Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές - Προτάσεις - Βοήθεια για στήσιμο νέου PC


aspromavros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Σε σημερινές τιμές και διαθεσιμότητες

Gigabyte VGA GeForce GTX 1650 D6 OC 4 GB 300euro

Έχει ακόμη μια 1650 αλλά στα 300 ευρώ το Πλαίσιο αλλά είναι Low profile και δεν υπάρχει λόγος να την προτιμήσεις.

Αμέσως επόμενη πιο vfm επιλογή

Colorful GeForce GTX 1050 Ti 4GB NB

Στα 230 τρώγεται. Δεν μιλάμε για φοβερή κάρτα αλλά δεν είναι και έτη φωτός μακριά από την 1650. Θα μπορούσες να κάνεις "οικονομία" με μια τέτοια κάρτα, θα παίξει κάμποσα παιχνιδάκια σε ικανοποιητικό βαθμό

Άλλες επιλογές δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όχι στα μάτια μου και αυτή την στιγμή. Αν καραδοκείς καθημερινά, μπορεί να πετύχεις καμία RTX 2060 στο 500ρι. Σε σημερινές τιμές την θεωρώ καλή αγορά. Αυτή την στιγμή όσες ξεκινούν κοντά στα 500 τις έχουν με 30 μέρες παράδοση που σημαίνει οτι μπορεί να μην τις πάρεις και ποτέ.

 

Νομίζω οτι ίσως αξίζει να δεις την εναλλακτική του branded pc. Εκεί στα ίδια λεφτά ίσως πετύχεις καλύτερες προσφορές.

O triplex σου έκανε ήδη μια πρόταση, ορίστε και μερικές ακόμα

https://www.skroutz.gr/s/30000339/Dell-Inspiron-3891-i7-10700F-8GB-512GB-GeForce-GTX-1650-Super-W10-Home.html

Dell Inspiron 3891 (i7-10700F/8GB/512GB/GeForce GTX 1650 Super/W10 Home) 1071

https://www.skroutz.gr/s/29583104/HP-Pavilion-TG01-2001nv-i7-11700-16GB-1TB-256GB-GeForce-GTX-1660-Super-W10-Home.html

HP Pavilion TG01-2001nv (i7-11700/16GB/1TB + 256GB/GeForce GTX 1660 Super/W10 Home) 1181

 

Κάνε τους υπολογισμούς σου και δες τι σε συμφέρει. 

Και με αυτό λες να μην κάνει δουλειά που είναι και πιο οικονομικό?

https://www.you.gr/ypologistes-perifereiaka/desktops/ola-ta-desktops/desktop-pc-hp-pavillion-(ryzen-5-5600g-8gb-512ssd

Επεξ/σία από GATE123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις !!

Έτοιμο pc δε μπορώ να πάρω γιατί έχω ήδη αγοράσει κάποια κομμάτια για αυτόν που θα στήσω.

Θα έχω το νου μου για καμία προσφορά σε κάρτες...

Τέλος, η παρακάτω κάρτα αξίζει στην τιμή που πουλιέται ?

https://www.skroutz.gr/s/29766971/Colorful-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-NB-6G-V.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GATE123 είπε

Και με αυτό λες να μην κάνει δουλειά που είναι και πιο οικονομικό?

https://www.you.gr/ypologistes-perifereiaka/desktops/ola-ta-desktops/desktop-pc-hp-pavillion-(ryzen-5-5600g-8gb-512ssd

Toν 5600g τον βρίσκει σε σχετικά νορμάλ τιμή, δεν χρειάζεται να κοιτάξει branded pc. Η rx 550 δεν έχει μεγάλη αξία στα μάτια μου σαν επιδόσεις.

1 λεπτό πριν, aspromavros είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις !!

Έτοιμο pc δε μπορώ να πάρω γιατί έχω ήδη αγοράσει κάποια κομμάτια για αυτόν που θα στήσω.

Θα έχω το νου μου για καμία προσφορά σε κάρτες...

