Προς το περιεχόμενο

Γεμισμα ρεζερβουαρ περιπου +7-8 λιτρα απο το μεγιστο του κατασκευαστη


ison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια σακαρακα seat cordoba του 2004 (bby κινητηρας 1.4 75hp) με ρεζερβουαρ συμφωνα με το κατασκευαστη στα 45 lit.

Χτες ενω ημουν με λαμπακι πηγα να βαλω βενζινη (υπολογιζω ειχε περιπου 3 λιτρα εφοσον η ρεζερβα μπαινει στα 6-7 και ειχα κανει σχεδον τα μισα χιλιομετρα συμφωνα με την μεση καταναλωση που εχω μετρηση).

Συνηθως βαζω 50 ευρω αλλα αυτη την φορα ειπα να το φουλάρω.

Προς εκπληξη μου πηρε 49 !! λιτρα ( θεωρητικα 45-3 =42 λιτρα θα επρεπε) αρα ειμαστε +7 λιτρα παραπανω.

Επειδη ειμουν με γυναικοπαιδα δεν ειπα τπτ γιατι ηξερα οτι θα τσακωθω ασχημα και δεν ηθελα μπροστα τους.

Διαβασα οτι δεν ειναι 100% αξιοπιστη η μετρηση του κατασκευαστη και δεν ειναι παραλογη αυτη η διαφορα ( πχ εδω 

_

Τελικα τι ισχυει εχετε καποια εμπειρια ή απλα την εφαγα και με τις υγείες μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, ison είπε

Τελικα τι ισχυει εχετε καποια εμπειρια ή απλα την εφαγα και με τις υγείες μου?

ότι έγινε έγινε απο τη στιγμή που δεν κάλεσες την αστυνομία για καταγραφή . Και 100λίτρα να σε χρέωναν ....

άσε 1 αστέρι σε fuel ,google κτλ και προχωράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο κατασκευαστής λέει 45, εννοεί 45 και όχι 52+.

Την έφαγες. Με τις υγείες σου.

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να δεις την κλοπή στην ποσότητα είναι να γεμίζεις. Επειδή όμως οι περισσότεροι ζητούν "10, 20, 30 ευρώ", οι πειραγμένες αντλίες κάνουν πάρτι.Μόλις ανάψει λαμπάκι να πηγαίνεις για γέμισμα δοκιμάζοντας σε μερικά βενζινάδικα της περιοχής σου (και όχι απαραίτητα στα εντελώς φθηνότερα). Εκεί θα δεις ποιος κλέβει και πόσο. Αφού βρεις έναν που δεν κλέβει (τόσο), μείνε εκεί (και γέμιζε που και που για να επιβεβαιώνεις ότι συνεχίζει να μην κλέβει (τόσο)).

Επίσης, η κατανάλωση που υπολογίζει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου (που ρυθμίζει και την ποσότητα καυσίμου που ψεκάζεται) είναι ό,τι πιο ακριβές. Μέθοδοι υπολογισμού κατανάλωσης που βασίζονται στην... ακρίβεια της αντλίας του βενζινά είναι σκάρτες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά πόσα παρόμοια θέματα έχουν ανοίξει;

Πάμε πάλι από την αρχή γιατί ο καθένας θα αρχίσει τα δικά του.

Αυτό που θα κάνεις τώρα είναι να κυκλοφορήσεις το αμάξι και να δεις πόσα χιλιόμετρα θα σου βγάλει. Αν οι διαδρομές που κάνεις είναι ίδιες, με τα επιπλέον λίτρα που λες πρέπει να σου βγάλει +100χμ. Εκεί θα καταλάβεις τι έγινε. Τώρα μην ακους τον καθένα που σε μπριζώνει και σου χαλάει τη διάθεση.

Μπορεί να σε κλέψανε, μπορεί και όχι. Έχουμε πει δεκάδες φορές ότι πολλά ρεζερβουαρ παίρνουν παραπάνω λίτρα. Εγώ τουλάχιστον πρέπει να το έχω γράψει 3-4 φορές.

