Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές - Προτάσεις - Βοήθεια για στήσιμο νέου PC


aspromavros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα !

Κατ' αρχάς, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλη την κοινότητα γιατί είχα τη βοήθειά σας πριν περίπου 3 χρόνια, για το στήσιμο ενός PC για τη σύζυγό μου

και γιατί τους τελευταίους μήνες διαβάζοντας διάφορα θέματα εδώ, με βοηθήσατε να καταλήξω στα διάφορα parts που έχω ήδη αγοράσει ή θα αγοράσω.

Ο υπολογιστής στήνεται με την προοπτική να με εξυπηρετήσει όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια χωρίς να τον αναβαθμίσω και η χρήση του περιγράφεται στη φόρμα που συμπλήρωσα.

Παρόλο λοιπόν που συμπλήρωσα παρακάτω τη φόρμα, θα ήθελα να σας πω ότι έχω καταλήξει στα περισσότερα μέρη του υπολογιστή, τα οποία και θα σας αναφέρω.

Έχω όμως ένα σοβαρό δίλημμα σχετικά με τον επεξεργαστή και σε αυτό επάνω θα ήθελα τις συμβουλές και τις προτάσεις σας, λαμβάνοντας υπόψιν τη φόρμα που συμπλήρωσα.

Έχω καταλήξει στα εξής :

  • Lian Li Lancool II Mesh White
  • Seasonic Focus GX 650W Full Modular 80 Plus Gold
  • MSI MPG B550 Gaming Carbon Wifi
  • AMD Ryzen 7 3700X ή AMD Ryzen 5 5600G
  • Kingston A2000 SSD 500GB M.2 NVMe
  • Corsair XMS4 KIT 4x8GB 32GB DDR4 RAM
  • Κάρτα Γραφικών (αν δεν πάρω τον επεξεργαστή 5600G) αναμένω τις προτάσεις σας με μέγιστο budget τα 450 €.

 

Με λίγα λόγια θέλω τις συμβουλές σας για το εάν με βάση τη χρήση που κάνω, πρέπει να αγοράσω τον Ryzen 7 3700X και μία Κάρτα Γραφικών ή τον Ryzen 5 5600G.

To budget υπάρχει και για τις 2 εκδοχές αλλά εάν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με την φθηνή εκδοχή (επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά), τότε εννοείται πως θα την προτιμήσω. Η αγορά θα πραγματοποιηθεί το νωρίτερο σε περίπου 1 μήνα και το αργότερο μέχρι τέλος του έτους.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!

 

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή

Ποσό που διαθέτουμε : Περίπου 1.500 €

Χρήση υπολογιστή :   Τηλεργασία, Επεξεργασία φωτογραφίας (& λίγο video), λίγο Gaming, Παρακολούθηση Ταινιών - YouTube, Browsing.

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:   Microsoft Office, Photoshop, Lightroom, AcdSee, Adobe Premiere (γενικά προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας και λιγότερο video) & από παιχνίδια Fortnite, WRC, Civilization, Cyberpunk. Να τονίσω ότι δεν ασχολούμαι πολύ με τα παιχνίδια οπότε μην το δείτε σαν προτεραιότητα. Απλά θα ήθελα να μπορώ να παίζω τα παραπάνω παιχνίδια (και όχι μόνο), χωρίς να με ενδιαφέρουν τα frames per second και το overclocking.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.   Όχι. Έχω μία 27άρα Dell 1080 και δεν σκοπεύω στο άμεσο μέλλον να αγοράσω άλλη.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?   Όχι.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).   Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?     Δεν με πειράζει.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?   Θα προσπαθήσω να το στήσω μόνος μου.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο.  'Οχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler
17 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!

