Προς το περιεχόμενο

Με νέο σχεδιασμό, το iPad mini έχει μικρότερες διαστάσεις, Liquid Retina οθόνη, 5G και υποστήριξη Apple Pencil


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Chris_BMW είπε

Ποιο έχεις αν επιτρέπετε ;

 Εννοώ ποιο pen

Το pencil 2 . Ευτυχώς δεν έβγαλαν νέο και ευτυχώς δεν υποστηρίζει το πρώτης γενιάς όπως η απλή σειρά ipad.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, apos είπε

Επίσης, είναι άτοπο να συγκρίνει τις κινήσεις μιας εταιρείας 5, 6, 10 χρόνια μετά λες και συνέβησαν όλα μέσα σε έναν χρόνο. Τα πράγματα είναι δυναμικά και αλλάζουν με τον καιρό,

Εδώ πριν λίγα χρόνια (σε καμία περίπτωση 15 σχεδόν ) το M division τμήμα της Bmw και ο τότε ceo του, δήλωνε σε συνεντεύξεις ,πως δεν υπάρχει περίπτωση να φορέσει γράμμα Μ αυτοκίνητο που δεν θα είναι πισωκίνητο , ατμοσφαιρικό και πολύστροφο

 Μιλάμε για ΤΗΝ κολοτουμπα! 
 
 Οι εταιρεία προσαρμόζονται και ένας επιτυχημένος ceo είναι αυτός που προσαρμόζεται (αν και δεν με βρίσκουν σύμφωνο εμένα προσωπικά ) 

 Who cares για μένα όμως . Οι πωλήσεις αλλά δείχνουν 

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Σίγουρα διαφωνούμε, όπως και η samsung που επέκτεινε την χρήση pen σε όλες τις ναυαρχίδες της . Δεν ειναι υποκειμενικό. Είναι αντικειμενικά καλύτερο. Αρκεί να το υποστηρίζει η συσκευή σου...

Χαίρω πολύ, και το bluetooth keyboard είναι καλυτερο για να γράφεις κείμενα στο tablet. Είναι όμως ένα έξτρα εξάρτημα, που επεκτείνει αλλά δεν είναι απαραίτητο για να λειτουργήσεις άψογα τη συσκευή. Το ίδιο και το pen. Αντικειμενικά λοιπόν, αν η Samsung δεν πίστευε στις βάσεις που έθεσε... εχμ, ο Jobs, θα έφτιαχνε συσκευές πλήρως εξαρτημένες από το pen. Όπως τον παλιό καλό καιρό... Προ iPhone 1... Προ Jobs... Προ οράματος!

Δεν την βλέπω να το κάνει όμως!

Επεξ/σία από apos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, apos είπε

Χαίρω πολύ, και το Bluetooth keyboard είναι καλυτερο για να γράφεις κείμενα στο tablet. Είναι όμως ένα έξτρα εξάρτημα, που επεκτείνει αλλά δεν είναι απαραίτητο για να λειτουργήσεις άψογα τη συσκευή. Το ίδιο και το pen. Αντικειμενικά λοιπόν, αν η Samsung δεν πίστευε στις βάσεις που έθεσε... εχμ, ο Jobs, θα έφτιαχνε συσκευές πλήρως εξαρτημένες από το pen. Όπως τον παλιό καλό καιρό... Προ iPhone 1... Προ Jobs... Προ οράματος!

Δεν εχεις ιδέα από λειτουργικό φτιαγμένο για pen ... Δεν είναι απλα ένα ακόμη εξάρτημα....Είναι απαραίτητο μέρος της συσκευής. Μέχρι και ο 5χρονος γιος μου το κατάλαβε στο note  ότι είναι διαφορετικό από το ipad .... 

Κάτσε. Το χρονοδιάγραμμα του apple  innovation λέει πρώτα θα φτιάξει αναδιπλουμενη συσκευή. Μετά θα βάλει σε αυτή πενάκι...

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, songless_bird είπε

Δεν εχεις ιδέα από λειτουργικό φτιαγμένο για pen ... Δεν είναι απλα ένα ακόμη εξάρτημα....Είναι απαραίτητο μέρος της συσκευής. Μέχρι και ο 5χρονος γιος μου το κατάλαβε στο note  ότι είναι διαφορετικό από το ipad .... 