Καλό είναι πάντως να γεμίζετε πάντα το ρεζερβουαρ και να μηδενίζετε το μετρητή. Έτσι είναι ευκολότερο να καταλάβετε αν κάτι δε πάει καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ρεζερβουάρ που παίρνουν παραπάνω λίτρα (αν υπάρχουν τέτοια, αλλά αφού λες ότι υπάρχουν το δέχομαι και δεν είναι ο κύριος σκοπός μου να το αμφισβητήσω σε αυτή τη φάση), θα παίρνουν παραπάνω λίτρα ανεξαρτήτως αντλίας και βενζινά.

Με ρεζερβουάρ 45 λίτρων, δεν γίνεται ένας να σε γεμίζει από λαμπάκι με +40 λίτρα και ένας άλλος με +48. Η διαφορά είναι απλά τεράστια, είναι 20%.
8 λίτρα είναι >5 γεμάτα μπουκάλια νερού του 1.5 λίτρου.

Με γέμισμα από άναμμα λάμπας σε 2-3 διαφορετικούς, βλέπεις πολύ καλύτερα ποιοι κλέβουν και πόσο, άρα σχηματίζεις εικόνα από ποιους πρέπει να φυλάγεσαι.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtzgr είπε

Τα ρεζερβουάρ που παίρνουν παραπάνω λίτρα (αν υπάρχουν τέτοια, αλλά αφού λες ότι υπάρχουν το δέχομαι και δεν είναι ο κύριος σκοπός μου να το αμφισβητήσω σε αυτή τη φάση), θα παίρνουν παραπάνω λίτρα ανεξαρτήτως αντλίας και βενζινά.

Με ρεζερβουάρ 45 λίτρων, δεν γίνεται ένας να σε γεμίζει από λαμπάκι με +40 λίτρα και ένας άλλος με +48. Η διαφορά είναι απλά τεράστια, είναι 20%.

Με γέμισμα από άναμμα λάμπας σε 2-3 διαφορετικούς, βλέπεις πολύ καλύτερα ποιοι κλέβουν και πόσο, άρα σχηματίζεις εικόνα από ποιους πρέπει να φυλάγεσαι.

Βασικα αυτο σκεφτηκα οτι θα το ξανααφησω να παει λαμπακι "μεση" (οσο το δυνατον δλδ μπορω στα ιδια) και θα παω σε εναν αλλο και θα του πω γεμισετο οσο παει να δω ...εαν ξαναπαει κοντα στο 49 τοτε τι να πω παιζει αυτο που λεει ο φιλος απο πανω και διαβασα και εγω οτι η χωρητικότητα κυμαινετε (γιατι ομως?).

14 λεπτά πριν, Bitbit είπε

καλά πόσα παρόμοια θέματα έχουν ανοίξει;

Πάμε πάλι από την αρχή γιατί ο καθένας θα αρχίσει τα δικά του.

Αυτό που θα κάνεις τώρα είναι να κυκλοφορήσεις το αμάξι και να δεις πόσα χιλιόμετρα θα σου βγάλει. Αν οι διαδρομές που κάνεις είναι ίδιες, με τα επιπλέον λίτρα που λες πρέπει να σου βγάλει +100χμ. Εκεί θα καταλάβεις τι έγινε. Τώρα μην ακους τον καθένα που σε μπριζώνει και σου χαλάει τη διάθεση.

Μπορεί να σε κλέψανε, μπορεί και όχι. Έχουμε πει δεκάδες φορές ότι πολλά ρεζερβουαρ παίρνουν παραπάνω λίτρα. Εγώ τουλάχιστον πρέπει να το έχω γράψει 3-4 φορές.

Καλό είναι πάντως να γεμίζετε πάντα το ρεζερβουαρ και να μηδενίζετε το μετρητή. Έτσι είναι ευκολότερο να καταλάβετε αν κάτι δε πάει καλά.

Μπορεις να μου δωσεις λινκ με τα θεματα αυτα να διαβασω? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, ison είπε

Βασικα αυτο σκεφτηκα οτι θα το ξανααφησω να παει λαμπακι "μεση" (οσο το δυνατον δλδ μπορω στα ιδια) και θα παω σε εναν αλλο και θα του πω γεμισετο οσο παει να δω ...εαν ξαναπαει κοντα στο 49 τοτε τι να πω παιζει αυτο που λεει ο φιλος απο πανω και διαβασα και εγω οτι η χωρητικότητα κυμαινετε (γιατι ομως?).

