Προς το περιεχόμενο

All around PC 3D Design Gaming ~800-900


Petros24ath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μιας και απέχω 4 χρόνια απο την windows πλατφόρμα (mac user), θα ήθελα την βοήθειά σας για στήσιμο νέου pc. Αναφέρω εξαρχής πως ο cpu υπάρχει ήδη (amd 5600x), ενώ στα χρήματα αυτά δεν υπολογίζω την gpu και θα ήθελα τις προτάσεις σας για την σωστή επιλογή chip.

Ποσό που διαθέτουμε : 800-900

Χρήση υπολογιστή : all around 3d design gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: blender, zbrush, substance painter

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι. LG 32UN880

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε . Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Οποιαδήποτε επιλογή.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί από εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα. Όχι

Όσον αφορά το gaming δεν λιώνω κάθε μέρα ούτε μετράω τα fps. Με ενδιαφέρει να μπορώ να παίξω single player games τύπου assasin's creed, rdr2 κτλ και αν είναι δυνατό σε 4K.

Όσον αφορά το blender, η gpu πρέπει να είναι nvidia αλλά δεν ξέρω σε ποιό chip να πάω από την νέα σειρά. (Ερασιτεχνικό επίπεδο)

Έχω επιλέξει κάποια κομμάτια για την σύνθεση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι εντάξει, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Για την gpu μπορώ να διαθέσω εως 900 ευρώ περίπου. 

case: xigmatek aquarius plus black

motherboard: gigabyte b550 aorus pro v2

psu: be quiet 850 platinum

ram: gskill tridentz neo 3600 cl16 2x8gb (θα προστεθούν άλλες 2 σύντομα)

ssd: samsung 970 evo plus 1tb

cpu aio: be quiet 360 pure loop

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα, οτι και να βάλεις πάνω απο 3060ti(3070-3070ti κοκ) θα είσαι αρχηγός.

Οι τιμές παίζουν διαρκώς. Δεν ξέρω αν υπάρχει πραγματική ανάγκη να μπει κάποια quadro αλλά εκεί θα χάσεις σε επιδόσεις μπροστά στην αξιοπιστεία.

Κουτάκι περίεργο πολύ. Δεν ξέρω αν έχεις βρει κριτικές. Θεωρώ οτι θα έχει μέτριο airflow και εσύ θα βάλεις μπόλικα ενεργοβόρα πράγματα μέσα...  Βλέπω δεν χωράει σοβαρή αερόψυξη, μόλις 158mm ενώ για να έχει κάποια δροσιά θα προσθέσεις 3 ανεμιστήρες να βάζουν αέρα προς τα μέσα στους ήδη 7 (😧) προεγκατεστημένους... προσωπικά θα κοιτούσα κάτι άλλο.

Μητρική πολύ καλή και atx

Τροφοδοτικό, platinum, με μόνο 5 χρόνια εγγύηση; Όσο καλό και να είναι ή να σου αρέσει, έχει πιο οικονομικά το Seasonic Focus PX 850W με 10χρόνια εγγύηση

Μνήμες - δίσκος πάσο, υπάρχουν πιο vfm εναλλακτικές αλλά διαλέγεις καλά κομμάτια

Υδρόψυξη... μεγάλο ζήτημα. Είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά. Ο αέρας θεωρώ  αντέχει περισσότερο στον χρόνο. Σε αυτά τα λεφτά παίρνεις οτι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To pc θα κάτσει επάνω σε γραφείο. Οπότε κοιτάζω για ενα όμορφο και σχετικά μικρό κουτί. Δεν γνωρίζω πως τα πάει από airflow ούτε έχω διαβάσει κριτικές. Ωστόσο με 7 προεγκατεστημένους ανεμιστήρες + 3 της υδρόψυξης θεωρούσα πως δεν θα έχω κάποιο θέμα. Μία άλλη επιλογή που μου αρέσει τουλάχιστον εμφανισιακά είναι το lial li o11 dynamic. 

Για το τροφοδοτικό της seasonic δεν βλέπω διαθεσιμότητα. Η αντίστοιχη σειρά της corsair ειναι εφάμιλλη; Έρχεται με 10 χρόνια εγγύηση;

Για την υδρόψυξη δεν με πειράζουν τα χρήματα. Αρκεί να είναι καλή και αξιόπιστη. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επεξ/σία από Petros24ath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lian li ανήκει στις γνωστές εταιρίες(τουλάχιστον προς εμένα), είναι παρόμοιο με αυτό που κοιτάς αρχικά και στο σκρουτζ παίρνει φοβερές κριτικές(δεν μετράει πάντα σαν κριτήριο), ακόμη και στο airflow.

Και στα δύο κουτιά παρατηρώ πολύ μικρό χώρο για αερόψυξη(>160mm). Προφανώς είναι κατασκευασμένα για υδρόψυξη.

Για το τροφοδοτικό, έχεις δίκιο. Δεν το είχα προσέξει. Τα περισσότερα corsair έχουν μεγαλύτερη εγγύηση. Ακόμη και τα gold της δίνουν 7χρόνια τουλάχιστον.

Το Rm850x (gold) δίνει 10

https://www.corsair.com/eu/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/Power-Supply-Units-Advanced/RM-Series™-80-PLUS-Gold-Power-Supplies/p/CP-9020196-EU#tab-tech-specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2021 στις 10:33 ΜΜ, Petros24ath είπε

Καλησπέρα. Μιας και απέχω 4 χρόνια απο την windows πλατφόρμα (mac user), θα ήθελα την βοήθειά σας για στήσιμο νέου pc. Αναφέρω εξαρχής πως ο cpu υπάρχει ήδη (amd 5600x), ενώ στα χρήματα αυτά δεν υπολογίζω την gpu και θα ήθελα τις προτάσεις σας για την σωστή επιλογή chip.

Ποσό που διαθέτουμε : 800-900

Χρήση υπολογιστή : all around 3d design gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: blender, zbrush, substance painter

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι. LG 32UN880

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε . Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Οποιαδήποτε επιλογή.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί από εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα. Όχι

Όσον αφορά το gaming δεν λιώνω κάθε μέρα ούτε μετράω τα fps. Με ενδιαφέρει να μπορώ να παίξω single player games τύπου assasin's creed, rdr2 κτλ και αν είναι δυνατό σε 4K.

Όσον αφορά το blender, η gpu πρέπει να είναι nvidia αλλά δεν ξέρω σε ποιό chip να πάω από την νέα σειρά. (Ερασιτεχνικό επίπεδο)

Έχω επιλέξει κάποια κομμάτια για την σύνθεση αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι εντάξει, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Για την gpu μπορώ να διαθέσω εως 900 ευρώ περίπου. 

case: xigmatek aquarius plus black

motherboard: gigabyte b550 aorus pro v2

psu: be quiet 850 platinum

ram: gskill tridentz neo 3600 cl16 2x8gb (θα προστεθούν άλλες 2 σύντομα)

ssd: samsung 970 evo plus 1tb

cpu aio: be quiet 360 pure loop

 

16 GB Ram είναι αστεία ποσότητα για επαγγελματική χρήση 3D Design. Εγώ χωρίς συζήτηση θα πήγαινα κατευθείαν στα 64.

Από το 2013 έχω 32 gb και σε φίλο μου μηχανικό από το 2015 επίσης βάλαμε 32. Σήμερα πλέον ξεκινάμε από 64 για νέο μάχιμο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...