Προς το περιεχόμενο

Η Epic Games ασκεί έφεση στην υπόθεση με την Apple


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δυστυχώς ο δικός μου “πόνος” ξεκινάει και παραμένει μόνο στην απόφαση, εξού και στο ότι έμεινα μόνο στο τι αποφάσισε η δικαστής, αντίθετα με εσένα, που για να δικαιολόγησης τον πόνο σου, γράφεις για πράγματα που δεν υπάρχουν όπως πχ το τελευταίο “τώρα υποχρεώνεται να βάλει μέχρι και link στο ίδιο της το κατάστημα”… ξέρω ότι το “και” είναι προσθετικό, υποχρεώθηκε και σε κάτι άλλο και δεν το ξέρω εγώ, η δικαστής ή η Epic?

Άρα συμφωνούμε ότι υποχρεώθηκε να κάνει κάτι που δεν ήθελε, άρα έχασε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Ετσι και αλλιώς διαβαζοντας τα οσα ειπε το δικαστήριο, δεν έχει λήξει η υποθεση. Θα ερθουν κιαλλα. Οπως φαινεται η epic δεν επιχειρησε καν να ασχοληθει με τις μονοπωλιακές τακτικες της apple.

Σχεδόν όλα τα επιχειρήματα της Epic ήταν για μονοπωλιακές τακτικές και το δικαστήριο τις απέριψε όλες. Η διακαστής είπε την προσωπική της άποψη ότι δεν φαίνεται δίκαιο το ποσοστό κέρδους τις Apple, αλλά όλα είναι νόμιμα. Η Epic δεν κατάφερε να υποδείξει ποιά είναι η αγορά στην οποία η Apple έχει μονοπώλιο και πότε ξεκίνησε αυτό. Η αγορά των κινητών σίγουρα δεν είναι εφόσον η Apple δεν έχει την πλειοψηφία της, στην αγορά των games επίσης δεν έχει μονοπώλιο, ενώ ως κατασκευαστής του ios, θεωρείτε ότι είναι δικό της προϊον με εναλλακτικές αγορές.

3 ώρες πριν, Herald είπε

Άρα η Apple είναι σε καλύτερη θέση από ότι ήταν πρίν την απόφαση? 
Ντάξει ρε συ τρολλάρις για να υποστηρίξεις μια πολυεθνική, δεν παίζει. 
ΥΓ1. Το ποιός έκανε έφεση δεν έχει απολυτώς καμία σημασία. Αφενός γιατί το ότι έχασε η Epic δεν σημαίνει ότι δεν έχασε και η Apple, μπορούν να συμβούν και τα 2 ταυτόχρονα. Αφετέρου γιατί αν η έφεση δεν κερδίζεται με τίποτα, τότε δεν έχει και νόημα να την κάνεις. 

Η Apple είναι σε πολύ καλύτερη θέση απο ότι πριν την δίκη. Όλη η δίκη ήταν γύρω απο το αν η Apple είναι μονοπώλιο και και αν πρέπει να ανοίξει το store και τώρα έχουμε ένα ακόμα δεδικασμένο που λέει ότι οχι δεν είναι. Ο επόμενος που θα προσπαθήσει να μηνύσει την Apple για το store, θα πρέπει να έχει μεγαλύτερη και ικανότερη ομάδα δικηγόρων και το σημαντικότερο να έχει διαφορετικά επιχειρήματα.


Δεν βρίσκω λόγο να προσπαθείς να μειώσεις κάποιους λέγοντας τους πως υποστηρίζουν μια πολυεθνική. Καταρχήν δεν βγάζει νόημα ούτε δίνει σε εσένα ηθική ανωτερότητα και μετά και η Epic είναι επίσης πολυεθνική εταιρεία κολοσσός, απλά όχι τόσο μεγάλη όσο η Apple. Δεν είναι ο Ρομπέν το δασών, έχει κάνει δις πουλώντας ψηφιακά ρούχα για avatars σε έφηβους. Επιπλέον έχεις εμμονή με την Apple, ξεχνώντας ότι και η Google πέταξε από το Playstore την Epic για τον ίδιο λόγο.


