Προς το περιεχόμενο

Καρότσι μωρού ιδέες?


dvlsakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο παιδιά,γενικά η βιομηχανία γύρω από τα μωρά είναι τεράστια και ειδικά στα νεογέννητα πέφτεις στην παγίδα να πάρω όσο πιο ακριβό άρα και καλύτερο!

Ίσως η καλύτερη αγορά που έχω κάνει μέσω συμβουλής φίλου μου είναι το καρότσι,όχι ότι και ότι αλλά ένας "εργάτης" απίστευτος με 100 ευρώ από τα τζάμπο,ναι από εκεί,που έλεγα και εγώ "άσε ρε θα πάρω για το μωρό από τα τζάμπο",όμως τελικά έκανα την αγορά και τώρα σκέφτομαι τι λάθος θα έκανα αν έπαιρνα ένα "καλό"!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμείς πήραμε ένα 3 σε 1 σύνολο 400 ευρώ. Το καρότσι δεν το λές και ελαφρύ αλλά έχει μεγάλες ρόδες που σε χώματα, πεζοδρόμια κλπ είναι άνετο.

Το πορτ μπεμπε-καλαθούνα δεν το θεωρώ άχρηστο, εμάς μας βόλεψε. Νεογένητα το βράδυ τα βάζαμε δίπλα μας με βάση στην κρεβατοκάμαρα γιατί η κούνια δεν χωράγε και κοιμόταν εκεί το μωρό. Την υπόλοιπη μέρα η καλαθούνα ήταν στο καναπέ όπου καθόταν η γυναίκα μου με το μωρό. Και επειδή μπαίνει και στο καρότσι πολλές φορές όπως κοιμόταν την κουμπώναμε εκεί και βγαίναμε βόλτά.

Σε καμία περίπτωση δεν κάνει για αυτοκίνητο.

Από τα 3 σε 1 που είδα δεν μου άρεσε σε κανένα το κάθισμα αυτοκινήτου. Δεν είναι εμπιστοσύνης σε σχέση με το να πάρεις ένα κανονικό κάθισμα αυτοκινήτου. Προσωπικά το δουλέψαμε μόνο στο πρώτο παιδί μέχρι που πήραμε το κανονικό καρεκλάκι του. Στο δεύτερο παιδί ξεκίνησα αμέσως με κανονικό κάθισμα.

Σίγουρα είναι ασφαλέστερο από το παιδί αγκαλιά και άλλα ωραία που βλέπουμε.

 

Από φιλικό ζευγάρι έχω δει ακριβό καρότσι και σε σχέση με το δικό μου δεν είδα κάτι που να δικαιολογεί τα λεφτά. Καλύτερα κράτα τα για ένα καλό κάθισμα αυτοκινήτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, itsathina είπε

Θα προτείνω το Πολυκαρότσι Inglesina Aptica Quattro System With Cab Car Seat. Αυτό έχω παραγγείλει για εμάς! 
Περιλαμβάνει σκελετό, πορτ-μπεμπέ, στρώμα welcome pad, βάση στήριξης standup και κάθισμα αυτοκινήτου. 
Το έψαξα ποοολύ. Δεν αγόρασα λίκνο όπως σκόπευα, γιατί έτσι κι αλλιώς θα επένδυα σε στρώμα και το στρώμα του -από τα πιο σημαντικά πράγματα- είναι φτιαγμένο σε συνεργασία με το Τμήμα Νεογνολογίας του Νοσοκομείου Maggiore και κατασκευασμένο σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες επιστημονικές κατευθυντήριες γραμμές σε σχέση με την ευεξία και την ασφάλεια του μωρού. Περιορίζει τον κίνδυνο πλαγιοκεφαλίας και προσφέρει στήριξη της σπονδυλικής στήλης.
Από τα μόνα καροτσάκια και πορτ-μπεμπέ, που μπορεί να κοιμηθεί το μωρό με ασφάλεια, ειδικά αν θέλει κούνημα στην αρχή. Το αυγό θα το χρειαστείς για να βγάλεις το μωρό από το μαιευτήριο -ειδικά αν είναι ιδιωτικό- και γιατί έως 1 έτους θα μπορείς να το μεταφέρεις με αυτό με το αμάξι, ως καθισματάκι. Μόλις τελειώσεις και με το πόρτ-μπεμπέ, βάζεις σε κούνια το μωρό απευθείας, γιατί θεωρώ είναι πολύ χαοτική για να το βάλεις από την αρχή.
Είναι ελαφρύ. Αξίζει κάθε του ευρώ. Το ΗΡΑ τελευταία φορά είχε -20% από την τιμή που θα δεις ον-λαιν, εκεί να πας, να το δεις και από κοντά, όλα τα άλλα καταστήματα είχαν -10%. Εγώ δε το ήξερα και πήγα σχεδόν τελευταία στιγμή, αλλά καλό είναι να πας όταν κλείσεις τον 7ο, θέλει κάποιο καιρό για να στο φέρουν. 