Χαίρομαι που ξέρεις και από τι έχω ιδέα. Οπότε για να το κλείσουμε, όλα τα Samsung flagships στο εξής δεν θα δουλεύουν σωστά χωρίς το pen (αυτό σημαίνει απαραίτητο).  Έγινε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Δεν εχεις ιδέα από λειτουργικό φτιαγμένο για pen ... Δεν είναι απλα ένα ακόμη εξάρτημα....Είναι απαραίτητο μέρος της συσκευής. Μέχρι και ο 5χρονος γιος μου το κατάλαβε στο note  ότι είναι διαφορετικό από το ipad .... 

Σορυ που θα στο χαλάσω και χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου , εσυ και ο πεντάχρονος γιος σου μπορεί να το καταλαβαίνετε πως είναι αναπόσπαστο κομμάτι του note , η πλειοψηφία όμως των αγοραστών δεν δείχνει να ασπάζεται το stylus σε τηλέφωνο · γιατί αν ήτανε αλλιώς τα πράγματα η Samsung ΔΕΝ θα σταματούσε ποτέ αυτό το τηλέφωνο 

 Και για να μην πάμε μακρυά το ίδιο συνέβη και στο 3D Touch ένα χαρακτηριστικό που από εποχή 6s εγώ προσωπικά χρησιμοποιούσα πολύ . Όμως ο περισσότερος κόσμος ΔΕΝ ήξερε καν την ύπαρξη του και καταργήθηκε 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apos είπε

Χαίρομαι που ξέρεις και από τι έχω ιδέα. Οπότε για να το κλείσουμε, όλα τα Samsung flagships στο εξής δεν θα δουλεύουν σωστά χωρίς το pen (αυτό σημαίνει απαραίτητο).  Έγινε!

Ναι δεν θα δουλεύουν σωστά. Αν είχες ιδέα δεν θα το έλεγες αυτό.. Εκτός αν αγοραζεις συσκευή για να βγάζεις φωτογραφίες και να χαζεύεις στο Instagram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Ναι δεν θα δουλεύουν σωστά. Αν είχες ιδέα δεν θα το έλεγες αυτό.. Εκτός αν αγοραζεις συσκευή για να βγάζεις φωτογραφίες και να χαζεύεις στο Instagram. 

Έγινε λέμε! Έπρεπε να καταλάβω ότι χάνω τον χρόνο μου από το πρώτο σου σχόλιο!

Επεξ/σία από apos
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Σορυ που θα στο χαλάσω και χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου , εσυ και ο πεντάχρονος γιος σου μπορεί να το καταλαβαίνεται , η πλειοψηφία όμως των αγοραστών δεν δείχνει να ασπάζεται το stylus σε τηλέφωνο · γιατί αν ήτανε αλλιώς τα πράγματα η Samsung ΔΕΝ θα σταματούσε ποτέ αυτό το τηλέφωνο 

 Και για να μην πάμε μακρυά το ίδιο συνέβη και στο 3D Touch ένα χαρακτηριστικό που από εποχή 6s εγώ προσωπικά χρησιμοποιούσα πολύ . Όμως ο περισσότερος κόσμος ΔΕΝ ήξερε καν την ύπαρξη του και καταργήθηκε 

Δεν σταμάτησε το note . Φέτος δεν έβγαλε άλλο για να σπρώξει την ιδέα του stylus σε όλη την γκάμα της. Αυτή τη στιγμή η samsung έχει 5 συσκευές στην αγορά flagship που υποστηρίζουν stylus. Και φυσικά για να μην χαντακωσει την ιδιαιτεροτητα του note ακομη , δεν έχει δώσει στο λειτουργικό τους όλες τις δυνατότητες του stylus.

Το 3D touch καταργήθηκε γιατι κόστιζε καθώς ήταν hardware υλοποίηση. Όταν παρόμοια εμπειρία μπορείς να έχεις με software .

5 λεπτά πριν, apos είπε

Έγινε λέμε! Έπρεπε να καταλάβω ότι χάνω τον χρόνο μου από το πρώτο σου σχόλιο!

Παρόμοιως. 

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, songless_bird είπε

Δεν σταμάτησε το note . Φέτος δεν έβγαλε άλλο για να σπρώξει την ιδέα του stylus σε όλη την γκάμα της. Αυτή τη στιγμή η samsung έχει 5 συσκευές στην αγορά flagship που υποστηρίζουν stylus. Και φυσικά για να μην χαντακωσει την ιδιαιτεροτητα του note ακομη , δεν έχει δώσει στο λειτουργικό τους όλες τις δυνατότητες του stylus.

Άκουσε λίγο γιατί δεν μιλάς ούτε με τρολ ούτε με άσχετο που δεν παρακολουθεί της εξελίξεις .