Όσο για το αν είναι καλύτερα η Epic, αυτό το έχουν απαντήσει οι ίδιοι οι δικηγόροι της που επιμένουν πως η ζημιά τους είναι δυσανάλογα μεγάλη σε σχέση με της Apple και πίεζαν το δικαστήριο να αναγκάσει την Apple να τους αφήσει πίσω προσωρινά μέχρι να τελεσιδικήσει η υπόθεση. Δεν τα κατάφεραν.

4 ώρες πριν, Herald είπε

Οπως και να έχει είναι παράνοια να μην σε αφήνει να πουλας μέσα απο την εφαρμογη της epic. Δεν το γνωριζα αυτο. Μονο σε εμενα φαίνεται γελοιο? Η προμήθεια θα επρεπε να περιοριζεται στο appstore, οποιαδηποτε αγορα εκτος appstore ειναι βλακωδες να υπαρχει παρακράτηση. Ευτυχως δεν εχω iphone, αλλος ενας λογος να σιχαινεσαι την apple. Τωρα πως εσενα σου κάνει normal αυτο και την στηριζεις με ξεπερναει. 

Γιατί γελοίο; Το ίδιο ισχύει και με την Google και τα λοιπά stores (Sony, Microsoft, Amazon κτλ), οπότε αν αυτό σου φέρνει αηδία, θα πρέπει να σιχαίνεσαι και την Google. Διαφορετικά όλοι οι developers θα είχαν τα apps τους δωρεάν χρησιμοποιόντας τις υποδομές και την προώθηση των Stores και μετά θα χρέωναν εξωτερικά τους χρήστες. Δεν είναι τόσο χαζοί στις Apple και Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Άρα συμφωνούμε ότι υποχρεώθηκε να κάνει κάτι που δεν ήθελε, άρα έχασε.

 

Αν έχανε θα έκανε έφεση προσδοκώντας μια ακόμα καλύτερη απόφαση, εκτός και αν ξέρεις κάποιον που κέρδισε και έκανε έφεση…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αν έχανε θα έκανε έφεση προσδοκώντας μια ακόμα καλύτερη απόφαση…

Έγινε

4 λεπτά πριν, merphi είπε

Η Apple είναι σε πολύ καλύτερη θέση απο ότι πριν την δίκη. Όλη η δίκη ήταν γύρω απο το αν η Apple είναι μονοπώλιο και και αν πρέπει να ανοίξει το store και τώρα έχουμε ένα ακόμα δεδικασμένο που λέει ότι οχι δεν είναι. 

Πριν την δίκη κανείς δεν μπορούσε να πουλήσει τις εφαρμογές του στο ios χωρίς το 30% νταβατζιλίκι της Apple. Τώρα μπορεί. Αν η Apple ή εσύ αυτό το θεωρείς νίκη, τότε συμφωνώ, τους πήρε και τα σώβρακα η Apple

 

Αναφορά σε κείμενο

Δεν βρίσκω λόγο να προσπαθείς να μειώσεις κάποιους λέγοντας τους πως υποστηρίζουν μια πολυεθνική. Καταρχήν δεν βγάζει νόημα ούτε δίνει σε εσένα ηθική ανωτερότητα και μετά και η Epic είναι επίσης πολυεθνική εταιρεία κολοσσός, απλά όχι τόσο μεγάλη όσο η Apple. Δεν είναι ο Ρομπέν το δασών, έχει κάνει δις πουλώντας ψηφιακά ρούχα για avatars σε έφηβους. Επιπλέον έχεις εμμονή με την Apple, ξεχνώντας ότι και η Google πέταξε από το Playstore την Epic για τον ίδιο λόγο.

Δεν το ανέφερα σαν κάτι αρνητικό. Απλά το βρίσκω περίεργο να προσπαθείς να κάνεις το άσπρο μαύρο υπέρ μιας πολυεθνικής που δεν ξέρει καν αν υπάρχεις. 

Και για την Epic τα ίδια ισχύουν. Έχω εμμονή όντως με την Apple, κάθως στο θέμα της Apple γράφω για την Apple. Στο θέμα της Google θα έχω εμμονή με την Google. Αν στο θέμα της Apple είχα εμμονή και έγραφα για την Google θα τρώγανε delete τα posts γιατί είναι offtopic.

