Προς το περιεχόμενο

Epic Games vs Apple: Το δικαστήριο υποχρεώνει την Apple να επιτρέψει «άλλες μορφές πληρωμών» στο App Store


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξαναδιάβασε λίγο τι γράφει στην απόφαση περί καταχρηστικότητας… 😉

Ρε σύ, για να τελειώνουμε.

Τόσο καιρό ένας από τους δυό μας πίστευε ο τρόπος λειτουργίας του Apple store και η υποχρεωτικότητα χρήσης του μαζί με το iOS είναι προβληματικό, και κάποιος άλλος ότι όλα βαίνουν καλώς. Μετά από αυτήν και άλλες παρόμοιες αποφάσεις, ποιός απτούς δύο είχε δίκιο? Ε αν μου πείς εσύ παραιτούμε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε σύ, για να τελειώνουμε.

Τόσο καιρό ένας από τους δυό μας πίστευε ο τρόπος λειτουργίας του Apple store και η υποχρεωτικότητα χρήσης του μαζί με το iOS είναι προβληματικό, και κάποιος άλλος ότι όλα βαίνουν καλώς. Μετά από αυτήν και άλλες παρόμοιες αποφάσεις, ποιός απτούς δύο είχε δίκιο? Ε αν μου πείς εσύ παραιτούμε :P 

Γιατί ειδες πουθενά να λέει ότι στο iOs επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί κάποιο άλλο store εκτός του App Store??? Εδώ είπαν ότι οι όροι χρήσης του App Store δεν είναι καταχρηστικοί και τιμώρησαν την Epic για την μονομερή τροποποίηση τους…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Γιατί ειδες πουθενά να λέει ότι στο iOs επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί κάποιο άλλο store εκτός του App Store??? Εδώ είπαν ότι οι όροι χρήσης του App Store δεν είναι καταχρηστικοί και τιμώρησαν την Epic για την μονομερή τροποποίηση τους…

Άρα είχες δίκιο και είχα άδικο. Κομπλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Ένοχος, όντως δεν ξέρω τους όρους του app store. 

Δεν αλλάζει το γεγονός ότι τόσο καιρό οι devs ήταν υποχρεωμένοι να έχουν νταβά την apple με το ζόρι. Το δικαστήριο το έκρινε αντι ανταγωνιστικό και αναγκάζει την Apple να τους επιτρέψει να πουλάνε μέσω link και εκτός app store / προμήθειας / νταβατζιλικίου. 

Εισαι σιγουρος οτι η apple δεν μπορει να ελεγξει τον εξωτερικο συνδεσμο, κουμπι ή οπως αλλιως θα το ονομασουν...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google k Apple συμπεριφέρονται ως μια εταιρεία. Εχουν το 100 % στο mobile κ η Apple είναι ο μεγαλύτερος πελάτης της Google . Ας Τρέχουν όλοι όσοι δεν γουστάρουν την κατάσταση στα δικαστήρια. Η epic είναι αρκούντως μεγάλη κ αντέχει τον πόλεμο. Χιλιάδες άλλοι μικρότεροι όμως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Εισαι σιγουρος οτι η apple δεν μπορει να ελεγξει τον εξωτερικο συνδεσμο, κουμπι ή οπως αλλιως θα το ονομασουν...?

Δεν ξέρω το τι θα γίνει, αυτό θα το δούμε. Πάντως δεν μπορεί πλέον κανείς να αρνηθεί ότι κάτι έακνε πολύ στραβά η Αpple τόσο καιρό και τώρα υποχρεούται να αλλάξει πολιτική από το δικαστήριο. Δεν είμουνα τρελός όταν το έλεγα τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω το τι θα γίνει, αυτό θα το δούμε. Πάντως δεν μπορεί πλέον κανείς να αρνηθεί ότι κάτι έακνε πολύ στραβά η Αpple τόσο καιρό και τώρα υποχρεούται να αλλάξει πολιτική από το δικαστήριο. Δεν είμουνα τρελός όταν το έλεγα τόσο καιρό.

Στραβα κανουν ολοι και οχι μονο η apple...αν το δικαστηριο λοιπον εκρινε αυτο θα ελεγε οτι εφαρμοζει μονοπωλιο και θα απαγορευε ξεκαθαρα τις δεσμευσεις του app store. Το app store ειναι το καλυτερο store δεν ειναι μπαχαλο οπως το play store για αυτο και ολοι θελουν να μπουν αλλα στη ζωη ολα εχουν αντιτιμο, δεν ειναι φιλανθρωπικη εταιρια η καθε apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Στραβα κανουν ολοι και οχι μονο η apple...αν το δικαστηριο λοιπον εκρινε αυτο θα ελεγε οτι εφαρμοζει μονοπωλιο και θα απαγορευε ξεκαθαρα τις δεσμευσεις του app store. Το app store ειναι το καλυτερο store δεν ειναι μπαχαλο οπως το play store για αυτο και ολοι θελουν να μπουν αλλα στη ζωη ολα εχουν αντιτιμο, δεν ειναι φιλανθρωπικη εταιρια η καθε apple...

