Προς το περιεχόμενο

Γεμισμα ρεζερβουαρ περιπου +7-8 λιτρα απο το μεγιστο του κατασκευαστη


ison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, maparios είπε

να πω και εγώ την αλήθεια μου, δούλευα σε γνωστό πρατήριο σε επαρχιακή πόλη πριν πολλά χρόνια σαν πιτσιρικάς, και έβλεπα κάτι κουλά του τύπου 5λιτο δοχείο(μπετόνι) έπαιρνε 6,5 - 7 λίτρα, μπουκαλάκι 500μλ έπαιρνε 800-900 μλ, γεμισμα σε 60αρι ντεποζιτο 66-67 λιτρα πχ και άλλα τέτοια.και απο ένα σημείο και μετά το ''αφεντικό'' μας απαγόρεψε να βάζουμε σε μπουκάλια και δοχεία....γενικά ακούγετε οτι έχει ποιοτικό καυσιμο το συγκεκριμένο πρατήριο, αλλα αν ειναι να το πληρώνεις τοσο ακριβα...δεν ξερω πλέον ποιον να εμπιστευτώ και ποιον όχι..

 

αν δείτε τα νούμερα που παρέθεσα πάνω, στα 60 λίτρα πχ τα 6-7 λίτρα δεν είναι τίποτα συγκριτικά με το 500μλ --> 800-900μλ είτε 5 λιτρα --> 6,5 - 7λίτρα..

αν συνυπολογίσουμε οτι ο μέσος Έλληνας βάζει 10-20-30 το πολύ ευρώ, και αν θεωρήσουμε πως τα πρατήρια ''κλέβουν'' περισσότερα σε αυτά τα ποσά... για μένα τουλάχιστον αντι να βάζουμε 10-10 20-20 καλύτερα να κάνουμε ένα γέμισα, αφου θα δωθούν έτσι και αλλιώς τα χρήματα κάποια στιγμή.

 

σορυ για το μακρινάρι, αποτύπωσα τις σκέψεις και την μικρή μου ιστορία απο το παρελθόν..

Τα είπες όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, jmmys είπε

 

1 μπουκάλι νερό 500ml είναι 515g, 15g ζυγίζει το πλαστικό.

Τιγκαρισμενο μέχρι πάνω είναι σύνολο 530g,515g το νερό. Ζυγιστε τα. 

Συνεπώς φίσκα, χωρίς να χωράει σταγόνα παραπάνω είναι 515ml η χωρητικότητα του. Τώρα πως μπήκαν εκεί μέσα 800-900ml.Δεν μπήκαν, απλά τόσο έγραψε. 

Προφανώς θα είχε ρυθμίσει την μανίκα να κλέβει αβέρτα στα λίγα λίτρα,μιας και ελάχιστοι φουλαρουν με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ, οι περισσότεροι βάζουν 10-20-30 ευρώ,

και όσο παραπάνω λίτρα έβαζε τόσο λιγότερο έκλεβε. Αλλιώς αν έπαιρνε 800-900ml στο μισόλιτρο, τότε στο 60λιτρο ρεζερβουάρ θα έγραφε η μανικα πάνω από 90 λίτρα. Ε, λίγο δύσκολο να το εξηγήσει. 

Πριν χρόνια είχε γίνει σάλος με τα τηλεχειριζόμενα τσιπάκια. Κατά κύριο λόγω κλέβανε 8% αλλά υπήρχαν και περιπτώσεις που κλέβανε 11%. Αυτό που λες απλά δεν ισχύει στα λίγα να κλέβει πολύ. 

Επίσης το τσιπάκι αυτό μπορούσες να το διαχειριστείς με τηλεκοντρόλ, οπότε συνήθως γινόταν από τον ιδιοκτήτη χωρίς να έχει γνώση ο υπάλληλος. Γενικά τα τελευταία χρόνια στους ελέγχους σπανίζει αυτό. Μπορεί να υπάρχει δεν ξέρω, απλά μπορείς να δεις και εσύ τις παραβάσεις στα πρατήρια, δες το λινκ:

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/legacy/Files/Energeia/Petrelaioeidh/Elegxos Diakinisis kai Apothikeysis Kaysimwn/01_prostima.pdf

Δηλαδή δεν γίνεται όλοι αυτοί που είναι ήδη λαμόγια να μην είχε ούτε ένας κλέφτη στα λίτρα. Γι' αυτό επιμένω εξ' αρχής ότι δεν γίνεται να βγάζουμε συμπέρασμα απευθείας. Πάντως καλύτερα κλοπή στα λίτρα παρά αυτό που γίνεται ειδικά στο πετρέλαιο.