 

Αναφορά σε κείμενο

Όσο για το αν είναι καλύτερα η Epic

Έγραψα κάτι τέτοιο ή σχολιάζεις πράματα που δεν είπα?

Αναφορά σε κείμενο

Γιατί γελοίο; Το ίδιο ισχύει και με την Google και τα λοιπά stores (Sony, Microsoft, Amazon κτλ), οπότε αν αυτό σου φέρνει αηδία, θα πρέπει να σιχαίνεσαι και την Google

Δηλαδή επειδή το κάνει η Sony και η Microsoft είναι λιγότερο γελοίο? (η google δεν το κάνει)

Προφανώς και είναι γελοίο, αγόρασα ένα κινητό, δεν το δανείστηκα. Είναι δυνατόν για κάθε εφαρμογή που θέλω να αγοράσω σαν καταναλωτής ή που θέλω να πουλήσω σαν developer να μπαίνει με το ζόρι νταβαντζής η Apple και να παίρνει το 30%? Μήπως να μου παίρνει και η LG 30% κάθε φόρα που βάζω φρούτα στο ψυγείο της ή μια ταινία να δώ στην τηλεόραση? Μαρέσει που αναρωτιέσαι κιόλας που είναι το περίεργο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Πριν την δίκη κανείς δεν μπορούσε να πουλήσει τις εφαρμογές του στο ios χωρίς το 30% νταβατζιλίκι της Apple. Τώρα μπορεί. Αν η Apple ή εσύ αυτό το θεωρείς νίκη, τότε συμφωνώ, τους πήρε και τα σώβρακα η Apple

Οχι δεν μπορεί. Δεν ξέρω που το είδες αυτό και γιατί επιμένεις. Όπως και πριν την δίκη, όποιος θέλει μπορεί να πάει στο site κάποιου developer για να αγοράσει υπηρεσίες. Αυτό ποτέ δεν απαγορευόταν. Αυτό που δεν επέτρεπε στο παρελθόν η Apple είναι να διαφημίζουν μέσα στην εφαρμογή ή στο store το εξωτερικό site. Τόσα χρόνια έχω netflix στο ipad, ποτέ δεν αγόρασα συνδρομή μέσα απο το store. Λες και δεν ξέρανε τα παιδιά ότι μπορείς να αγοράσεις πράγματα απο το web, τώρα θα τους το λέει η Epic και με μήνυμα μέσα στην εφαρμογή.

45 λεπτά πριν, Herald είπε

Έγραψα κάτι τέτοιο ή σχολιάζεις πράματα που δεν είπα?

Το παρακάτω

3 ώρες πριν, Herald είπε

Το αν έχασε ΚΑΙ η Epic (που διαφωνώ αλλά δεν έχει σημασία)

 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Προφανώς και είναι γελοίο, αγόρασα ένα κινητό, δεν το δανείστηκα. Είναι δυνατόν για κάθε εφαρμογή που θέλω να αγοράσω σαν καταναλωτής ή που θέλω να πουλήσω σαν developer να μπαίνει με το ζόρι νταβαντζής η Apple και να παίρνει το 30%? Μήπως να μου παίρνει και η LG 30% κάθε φόρα που βάζω φρούτα στο ψυγείο της ή μια ταινία να δώ στην τηλεόραση? Μαρέσει που αναρωτιέσαι κιόλας που είναι το περίεργο :P 

Υπάρχουν πολλές συσκευές που δεν είναι ψυγεία για φρούτα και ακολουθούν άλλους κανόνες. Για παράδειγμα μπορείς να πληρώσεις netflix αλλά δεν μπορείς να το κάνεις streaming. Ναι πλήρωσες, αλλά υπάρχουν όροι χρήσης. Μπορείς να αγοράσεις ένα βιβλίο, δικό σου είναι δεν το δανείστηκες, αλλά δεν μπορείς να αναδημοσιεύσεις περιεχόμενο χωρίς άδεια ή και πληρωμή. Ενα CD είναι δικό σου ως αντικείμενο  και μπορείς να το πετάξεις ή να ακούς μουσική όποτε θέλεις, αλλά δεν σου ανήκει η ίδια η μουσική και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις (πχ χωρίς άδεια δεν μπορείς να το βάλεις να παίζει στο κατάστημα σου όπου το ακούνε και άλλοι πελάτες σου που δεν πλήρωσαν για αυτό).

