Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ανακοίνωσε τα δικά της «έξυπνα γυαλιά»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε λάθος πόρτες κτυπά φίλε μου, οι εταιρίες δεν είναι αυτές που θα πρέπει να βρουνε λύσεις για για την πείνα, τη φτώχεια, τις βασικές μας ανάγκες βρε αδερφέ… 

καταρχην ποιος του ειπε οτι εχει καποιος σκοπο ν αβρει λυση γ αυτα τα ζητηματα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dark Worm είπε

Ουάου!!! Πολύ μπροστά!

Ας δούμε σήμερα πόσες εταιρίες βρήκαν λύση για την πείνα, τη φτώχεια, τις βασικές μας ανάγκες βρε αδερφέ..!

____________________

Άμα έχεις λεφτά για ίντερνετ και κινητό για να ποστάρεις, μάλλον δεν πεινάς και τόσο και τις βασικές σου ανάγκες τις έχεις καλυμμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark Worm είπε

Ουάου!!! Πολύ μπροστά!

Ας δούμε σήμερα πόσες εταιρίες βρήκαν λύση για την πείνα, τη φτώχεια, τις βασικές μας ανάγκες βρε αδερφέ..!

____________________

εταιρίες ειναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί δεν έχουν λόγο να μπλέξουν με αυτό (εκτός και αν τους φέρει καποιο κέρδος όλο το θέμα)
+ σε πάρα πολλές χώρες στο να λυθεί θέμα της πεινάς και φτωχιας θα φέρει κάτι το τραγικό που θα λέγεται αύξηση πληθυσμού (κάτι το οποίο λέγεται υπερπληθυσμός και ειναι ήδη σε τραγικά επίπεδα με ότι ακολουθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαυξημένη πραγματικότητα είναι φυσικά συναρπαστική. Ένα θέμα είναι ότι όλες οι εταιρείες για προφανείς πρακτικούς λόγους πειραματίζονται με γυαλιά.

Ένα θέμα είναι τι γίνεται αν τα γυαλιά τα φοράς και για λόγους όρασης. Σε αυτό το γυαλί της Xiaomi μπορεί να προσαρμοστεί και φακός για μυωπία, πρεσβυωπία κλπ

Το άλλο θέμα είναι τι γίνεται αν κάποιος δε θέλει να φοράει γυαλιά. 

Το τρίτο θέμα είναι με κάποιο τρόπο ο σκελετός να μπορεί να προσαρμοστεί στο κεφάλι κάθε ανθρώπου, ώστε να είναι βολικά όταν τα φοράει,

Τέταρτο: όχι να φορτίζουμε και τα γυαλιά κάθε μέρα ρε παιδιά. Έλεος.

Πέμπτο, πρέπει να γίνουν δοκιμές σε θέματα ασφαλείας. Αν π.χ. οδηγείς ή περνάς μία λεωφόρο και ξαφνικά πεταχτεί η επαυξημένη πραγματικότητα για να σου πει κάτι, μπορεί να σκοτωθείς.

Δεν τα λέω με σκεπτικισμό, είμαι τέρμα gadgetάκιας και ανυπομονώ να δοκιμάσω υλοποιήσεις που θα κυκλοφορήσουν και θα είναι χρήσιμες και στην Ελλάδα (ελληνικό navigation, να σου λέει στην πόλη σου που θα βρεις ανοιχτό φαρμακείο, ποια εστιατόρια προτείνει στην περιοχή κλπ). Γιατί έχουμε κι αυτό. Κυκλοφορούν προϊόντα αλλά αγνοούν την Ελλάδα λόγω μικρής αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμες λένε ότι άμα τα φοράς βγάζεις κριθαράκι. Άμα ισχύει θα τα πάρω. Μη φοβάστε το κριθαράκι φεύγει με χαμομήλι. Αρκεί να βρεις χαμομήλι της προκοπής.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και πάλι όχι. Δηλαδή δεν είναι καθόλου τρομακτικό το βίντεο όσον αφορά την εξέλιξη της τεχνολογίας και την Διείσδυση στην ζωή μας; Ξεκινώντας ακόμα από τα smartwatch! Ο κύριος σκοπός είναι η προβολή ήταν αρχικά η προβολή ειδοποιήσεων με μια μάτια άσχετα αν αργότερα όλα τα ορολογία άρχισαν να πωλούνται σαν activity trackers! Έξυπνα, παπούτσια, έξυπνα κινητά, έξυπνα ορολογία, έξυπνα πλυντήρια, έξυπνα ψυγεία ΓΙΑ ΧΑΖΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ…. Δεν λέω ότι ο άνθρωπος είναι χαζός, αλλά ότι θα γίνει αν πλέον αρχίζουν να υπάρχουν τόσα έξυπνα αντικείμενα. Και θα μου πεις γιατί να βάζω μόνος μου πλυντήριο ενώ μπορεί μια μηχανή να τα πλένει, να τα στεγνώνει να τα απλώνει…..και αργότερα να σου τς φοράει, να σου λέει που να πας τι. Α κανείς…. Δεν συμφώνων καθόλου με όλη αυτή την υπερβολή…. Γενικά αυτή την στιγμή βιάζομαι αυτή την στιγμή  και δεν μπορώ να διατυπώσω ολοκληρωμένα την σκέψη μου απλά αφήνω μερικά πράγματα που με απασχολούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό Gadget αλλά επειδή έχω πάθηση που πρέπει να φοράω γυαλιά οράσεως απλά τα ξεχνάω δεν είναι για εμένα...