Τέλος πάντων η λύση είναι απλή Καλυψώ κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνον στην Ελλάδα είμαστε ευχαριστημένοι αν μας κλέβουν λίγο στα λίτρα και δεν νοθεύουν τη βενζίνη. Αυτά γίνονται μόνον στη Βουλγαρία κι αν. Βέβαια εκεί η βενζίνη έχει 1.10-1.20.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζετε ότι μόνο στη βενζίνη μας κλέβουν? Ζυγίστε γάλα, νερό, χυμούς, αναψυκτικά κλπ και κάντε σύγκριση με αυτά που γράφει η συσκευασία.

Τα αναψυκτικά στα διάφορα μεγέθη που παίρνετε από goodys, mcdonalds κλπ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα? 

Παντού και όλοι μας κλέβουν, άλλοι πιο φανερά και άλλοι με στυλ 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ζυγίστε γάλα, νερό, χυμούς, αναψυκτικά κλπ και κάντε σύγκριση με αυτά που γράφει η συσκευασία.

εννοείς φαντάζομαι "ογκομετρήστε", εκτός αν εσύ έχεις βρει κάπου να πουλάνε coca cola με το κιλό...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

εννοείς φαντάζομαι "ογκομετρήστε", εκτός αν εσύ έχεις βρει κάπου να πουλάνε coca cola με το κιλό...

Πόσο απόκλιση πιστεύεις ότι έχει ο όγκος της κόκα κόλα με το βάρος της?

Έτσι και αλλιώς κατά ~95+% νερό είναι όπως και οι χυμοί.

Προσωπικά ζυγίζω γάλα τακτικά από 2-3 μάρκες και είναι ακριβώς όσο λέει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πόσο απόκλιση πιστεύεις ότι έχει ο όγκος της κόκα κόλα με το βάρος της?

Έτσι και αλλιώς κατά ~95+% νερό είναι όπως και οι χυμοί.

Προσωπικά ζυγίζω γάλα τακτικά από 2-3 μάρκες και είναι ακριβώς όσο λέει

 

14 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

εννοείς φαντάζομαι "ογκομετρήστε", εκτός αν εσύ έχεις βρει κάπου να πουλάνε coca cola με το κιλό...

 

41 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Νομίζετε ότι μόνο στη βενζίνη μας κλέβουν? Ζυγίστε γάλα, νερό, χυμούς, αναψυκτικά κλπ και κάντε σύγκριση με αυτά που γράφει η συσκευασία.

Τα αναψυκτικά στα διάφορα μεγέθη που παίρνετε από goodys, mcdonalds κλπ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα? 

Παντού και όλοι μας κλέβουν, άλλοι πιο φανερά και άλλοι με στυλ 😅

 

έφτιαξα αυτό το θέμα, για να μην φάει κλείδωμα το παρόν τοπικ αλλά γενικά γιατί το έχω απορία να εκφράσουν και άλλα άτομα την άποψη τους, εγώ είμαι ο υπερβολικός ή όχι;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Το μπουκαλάκι του νερού έχει χωρητικά σε λίτρα, όχι σε βάρος. Επίσης αν το γεμίσεις μέχρι πάνω άντε να πάρει 50 γραμμάρια παραπάνω. Να χωρέσει 800-900 μλ απλά δεν παίζει

Εσύ πού το ξέρεις;

Το λαιμό του μπουκαλιού τον υπολόγισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εσύ πού το ξέρεις;

Το λαιμό του μπουκαλιού τον υπολόγισες;

Δεν χρειάζεται να το υπολογίσω ή να το κάνω πείραμα. Είναι τόσο μεγάλη διαφορά που είναι αυταπόδεικτο ότι δεν παίζει να χωρέσει τόσο πολύ.

Γέμισμα μέχρι πάνω εννοώ μέχρι πάνω πάνω στο στόμιο ώστε να μην χωράει άλλο χωρίς να χυθεί. Αυτός ο όγκος από το σημείο που το γεμίζουν κανονικά (500ml) μέχρι πάνω πάνω δεν χωράει με κανένα τρόπο τέτοια ποσότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με τα φουλαρίσματα.

Κατ' αρχάς, έχω Ford Fiesta του 2009. Δεν ξέρω αν είναι "παραξενία" του δικού μου αυτοκινήτου ή γενικός κανόνας στο μοντέλο, όμως από το σημείο που "χτυπάει" η μάνικα στο φουλάρισμα δεν παίρνει άλλο καύσιμο. Όταν προσπαθούν οι βενζινάδες να συμπληρώσουν για να στρογγυλοποιηθεί το νούμερο, το πετάει από κάτω σαν υπερχείλιση (αν σκύψεις το βλέπεις που τρέχει). Ο βενζινάς όμως δε βλέπει τίποτα και συνεχίζει για να συμπληρώνει. 