Το θέμα είναι ότι το μωρό ξέρω ότι παίρνει βάρος γρήγορα και ισως δεν φοράει στο πορτ μπεμπέ η είναι οριακά.

Μου το έχουν πει δηλαδή όσον αφορά το λίκνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αυτα τα hardware, επειδη ειναι πρακτικα 1-2 χρησεων, θεωρω πως πολλοι τα πουλανε, οποτε ψαξε και για μεταχειρισμενα online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dvlsakos είπε

Το θέμα είναι ότι το μωρό ξέρω ότι παίρνει βάρος γρήγορα και ισως δεν φοράει στο πορτ μπεμπέ η είναι οριακά.

Μου το έχουν πει δηλαδή όσον αφορά το λίκνο

Ισχύει απόλυτα, μου το είπαν και εμένα! Ειδικά αν το μωράκι γεννηθεί μεγάλο, μπορεί να χωρέσει έως 4 μηνών.
Αρχικά, είχα αποφασίσει να πάρω απευθείας κούνια, αλλά 4/4 γνωστές μου, μου είπαν ότι τα μωράκια τους δεν κοιμήθηκαν ποτέ έως τώρα και έδωσαν τσάμπα λεφτά.
Δύο εκ των οποίων χρονίζουν τώρα, το άλλο είναι 1,5+ και η τελευταία κοιμόταν μόνο στο καρότσι έως τα 4. Κατευθείαν κρεβάτι δηλαδή.
Γι΄αυτό σκέφτηκα να πάρω λίκνο στην αρχή να δω πως θα τα πάει στο χώρο της, αλλά το συγκεκριμένο πόρτ μπεμπέ κάνει γάντι γι΄αυτή τη δουλειά και δεν χρειάζεται να επενδύσω ξεχωριστά για στρώμα. Το ίδιο μου έκατσε οικονομικά, γιατί για κούνια έλεγα μετά το 6μηνο.
Επιπλέον, στην αρχή δε μπορεί να κάθεται στο αυγό παραπάνω από 1ω από όσο μου είπαν στο ΗΡΑ, διορθώστε με αν κάνω λάθος,
άρα και για έξω ίσως χρησιμεύσει πολύ, αν όχι για μέσα, για μεγάλες βόλτες/αναμονές στον γιατρό κ.λπ 
Με αυτό το σκεπτικό πήγα, αλλά κάποιος μπορεί να πάρει μόνο το καρότσι, χωρίς αυγό και πόρτ μπεμπέ. Είναι πολύ καλό, με καλή στήριξη στην πλάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα την ευκολία του πορτ μπεμπέ που απ' το αυτοκίνητο το κουμπώνεις στο καρότσι δεν έχει. 

Ειδικά όταν κοιμάται το μωρό. 

Φυσικά αυτό ισχύει για το πρώτο 9μηνο/ χρόνο. Μετά δε θα χωράει, οπότε και πρέπει να πας σε  καρέκλακι αυτοκινήτου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά από καλαθούνες (αυτά τα μακρόστενα πράγματα που είναι μόνο για 3-4 μήνες). 

Εμείς πήραμε το cosatto swoosh 2, απίστευτα ελαφρύ και κλείνει - ανοίγει με το 1 χέρι, σε μέγεθος μισής χειραποσκευής. 

Βέβαια, δεν είναι για πολύ ανώμαλο δρόμο και έσπασε σχετικά γρήγορα το κλιπ που το ασφαλίζει κλειστό. 