Τέλος, η παρακάτω κάρτα αξίζει στην τιμή που πουλιέται ?

https://www.skroutz.gr/s/29766971/Colorful-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-NB-6G-V.html

Δεν είδα/γνώριζα οτι έχεις ήδη κομμάτια. Στα 500 νομίζω είναι καλύτερη επιλογή η 2060. Αυτή που έβαλες, λέει παράδοση σε 30 μέρες. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να περιμένεις και να μην παραλάβεις ποτέ. Να κοιτάς μέχρι max 10 ημέρες, ιδανικά 1-3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Toν 5600g τον βρίσκει σε σχετικά νορμάλ τιμή, δεν χρειάζεται να κοιτάξει branded pc. Η rx 550 δεν έχει μεγάλη αξία στα μάτια μου σαν επιδόσεις.

Δεν είδα/γνώριζα οτι έχεις ήδη κομμάτια. Στα 500 νομίζω είναι καλύτερη επιλογή η 2060. Αυτή που έβαλες, λέει παράδοση σε 30 μέρες. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να περιμένεις και να μην παραλάβεις ποτέ. Να κοιτάς μέχρι max 10 ημέρες, ιδανικά 1-3

Καμία στις αγγελίες δεν παίζει?

13 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις !!

Έτοιμο pc δε μπορώ να πάρω γιατί έχω ήδη αγοράσει κάποια κομμάτια για αυτόν που θα στήσω.

Θα έχω το νου μου για καμία προσφορά σε κάρτες...

Τέλος, η παρακάτω κάρτα αξίζει στην τιμή που πουλιέται ?

https://www.skroutz.gr/s/29766971/Colorful-GeForce-GTX-1660-Super-6GB-NB-6G-V.html

Πολλά είναι ρε γαμώτο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aspromavros είπε

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.

Μάλλον θα πρέπει να πάω στην ακριβή λύση, δηλαδή στον 5600X με μία κάρτα γραφικών.

Μπορείτε να μου προτείνετε μία Κάρτα Γραφικών μέχρι 450 € (δε με πειράζει και με λιγότερα 😄😄😄) η οποία θα καλύπτει τις ανάγκες μου ??

Το ξέρω ότι θα την πληρώσω διπλά και τριπλά αλλά δυστυχώς δε βλέπω και να ομαλοποιείται γρήγορα η κατάσταση με τις κάρτες.....

https://www.skroutz.gr/s/29767361/Colorful-GeForce-GTX-1650-4GB-NB-4GD6-V.html

η γνωμη μου ειναι να πας σε κατι τετοιο και στην πορεια την αλλαζεις

https://www.skroutz.gr/s/29765280/Colorful-GeForce-GTX-1050-Ti-4GB-NB.html

και αμεσα διαθεσιμη η 2η

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα προτιμούσα να πετάξω 300 ευρώ από το παράθυρο, πάρα να τα δώσω για 1050. Στην 1η περίπτωση ίσως αυτός που θα έβρισκε να τα έκανε κάτι χρήσιμο.

Με τις τιμές που παίζουν τώρα η πιο οικονομική λύση είναι η 6600ΧΤ γύρω στα 600 ευρώ. Πανάκριβη και αυτή για τις επιδόσεις της αλλά τουλάχιστον μπορεί να παίξει ικανοποιητικά στα 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, hln3 είπε

Προσωπικά θα προτιμούσα να πετάξω 300 ευρώ από το παράθυρο, πάρα να τα δώσω για 1050. Στην 1η περίπτωση ίσως αυτός που θα έβρισκε να τα έκανε κάτι χρήσιμο.

Με τις τιμές που παίζουν τώρα η πιο οικονομική λύση είναι η 6600ΧΤ γύρω στα 600 ευρώ. Πανάκριβη και αυτή για τις επιδόσεις της αλλά τουλάχιστον μπορεί να παίξει ικανοποιητικά στα 1080p.

225 τα πετας για να κανεις τη δουλεια σου και για να μη πεταξεις περισσοτερα , εγω ειπα κατι στην αρχη αλλα ο φιλος δεν το καταλαβε 5600g και προσθετω καρτα οποτε γουσταρω και οταν βρω τιμη , αυτο ειναι το δικο μου σκεπτικο και οπως ειπε και ο Νικολας κανεις και υποχωρησεις οσο χρειαζεται

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, triplex1 είπε

225 τα πετας για να κανεις τη δουλεια σου και για να μη πεταξεις περισσοτερα , εγω ειπα κατι στην αρχη αλλα ο φιλος δεν το καταλαβε 5600g και προσθετω καρτα οποτε γουσταρω και οταν βρω τιμη , αυτο ειναι το δικο μου σκεπτικο και οπως ειπε και ο Νικολας κανεις και υποχωρησεις οσο χρειαζεται

Μάλλον, σε αυτή τη λύση προσανατολίζομαι τελικά ..... Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι το εάν θα μπορώ να τρέχω τις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν, έστω και με κάποιες παραχωρήσεις.....