Οπότε όσοι συναντάτε τέτοιου είδους προβλήματα, καλό θα είναι να δείτε και μήπως υπερχειλίζει και το πετάει κάτω.. οπότε ούτε το ντεπόζιτο σας χωράει παραπάνω, ούτε το πρατήριο σας κλέβει

Με το παραπάνω έχω σταματήσει να πηγαίνω σε συγκεκριμένα πρατήρια γιατί τα βόδια που δούλευαν εκεί δεν καταλάβαιναν να σταματήσουν όταν τους έλεγες "μην το ζορίσεις, το πετάει από κάτω"

 

Για τα τρόφιμα που αναφέρθηκε πιο πάνω, ο κανόνας είναι ότι είναι εντός προδιαγραφών η ποσότητα και ίσως και ένα κλικ παραπάνω (κατά μέσο όρο, τουλάχιστον για τις μεγάλες και τις σοβαρές εταιρίες). Δε ρισκάρει καμία κολα και κανέναν νερό να φάει πρόστιμο ή δυσφήμιση για 5-10ml. Το μπουκαλάκι νερού ή κόλας των 500ml δε σημαίνει πως χωράει ως το χείλος του πώματος 500ml.. σημαίνει πως είναι κατάλληλο για να του προσθέσεις 500ml προϊόν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

εννοείς φαντάζομαι "ογκομετρήστε", εκτός αν εσύ έχεις βρει κάπου να πουλάνε coca cola με το κιλό...

Μονο στο καθαρο νερο ισχυει 1L = 1Kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Το μπουκαλάκι του νερού έχει χωρητικά σε λίτρα, όχι σε βάρος. Επίσης αν το γεμίσεις μέχρι πάνω άντε να πάρει 50 γραμμάρια παραπάνω. Να χωρέσει 800-900 μλ απλά δεν παίζει

Missing the point.To οποίο είναι ότι ουτε και το μπουκάλι είναι για να μετράς με ακρίβεια.

Και την βενζίνη σε λίτρα δεν την αγοράζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swtos_chem είπε

Να σας παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με τα φουλαρίσματα.

Κατ' αρχάς, έχω Ford Fiesta του 2009. Δεν ξέρω αν είναι "παραξενία" του δικού μου αυτοκινήτου ή γενικός κανόνας στο μοντέλο, όμως από το σημείο που "χτυπάει" η μάνικα στο φουλάρισμα δεν παίρνει άλλο καύσιμο. Όταν προσπαθούν οι βενζινάδες να συμπληρώσουν για να στρογγυλοποιηθεί το νούμερο, το πετάει από κάτω σαν υπερχείλιση (αν σκύψεις το βλέπεις που τρέχει). Ο βενζινάς όμως δε βλέπει τίποτα και συνεχίζει για να συμπληρώνει. 

Οπότε όσοι συναντάτε τέτοιου είδους προβλήματα, καλό θα είναι να δείτε και μήπως υπερχειλίζει και το πετάει κάτω.. οπότε ούτε το ντεπόζιτο σας χωράει παραπάνω, ούτε το πρατήριο σας κλέβει

Με το παραπάνω έχω σταματήσει να πηγαίνω σε συγκεκριμένα πρατήρια γιατί τα βόδια που δούλευαν εκεί δεν καταλάβαιναν να σταματήσουν όταν τους έλεγες "μην το ζορίσεις, το πετάει από κάτω"

 

Για τα τρόφιμα που αναφέρθηκε πιο πάνω, ο κανόνας είναι ότι είναι εντός προδιαγραφών η ποσότητα και ίσως και ένα κλικ παραπάνω (κατά μέσο όρο, τουλάχιστον για τις μεγάλες και τις σοβαρές εταιρίες). Δε ρισκάρει καμία κολα και κανέναν νερό να φάει πρόστιμο ή δυσφήμιση για 5-10ml. Το μπουκαλάκι νερού ή κόλας των 500ml δε σημαίνει πως χωράει ως το χείλος του πώματος 500ml.. σημαίνει πως είναι κατάλληλο για να του προσθέσεις 500ml προϊόν.  

Αν ήταν να φεύγουν κάτω 6-7 λίτρα που αναφέρονται εδώ σαν παραπάνω....πιστεύω θα το έβλεπαν/μύριζαν όλοι, πιθανώς να είχαμε και φωτιές σε πρατήρια με τόση βενζίνη στο πάτωμα και κάποια τυχαία σπίθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...