Προς το περιεχόμενο

Γεμισμα ρεζερβουαρ περιπου +7-8 λιτρα απο το μεγιστο του κατασκευαστη


ison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ison είπε

Ήταν αλλοδαπός οπότε ότι και αν έλεγα μόνο εγώ θα συγχυζομουν και ξέρω ότι δεν φταίει αυτός για ένα μεροκάματο πάει. Πάντως και σε ένα φίλο που ρώτησα που δουλεύει σε βενζινάδικο μου λέει ότι group vag στάνταρτ παίρνουν παραπάνω έχουν και μια βαλβίδα που πατάνε και χωράνε έξτρα ποσότητα.. Θα επιστρέψω όταν μετρήσω χιλιομετρα.. Όπως είπε ο φίλος μόνο με τα χιλιομετρα θα βγάλω άκρη. 

Με τα χιλιόμετρα δεν θα καταλάβεις κάτι, πρέπει να γίνουν στις ιδιες συνθήκες ΟΛΑ,

τα χιλιόμετρα, ταχύτητα, δρόμοι, κλιματιστικο, αριθμός ατόμων, επιταχύνεις και και και. 

Το πιο απλό,μαθαινεις πόσο χωράει το ρεζερβουάρ σύμφωνα με αυτόν που το κατασκεύασε και το τοποθέτησε και όχι σύμφωνα με τι λέει ο καθένας.

Μολις αναψει λαμπάκι, κάνεις κάπου 30-50χλμ,μέσο όρο,εννοείται ότι δεν πας συχνά με λαμπάκι αναμμένο,αλλά μερικές φορές για τεσταρισμα,

και πας φουλάρεις μέχρι τέρμα. 

Πριν πας θα έχει σίγουρα 2-3 λίτρα μέσα, το λιγότερο,οπότε δεν γίνεται σε καμμια περίπτωση να σου βάλει παραπάνω από αυτό που λέει ο κατασκευαστης,ακόμα και με τιγκαρισμενους λαιμους, αντλίες, σωλήνες και κολαρα και όπου αλλού πάει καύσιμο,μιας και έχεις ήδη τουλάχιστον 2-3 λίτρα μέσα. 

Αυτό αν το κάνεις 6-7-8 φορές, εννοείται ξανά ότι δεν πας συχνά με τη ρεζέρβα, και όταν το κάνεις φουλάρεις την ίδια μέρα,

τοτε θα δεις πόσο χωράει πραγματικά. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Έβαλε 49+ό,τι είχε μέσα, δηλαδή πάνω από 51-52 λίτρα.

49 έγραφε, για 49 χρέωσε, αλλά στην πραγματικότητα δεν μπήκαν 49 λίτρα μέσα, επειδη πολύ απλά δεν χωράνε,μιας και είχε ήδη κάποια λίτρα μέσα, 

αλλα κάπου 42-43.Το κέρδος ειναι αρκετό αν πάνε δεκάδες αμάξια και φορτηγάκια.

Αυτό με τα VW δεν το ηξερα. Δηλαδή φουλάρεις μέχρι τέρμα και μετά με ένα κουμπί εξαερωσης μπαίνουν αλλά 7-8 λίτρα;;; Και που μπαίνουν αυτά τα λίτρα; 

Μήπως επειδή έχει αέρα μέσα, δινεται εντολή στη μανικα να σταματήσει, παρόλο που δεν έχει γεμίσει, και μετά με τον εξαερισμό γεμίζει κανονικά; Τότε προφανώς και δεν παίρνει παραπάνω,και όποιος το νομίζει τότε τον καρακλεβουν. 

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bitbit είπε

 

σε δικό μου vw παίρνει παραπάνω, υπάρχει και θέμα στο φορουμ του club. κάνεις εξαέρωση και βάζεις άλλα 7+. δοκιμασμένο και τσεκαρισμένο

Δεν παίρνει παραπάνω, δεν γεννάται χώρος απ' το πουθενά, απλά όταν χρειάζεται εξαέρωση παίρνει λιγότερα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω τι λένε μερικοί οτι παίρνει παραπάνω λίτρα
47 ειναι το ρεζερβουάρ μου 5 λίτρα η ρεζέρβα από την στηγμη που αρχίζει και κάνει beep beep
πάνω από 43 λίτρα δεν εχω βαλει ποτέ (μια φορά μόνο έβαλαν 45 γιατι είχα κάνει 70 χιλομετρα με την ρεζέρβα
βάζω όλο και όλο σε 2 βενζινάδικα και να κλέβουν ειναι τόσο λίγο που δεν το παιρνω χαμπάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