Μη το συζητάτε! Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερη απάντηση θα πάρετε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σε προτεινα να παρεις ram 2x16gb και οχι 4x8gb , επεξεργαστη τον 5600g (αν το στησεις μεσα στον μηνα , δεν λεω για τελος του ετους γιατι κανεις δεν ξερει τι θα συμβει μεχρι τοτε)

Αν πας για καρτα γραφικων πας για τον 5600x , δεν αξιζει να δωσεις σχεδον τα ιδια χρηματα για τον 3700x

και αφου εισαι Θεσ/νικη κοιτα αυτο ΕΔΩ , ειπες μπατζετ 1500  , ειναι με 5600x και GTX1660S

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Εγω θα σε προτεινα να παρεις ram 2x16gb και οχι 4x8gb , επεξεργαστη τον 5600g (αν το στησεις μεσα στον μηνα , δεν λεω για τελος του ετους γιατι κανεις δεν ξερει τι θα συμβει μεχρι τοτε)

Αν πας για καρτα γραφικων πας για τον 5600x , δεν αξιζει να δωσεις σχεδον τα ιδια χρηματα για τον 3700x

και αφου εισαι Θεσ/νικη κοιτα αυτο ΕΔΩ , ειπες μπατζετ 1500  , ειναι με 5600x και GTX1660S

απλα προσθετεις αλλα 8gb ram και εισαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν μπορώ να αγοράσω έτοιμο γιατί όπως αναφέρω, έχω ήδη αγοράσει κάποια πράγματα (το κουτί, το τροφοδοτικό, τους σκληρούς δίσκους & τα ανεμιστηράκια ).

Εάν καταλήξω στην αγορά κάρτας γραφικών και ο Ryzen 5 5600X είναι καλύτερος από τον  Ryzen 7 3700X τότε εννοείται να τον προτιμήσω.

Δεν ξέρω ποιός από τους 2 κάνει καλύτερα τις εργασίες που αναφέρω ότι κάνω με τον υπολογιστή.....

Επεξ/σία από aspromavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aspromavros είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν μπορώ να αγοράσω έτοιμο γιατί όπως αναφέρω, έχω ήδη αγοράσει κάποια πράγματα (το κουτί, το τροφοδοτικό, τους σκληρούς δίσκους & τα ανεμιστηράκια ).

Εάν καταλήξω στην αγορά κάρτας γραφικών και ο Ryzen 5 5600X είναι καλύτερος από τον  Ryzen 7 3700X τότε εννοείται να τον προτιμήσω.

Δεν ξέρω ποιός από τους 2 κάνει καλύτερα τις εργασίες που αναφέρω ότι κάνω με τον υπολογιστή.....

Ο 5600X θα στα κανει ολα καλυτερα και γρηγοροτερα απο τον 3700x και πολυ ανωτερος στα παιχνιδια οσο και να παιξεις , αν προτιμησεις 5600g χωρις καρτα για αρχη ειναι αρκετα καλος και δυνατος με ενα κλικ πιο πισω απο τον 5600X , λογω γραφικων και προσθετεις καρτα αργοτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, triplex1 είπε

Ο 5600X θα στα κανει ολα καλυτερα και γρηγοροτερα απο τον 3700x και πολυ ανωτερος στα παιχνιδια οσο και να παιξεις , αν προτιμησεις 5600g χωρις καρτα για αρχη ειναι αρκετα καλος και δυνατος με ενα κλικ πιο πισω απο τον 5600X , λογω γραφικων και προσθετεις καρτα αργοτερα

Το βασικό ερώτημα είναι εάν η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του 5600G αρκεί για τις εφαρμογές που αναφέρω στη φόρμα ότι χρησιμοποιώ (και εάν πέσουν ποτέ οι τιμές των καρτών να αγοράσω αργότερα),

ή εάν δεν είναι αρκετή τότε να προχωρήσω σε αγορά του 5600X με μία κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οποιαδήποτε ενσωματωμένα γραφικά δεν επαρκούν για σωστό gaming, εκτός αν σε ενδιαφέρει απλά να παίζει το παιχνίδι, με όποια ανάλυση και settings.