Ναι αυτό προτείνω κι εγώ να κάνεις. Όμως μην πας σε πρατήριο ίδιας μάρκας ή πρατήριο που όταν είναι να γεμίσεις πουλάει σε παρόμοια τιμής με αυτή που θα πουλάει τότε ο προηγούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ison είπε

Βασικα αυτο σκεφτηκα οτι θα το ξανααφησω να παει λαμπακι "μεση" (οσο το δυνατον δλδ μπορω στα ιδια) και θα παω σε εναν αλλο και θα του πω γεμισετο οσο παει να δω ...εαν ξαναπαει κοντα στο 49 τοτε τι να πω παιζει αυτο που λεει ο φιλος απο πανω και διαβασα και εγω οτι η χωρητικότητα κυμαινετε (γιατι ομως?).

Μπορεις να μου δωσεις λινκ με τα θεματα αυτα να διαβασω? Ευχαριστώ

δε θα βγάλεις άκρη γιατί απλά μαλώνουμε μεταξύ μας.

στα γρήγορα εδώ ένα που έχω απαντήσει κι εγώ στη 2η σελίδα. αν ψάξω στο ιστορικό θα βρω και που αλλού είχα απαντήσει και σε μερικά θέματα που δε συμετείχα.

με αυτό που αναφέρεις δε θα βγάλεις άκρη. δε σε ενδιαφέρει μόνο πόσα λίτρα θα σου "βάλει". αλλά και πόσα χιλιόμετρα θα βγάλεις.

Αν εγώ σου πω ότι σου έβαλα πχ 60λίτρα θα με κυνηγήσεις. αν όμως βγάλεις 1000χιλιόμετρα με αυτά τα λίτρα ενώ τις προηγούμενες φορές έβγαζες 800? εκεί τι γίνεται; σε έκλεψα ή όχι;

γι αυτό σου λέω. δες πόσα θα βγάλεις. Αν βγάλεις τα ίδια σε κλέψανε

 

σε δικό μου vw παίρνει παραπάνω, υπάρχει και θέμα στο φορουμ του club. κάνεις εξαέρωση και βάζεις άλλα 7+. δοκιμασμένο και τσεκαρισμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψε και ο φιλος πιο πανω, οταν ο κατασκευαστης γραφει 45lt ειναι η αληθης τιμη με βαση την οποια πρεπει να γινονται ολες οι μετρησεις. Αυτα περι σωληνων κτλ τα ακουω τζαμπα και βερεσε. Οτι λεει ο κατασκευαστης.

Τωρα πως καποιος βενζινας στην Ελλαδα παρεκαμψε ολους τους νομους της φυσικης και εβαλε 49lt σε 45αρι ντεποζιτο, ειναι απο τα μεγαλα μυστηρια της φυσης. Σε εκλεψε ασαλιωτα.

Το καταπινεις, Χ στον συγκεκριμενο, δεν ξαναπατας , αυτες ειναι οι ενεργειες σου. Στατιστικα μια-δυο φορες θα σε πιασουν κωτσο στη ζωη σου (μη σου πω και παραπανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε πάλι τα ίδια.

Κανε χλμ να δεις ποσα θα σου βγάλει με το ένα φουλάρισμα.

Τα VWoειδή εχουν ενα κουμπί που κάνει εξαέρωση και οταν το πατήσεις παίρνει άνετα 6 με 7 λίτρα.Ειναι κοντα στο στόμιο που βιδώνει η τάπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ison είπε

δεν ειπα τπτ γιατι ηξερα οτι θα τσακωθω ασχημα και δεν ηθελα μπροστα τους.