Τώρα ότι αφορά τις εταιρείες είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί το μόνο που τις ενδιαφέρει είναι το κέρδος όσο περισσότερο κέρδος έχουν τόσο το καλύτερο καθώς αυτό σημαίνει ότι έχουν πωλήσεις άρα πελάτες και αυτό φυσικά συμφέρει και τους εργαζόμενους σε αυτές που εν δύναμη είναι πελάτες.

Το αν είσαι φτωχός ή άπορος ή άστεγος δεν ενδιαφέρει τις εταιρείες

Είναι ευθύνη της κυβέρνησης που ψήφισες στην χώρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έξυπνα γυαλιά θεωρώ ότι όλες οι εταιρίες εσκεμμένα καθυστέρησαν ενώ η τεχνολογία και τεχνοτροπία υπάρχει πολλά χρόνια τώρα. Ανά περιοδους έχουν ακουστεί διαφορά. Θεωρώ ότι πολύ απλά δε θα πουλούσαν ότι μπορούσαν από άλλες συσκευές, όποτε επέλεξαν να εξαντλήσουν αυτό. Και η apple έχει κάτι στα σκαριά όπως και Samsung. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε επιτέλους να ξεφορτωθούμε τα κινητά! (αν και λίγο μάτριξ η φάση, τέλος πάντων)
 
Επίσης θα ήταν τέλειο αν βοηθάνε να βλέπεις και το βράδυ καλύτερα. 

Όλες αυτές οι πληροφορίες όμως στην οθόνη, δεν θα αποσπούν την προσοχή;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

Πολύ καλό Gadget αλλά επειδή έχω πάθηση που πρέπει να φοράω γυαλιά οράσεως απλά τα ξεχνάω δεν είναι για εμένα...

Τώρα ότι αφορά τις εταιρείες είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί το μόνο που τις ενδιαφέρει είναι το κέρδος όσο περισσότερο κέρδος έχουν τόσο το καλύτερο καθώς αυτό σημαίνει ότι έχουν πωλήσεις άρα πελάτες και αυτό φυσικά συμφέρει και τους εργαζόμενους σε αυτές που εν δύναμη είναι πελάτες.

Το αν είσαι φτωχός ή άπορος ή άστεγος δεν ενδιαφέρει τις εταιρείες

Είναι ευθύνη της κυβέρνησης που ψήφισες στην χώρα σου.

Αν μπορείς να φοράς φακούς ίσως είναι και για σένα. Από εκεί και έπειτα, θα μπορούσαν να έχουν μέσα γυαλί με άλλες προδιαγραφές για να βλέπεις όταν δεν είναι σε χρήση. Τώρα για το όταν είναι σε χρήση νομίζω εξαρτάται από το τι μπορούν να κάνουν στις στρώσεις γυαλιού και πως γίνεται το displaying. Αλλά σίγουρα είναι ένα κομμάτι που θα κοιτάξουν, πολύ κόσμος φοράει γυαλιά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας βλέπω δεν θυμάται τα γυαλιά της Google.

Τι απέγιναν αυτά άραγε; Τράκαραν σε κάτι περισσότερο από τα προσωπικά δεδομένα;

Εν τω μεταξύ θυμάμαι αντιδράσεις με πυρσούς και δικράνια τότε (και εγώ πρώτος-πρώτος) και τώρα λένε, α ωραία φάση.


Επίσης στο διαφημιστικό τυχαία ο σύντροφος παίρνει το ποδήλατο και όχι το αυτοκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SilverCloak είπε

Επίσης στο διαφημιστικό τυχαία ο σύντροφος παίρνει το ποδήλατο και όχι το αυτοκίνητο;

Είναι επειδή πουλάει και ποδήλατα η Xiaomi… 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...