Σας ευχαριστώ πολύ όλους !!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aspromavros είπε

Μάλλον, σε αυτή τη λύση προσανατολίζομαι τελικά ..... Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι το εάν θα μπορώ να τρέχω τις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν, έστω και με κάποιες παραχωρήσεις.....

Σας ευχαριστώ πολύ όλους !!!!!

 

θα τα κανεις ολα φιλε μου με λιγες υποχωρησεις σε καποια , κρατα τα λεφτα και οταν βρεις ευκαιρια παιρνεις μια καρτα , μη τα πετας τωρα . ο 5600g δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τον 5600x μικρες διαφορες και ουτε θα το καταλαβεις οταν προσθεσεις καρτα και μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, aspromavros είπε

Μάλλον, σε αυτή τη λύση προσανατολίζομαι τελικά ..... Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι το εάν θα μπορώ να τρέχω τις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν, έστω και με κάποιες παραχωρήσεις.....

Σας ευχαριστώ πολύ όλους !!!!!

 

Αφού θέλεις να τρέξεις προγράμματα επεξεργασίας Video/φωτογραφίας καλύτερα πάρε τον 5700G και μνήμες dual Rank όπως οι G-skill F4-3600C16D-32GVKC.

Επίσης θα μπορούσες να πας στον Ryzen 5900Χ ( που έχει πέσει η τιμή) και να βάλεις μια GT1030 2GB GDDR5, μην χαλάσεις πολλά λεφτά σε κάρτα δεν αξίζουν τώρα να δόσεις 300-350 ευρώ για την 1650.  Προσωπικά σήμερα είναι προτιμότερο να δόσεις τα επιπλέον λεφτά για να πάρεις τον 5900Χ + 1030 παρά να τα δόσεις για τον συνδυασμό 5600Χ + 1650.

Εκτός και αν σε ενδιαφέρουν πολύ περισσότερο τα παιχνίδια τότε καλύτερα πάρε τον 5600Χ και μια μεταχειρισμένη καρτα όπως τις Radeon 280/Χ, 380/290/X/390/X κλπ

edit. Απλά να προσθέσω ότι ο 5600G/5700G με καλές μνήμες (3200+  Dual Rank) είναι σε επιδόσεις δίπλα δίπλα με την RX550. Οπότε όποιος πουλάει έτοιμο μηχάνημα με 5600G + RΧ550 είναι για σφαλιάρες. Καλύτερα να έβαζε τον 5600Χ με την RX550.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζοντας επομένως έχεις 3 επιλογές:

1) Επεξεργαστή με ενσωματωμένα για να μην αδειάσει πολύ η τσέπη σου. Κάνεις όμως υποχωρήσεις.

2) Αγορά νέας gpu. Αδειάζει αρκετά  η τσέπη σου γιατί πληρώνεις περίπου τα διπλάσια από την πραγματική αξία αλλά θα έχεις πολύ καλύτερα γραφικά από τα ενσωματωμένα.

3) Αγορά μεταχειρισμένης gpu. Αδειάζει πιο λίγο η τσέπη σου από το 2 (πάλι πληρώνεις παραπάνω από όσο πρέπει), έχεις πολύ καλύτερα γραφικά από το 1 αλλά και το ρίσκο της απουσίας εγγύησης ή της μικρότερης διάρκειας της σε σχέση με μία καινούρια gpu. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας πω την αλήθεια, μπερδεύτηκα λίγο για το τι θα κάνω τελικά.....🤔🤔

Πραγματικά, δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση.

Αυτό που θέλω κυρίως από τον υπολογιστή (όσον αφορά τις "βαριές" εργασίες) είναι να μπορώ να κάνω χωρίς κολλήματα, επεξεργασία φωτογραφίας.

Από κει και πέρα θα ήθελα να μπορώ να παίζω και κανένα παιχνίδι με αξιοπρεπείς επιδόσεις χωρίς όμως να με ενδιαφέρουν τα frames per second ή να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Το ίδιο ισχύει και για την επεξεργασία video.

