Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές - Προτάσεις - Βοήθεια για στήσιμο νέου PC


aspromavros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι με ακόμη μία ερώτηση (μέχρι να αγοράσω όλα τα parts θα σας πρήξω λίγο ακόμη).

Εκτός από τον κυρίως ssd M.2 NVMe που θα αγοράσω και στον οποίο θα φορτώσω τα windows,

θέλω να πάρω και έναν ssd Kingston A400 SSD 960GB 2.5'' για να αποθηκεύω φωτογραφίες και βίντεο.

Βλέπω όμως ότι έχει παρόμοια τιμή με έναν ssd M.2 NVMe και μου κάνει εντύπωση :

https://www.skroutz.gr/s/14179771/Kingston-A400-SSD-960GB-2-5-SA400S37-960G.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/21612360/Western-Digital-Blue-SN550-NVMe-SSD-1-0TB-M-2-WDS100T2B0C.html#specs

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην προτιμήσω τον 2ο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν τα 20 ευρώ δεν είναι λόγος τότε όχι.

2η θύρα m2 έχει η μητρική σου οπότε το build στο σύνολο θα είναι πιο καθαρό (χωρίς καλώδια)και πιο γρήγορο.

Αν υπήρχε ένας λόγος για μένα θα ήταν οτι ο sata ssd είναι πιο εύκολος να το κάνεις εξωτερικό και να τον μεταφέρεις σε ένα άλλο μηχάνημα που δεν διαθέτει m2 θύρα. Σημειωτέον οτι υπάρχει κουτί εξωτερικό usb για δίσκο m2 απλά είναι πιο δυσεύρετο/ακριβό από ένα κοινό usb sata case

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι με μία ακόμα ερώτηση.

Έβαλα στο pcpartpicker.com τα parts που αγόρασα ή θα αγοράσω και στο τέλος μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα :

" Note : The MSI MPG B550 GAMING CARBON WIFI ATX AM4 Motherboard has an additional 4-pin ATX power connector but the SeaSonic FOCUS Plus Gold 650 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply does not. This connector is used to supply additional 12V current to the motherboard. While the system will likely still run without it, higher current demands such as extreme overclocking or large video card current draws may require it. "

Μπορεί να μου πει κάποιος τι σημαίνει αυτό και εάν όντως υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας ανάμεσα στο τροφοδοτικό και την motherboard ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Επανέρχομαι με μία ακόμα ερώτηση.

Έβαλα στο pcpartpicker.com τα parts που αγόρασα ή θα αγοράσω και στο τέλος μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα :

" Note : The MSI MPG B550 GAMING CARBON WIFI ATX AM4 Motherboard has an additional 4-pin ATX power connector but the SeaSonic FOCUS Plus Gold 650 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply does not. This connector is used to supply additional 12V current to the motherboard. While the system will likely still run without it, higher current demands such as extreme overclocking or large video card current draws may require it. "

Μπορεί να μου πει κάποιος τι σημαίνει αυτό και εάν όντως υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας ανάμεσα στο τροφοδοτικό και την motherboard ?

 

Aπαντάς μόνο σου...

While the system will likely still run without it, higher current demands such as extreme overclocking or large video card current draws may require it

Σου λέει οτι σε πολύ υψηλές απαιτήσεις ρέυματος ίσως το έξτρα τετράπινο να σου χρειαστεί αν κάνεις κάποιο μεγάλο oc ή βάλεις κάποια τρομερά ενεργοβόρα κάρτα. Δεν νομίζω οτι θα κάνεις κάτι από τα δύο. Τροφοδοτικά με έξτρα τετράπινο δεν ξέρω αν βγαίνουν σε τόσα watt αλλά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πλέον, έχω στα χέρια μου όλα τα κομμάτια για να στήσω για 1η φορά PC :

  • Lian Li Lancool II Mesh RGB White

  • Seasonic Focus GX 650W Full Modular 80 Plus Gold

  • AMD Ryzen 5 5600X

  • MSI MPG B550 Gaming Carbon WiFi

  • Arctic Freezer 34 eSports DUO Grey/White

  • Crucial Ballistix 16GB DDR4 RAM (2x8GB)

  • Asus GeForce GT 1030 2GB OC

  • Adata XPG SX8200 Pro SSD 512GB M.2 NVMe

  • Crucial MX500 SSD 1.0TB 2.5''

Πρώτη κίνηση (με πολύ άγχος ομολογουμένως) ήταν να κάνω update το bios της μητρικής.

