Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi απενεργοποιεί συσκευές σε χώρες που δεν επιτρέπεται η εισαγωγή και η πώλησή τους


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Καλύτερη παρομοίωση θα ήταν αν την αγορά την προσδιόριζες γεωγραφικά… θα αγοράσεις από ζεφύρι/μενίδι, από πέντε έξη σημεία και σε ότι τιμή και ποιότητα έχεις/θες ή από γλυφάδα απο συγκεκριμένο με φιξ τιμή και ποιότητα? 

Αν το "συγκεκριμένο με φιξ τιμή και ποιότητα" μου ήταν λίγο φαρδύ, λίγο κοντό, λίγο χρώμα που δε μου ταιριάζει, ενώ το "μενιδιωτικο" είναι modular και μπορώ π.χ να βγάλω τα μανίκια άμα σκάω (παραμετροποίηση) ή είναι ακριβώς στα μέτρα μου, εννοείται το δεύτερο. Όσο κι αν μου πασαραν το πρώτο ως το "καλύτερο".

Και το ολο point μου δεν ήταν αυτό. Ήταν οι χαρακτηρισμοί. Όλοι έχουμε τις απόψεις μας εδώ και τις εκθέτουμε, θα συμφωνήσουμε, θα διαφωνήσουμε, οτιδήποτε. Οι παρομοιώσεις και χαρακτηρισμοί όπως "πρεζακια" σε άλλους συμφορουμιτες απλά και μόνο επειδή επιλέγουν άλλη εταιρεία, είναι, στην καλύτερη αστείοι, στη χειρότερη παρεξηγησιμοι, μιας και υπάρχουν άνθρωποι με που αντιμετωπίζουν σοβαρά το συγκεκριμένο πρόβλημα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Κάτι τέτοια καφενειακα σχόλια περιμένουμε εμείς με τα ποπκορν τόσες ώρες. Και είχες αργήσει. "Πρεζακια". Τα πρεζακια παίρνουν ο,τι τους δώσει ο ντίλερ και λένε κι ευχαριστώ νομίζω. Για να αναλύσουμε την αναλογία σου λοιπόν. Στο "ντίλερ" Τσαομι, αν δε σου αρέσει αυτό που σου δίνει πας αλλού ή το παίρνεις, του αλλάζεις σύστημα και το κάνεις καλύτερο. Στο "ντίλερ" Apple αγοράζεις αυτό που σου δίνει κάθε χρόνο το Σεπτέμβρη με το σταγονόμετρο και λες κι ευχαριστώ. Ώπα, κάτσε, κάπου μπαζει εδώ, νόμιζα ότι οι Τσαομαδες είναι "πρεζακια". Τι, όχι; Μάθετε να εκφράζεστε σε ένα τεχνολογικό forum, το επίπεδο έχει πάει στα τάρταρα.

Δηλαδή αν δεν σου αρέσει αυτό που σου δίνει η Apple δεν μπορείς να πας αλλού;  σε υποχρεώνει κανείς; επίσης τι εννοείς του αλλάζεις σύστημα και το κάνεις καλύτερο;  αν εννοείς root και custom roms είναι αστείο μιας και ούτε το 1% αυτών που παίρνουν xiaomi ξέρουν να τα κάνουν αυτά! Κάτι αντίστοιχο με αυτούς που κάνουν jailbreak τα iphone 😉

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Αν το "συγκεκριμένο με φιξ τιμή και ποιότητα" μου ήταν λίγο φαρδύ, λίγο κοντό, λίγο χρώμα που δε μου ταιριάζει, ενώ το "μενιδιωτικο" είναι modular και μπορώ π.χ να βγάλω τα μανίκια άμα σκάω (παραμετροποίηση) ή είναι ακριβώς στα μέτρα μου, εννοείται το δεύτερο. Όσο κι αν μου πασαραν το πρώτο ως το "καλύτερο".

