Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές - Προτάσεις - Βοήθεια για στήσιμο νέου PC


aspromavros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν η κύρια χρήση είναι προγράμματα επεξεργασίας Video και εικόνας τότε καλύτερος συνδυασμός είναι  ο 5900Χ με μια GT1030 η κάποια μεταχειρισμένη R9 280/GTX760/770 κλπ.

Μου αρέσει πολύ η φωτογραφία και είναι το αγαπημένο μου χόμπυ. Η κύρια λοιπόν χρήση όσον αφορά βαριά προγράμματα είναι η επεξεργασία φωτογραφίας.

Η επεξεργασία video δεν είναι στις κύριες προτεραιότητες.

Πιο πολύ δηλαδή με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω κάποια παιχνίδια στον ελεύθερό μου χρόνο παρά οι δυνατότητα του pc να ανταπεξέλθει στο video editing.

Κακώς ανέφερα ότι με ενδιαφέρει και η επεξεργασία video, γι' αυτό μην το λαμβάνετε υπόψιν.

1ον Επεξεργασία φωτογραφίας,

2ον Παιχνίδια χωρίς να είμαι πολύ απαιτητικός ως προς την απόδοσή τους.

Τέλος πάντων. Αισθάνομαι ότι σας κούρασα προσπαθώντας να καταλήξω κάπου, οπότε κρατάω τις απαντήσεις σας και σκέφτομαι όλες τις εναλλακτικές.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τον χρόνο που διαθέσατε για να με βοηθήσετε !!!! ☺️☺️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Μου αρέσει πολύ η φωτογραφία και είναι το αγαπημένο μου χόμπυ. Η κύρια λοιπόν χρήση όσον αφορά βαριά προγράμματα είναι η επεξεργασία φωτογραφίας.

Η επεξεργασία video δεν είναι στις κύριες προτεραιότητες.

Πιο πολύ δηλαδή με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω κάποια παιχνίδια στον ελεύθερό μου χρόνο παρά οι δυνατότητα του pc να ανταπεξέλθει στο video editing.

Κακώς ανέφερα ότι με ενδιαφέρει και η επεξεργασία video, γι' αυτό μην το λαμβάνετε υπόψιν.

1ον Επεξεργασία φωτογραφίας,

2ον Παιχνίδια χωρίς να είμαι πολύ απαιτητικός ως προς την απόδοσή τους.

Τέλος πάντων. Αισθάνομαι ότι σας κούρασα προσπαθώντας να καταλήξω κάπου, οπότε κρατάω τις απαντήσεις σας και σκέφτομαι όλες τις εναλλακτικές.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τον χρόνο που διαθέσατε για να με βοηθήσετε !!!! ☺️☺️

Παρε τη δυναμη του 5900x με μια φθηνη καρτα 1030 και εισαι οκ και γω προς τα εκει οδευω , εδωσα την 5600xt και ψαχνομαι τι θα κανω και τι θα βαλω , μαλλον σε αλλαγη cpu θα καταληξω και γω , ολος ο πλανητης ανω-κατω και οι καρτες φευγουν λες και ειναι κοκα-κολα για να μη πω τιποτα αλλο γι αυτους τους πουθεναδες που δινουν και 3 χρονια εγγυηση........5900χ θα παρω και γω αδερφε , τον 3600xt  με μια 8400GS  256mb τον δουλευω αυτη τη στιγμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Μου αρέσει πολύ η φωτογραφία και είναι το αγαπημένο μου χόμπυ. Η κύρια λοιπόν χρήση όσον αφορά βαριά προγράμματα είναι η επεξεργασία φωτογραφίας.

Η επεξεργασία video δεν είναι στις κύριες προτεραιότητες.

Πιο πολύ δηλαδή με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω κάποια παιχνίδια στον ελεύθερό μου χρόνο παρά οι δυνατότητα του pc να ανταπεξέλθει στο video editing.

Κακώς ανέφερα ότι με ενδιαφέρει και η επεξεργασία video, γι' αυτό μην το λαμβάνετε υπόψιν.

1ον Επεξεργασία φωτογραφίας,

2ον Παιχνίδια χωρίς να είμαι πολύ απαιτητικός ως προς την απόδοσή τους.

Τέλος πάντων. Αισθάνομαι ότι σας κούρασα προσπαθώντας να καταλήξω κάπου, οπότε κρατάω τις απαντήσεις σας και σκέφτομαι όλες τις εναλλακτικές.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τον χρόνο που διαθέσατε για να με βοηθήσετε !!!! ☺️☺️

Λοιπόν...

5900x, για οικιακή χρήση (αναφέρεσαι σε χόμπυ άρα έκανα μόνος μου την παραδοχή) είναι απλά σπατάλη χρημάτων. Επαγγελματίες και δεν χρειάζεται να δουν τόσο δυνατό - ακριβό επεξεργαστη. Καταλαβαίνω την λογική των συμφορουμιτών αλλά νομίζω, βάσει των ζητούμενών σου, οτι χρειάζεσαι ένα πιο ισσοροπημένο build(cpu/gpu).

Με την 1030 θα παίξεις αρκετά παιχνίδια αλλά μιλάμε για πολύ κακά γραφικά, που πλέον είναι ένα από τα μεγάλα χαρακτηριστικά των παιχνιδιών.

Δε θα κάνω άλλη πρόταση σε hardware, θα πρέπει να αποφασίσεις εσύ τι θες και τι είναι ιδανικότερο για σένα. Βλέπω πάντως οτι περνάνε πολλά απο το μυαλό σου και δεν σε βλέπω να καταλήγεις κάπου. Έπεσες και σε πολύ κακή εποχή, με κακές τιμές και χαμηλές διαθεσιμότητες σχεδόν στα πάντα.

