπαίνεις με στοιχεία taxis, δινεις αμκα και σου βγάζει το τεστ. Έχει πάνω κάποιους αριθμούς και qr code, πιθανόν για την εφαρμογή που θα γίνεται ο έλεγχος εισόδου. Έκανα ραπιντ σήμερα και το είδα αλλά την διαδικασία ελέγχου - εφαρμογή δεν την έχω δει - λειτουργήσει

50 λεπτά πριν, polaki είπε

Απλό. Ήθελαν να ήξερα, οι εργοδότες σας αμολάνε αετό; Γιατί δε σας τα διευκρινίζουν;

Εμένα οι δικοί μου ψάχνοναι, όπως και γω με οτι διαβάζουν αριστερά δεξιά αλλά και μια ενημέρωση που είχαν απο τον λογιστή. Δεν λέω οτι είμαστε μεγάλη εταιρία, αλλά δεν είμαστε και κάποιο γραφειάκι. Περίπου 25 άτομα προσωπικό απασχολεί.

Αλήθεια ποιός είναι αρμόδιος να ενημερώσει για τα νέα μέτρα;

Έχουν αναρτηθεί κάπου; Αυτά ψάχνουμε και δεν βρίσκουμε.

3 λεπτά πριν, JohnJohn3484 είπε

Στη σελίδα του ΕΟΔΥ αναφέρεται πως ο νοσήσαντας κάνει μια δόση αφού παρέλθει το εξάμηνο.

Η αλήθεια είναι οτι εδώ υπάρχει μπέρδεμα. Όντως προτείνει να γίνει ο εμβολιασμός μετά το πέρας του εξαμήνου αλλά αν κάνει εμβόλιο μετά, θεωρείσαι οτι εμβολιάζεσαι από την αρχή και όχι οτι κάνεις "αναμνηστική" δόση, οπότε και χρειάζεσαι δύο ή κάνεις το μονοδοσικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Η αλήθεια είναι οτι εδώ υπάρχει μπέρδεμα. Όντως προτείνει να γίνει ο εμβολιασμός μετά το πέρας του εξαμήνου αλλά αν κάνει εμβόλιο μετά, θεωρείσαι οτι εμβολιάζεσαι από την αρχή και όχι οτι κάνεις "αναμνηστική" δόση, οπότε και χρειάζεσαι δύο ή κάνεις το μονοδοσικό

Σε προηγούμενο μήνυμα ανέφερα πως σε μένα εκδόθηκε πιστοποιητικό μετά το εξάμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dimichios said:

Σε καμία περίπτωση δεν τσακωνόμαστε συζήτηση κάνουμε εγώ θέλω να ακούω και την άλλη γνώμη γιατί όντως μπορεί να είμια λάθος σε κάποια πράγματα

:)

3 hours ago, Spect~ said:

Βασικα οι σοβαρες εταιρείες θα το κανουν αυτο :)

Αρχικα καμια εταιρεια δεν θα ρισκαρει πρόστιμο και πιθανό κλείσιμο σε περίπτωση θετικού κρούσματος.

Επίσης, τον εργοδότη δεν τον απασχολέι καθολου τι προστιμα θα φας εσυ αλλα εφόσον θα φαει και αυτος τοτε του πέφτει λόγος.

Τελος, για να δεις πόσο ευκολα γινεται η δουλεια αν θέλουν: Τρίτη πρωι κοιτάνε στο σύστημα το Χ αφμ (εταιρεία) εχει 20 ΑΜΚΑ (υπάλληλοι) απο κάτω του. Απο τα 20 τα 3 πχ ειναι σε αδεια αρα μενουν 17. Κοιταει απο αυτα τα 17 τα 10 έχουν κανει rapid (το οποιο δηλώνεται απο το εργαστήριο που θα πας) οποτε εχουμε 7 ραβασακια γρηγορα ! Αναφέρομαι παντα σε νομιμες περιπτώσεις και οχι σε μαυρη εργασια κλπ! Περιμενε εσυ μετα να ρισκαρει ο εργοδοτης οταν ειναι τοσο ευκολο να γινει ελεγχος

ο εργοδοτης δεν θα ρισκαρει.και σε εμας ερχονται email και ελεγχος με το που μπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Δεν έχω διαβάσει καν τι σου έχουν γράψει οι άλλοι. Στη ΔΙΚΗ ΜΟΥ επιχείρηση όμως, δεν μπαίνει ΚΑΝΕΙΣ χωρίς rapid, το οποίο ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα γίνει σε χρόνο ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ αυτού που πληρώνω. Δεν θα ρισκάρω εγώ ούτε πρόστιμο για σενα, αλλά ούτε και χαμένο χρόνο. 