Και το ολο point μου δεν ήταν αυτό. Ήταν οι χαρακτηρισμοί. Όλοι έχουμε τις απόψεις μας εδώ και τις εκθέτουμε, θα συμφωνήσουμε, θα διαφωνήσουμε, οτιδήποτε. Οι παρομοιώσεις και χαρακτηρισμοί όπως "πρεζακια" σε άλλους συμφορουμιτες απλά και μόνο επειδή επιλέγουν άλλη εταιρεία, είναι, στην καλύτερη αστείοι, στη χειρότερη παρεξηγησιμοι, μιας και υπάρχουν άνθρωποι με που αντιμετωπίζουν σοβαρά το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Για τον χαρακτηρισμό έχεις δίκιο… ξανά διάβασα το αρχικό ποστ και ενώ στην αρχή νόμιζα ότι αναφερότανε σε όλους τους πυρωμένους με τα smartphones, “είδα” και την δίκη σου οπτική…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, koutsis είπε

αν εννοείς root και custom roms είναι αστείος μιας και ούτε το 1% αυτών που παίρνουν xiaomi ξέρουν να τα κάνουν αυτά!

Υπάρχει κάποια έρευνα σχετικά με το θέμα ή έτσι, λέμε στατιστικά στον αέρα; Γιατί το MIUI έτσι δημιουργήθηκε, σαν custom ROM. Καμιά σχέση το jailbreak. Στα Android τηλέφωνα μπορείς να κάνεις κυριολεκτικα ο,τι θες. Στα iPhone, απλά ενεργοποιείς μερικές δυνατότητες παραπάνω με το jailbreak.

 

14 λεπτά πριν, koutsis είπε

Δηλαδή αν δεν σου αρέσει αυτό που σου δίνει η Apple δεν μπορείς να πας αλλού;

Προφανώς κι εγώ δεν το εξήγησα καλά. "Αλλού"=ίδιο σύστημα, άλλος κατασκευαστής. Μπορεί να θες Android για χίλιους δυο λόγους. Έχεις την επιλογή να πας αλλού αν π.χ σε απογοητεύουν οι κάμερες, το ηχείο, η οθόνη κλπ από ένα τηλέφωνο. Έχεις επιλογή να πας αλλού πέρα από Apple στο iOS αν δε σου αρέσει το καινούριο μοντέλο ξέρω γω; Αυτό εννοούσα.

 

Και για να το ολοκληρώσω. Σε κάθε συζήτηση που περιέχει θέμα Android/iOS, έχουμε τις ίδιες συζητήσεις. Συνήθως μιλάμε από διαφορετική οπτική γωνία. Άλλοι θέλουν να μην ασχολούνται και να δουλεύει κάτι out of the box. Άλλοι θέλουν να παραμετροποιησουν μέχρι και την τελευταία διεργασία π.χ. Προσωπικά π.χ πήρα Poco F2 για να του περάσω custom ROM, μιας και αηδιάζω με την original. Δε μου αρέσει η σκέψη να μην μπορώ να αλλάξω ούτε τα εικονιδια. Και τα 2 είναι σεβαστά και λογικα, μιας και δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Αλλά μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο που συζητάμε με τα ίδια επιχειρήματα μονίμως. Τα οποία επιχειρηματα δε συναντώνται, για αυτό ανακυκλωνομαστε.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kaliakman είπε

Απολύτως λογικό. Αν δεν το κάνει οι κυβερνήσεις που έχουν το εμπάργκο μπορεί μέχρι και να αφαιρέσουν την άδεια κυκλοφορίας τους.