 Την ιδέα ενός τηλεφώνου που όπως είπες και εσυ το pen είναι αναπόσπαστο κομμάτι (Γιαυτο και το έφερε πάνω του βασικά μέσα του ) ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ .

 Οι εταιρείες όμως θέλουν να πουλήσουν .

 Πάμε τώρα με βάση αυτό .

 Τους λιγοστούς λοιπόν που χρησιμοποιούσαν το note όπως του αρμόζει τους κλείνει το μάτι με το s21 ultra . 
 Βεβαια εκεί το λειτουργικό ΔΕΝ είναι βασισμένο στο pen είναι απλά προσθήκη με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά .

 Το ίδιο και για το Z fold . 
 

 Αυτό σου εξηγεί με λίγο διαφορετικό τρόπο το παιδί .

 Btw μήπως ξέρεις η άκουσες στην παρουσίαση ποιον επεξεργαστή θα φοράει το mini . Γιατί μου διαφεύγει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Άκουσε λίγο γιατί δεν μιλάς ούτε με τρολ ούτε με άσχετο που δεν παρακολουθεί της εξελίξεις .

 Την ιδέα ενός τηλεφώνου που όπως είπες και εσυ το pen είναι αναπόσπαστο κομμάτι (Γιαυτο και το έφερε πάνω του βασικά μέσα του ) ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ .

 Οι εταιρείες όμως θέλουν να πουλήσουν .

 Πάμε τώρα με βάση αυτό .

 Τους λιγοστούς λοιπόν που χρησιμοποιούσαν το note όπως του αρμόζει τους κλείνει το μάτι με το s21 ultra . 
 Βεβαια εκεί το λειτουργικό ΔΕΝ είναι βασισμένο στο pen είναι απλά προσθήκη με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά .

 Το ίδιο και για το Z fold . 
 

 Αυτό σου εξηγεί με λίγο διαφορετικό τρόπο το παιδί .

 Btw μήπως ξέρεις η άκουσες στην παρουσίαση ποιον επεξεργαστή θα φοράει το mini . Γιατί μου διαφεύγει 

 

Σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να εξηγήσεις κάποια αυτονόητα. Να προσθέσω επίσης ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξε τηλέφωνο από τότε που καθιερώθηκε το iPhone και το Android που να μην ήταν λειτουργικό χωρίς pen. Είτε το pen ήταν βασικό εξάρτημά του είτε fancy αξεσουάρ. Το τονίζω γιατί θα ξεχάσουμε και τα Ελληνικά που ξερουμε. Απαραίτητο σημαίνει δεν λειτουργεί χωρίς αυτό. Αν ο φίλος έχει πει σαν δικαιολογία ποτέ "Ναι το είδα ότι με πήρες τηλέφωνο αλλά έχασα το πενάκι του note μου και δεν μπορούσα να το σηκώσω ούτε να σε καλέσω πίσω" τότε μάλλον θα γέλασαν και οι πέτρες. Άλλο δεν λειτουργώ χωρίς το πενάκι, άλλο δεν μπορώ να κάνω συγκεκριμένα πράγματα. 

Γιατί είναι σημαντικό αυτός ο διαχωρισμός και επιμένω; Γιατί αν συμφωνήσουμε σε αυτό, τότε η αρχή λειτουργίας των μοντέρνων smartphones είναι η ίδια που έθεσε ο Jobs πίσω στο 2007. Άρα το αρχικό επιχείρημα καταρρέει. Ευχαριστώ, over and out 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Άκουσε λίγο γιατί δεν μιλάς ούτε με τρολ ούτε με άσχετο που δεν παρακολουθεί της εξελίξεις .

 Την ιδέα ενός τηλεφώνου που όπως είπες και εσυ το pen είναι αναπόσπαστο κομμάτι (Γιαυτο και το έφερε πάνω του βασικά μέσα του ) ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ .

 Οι εταιρείες όμως θέλουν να πουλήσουν .

 Πάμε τώρα με βάση αυτό .

 Τους λιγοστούς λοιπόν που χρησιμοποιούσαν το note όπως του αρμόζει τους κλείνει το μάτι με το s21 ultra . 
 Βεβαια εκεί το λειτουργικό ΔΕΝ είναι βασισμένο στο pen είναι απλά προσθήκη με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά .

 Το ίδιο και για το Z fold . 
 

 Αυτό σου εξηγεί με λίγο διαφορετικό τρόπο το παιδί .