Με πολύ προσοχή και ακολουθώντας βήμα βήμα οδηγίες από το Youtube, τα κατάφερα (τουλάχιστον έτσι πιστεύω γιατί θα φανεί όταν στήσω το PC.......

Τώρα απομένει να βρω το κουράγιο και μία μέρα που θα αφιερώσω μόνο στο στήσιμο του pc.

Επίσης, αν ποτέ πέσουν οι τιμές των gpu, θα προστεθεί στο σύστημα και μία 3060 (τουλάχιστον αυτή η σκέψη υπάρχει τώρα).

Να ευχαριστήσω και πάλι όσους με βοήθησαν μέσα από το θέμα που άνοιξα να λύσω απορίες και να καταλήξω στα κομμάτια που τελικά αγόρασα.

Θα επανέλθω όταν το συναρμολογήσω (πιστεύω να τα καταφέρω), μάλλον την εβδομάδα της 28ης Οκτωβρίου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aspromavros είπε

Πλέον, έχω στα χέρια μου όλα τα κομμάτια για να στήσω για 1η φορά PC :

  • Lian Li Lancool II Mesh RGB White

  • Seasonic Focus GX 650W Full Modular 80 Plus Gold

  • AMD Ryzen 5 5600X

  • MSI MPG B550 Gaming Carbon WiFi

  • Arctic Freezer 34 eSports DUO Grey/White

  • Crucial Ballistix 16GB DDR4 RAM (2x8GB)

  • Asus GeForce GT 1030 2GB OC

  • Adata XPG SX8200 Pro SSD 512GB M.2 NVMe

  • Crucial MX500 SSD 1.0TB 2.5''

Πρώτη κίνηση (με πολύ άγχος ομολογουμένως) ήταν να κάνω update το bios της μητρικής.

Με πολύ προσοχή και ακολουθώντας βήμα βήμα οδηγίες από το Youtube, τα κατάφερα (τουλάχιστον έτσι πιστεύω γιατί θα φανεί όταν στήσω το PC.......

Τώρα απομένει να βρω το κουράγιο και μία μέρα που θα αφιερώσω μόνο στο στήσιμο του pc.

Επίσης, αν ποτέ πέσουν οι τιμές των gpu, θα προστεθεί στο σύστημα και μία 3060 (τουλάχιστον αυτή η σκέψη υπάρχει τώρα).

Να ευχαριστήσω και πάλι όσους με βοήθησαν μέσα από το θέμα που άνοιξα να λύσω απορίες και να καταλήξω στα κομμάτια που τελικά αγόρασα.

Θα επανέλθω όταν το συναρμολογήσω (πιστεύω να τα καταφέρω), μάλλον την εβδομάδα της 28ης Οκτωβρίου.

 

Βαλε το τροφοδοτικο στο case για να μη τυραννιεσαι την ημερα του στησιματος και αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aspromavros είπε

ρ   Το κουτί είναι σε αποθήκη εκτός σπιτιού, οπότε όλα μαζί όταν το αποφασίσω.🙂

αντε καλα χριστουγεννα σε κοβω :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aspromavros είπε

Και εγώ έτσι με κόβω......😄😄

ε ναι αρχιζουν και τα ματς τωρα με το πι σι θ'ασχολουμαστε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω και μία λεπτομέρεια για όσους ενδιαφέρονται για το τροφοδοτικό που αγόρασα.

Τελικά, το Seasonic Focus GX 650W Full Modular 80 Plus Gold, διαθέτει 2 καλώδια 4+4 cpu.

Οπότε εάν η μητρική έχει 2 headers ( επάνω αριστερά 8 + 4 ή 8 + 8 pins) για power supply,

δεν υπάρχει πρόβλημα συνδεσιμότητας (ελπίζω να το έγραψα κατανοητά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aspromavros είπε

Να αναφέρω και μία λεπτομέρεια για όσους ενδιαφέρονται για το τροφοδοτικό που αγόρασα.

Τελικά, το Seasonic Focus GX 650W Full Modular 80 Plus Gold, διαθέτει 2 καλώδια 4+4 cpu.

Οπότε εάν η μητρική έχει 2 headers ( επάνω αριστερά 8 + 4 ή 8 + 8 pins) για power supply,

δεν υπάρχει πρόβλημα συνδεσιμότητας (ελπίζω να το έγραψα κατανοητά).

βαζεις και ανταπτορα απο μολεξ , ολα διορθωνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...