Κάπως έτσι δεν την έπαθε και η Χαβάη που πουλούσε snapdragon στο Ιράν;

Μην ξεχνάμε την αμερικανική τεχνολογία που κουβαλάνε τα xiaomi και σίγουρα δεν θα παίξουν να χάσουν τους snapdragon

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μπορείς να αποφασίσεις αν κάνει ή όχι αυξήσεις??? Ρωτάω γιατί στην πρώτη αύξηση της όταν αναφέραμε ότι κάποια στιγμή θα πουλάει στις τιμές της Apple, μας λέγανε φαντασιόπληκτους…

Η xiaomi όμως κάνει την πολύ έξυπνη κίνηση τώρα που θέλει να το παίξει το premium να συνεχίζει να πουλαει φθηνά μέσω sub brand όπως την Poco

Για αυτό έχει διασύρει τη Samsung πολλές αγορές

Μοιραία θα ισοπεδώσουν τα πάντα. Και το παίζουν και έξυπνα να μην δίνουν λαβές στους Αμερικανούς όπως λέω και πιο πάνω και όλοι οι υπόλοιποι δεν θα καταλάβουν από πού τους ήρθε.

Ήδη δεν το καταλαβαίνουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, koutsis είπε

Καλά οι πωλήσεις των ναυαρχιδων της xiaomi είναι αστείες! Πραγματικά καμία σύγκριση με  apple. Το 90% των πωλήσεων της xiaomi  προέρχεται από κινητά αξίας  μεταξύ 150€ και 250€!

Προφανώς. Αλλο μπίζνες πλαν ο καθενας.Αυτο ειπα και εγω πριν αλλα δεν σου αρεσε τοτε

1 ώρα πριν, agiannesg59 είπε

Προφανώς ξεχνάς οτι ξαομι εχει μια γκαμα συσκευων που ξεκιναει απο 200 ερω και φτανει μεχρι 1500 ενω η φτηνοτερη συσκευη της απλε εχει πανω απο 600 ευρο αυτη την στιγμη και φυσικα υπολείπεται σε χαρακτηριστικα απο το ξιαομι του 250 ευρου.Τι σύγκριση να κανουμε και γιατι......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, agiannesg59 είπε

Οχι την απλε την θεωρω υπερτιμημένη σε αντιθεση με την ξιαομι

 

Πουλαει πολυ καλυτερα χαρακτηριστικα η ξιαομη

Το καλύτερο χαρακτηριστικό της Xiaomi είναι όταν δεν λειτουργεί ο proximity sensor, μένει ανοιχτή η οθόνη και δεν ξεχνάς ποτέ με ποιόν μιλάς.😆

Υπάρχει και η αμήχανη στιγμή που πχ είσαι με κάποιον γνωστό η φίλο σου και αυτός με το ίδιο μοντέλο δεν έχει το πρόβλημα που έχεις εσύ η το αντίθετο γιατί η Xiaomi βάζει ανταλλακτικά από διαφορετικούς προμηθευτές ενώ τα updates είναι τα ίδια.

Διάβασε για τα προβλήματα στον proximity sensor στο Redmi Note 10 Pro, στο Poco F3 και τα διάφορα άλλα στα ίδια η σε άλλα μοντέλα πχ με την οθόνη.

Και αν σου κάτσει;

Βγάζει ενημέρωση ασφαλείας, δημιουργείται πρόβλημα και περιμένεις πότε θα βγάλει την επόμενη μήπως διορθώσει το πρόβλημα, το διορθώνει και εμφανίζεται άλλο.

Επίσης τα 6 η τα 8 Gb Ram δεν λύνουν το πρόβλημα όταν το λειτουργικό δεν κάνει σωστή διαχείριση μνήμης και κλείνει τις εφαρμογές η γενικώς καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

Φθηνά είναι, απροβλημάτιστα όμως όχι.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://support.apple.com/iphone-x-display-module-replacement-program

Τα ιδια χαλια ειναι ολοι.Κατασκευαστικές αστοχίες υπάρχουν παντού

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Βγάζει ενημέρωση ασφαλείας, δημιουργείται πρόβλημα και περιμένεις πότε θα βγάλει την επόμενη μήπως διορθώσει το πρόβλημα, το διορθώνει και εμφανίζεται άλλο.