TS δεν είναι μεγάλη η διαφορά, το ρεζερβουάρ είναι 45 λίτρα, πρέπει να δεις και πόσα παίρνει ο λαιμός. Ας μην βγάζουμε αμέσως συμπέρασμα αν δεν γνωρίζουμε για τι πράγμα μιλάμε. Να και ένα άρθρο για τα βασικά των ρεζερβουαρ.

https://nashipoezda.ru/el/utility/realnaya-vmestimost-toplivnogo-baka-rezultaty.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα γεμιζα και θα κανονιζα με καποιον να το σηκωσω και να βγαλω ολο το καυσιμο οποτε θα λυνοταν και η απορια αν παιρνει παραπανω η

η αντλια γραφει οτι θελει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, armagedwnn είπε

O καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

TS δεν είναι μεγάλη η διαφορά, το ρεζερβουάρ είναι 45 λίτρα, πρέπει να δεις και πόσα παίρνει ο λαιμός. Ας μην βγάζουμε αμέσως συμπέρασμα αν δεν γνωρίζουμε για τι πράγμα μιλάμε. Να και ένα άρθρο για τα βασικά των ρεζερβουαρ.

https://nashipoezda.ru/el/utility/realnaya-vmestimost-toplivnogo-baka-rezultaty.html

αυτό ακριβός..

στο scooter Που έχω και γεμίζω ανα 2 μέρες, με 10.5 λιτρα τεποζιτο, σε γέμισμα μέχρι τάπα παίρνει +2 λίτρα 

το Opel astra  πάνω απο +9

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαέρωση στο ντεπόζιτο κατά τον ανεφοδιασμό δεν υπάρχει, είναι ελεύθερο στην ατμόσφαιρα. Δες το μήκος και την δίαμετρο του λαιμού και υπολόγισε χονδρικά τον όγκο. Ίσως δικαιολογείται η έξτρα ποσότητα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mikevchq είπε

Εξαέρωση στο ντεπόζιτο κατά τον ανεφοδιασμό δεν υπάρχει, είναι ελεύθερο στην ατμόσφαιρα. Δες το μήκος και την δίαμετρο του λαιμού και υπολόγισε χονδρικά τον όγκο. Ίσως δικαιολογείται η έξτρα ποσότητα έτσι.

Πες ότι ο λαιμός έχει διάμετρο 10 cm, για να βγει κύλινδρος με όγκο 7-8 λίτρα, έχεις ιδέα για τι ύψος μιλάμε ;

Ίσα με ένα μέτρο...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πες ότι ο λαιμός έχει διάμετρο 10 cm, για να βγει κύλινδρος με όγκο 7-8 λίτρα, έχεις ιδέα για τι ύψος μιλάμε ;

Ίσα με ένα μέτρο...

 

Ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πες ότι ο λαιμός έχει διάμετρο 10 cm, για να βγει κύλινδρος με όγκο 7-8 λίτρα, έχεις ιδέα για τι ύψος μιλάμε ;

Ίσα με ένα μέτρο...

Διάμετρο 10cm (δηλαδή σωλήνα Φ100) έχει το μπουρί του απορροφητήρα στις κουζίνες και οι σωλήνες αποχέτευσης... Νομίζω ότι είναι λίγο χοντρό για λαιμός ανεφοδιασμού αυτοκινήτου ΙΧ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dtzgr είπε

Διάμετρο 10cm (δηλαδή σωλήνα Φ100) έχει το μπουρί του απορροφητήρα στις κουζίνες και οι σωλήνες αποχέτευσης... Νομίζω ότι είναι λίγο χοντρό για λαιμός ανεφοδιασμού αυτοκινήτου ΙΧ.

Σωστότατος, το έγραψα πολύ βιαστικά

Ο λαιμός του αμαξιού άντε να είναι 5 εκατοστά, άρα μιλάμε για 4 μέτρα, όχι για 1 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε σύμφωνα με το ρωσικό άρθρο του φίλου πιο πάνω, όλα τα συγκεκριμένα dacia duster, και όχι Renault Duster, ότι ναναι δηλαδή, 

και το συγκεκριμένο Astra του άλλου φίλου πιο πάνω, 

ολα λοιπόν αυτά τα αμαξια που κυκλοφορούν σε όλο το κόσμο παίρνουν τουλαχιστον 10 λίτρα παραπανω από ότι λέει ο κατασκευαστης.

 

1 ώρα πριν, kalmik είπε

Η απόλυτη λύση είναι να πας στο "ύποπτο" βενζινάδικο με πιστοποιημένο μπιτόνι καυσίμου 5 ή 10lt και να του πεις να το γεμίσει. 

Δεν χρειάζεται. Οποιος φουλάρει συχνα λίγα χλμ μετά αφότου ανάψει το λαμπάκι, την ίδια μέρα, όχι να κυκλοφορεί συχνά με αναμμένο λαμπάκι, 

ξέρει πόσα λίτρα παίρνει το αμάξι του. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...