Μαθε επίσης ότι απτό γραφείο δε φεύγει κανεις γιατί υπάρχει και η έννοια του εργατικού ατυχήματος. Ούτε αυτό γουστάρω να ρισκάρω αν σε πατήσει μηχανάκι εν ώρα εργασίας επειδή πήγαινες για rapid, ασχέτως του ότι προφανώς και δεν θέλω να πληρώνω για την ώρα που εσύ οφειλες να έχεις ήδη έτοιμο το τεστ, επειδή ΜΑΣ το επιβάλει το κράτος και δεν ξύπνησα απλά εγώ στραβά.

Απλα και κατανοητά; Αν δεν συμφωνείς είσαι ελεύθερος να ανοίξεις δικό σου γραφείο.

Θα στο διευκρινήσω ως εργοδότης.

Αν δεν έχεις δηλωθεί ΕΡΓΑΝΗ ως τηλεργασια, πρέπει να κανεις rapid.

Εναλλακτικά βγαίνεις σε άδεια 1 μέρα μέχρι να το κανεις, για να μη ρισκάρεις ούτε εσύ το πρόστιμο αλλά ούτε και η επιχείρηση.

Διάβασε το παραπάνω που έγραψα, και καλό είναι να μην γράφετε ότι σας κατέβει στο κεφάλι.

Το ότι κάποιος «δουλεύει απτό σπίτι» δε σημαίνει τίποτα αν δεν έχει ΔΗΛΩΘΕΙ ως τηλεργασια ΕΡΓΑΝΗ.

Απλό. Ήθελαν να ήξερα, οι εργοδότες σας αμολάνε αετό; Γιατί δε σας τα διευκρινίζουν;

Εσύ δηλαδή σαν εργοδότης τι θα κάνεις αν ένας εργαζόμενος έρθει τη Δευτέρα χωρίς τεστ? Έχεις κάποια ειδική πληροφόρηση? Και για να σου απαντήσω και στο άλλο ερώτημα, επιτρέπεται η δικαιολογημενη απουσία από την εργασία χωρίς αποδοχές. 

Επεξ/σία από link67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

αλλά την διαδικασία ελέγχου - εφαρμογή δεν την έχω δει - λειτουργήσει

Λογικά με αυτήν την εφαρμογή 

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.gov.dcc.mini

1 λεπτό πριν, link67 είπε

Εσύ δηλαδή σαν εργοδότης τι θα κάνεις αν ένας εργαζόμενος έρθει τη Δευτέρα χωρίς τεστ? Έ

Δεν μπαίνει αν έχει περάσει 1 εβδομάδα από το rapid. Πουθενά δεν λένε ότι δεν ισχύει το rapid που θα γίνει πριν από την Δευτέρα. Απλά από Δευτέρα είναι 10 ευρώ και υποχρεωτικό αλλιώς αναστολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει 9 σελίδες το θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο. Εγώ προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή covid free για τα πιστοποιητικά εμβολιασμού. Διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει και δεν αποθηκεύει τίποτα, το ίδιο και ένας φίλος που την δοκίμασε. 

Συνεπώς, θα πηγαίνουμε σε κλειστούς χώρους με το χαρτί του πιστοποιητικου εμβολιασμού εκτυπωμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Basilhs23___ said:

Άσχετο. Εγώ προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή covid free για τα πιστοποιητικά εμβολιασμού. Διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει και δεν αποθηκεύει τίποτα, το ίδιο και ένας φίλος που την δοκίμασε. 

Συνεπώς, θα πηγαίνουμε σε κλειστούς χώρους με το χαρτί του πιστοποιητικου εμβολιασμού εκτυπωμένο. 

Ή με το .pdf αρχείο στο κινητό...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λογικά με αυτήν την εφαρμογή 

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.gov.dcc.mini

Δεν μπαίνει αν έχει περάσει 1 εβδομάδα από το rapid. Πουθενά δεν λένε ότι δεν ισχύει το rapid που θα γίνει πριν από την Δευτέρα. Απλά από Δευτέρα είναι 10 ευρώ και υποχρεωτικό αλλιώς αναστολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει 9 σελίδες το θέμα 

αναστολη στον ιδιωτικο δεν εχουμε ακομα. τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αναστολη στον ιδιωτικο δεν εχουμε ακομα. τι λες?