Σε κάθε περίπτωση, πήγαινε την γυναίκα σου να δοκιμάσει καρότσια, βάλε βάρος πάνω και να τα κάνει βόλτα, να τα κλείσει, να τα ανοίξει και να τα μεταφέρει ΜΕ ΤΟ 1 ΧΕΡΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, csontheline said:

Μακρυά από καλαθούνες (αυτά τα μακρόστενα πράγματα που είναι μόνο για 3-4 μήνες). 

Εμείς πήραμε το cosatto swoosh 2, απίστευτα ελαφρύ και κλείνει - ανοίγει με το 1 χέρι, σε μέγεθος μισής χειραποσκευής. 

Βέβαια, δεν είναι για πολύ ανώμαλο δρόμο και έσπασε σχετικά γρήγορα το κλιπ που το ασφαλίζει κλειστό. 

Σε κάθε περίπτωση, πήγαινε την γυναίκα σου να δοκιμάσει καρότσια, βάλε βάρος πάνω και να τα κάνει βόλτα, να τα κλείσει, να τα ανοίξει και να τα μεταφέρει ΜΕ ΤΟ 1 ΧΕΡΙ. 

ΚΑΙ η καλαθουνα βολεύει. Έστω για τους πρώτους 3-4 μήνες όπως λες. 

Ξάπλα το μωρό εκεί, κουμπώνεις καρότσι και έφυγες βόλτα. 

Τουλάχιστο εμείς τα χρησιμοποιήσαμε όσο μπορέσαμε/προλαβαμε (λόγω καραντίνας/απαγόρευσης κυκλοφορίας/καιρού)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AristidisZ είπε

57x49x38 δε το λες και μισή χειραποσκευή, μια και μισή ίσως...

 

image.png.0a66444dd48c9334babe374e68a9d767.png

Sorry, διορθώνω. 

Σε μέγεθος 1 χειραποσκευής λοιπόν. 

Ή καλύτερα, μέγεθος μισής παραδοτέας αποσκευής. 

Και βάρος μικρότερο αυτών.

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

ΚΑΙ η καλαθουνα βολεύει. Έστω για τους πρώτους 3-4 μήνες όπως λες. 

Ξάπλα το μωρό εκεί, κουμπώνεις καρότσι και έφυγες βόλτα. 

Τουλάχιστο εμείς τα χρησιμοποιήσαμε όσο μπορέσαμε/προλαβαμε (λόγω καραντίνας/απαγόρευσης κυκλοφορίας/καιρού)

Είσαι ο 2ος άνθρωπος που μαθαίνω ότι τον βόλεψε. Πάντως, δεν αξίζει τα λεφτά της για το διάστημα χρήσης. Φυσικά αυτό εξαρτάται και από την τσέπη του καθενός και την εποχή που θα γεννήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε,εμείς το χρησιμοποιήσαμε αρκετά και σαν λίκνο για τα πρώτα βραδια. 

 

Ότι κάναμε χρήση κάναμε. Όπως προείπα, αν δεν ήταν η καραντίνα θα κάναμε περισσότερες βόλτες με την καλαθουνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτεινω kiddo rock τα 150 ευρω, παναλαφρο,ευχρηστο,το εχω 1 χρονο. Πραγματικα γελοιο να παιρνεις 800 ευρω καροτσι,καθαρα για να μοστραρεις τα λεφτα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 8:14 ΠΜ, Liverpool89 είπε

Καλημέρα. Δικη μου συμβουλη, μην οαρεις ουτε 3 σε 1, ουτε 2 σε 1.

Θα οας να τα δεις απο κοντα να μην είναι μαούνες, να μπορείς να τα κανεις στροφη 360 μοιρων με το ενα χερι, να κλεινει σαν τσαντα. Το βασικότερο να ναι βολικο για την γυναικα, αυτη κατα κυριο λογο θα ειναι τις πιο πολλες ωρες μαζι του, πάρκα κλπ. 

Εγω σου προτείνω κατι τέτοιο δοκιμασμένο μετα από καροντι 3-1 

https://www.skroutz.gr/s/16402770/Joie-Litetrax-4-Sandstone.html

Δες βιντεακι στο YouTube.

Τα παραπανω λεφτά που σκεφτόσουν να δώσεις παρε ένα καλο καθισματακι που είναι και αυτό ενα εξοδο που πρεπει να κανεις, παλι σου προτεινω να δεις της ιδιας εταιρίας.

 

Δες το βιντεακι αυτο ειναι 2 ή 3 σε 1

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...