Και για να σας διευκολύνω στις προτάσεις σας, ας πούμε ότι το budget μου για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών είναι περίπου 800 €.

Αν βέβαια μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με 300 € ή 350 € που κάνουν ο 5600G & ο 5700G, εννοείται πως θα προτιμήσω αυτή τη λύση (εννοείται ότι θα πάρω μάλλον τον 5700G εφόσον αξίζει τη διαφορά) και εάν ομαλοποιηθούν κάποτε οι τιμές θα αγοράσω και μία αξιοπρεπή gpu.

Επίσης, να αναφέρω ότι δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία αγοράς μεταχειρισμένης gpu.

Και πάλι σας ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο να με ξεστραβώσετε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Επίσης θα μπορούσες να πας στον Ryzen 5900Χ ( που έχει πέσει η τιμή) και να βάλεις μια GT1030 2GB GDDR5, μην χαλάσεις πολλά λεφτά σε κάρτα δεν αξίζουν τώρα να δόσεις 300-350 ευρώ για την 1650.  Προσωπικά σήμερα είναι προτιμότερο να δόσεις τα επιπλέον λεφτά για να πάρεις τον 5900Χ + 1030 παρά να τα δόσεις για τον συνδυασμό 5600Χ + 1650.

 

το πιο σωστο πραγμα ειναι αυτο

11 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Για να σας πω την αλήθεια, μπερδεύτηκα λίγο για το τι θα κάνω τελικά.....🤔🤔

Πραγματικά, δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση.

Αυτό που θέλω κυρίως από τον υπολογιστή (όσον αφορά τις "βαριές" εργασίες) είναι να μπορώ να κάνω χωρίς κολλήματα, επεξεργασία φωτογραφίας.

Από κει και πέρα θα ήθελα να μπορώ να παίζω και κανένα παιχνίδι με αξιοπρεπείς επιδόσεις χωρίς όμως να με ενδιαφέρουν τα frames per second ή να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Το ίδιο ισχύει και για την επεξεργασία video.

Και για να σας διευκολύνω στις προτάσεις σας, ας πούμε ότι το budget μου για επεξεργαστή και κάρτα γραφικών είναι περίπου 800 €.

Αν βέβαια μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με 300 € ή 350 € που κάνουν ο 5600G & ο 5700G, εννοείται πως θα προτιμήσω αυτή τη λύση (εννοείται ότι θα πάρω μάλλον τον 5700G εφόσον αξίζει τη διαφορά) και εάν ομαλοποιηθούν κάποτε οι τιμές θα αγοράσω και μία αξιοπρεπή gpu.

Επίσης, να αναφέρω ότι δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία αγοράς μεταχειρισμένης gpu.

Και πάλι σας ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο να με ξεστραβώσετε.......

το παραπανω που ειπε ο Aten και μη ταλαιπωρεις τον εγκεφαλο σου αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Επίσης θα μπορούσες να πας στον Ryzen 5900Χ ( που έχει πέσει η τιμή) και να βάλεις μια GT1030 2GB GDDR5, μην χαλάσεις πολλά λεφτά σε κάρτα δεν αξίζουν τώρα να δόσεις 300-350 ευρώ για την 1650.  Προσωπικά σήμερα είναι προτιμότερο να δόσεις τα επιπλέον λεφτά για να πάρεις τον 5900Χ + 1030 παρά να τα δόσεις για τον συνδυασμό 5600Χ + 1650.

Δηλαδή ο παραπάνω συνδυασμός είναι καλύτερος από τον παρακάτω για τις χρήσεις που θέλω ?

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Αφού θέλεις να τρέξεις προγράμματα επεξεργασίας Video/φωτογραφίας καλύτερα πάρε τον 5700G και μνήμες dual Rank όπως οι G-skill F4-3600C16D-32GVKC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Δηλαδή ο παραπάνω συνδυασμός είναι καλύτερος από τον παρακάτω για τις χρήσεις που θέλω ?

 

Αν η κύρια χρήση είναι προγράμματα επεξεργασίας Video και εικόνας τότε καλύτερος συνδυασμός είναι  ο 5900Χ με μια GT1030 η κάποια μεταχειρισμένη R9 280/GTX760/770 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...