Παρών, παθών. Poco F2 Pro, update (Global Stable παρακαλώ) από 12.0 σε 12.2. Καιιιιι σπάνε τα PDF! Ό,τι PDF άνοιγε το τηλέφωνο, από οποιαδήποτε εφαρμογή PDF, γινόταν corrupt. Διορθώθηκε μόνο με reset. Να είμαι τώρα στο έργο και να μην μπορώ να ανοίξω το σχέδιο π.χ. Θάνατος. Και άλλα μικροπράγματα, όπως ότι "έσπασαν" τα bubbles των εφαρμογών messaging κλπ. Με την πρώτη ευκαιρία σούταρα το MIUI για EvolutionX. To Poco όπως θα έπρεπε να είναι. Pixel λειτουργικό με Snapdragon 865.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Παρών, παθών. Poco F2 Pro, update (Global Stable παρακαλώ) από 12.0 σε 12.2. Καιιιιι σπάνε τα PDF! Ό,τι PDF άνοιγε το τηλέφωνο, από οποιαδήποτε εφαρμογή PDF, γινόταν corrupt. Διορθώθηκε μόνο με reset. Να είμαι τώρα στο έργο και να μην μπορώ να ανοίξω το σχέδιο π.χ. Θάνατος. Και άλλα μικροπράγματα, όπως ότι "έσπασαν" τα bubbles των εφαρμογών messaging κλπ. Με την πρώτη ευκαιρία σούταρα το MIUI για EvolutionX. To Poco όπως θα έπρεπε να είναι. Pixel λειτουργικό με Snapdragon 865.

Το πρόβλημα είναι όμως ότι ένα ελάχιστο ποσοστό των χρηστών ξέρει να βάλει custom rom. Άρα το miui το παντρεύεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Το πρόβλημα είναι όμως ότι ένα ελάχιστο ποσοστό των χρηστών ξέρει να βάλει custom rom. Άρα το miui το παντρεύεται.

Δε διαφωνούμε. Απλά ξέρει και τι αγοράζει. Για μένα, όλα είναι θέμα επιλογής. Θα μπορούσα με τα ίδια λεφτά να πάρω iPhone. Δεν ήθελα για τους λόγους που ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο. Ήμουν συνειδητοποιημένος στο τι θα μου αποφέρει το τάδε τηλέφωνο, αν του βάλω το τάδε λογισμικό. Απλά άργησα να το περάσω γιατί έκανε καιρό να βγει stable ROM από την κυκλοφορία του (όχι ότι το MIUI ήταν stable, αλλά λέμε τώρα).

Όπως με τα πάντα, έτσι και με ένα τηλέφωνο βάζεις όλους τους παράγοντες στην εξίσωση. Τι σου προσφέρει, τι σου κοστίζει, σε τι σε αποτρέπει κλπ. Εγώ είμαι του mindset "αν μπορείς να πάρεις κάτι φθηνό, και με λίγη δουλειά να το ανεβάσεις πολλά επίπεδα λειτουργικά, εννοείται ότι το παίρνεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι...

Βγαίνει πχ 1 ενημέρωση που δημιουργεί πρόβλημα.Αν δεν την κάνεις μέχρι να βγεί η επόμενη, τότε έχεις την δυνατότητα να κάνεις αυτή που θα βγεί και όχι την πρώτη; Δηλαδή σου εμφανίζει πλέον την επόμενη;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευλογες αποριες μιας και πηγε αλλου η κουβεντα...

η apple ως αμερικανικη εταιρια πουλαει και υποστηριζει επισημα στις περιοχες που αναφερει το αρθρο?

αν αγορασεις κινητο απο αμερικη δουλευει στην ευρωπη ετσι οπως ειναι?samsung ας πουμε για να μην μπλεκω παλι την apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Κινέζοι, μη περιμένεις προκοπή από δαύτους 

Ναι γιατι οι πολιτικες των δυτικων εταιρειων ειναι και γαμω και μας πειραξαν οι κινεζοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...