Γιατί να τσακωθείς? του κάνεις μια απλή ερώτηση "ρε μάγκα πως γίνεται σε ρεζερβουάρ των 45 να πήρε 49?" Να του δείξεις ότι καταλαβαίνεις τι γίνεται. Και αν σου αρχίσει τα μα μου πες του να μη νομίζει ότι σε περνάει για μ@λ@κα και αυτά τα λίγα ευρώ που σου έφαγε να τα βάλει στον κ@λο του και δεν ξαναπατάς εκεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Γιατί να τσακωθείς? του κάνεις μια απλή ερώτηση "ρε μάγκα πως γίνεται σε ρεζερβουάρ των 45 να πήρε 49?" Να του δείξεις ότι καταλαβαίνεις τι γίνεται. Και αν σου αρχίσει τα μα μου πες του να μη νομίζει ότι σε περνάει για μ@λ@κα και αυτά τα λίγα ευρώ που σου έφαγε να τα βάλει στον κ@λο του και δεν ξαναπατάς εκεί

Ήταν αλλοδαπός οπότε ότι και αν έλεγα μόνο εγώ θα συγχυζομουν και ξέρω ότι δεν φταίει αυτός για ένα μεροκάματο πάει. Πάντως και σε ένα φίλο που ρώτησα που δουλεύει σε βενζινάδικο μου λέει ότι group vag στάνταρτ παίρνουν παραπάνω έχουν και μια βαλβίδα που πατάνε και χωράνε έξτρα ποσότητα.. Θα επιστρέψω όταν μετρήσω χιλιομετρα.. Όπως είπε ο φίλος μόνο με τα χιλιομετρα θα βγάλω άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ison είπε

έχουν και μια βαλβίδα που πατάνε και χωράνε έξτρα ποσότητα

ποιοι την πατάνε? κάποιοι τυχαίοι? εσύ ξέρεις που είναι αυτή η βαλβίδα? την πάτησες και έβαλε παραπάνω?

4 λεπτά πριν, ison είπε

Όπως είπε ο φίλος μόνο με τα χιλιομετρα θα βγάλω άκρη. 

Και αν πας στο ίδιο βενζινάδικο και βάλεις 2 φορές 45 λίτρα και τη μία φορά βγάλεις 500 χλμ και την άλλη 450 τι σημαίνει? ότι σε έκλεψε ο βενζινάς?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσα χιλιόμετρα βγάζει εξαρτάται από 1002 παράγοντες.

Ένας από αυτούς είναι η ποιότητα του καυσίμου και μετά ένα κάρο ακόμα που έχουν να κάνουν με τις συνθήκες οδήγησης.

Όμως ο TS λέει απλά οτι του πήγα να γεμίσει ένα μπιτόνι 45lt και μου "χώρεσε" 49lt!

Και σαφώς και εκεί παίζει ρόλο αν γέμισαν λαιμό, αν το φλοτέρ κολλάει, αν έγινε εξαέρωση κλπ κλπ.

Αλλά σε κάθε περίπτωση το ξεκάθαρο είναι οτι δεν έχει σχέση η ποιότητα με την ποσότητα.

Ούτε έχει λογική να πεις οτι μπορεί να μου πούλησε παραπάνω λίτρα από αυτά που χωράει αλλά αν έβγαλα και παραπάνω χιλιόμετρα δεν βγήκα χαμένος...

ΥΓ. Αν με όλα αυτά τα μπλιμπλίκια που έχουν τα σύγχρονα αμάξια έβαζαν και έναν απλό μετρητή στην είσοδο του καυσίμου δεν θα είχαμε ακόμα αυτό το θέατρο του παραλόγου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nabuko είπε

ποιοι την πατάνε? κάποιοι τυχαίοι? εσύ ξέρεις που είναι αυτή η βαλβίδα? την πάτησες και έβαλε παραπάνω?

Και αν πας στο ίδιο βενζινάδικο και βάλεις 2 φορές 45 λίτρα και τη μία φορά βγάλεις 500 χλμ και την άλλη 450 τι σημαίνει? ότι σε έκλεψε ο βενζινάς?

Δεν ξερω αλλα θα το δω οταν γυρισω αν οντως ισχυει

Δεν μπορω να σου απαντησω ακομα αν δεν δω καταναλωση...

Απο οσο φαινεται οι αποψεις διιστανται. Τεινω παντως να πιστευω οτι οντως για καποιο λογο μπορει σε μερικες μαρκες να χωραει περισσοτερα το ρεζερβουαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...