Καλά ξεμπερδέματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Λοιπόν...

 

Καλά ξεμπερδέματα...

Νικολα εχεις αποψη γι αυτην και πιο πολυ για το GPU clock , βλεπω οτι οι XFX το εχουν πιο ψηλα

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/xfx-speedster-qick-308-rx-6600-xt.b9183

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nickol-us είπε

οικιακή χρήση (αναφέρεσαι σε χόμπυ άρα έκανα μόνος μου την παραδοχή)

 

22 λεπτά πριν, nickol-us είπε

χρειάζεσαι ένα πιο ισσοροπημένο build(cpu/gpu).

Ακριβώς αυτά !!!!!!!!! Τα είπες καλύτερα από εμένα !!!

24 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καλά ξεμπερδέματα...

Ευχαριστώ !!! 😄😄😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aspromavros είπε

 

Ακριβώς αυτά !!!!!!!!! Τα είπες καλύτερα από εμένα !!!

Ευχαριστώ !!! 😄😄😄

αυτην παρε

https://www.skroutz.gr/s/11999896/Asus-GeForce-GT-1030-2GB-OC-90YV0AU0-M0NA00.html

και εναν 5600x να ξεμπερδευουμε να σε μεινει και κατι για σουβλακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Νικολα εχεις αποψη γι αυτην και πιο πολυ για το GPU clock , βλεπω οτι οι XFX το εχουν πιο ψηλα

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/xfx-speedster-qick-308-rx-6600-xt.b9183

Καθόλου εικόνα....

12 λεπτά πριν, triplex1 είπε

αυτην παρε

https://www.skroutz.gr/s/11999896/Asus-GeForce-GT-1030-2GB-OC-90YV0AU0-M0NA00.html

και εναν 5600x να ξεμπερδευουμε να σε μεινει και κατι για σουβλακια

Χωρίς σουβλάκια δεν βγάζεις μέρα, έτσι; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καθόλου εικόνα....

Χωρίς σουβλάκια δεν βγάζεις μέρα, έτσι; :P

Γιατι βρε Νικολα να τα φανε οι αλλοι τα ρεστα και οχι ο ιδιος; :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μία τελευταία (ελπίζω) ερώτηση με την προοπτική της μελλοντικής αναβάθμισης της gpu :

  • Ryzen 5 5600X  + gpu 1030  ή
  • Ryzen 7 5700G

Σε αυτές τις 2 επιλογές έχω καταλήξει ....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Παιδιά μία τελευταία (ελπίζω) ερώτηση με την προοπτική της μελλοντικής αναβάθμισης της gpu :

  • Ryzen 5 5600X  + gpu 1030  ή
  • Ryzen 7 5700G

Σε αυτές τις 2 επιλογές έχω καταλήξει ....

 

 

στα 100 ευρω σχεδον ειναι η διαφορα των cpu δηλ ο 1ος + την gpu , ασε τα ενσωματωμενα , ο 1ος ειναι δυνατοτερος ασχετα αν ενας μεσος χρηστης δεν μπορει να το καταλαβει , τελειωνε γιατι δεν βλεπω να στηνεις.☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, triplex1 είπε

αυτην παρε

https://www.skroutz.gr/s/11999896/Asus-GeForce-GT-1030-2GB-OC-90YV0AU0-M0NA00.html

και εναν 5600x να ξεμπερδευουμε να σε μεινει και κατι για σουβλακια

πραγματι καλη συμβουλη

στο 100αρικο επιλεγεις ή καρτα με εγγυηση 3 ετων που παιζει λιγο,

ή μεταχειρισμενη πχ 770 , 1050 , 760 που τρεχει τα παντα ολα (λεμε τωρα) κ ελπιζεις να κρατησει κανα χρονο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, peiraiask είπε

πραγματι καλη συμβουλη

στο 100αρικο επιλεγεις ή καρτα με εγγυηση 3 ετων που παιζει λιγο,

ή μεταχειρισμενη πχ 770 , 1050 , 760 που τρεχει τα παντα ολα (λεμε τωρα) κ ελπιζεις να κρατησει κανα χρονο 

η συγκεκριμενη ειναι οτι καλυτερο σε 1030 με ddr5 αυτη τη στιγμη καοτι πιο οικονομικο (μπορει να την παρω και γω οσο ψαχνομαι αυτες τις μερες)

αν δε ριξουν τις τιμες οι μπετοβλακες , οπως ειπες πριν πρωτα θα πεθανουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε η παραγγελία για τον Ryzen 5600X και για την Asus GeForce GT 1030 2GB OC.

Και πάλι ευχαριστώ πολύ όσους μπήκαν στον κόπο να διαθέσουν τον χρόνο τους και τις γνώσεις τους για να με βοηθήσουν στις επιλογές μου !!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aspromavros είπε

Γνωρίζει κάποιος εάν πρέπει να γίνει πρώτα update του BIOS

της μητρικής MSI MPG B550 Gaming Carbon WiFi Motherboard ATX για να πάρει τον Ryzen 5600X ?

Εδώ τα bios που έχει η μητρική σου και με τη σειρά που έχουν εκδοθεί

https://www.msi.com/Motherboard/support/MPG-B550-GAMING-CARBON-WIFI#down-bios

Εδώ η version που πρέπει να έχει o 5600x (>=7C90v17.zip)

https://www.msi.com/Motherboard/support/MPG-B550-GAMING-CARBON-WIFI#support-main-block-qvl

Aν χρειάζεται update έχει να κάνει με ποιά version bios σου έχει έρθει. Αυτό λογικά κάπου αναγράφεται στα αυτοκόλλητα του κουτιού. Αν η μητρική έχει βγει πρόσφατα από το εργοστάσιο μπορεί να μην χρειάζεται update

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...