Γιατι πιστεύεις ότι όποιος δεν έχει τεστ, και δεν μπαίνει στην εργασία, θα κάθεται σπίτι αραχτός? 

Σίγουρα όταν βγει φεκ, θα γίνει αναφορά και σε αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Λογικά με αυτήν την εφαρμογή 

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.gov.dcc.mini

Δεν μπαίνει αν έχει περάσει 1 εβδομάδα από το rapid. Πουθενά δεν λένε ότι δεν ισχύει το rapid που θα γίνει πριν από την Δευτέρα. Απλά από Δευτέρα είναι 10 ευρώ και υποχρεωτικό αλλιώς αναστολή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει 9 σελίδες το θέμα 

9 σελίδες γιατί δεν υπάρχουν πουθενά αναλυτικές οδηγίες και καθένας δίνει τις δικές του ερμηνείες.

Αφού λες ότι δεν έχει υπάρξει ακόμη το φεκ, βάσει ποιού εγγράφου θα σου απαγορευτεί την Δευτέρα η είσοδος; Αν τα έχετε βρει κάπου αναρτημένα και είναι αναλυτικά τότε θα σταματήσει να διογκώνεται το θέμα.

Λογικά η εφαρμογή είναι αυτή που λες απλά δεν την έχω εγκαταστήσει/λειτούργησεθ ακόμη να την δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Bitbit είπε

Επειδή λέτε για σοβαρές εταιρείες.

Την ευθύνη του ελέγχου την έχει ο κάθε εργοδότης;

O εργοδοτης είναι υπευθυνος ,ναι.

7 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Ωραία, είμαστε στην ίδια σελίδα. Δε τρέχω σήμερα να κάνω τίποτα.. Δευτέρα βλέποντας και κάνοντας. :P

Δευτερα πρεπει να πας δουλεια με το rapid,ανα χείρας.

1 ώρα πριν, link67 είπε

Εσύ δηλαδή σαν εργοδότης τι θα κάνεις αν ένας εργαζόμενος έρθει τη Δευτέρα χωρίς τεστ? Έχεις κάποια ειδική πληροφόρηση? Και για να σου απαντήσω και στο άλλο ερώτημα, επιτρέπεται η δικαιολογημενη απουσία από την εργασία χωρίς αποδοχές. 

Αξιο απορίας οντως.Μεχρι στιγμής παντως απο οσο γνωριζω τρωει προστιμο η επιχειρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μεγάλες εταιρείες δεν έχουν δώσει οδηγίες στο προσωπικό, και χουμε εδω τους εργοδότες του ινσομνια που έχουν καταλήξει στα συμπεράσματά τους...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Έχω κάνει την πρώτη δόση και θα κάνω την Δευτέρα και την δεύτερη 

 

Θα πρέπει για δύο εβδομάδες μετά να κάνω rapid? Όπως ήταν πριν με τα self?

 

Μόνο τους υγειονομικους γυρνάν πίσω με την μία δόση 

Μπορεί να γυρνάνε πίσω αλλά δεν σημαίνει οτι δεν κανουν test (αυτοί έκαναν και πριν γίνει υποχρεωτικό για όλους).

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, citiz είπε

Εδω μεγάλες εταιρείες δεν έχουν δώσει οδηγίες στο προσωπικό, και χουμε εδω τους εργοδότες του ινσομνια που έχουν καταλήξει στα συμπεράσματά τους...

https://www.taxheaven.gr/circulars/36586/d1a-g-p-oik-32209-24-5-2021

 

Δωσε στις μεγαλες εταιριες να διαβασουν τι ισχυει στο αρθρο 6 και να ενημερωσουν το προσωπικο τους.

1. Ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει εργαζόμενο/η με φυσική παρουσία στον τόπο παροχής εργασίας, εφόσον αυτός/η είτε α) δεν έχει προβεί σε δήλωση του αποτελέσματος του διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 (self test, rapid test ή PCR test), είτε β) έχει δηλώσει θετικό αποτέλεσμα διαγνωστικού ελέγχου νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19, ακολουθώντας τη διαδικασία δήλωσης του αποτελέσματος του άρθρου 5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...