Κάποια από τα ζητούμενα σου καλύπτονται από τα ενσωματωμένα γραφικά μα φυσικά με την παρουσία κάρτας θα είναι όλα σε πολύ καλύτερη κατάσταση.

Θα πρέπει να διαλέξεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aspromavros είπε

Το βασικό ερώτημα είναι εάν η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του 5600G αρκεί για τις εφαρμογές που αναφέρω στη φόρμα ότι χρησιμοποιώ (και εάν πέσουν ποτέ οι τιμές των καρτών να αγοράσω αργότερα),

ή εάν δεν είναι αρκετή τότε να προχωρήσω σε αγορά του 5600X με μία κάρτα γραφικών.

Οπως λεει και ο Νικολας πολυ σωστα , καποια πρεπει να διαλεξεις πχ το Adobe Premiere δεν θα σε καλυψει (ειναι βαρυ και ασηκωτο) , τα αλλα τρωγονται οπως το lightroom , Απλα με την προοπτικη της αγορας με ενσωματωμενα υποχωρεις λιγο αν σε παιρνει σε καποια και αργοτερα αν λεω αν ομαλοποιηθει αυτη η ανωμαλη κατασταση με τις καρτες αγοραζεις και προσθετεις μια οποια θελεις , δεν θα εχει κανενα προβλημα το cpu να δουλεψει οποιαδηποτε εξτρα καρτα του βαλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.

Μάλλον θα πρέπει να πάω στην ακριβή λύση, δηλαδή στον 5600X με μία κάρτα γραφικών.

Μπορείτε να μου προτείνετε μία Κάρτα Γραφικών μέχρι 450 € (δε με πειράζει και με λιγότερα 😄😄😄) η οποία θα καλύπτει τις ανάγκες μου ??

Το ξέρω ότι θα την πληρώσω διπλά και τριπλά αλλά δυστυχώς δε βλέπω και να ομαλοποιείται γρήγορα η κατάσταση με τις κάρτες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη μέση λύση, στην σημερινή πραγματικότητα, είναι η 1650 αυτή την στιγμή.

Όλες οι άλλες ξεπερνούν τα 450.

Σήμερα που μιλάμε, άμεσα διαθέσιμες έχει και το πλαίσιο στα 300 και υπάρχουν και μερικές στο σκρουτζ. Μην δώσεις παραπάνω απο 300 για 1650.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Η μόνη μέση λύση, στην σημερινή πραγματικότητα, είναι η 1650 αυτή την στιγμή.

Όλες οι άλλες ξεπερνούν τα 450.

Σήμερα που μιλάμε, άμεσα διαθέσιμες έχει και το πλαίσιο στα 300 και υπάρχουν και μερικές στο σκρουτζ. Μην δώσεις παραπάνω απο 300 για 1650.

440.36€(χωρίς μεταφορικά) διαθέσιμη 1-3 μέρες.

Με τίποτα.......

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω είναι μονόδρομος η λύση του 5600G με τα ενσωματωμένα γραφικά, ή αλλιώς να δώσω 550 + € για κάρτα....

Επεξ/σία από aspromavros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Άρα απ' ότι καταλαβαίνω είναι μονόδρομος η λύση του 5600G με τα ενσωματωμένα γραφικά, ή αλλιώς να δώσω 550 + € για κάρτα....

Mε 300 ευρώ, εφόσον μπορείς, παίρνεις αρκετά σοβαρή καρτούλα, ουδε μία σχέση με τα ενσωματωμένα του 5600g.

Μονόδρομος σίγουρα δεν είναι αλλά κάποιος που μπορεί να βολευτεί και να κάνει παραχωρήσεις την βγάζει οικονομικά. Είναι καθαρά θέμα επιλογών.