Αυτό ισχύει για σχεδόν τα πάντα απο όσα καλύπτονται απο πνευματική ιδιοκτησία όπως ταινίες, μουσική, τεχνολογία, software. Ναι τα αγοράζεις, αλλά υπάρχουν όροι χρήσης που τους αποδέχεσαι.

Το ίδιο ισχύει με τα κινητά και τις κονσόλες, ναι τα πλήρωσες, ο κατασκευαστής σου έχει πει τι μπορείς να κάνεις και τι όχι και αν δεν σε αρέσει δεν το αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, merphi είπε

Οχι δεν μπορεί. Δεν ξέρω που το είδες αυτό και γιατί επιμένεις. Όπως και πριν την δίκη, όποιος θέλει μπορεί να πάει στο site κάποιου developer για να αγοράσει υπηρεσίες. Αυτό ποτέ δεν απαγορευόταν. Αυτό που δεν επέτρεπε στο παρελθόν η Apple είναι να διαφημίζουν μέσα στην εφαρμογή ή στο store το εξωτερικό site. Τόσα χρόνια έχω netflix στο ipad, ποτέ δεν αγόρασα συνδρομή μέσα απο το store. Λες και δεν ξέρανε τα παιδιά ότι μπορείς να αγοράσεις πράγματα απο το web, τώρα θα τους το λέει η Epic και με μήνυμα μέσα στην εφαρμογή.

Το παρακάτω

 

Υπάρχουν πολλές συσκευές που δεν είναι ψυγεία για φρούτα και ακολουθούν άλλους κανόνες. Για παράδειγμα μπορείς να πληρώσεις netflix αλλά δεν μπορείς να το κάνεις streaming. Ναι πλήρωσες, αλλά υπάρχουν όροι χρήσης. Μπορείς να αγοράσεις ένα βιβλίο, δικό σου είναι δεν το δανείστηκες, αλλά δεν μπορείς να αναδημοσιεύσεις περιεχόμενο χωρίς άδεια ή και πληρωμή. Ενα CD είναι δικό σου ως αντικείμενο  και μπορείς να το πετάξεις ή να ακούς μουσική όποτε θέλεις, αλλά δεν σου ανήκει η ίδια η μουσική και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις (πχ χωρίς άδεια δεν μπορείς να το βάλεις να παίζει στο κατάστημα σου όπου το ακούνε και άλλοι πελάτες σου που δεν πλήρωσαν για αυτό).

Αυτό ισχύει για σχεδόν τα πάντα απο όσα καλύπτονται απο πνευματική ιδιοκτησία όπως ταινίες, μουσική, τεχνολογία, software. Ναι τα αγοράζεις, αλλά υπάρχουν όροι χρήσης που τους αποδέχεσαι.

Το ίδιο ισχύει με τα κινητά και τις κονσόλες, ναι τα πλήρωσες, ο κατασκευαστής σου έχει πει τι μπορείς να κάνεις και τι όχι και αν δεν σε αρέσει δεν το αγοράζεις.

Mα δεν μιλάω μόνο για υπηρεσίες. Εφαρμογές μπορώ να αγοράσω εκτός του appstore? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Herald είπε

Mα δεν μιλάω μόνο για υπηρεσίες. Εφαρμογές μπορώ να αγοράσω εκτός του appstore? 

Όχι, δεν μπορείς. Ακόμα ένα αίτημα της Epic που το δικαστήριο απέρριψε και αποφάσισε υπέρ της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, merphi είπε

Όχι, δεν μπορείς. Ακόμα ένα αίτημα της Epic που το δικαστήριο απέρριψε και αποφάσισε υπέρ της Apple.

E αυτό σου εξηγώ ότι μου φαίνεται γελοίο και με ρωτάς γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...