Δεν ισχύει ότι όλοι θέλουν να μπούν, αλλά και να ισχύε δεν αλλάζει κάτι επ'αυτού. Το spotify δεν ήταν που ήθελε να φύγει και έπεσε στα γόνατα η Apple? 

Το δικαστήριο αποφάνθηκε πάντως. Το να τους αναγκάζεις να χρησιμοποιούν το δικό σου σύστημα αγορών και να τους χρεώνεις 30% προμήθεια με το ζόρι (και τους devs, και τους καταναλωτές) τέρμα. Πώς εσύ και κάποιοι άλλοι σαν καταναλωτές ξεπουλάτε τα δικαιώματα σας για να στηριξέτε μια εταιρεία δεν το καταλαβαίνω, αλλά ευτυχώς που παλεύει η δικαιοσυνή για τα δικά σας δικαιώματα. Αμήν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε τόσα λειτουργικά βγαίνει το fortnite στο ios τι ήθελε και πήγε ;

90% του πλανήτη χρησιμοποιεί android, γιατί δεν έμεινε εκεί ;

Μην μου πείτε ότι μόνο από ios χρήστες πλέον βγάζουν χρήματα οι developers.

Γιατί αν συμβαίνει αυτό τότε έχει κάθε δικαίωμα η apple να τους πάρει και τα "σώβρακα" όχι μόνο το 30%.

Άντε βρε όλοι κάντε μια δικιά σας δουλειά και αφήστε τους ξένους να βγάζουν χρήματα από την δουλειά σας.

Επεξ/σία από macpro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ισχύει ότι όλοι θέλουν να μπούν, αλλά και να ισχύε δεν αλλάζει κάτι επ'αυτού. Το spotify δεν ήταν που ήθελε να φύγει και έπεσε στα γόνατα η Apple? 

Το δικαστήριο αποφάνθηκε πάντως. Το να τους αναγκάζεις να χρησιμοποιούν το δικό σου σύστημα αγορών και να τους χρεώνεις 30% προμήθεια με το ζόρι (και τους devs, και τους καταναλωτές) τέρμα. Πώς εσύ και κάποιοι άλλοι σαν καταναλωτές ξεπουλάτε τα δικαιώματα σας για να στηριξέτε μια εταιρεία δεν το καταλαβαίνω, αλλά ευτυχώς που παλεύει η δικαιοσυνή για τα δικά σας δικαιώματα. Αμήν. 

Επεσε στα ποδια η apple...? Δεν λεω καλο ανεκδοτο...αυτο λεω και εγω αποφανθηκε και ειπε πως για το δικο τους συστημα αν το θελουν θα γινεται μεσω της εφαρμογης του app store...καλυτερα τα δικαιωματα μου να τα εχει η apple παρα οι κινεζοι της epic...Αμήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Επεσε στα ποδια η apple...? Δεν λεω καλο ανεκδοτο...αυτο λεω και εγω αποφανθηκε και ειπε πως για το δικο τους συστημα αν το θελουν θα γινεται μεσω της εφαρμογης του app store...καλυτερα τα δικαιωματα μου να τα εχει η apple παρα οι κινεζοι της epic...Αμήν.

Δεν μιλαμε μονο για την epic ομως, υπάρχουν και αλλοι developers. Αλλα αν τα δικαιώματα σου θες να τα εχει η apple, ΚΟΜΠΛΕ. Πλεον εχεις την επιλογη. Μεχρι χτες δεν την είχες, θες δεν θες με το ζόρι στην apple μαζι με το 30% νταβα. Thank god που παλεύουν αλλοι για τα δικα σου δικαιώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ισχύει ότι όλοι θέλουν να μπούν, αλλά και να ισχύε δεν αλλάζει κάτι επ'αυτού. Το spotify δεν ήταν που ήθελε να φύγει και έπεσε στα γόνατα η Apple? 

Το δικαστήριο αποφάνθηκε πάντως. Το να τους αναγκάζεις να χρησιμοποιούν το δικό σου σύστημα αγορών και να τους χρεώνεις 30% προμήθεια με το ζόρι (και τους devs, και τους καταναλωτές) τέρμα. Πώς εσύ και κάποιοι άλλοι σαν καταναλωτές ξεπουλάτε τα δικαιώματα σας για να στηριξέτε μια εταιρεία δεν το καταλαβαίνω, αλλά ευτυχώς που παλεύει η δικαιοσυνή για τα δικά σας δικαιώματα. Αμήν. 