Προσωπικά, εκτιμώντας οτι αυτή η κατάσταση με το hardware/gpu μπορεί να φτάσει στο 2023, αυτή την στιγμή θεωρώ καλύτερη αγορά έναν οικονομικό 10400f με μια καλύτερη κάρτα (2060πχ) στο ίδιο budget, όμως ξαναλέω είναι καθαρά θέμα οπτικής.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Mε 300 ευρώ, εφόσον μπορείς, παίρνεις αρκετά σοβαρή καρτούλα, ουδε μία σχέση με τα ενσωματωμένα του 5600g.

Μονόδρομος σίγουρα δεν είναι αλλά κάποιος που μπορεί να βολευτεί και να κάνει παραχωρήσεις την βγάζει οικονομικά. Είναι καθαρά θέμα επιλογών.

Προσωπικά, εκτιμώντας οτι αυτή η κατάσταση με το hardware/gpu μπορεί να φτάσει στο 2023, αυτή την στιγμή θεωρώ καλύτερη αγορά έναν οικονομικό 10400f με μια καλύτερη κάρτα (2060πχ) στο ίδιο budget, όμως ξαναλέω είναι καθαρά θέμα οπτικής.

 

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα των καρτών, θα μπορούσες να μου προτείνεις 3-4 κάρτες μέχρι 500 € που να είναι value for money (με τα σημερινά δεδομένα φυσικά) και να επαρκούν για τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ ?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα των καρτών, θα μπορούσες να μου προτείνεις 3-4 κάρτες μέχρι 500 € που να είναι value for money (με τα σημερινά δεδομένα φυσικά) και να επαρκούν για τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ ?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου και ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

Σε σημερινές τιμές και διαθεσιμότητες

Gigabyte VGA GeForce GTX 1650 D6 OC 4 GB 300euro

Έχει ακόμη μια 1650 αλλά στα 300 ευρώ το Πλαίσιο αλλά είναι Low profile και δεν υπάρχει λόγος να την προτιμήσεις.

Αμέσως επόμενη πιο vfm επιλογή

Colorful GeForce GTX 1050 Ti 4GB NB

Στα 230 τρώγεται. Δεν μιλάμε για φοβερή κάρτα αλλά δεν είναι και έτη φωτός μακριά από την 1650. Θα μπορούσες να κάνεις "οικονομία" με μια τέτοια κάρτα, θα παίξει κάμποσα παιχνιδάκια σε ικανοποιητικό βαθμό

Άλλες επιλογές δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όχι στα μάτια μου και αυτή την στιγμή. Αν καραδοκείς καθημερινά, μπορεί να πετύχεις καμία RTX 2060 στο 500ρι. Σε σημερινές τιμές την θεωρώ καλή αγορά. Αυτή την στιγμή όσες ξεκινούν κοντά στα 500 τις έχουν με 30 μέρες παράδοση που σημαίνει οτι μπορεί να μην τις πάρεις και ποτέ.

 

Νομίζω οτι ίσως αξίζει να δεις την εναλλακτική του branded pc. Εκεί στα ίδια λεφτά ίσως πετύχεις καλύτερες προσφορές.

O triplex σου έκανε ήδη μια πρόταση, ορίστε και μερικές ακόμα

https://www.skroutz.gr/s/30000339/Dell-Inspiron-3891-i7-10700F-8GB-512GB-GeForce-GTX-1650-Super-W10-Home.html

Dell Inspiron 3891 (i7-10700F/8GB/512GB/GeForce GTX 1650 Super/W10 Home) 1071

https://www.skroutz.gr/s/29583104/HP-Pavilion-TG01-2001nv-i7-11700-16GB-1TB-256GB-GeForce-GTX-1660-Super-W10-Home.html

HP Pavilion TG01-2001nv (i7-11700/16GB/1TB + 256GB/GeForce GTX 1660 Super/W10 Home) 1181

 

Κάνε τους υπολογισμούς σου και δες τι σε συμφέρει. 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...