Προς το περιεχόμενο

Apple: Οδηγείς μηχανή; Μπορεί να χαλάσουν οι κάμερες του iPhone.


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Σχεδον καμμια τετρακυλινδρη μεγαλη ιπποδυναμης δεν εχει συνεμπλοκ μεταξυ κινητηρα - πλαισιου μιας και ο κινητηρας εκτελει χρεη πλαισιου…

δεν υσχη αυτο που λες το μοτερ ο κεντρικος πυρος του περναει στο πλαισιο , αυτος περναει μεσα απο δυο μαυρα στρογγυλα λαστιχα που λεγοντε σινεμπλοκ . ολα τα μηχανακια εχουν ακομα και τα παπακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα.... Από το iPhone 3g μέχρι και τώρα iPhone XR, κάθε μέρα πάνω σε μηχανή ( δικύλινδρο μάλιστα ) δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα. Και πάνω στο μπαροτίμονο και μέσα στο Jacket.  Και από κραδασμούς έχει μπόλικους το μηχανάκι μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tsakvas said:

δεν υσχη αυτο που λες το μοτερ ο κεντρικος πυρος του περναει στο πλαισιο , αυτος περναει μεσα απο δυο μαυρα στρογγυλα λαστιχα που λεγοντε σινεμπλοκ . ολα τα μηχανακια εχουν ακομα και τα παπακια

Μαλλον εχεις μεινει στο 1980 - 1990. 40 χρονια συνεργειο ειχε ο πατερας μου, ευχαριστω που με ενημερωσες για το τι ειναι τα συνεμπλοκ. Ουτε το R6 που ειχα, ουτε το Fazer που εχω τωρα, εχουν συνεμπλοκ στο μοτερ, το οποιο βιδωνει κατευθειαν στο πλαισιο μιας και ειναι μερος του. Δες την Panigale που ολα τα κομματια του πλαισιου ειναι βιδωμενα στο μοτερ. Αν ειχε συνεμπλοκ θα πηγαινε οπου ηθελε. Σε μεγαλες μηχανες επιδοσεων, θες ακαμψια πανω απ'ολα και μετα σε ενδιαφερουν πιθανοι κραδασμοι...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, billdanos said:

Περιμένω να δω πόσοι θα καταλάβουν πως το ίδιο θέμα μπορεί να παρουσιαστεί σε οποιοδήποτε σύστημα φακών με οπτική σταθεροποίηση. 
 

Θα μου πεις βεβαια …τι σημασία έχει αυτό! 😛 

 

1 hour ago, paredwse said:

Εμ, ναι. Γιατί α) δεν λέει για «

ανεπεστητη δονηση ενος μοτερ μηχανης», εσύ το λες αυτό - προσπάθησε να ξαναδιαβάσεις με προσοχή το άρθρο πριν τρολάρεις και β) αυτό το πρόβλημα έχουν όλες οι παρόμοιες συσκευές (όπως φωτογραφικές μηχανές με αντίστοιχους μηχανισμούς). 

Καταλαβαίνω, είδες APPLE στον τίτλο και μπήκες αλλά έλεος κάπου….

Έχουμε αντίστοιχες αναφορές για άλλα μοντέλα κινητών? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το φανταζόμουν και πριν διαβάσω το άρθρο. Είναι λογικό όταν υπάρχει οπτική σταθεροποίηση σε οποιαδήποτε συσκευή κινητού ή ακόμη και φωτογραφική μηχανή να συμβεί αυτό. Το σύστημα των φακών δεν είναι σταθερό άρα υπάρχουν τριβές. Και όταν οι δονήσεις είναι σε μεγάλη συχνότητα και βαθμό σίγουρα κάτι θα χαλάσει. Τουλάχιστον η apple το αναφέρει. Νομίζετε μερικοί ότι αν ο 108mpx αισθητήρας της Samsung βρεθεί κάτω από τέτοιες συνθήκες δεν θα πάθει τίποτα; Εκεί να δείτε γλέντια που τα οπτικά μέρη είναι σαν το μάτι μου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, NickTG είπε

 

Έχουμε αντίστοιχες αναφορές για άλλα μοντέλα κινητών? 

Γιατί μπήκε καμία από τις υπόλοιπες εταιρίες να το ελέγξουν???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nvel είπε

αυτά τα προβλήματα θα εκλείψουν όταν κυκλοφορήσουν μηχανές apple

Πολύ πιθανόν αφού σίγουρα ΑΝ βγάλει ποτέ μηχανή αυτή θα είναι ηλεκτρική …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, AtiX said:

Γιατί μπήκε καμία από τις υπόλοιπες εταιρίες να το ελέγξουν???

Δεν εννοώ από τις ίδιες τις εταιρείες αλλά από κόσμο που να τους χάλασε όπως διαβάσαμε για το iPhone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Δεν εννοώ από τις ίδιες τις εταιρείες αλλά από κόσμο που να τους χάλασε όπως διαβάσαμε για το iPhone. 

Βασικά δεν ξέρω, θυμάμαι όμως παλιότερα αρκετές κάμερες που μπαίνανε πάνω σε κράνη μηχανών να παρουσιάζουν παρόμοια προβλήματα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω πωλητήριο το ΙRON  μη μου χαλάσουν οι κάμερες από το μινάκι μου! Πέρα από την πλάκα το πρόβλημα είναι όταν βάζεις βάση  στο τιμόνι για να τοποθετήσεις   το κινητό .Κι όχι όταν το έχεις απλά πάνω σου.Γιατί άν ήταν γενικά τότε με τη Ηarley πρώτα σε μένα θα χαλούσαν οι κάμερες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...