Εγώ έχω καταλάβει ότι η Epic και κάθε Epic θέλει να καρπώνεται το 30% η ίδια.

Αν αφήσουμε απέξω το κέρδος των εταιριών, ο καταναλωτής θα έχει κέρδος μόνο αν διαφοροποιείται η τιμή.

Αν μέσω app store κοστίζει κάτι 10€ και έχει ίδια τιμή και εκτός ο καταναλωτής δεν κερδίζει κάτι για να παλέψει για τα δικαιώματα του όπως αναφέρεις.

Θα δούμε αν με την παραπάνω αλλαγή έχουν όντως διαφορά οι τιμές, γιατί αν δεν έχουν προφανώς ο κόσμος θα επιλέξει την εύκολη λύση του store

Από πλευράς εταιρείας, developer καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ, από την άλλη τόσα χρόνια που είχαν την πλατφόρμα μία χαρά άρεσε σε όλους απλά τσούζει το 30% στα μεγάλα έσοδα.

Περισσότερο σχολιάσω αυτό που είπες για τον καταναλωτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν μιλαμε μονο για την epic ομως, υπάρχουν και αλλοι developers. Αλλα αν τα δικαιώματα σου θες να τα εχει η apple, ΚΟΜΠΛΕ. Πλεον εχεις την επιλογη. Μεχρι χτες δεν την είχες, θες δεν θες με το ζόρι στην apple μαζι με το 30% νταβα. Thank god που παλεύουν αλλοι για τα δικα σου δικαιώματα. 

Για τον οποιοδηποτε ισχυει αυτο να ελεγχεται απο την apple και αν θελει αλλιως ας παει αλλου εχει επιλογες. Και ευτυχως που τα δικαστηρια εκριναν και εστειλαν τους κινεζους της epic εκει που πρεπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, tsofras said:

Εγώ έχω καταλάβει ότι η Epic και κάθε Epic θέλει να καρπώνεται το 30% η ίδια.

Αν αφήσουμε απέξω το κέρδος των εταιριών, ο καταναλωτής θα έχει κέρδος μόνο αν διαφοροποιείται η τιμή.

Αν μέσω app store κοστίζει κάτι 10€ και έχει ίδια τιμή και εκτός ο καταναλωτής δεν κερδίζει κάτι για να παλέψει για τα δικαιώματα του όπως αναφέρεις.

Θα δούμε αν με την παραπάνω αλλαγή έχουν όντως διαφορά οι τιμές, γιατί αν δεν έχουν προφανώς ο κόσμος θα επιλέξει την εύκολη λύση του store

Από πλευράς εταιρείας, developer καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ, από την άλλη τόσα χρόνια που είχαν την πλατφόρμα μία χαρά άρεσε σε όλους απλά τσούζει το 30% στα μεγάλα έσοδα.

Περισσότερο σχολιάσω αυτό που είπες για τον καταναλωτή

Την έχεις για τόσο χαζή να κάνει ότι κάνει για να μπορεί να δίνει τα games της χωρίς προμήθεια? ... δεν νομίζω... 

Προσωπικά σκασίλα μου η επικ, δεν παίζω τα παιχνίδια της αλλά αυτό που κάνει αξίζει πολλά μπράβο. Και η απόφαση αυτή είναι μόνο η αρχή... (γενικά μιλάω, όχι στην μεταξύ τους διαμάχη).

ΥΓ: Μην ξεχνιόμαστε ε, σειρά να παίρνουν και άλλες υπηρεσίες πχ google search.

9 minutes ago, mtifosi said:

Για τον οποιοδηποτε ισχυει αυτο να ελεγχεται απο την apple και αν θελει αλλιως ας παει αλλου εχει επιλογες. Και ευτυχως που τα δικαστηρια εκριναν και εστειλαν τους κινεζους της epic εκει που πρεπει...

Πρέπει να φύγουμε από την λογική "μαγαζί μου, κάνω ότι θέλω". Δεν υπάρχει αυτό στην δημοκρατία.

το πιο σωστό είναι: εδώ υπάρχουν νόμοι/κανόνες... αν δεν σας αρέσει κυρία Apple, Google και δεν ξέρω γω ποια άλλη, να πάτε αλλού.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Για τον οποιοδηποτε ισχυει αυτο να ελεγχεται απο την apple και αν θελει αλλιως ας παει αλλου εχει επιλογες. Και ευτυχως που τα δικαστηρια εκριναν και εστειλαν τους κινεζους της epic εκει που πρεπει...

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι έγινε, τα δικαστήρια είπαν πως από εδώ και πέρα, η EPIC και όποια EPIC θα μπορούν να κάνουν αυτό που έκανε η EPIC, να μην αποδιδούν δηλαδή το 30% στο app store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...