 Btw μήπως ξέρεις η άκουσες στην παρουσίαση ποιον επεξεργαστή θα φοράει το mini . Γιατί μου διαφεύγει 

 

Δεν θεωρώ ότι σταμάτησε την ιδέα του note . Θεωρώ ότι έκανε μια παύση (καλό για την τσέπη μας) για να προωθησει την ιδέα σε όλη την γκάμα της . Όντως δεν έχει σχέση η χρήση του pen σε αυτές τις συσκευές σε σχέση με το note( έλλειψη bt ) , αυτό δεν αναιρεί τις δυνατότητες που δίνει πχ στην εφαρμογή notes . Έκλεισε το μάτι σε όσους αγοράζουν ότι νεότερο βγαίνει. Όσοι πήγαν από το note στο s21 πήγαν για την κάμερα και εξαρχής είχαν αγοράσει το το note ως ναυαρχίδα και οχι επειδή ήταν note . Οι πιστοί δεν ασχοληθήκαμε με το s...

 

Από όσο διαβάζω έχει τον Α15!!!! Ένας ακόμη λόγος να διαολοστειλω το air 2020.

3 λεπτά πριν, apos είπε

Σε ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να εξηγήσεις κάποια αυτονόητα. Να προσθέσω επίσης ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ υπήρξε τηλέφωνο από τότε που καθιερώθηκε το iPhone και το Android που να μην ήταν λειτουργικό χωρίς pen. Είτε το pen ήταν βασικό εξάρτημά του είτε fancy αξεσουάρ. Το τονίζω γιατί θα ξεχάσουμε και τα Ελληνικά που ξερουμε. Απαραίτητο σημαίνει δεν λειτουργεί χωρίς αυτό. Αν ο φίλος έχει πει σαν δικαιολογία ποτέ "Ναι το είδα ότι με πήρες τηλέφωνο αλλά έχασα το πενάκι του note μου και δεν μπορούσα να το σηκώσω ούτε να σε καλέσω πίσω" τότε μάλλον θα γέλασαν και οι πέτρες. Άλλο δεν λειτουργώ χωρίς το πενάκι, άλλο δεν μπορώ να κάνω συγκεκριμένα πράγματα. 

Γιατί είναι σημαντικό αυτός ο διαχωρισμός και επιμένω; Γιατί αν συμφωνήσουμε σε αυτό, τότε η αρχή λειτουργίας των μοντέρνων smartphones είναι η ίδια που έθεσε ο Jobs πίσω στο 2007. Άρα το αρχικό επιχείρημα καταρρέει. Ευχαριστώ, over and out 

Strawman επιχείρημα. Πότε μια συσκευή που είχε pen δεν μπορούσε να κάνει κλήσεις χωρίς αυτό ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, songless_bird είπε

 

Από όσο διαβάζω έχει τον Α15!!!! Ένας ακόμη λόγος να διαολοστειλω το air 2020.

Κρατα μικρό καλάθι .

 Αναφέρει επι τις εκατό καλύτερες επιδόσεις .

 Το θέμα είναι με ποιο το συγκρίνει .

 Θα δείξει σε λίγες μέρες …

 Μακάρι να έχεις δίκαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_BMW είπε

Κρατα μικρό καλάθι .

 Αναφέρει επι τις εκατό καλύτερες επιδόσεις .

 Το θέμα είναι με ποιο το συγκρίνει .

 Θα δείξει σε λίγες μέρες …

 Μακάρι να έχεις δίκαιο 

Δεν διάβασα φήμες. https://www.apple.com/newsroom/2021/09/apple-unveils-new-ipad-mini-with-breakthrough-performance-in-stunning-new-design/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Strawman επιχείρημα. Πότε μια συσκευή που είχε pen δεν μπορούσε να κάνει κλήσεις χωρίς αυτό ;  

FYI, ήταν ειρωνικό. Προφανώς και παίρνεις τηλέφωνα με το Note χωρίς πενάκι. Εδώ χρησιμοποιείς Google Maps. Χωρίς πενάκι. Όπως ακριβώς (μα, ακριβώς) στο iPhone 1 το 2007.

Random search στο YouTube, εκεί μας φτάσατε. Αλλά τι στα λέω εσένα, μήπως ισχυρίστηκες άλλωστε ότι χωρίς πενάκι δεν κάνεις απολύτως τίποτα στο Note; 

Είμαι σίγουρος ότι παρακουράσαμε τους υπόλοιπους οπότε bye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...