Προς το περιεχόμενο

iPhone 13 mini και iPhone 13 με κορυφαία ταχύτητα και Cinematic mode


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξανα διάβασε το έγραψα στο αρχικό ποστ μου πάνω πάνω…

στο αρχικο σου ποστ λες πολυ γενικευμενα οτι υπαρχουν καλες κ κακες υλοποιησεις ,σου εξηγω οτι δεν ειναι ετσι κ γιατι δεν ειναι ετσι

οσα τηλεφωνα λενε οτι υποστηριζουν 120hz ναι υποστηριζουν γρηγορη ανανεωση εικονας στα 120hz ,αν τα κλειδωσεις ολα φθηνα ακριβα στα 120hz ολα την ιδια ποιοτητα εικονας θα εχουν κ θα πινουν την μπαταρια εξισου γρηγορα

στο poco πχ των 190€ περιπου που δεν ειναι adaptive θα βλεπεις 60hz οταν διαβαζεις κειμενο κ αποτομα θα πας στα 120 οταν χρειαστει ,ε ο επεξεργαστης εικονας δεν ειναι τοσο γρηγορος κ υπαρχει μια ελαφρια υστερηση στην μεταβαση ,για τα λεφτα που πληρωσες ειναι παραπανω απο αποδεκτο, δεν παρεμβαλει λοιπον μαυρα frames συμφωνα με το αρθρο που λινκαρες

στο flagship ομως oneplus υπαρχουν τα specs για να βλεπεις δυναμικα απο 10-120hz κ η gpu ειναι αρκετα γρηγορη για να μην ειναι ορατη στο ματι η μεταβολη ,το πληρωνεις κοντα χιλιαρικο ομως 

δεν υπαρχουν λοιπον μουφα hz ,υπαρχουν hardware δυνατοτητες κ περιορισμοι ,στο android θα απολαυσεις σε τηλεφωνο των 190€ 120hz με ελαχιστα αντιληπτη οχληση στις αποτομες μεταβασεις

στο ios μονο τα ακριβα pro ,τα υπολοιπα εξισου ακριβα iphone εκει στα 60hz

καπου υπαρχει μια αναντιστοιχια καθολου λογικη δεν νομιζεις?

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

στο αρχικο σου ποστ λες πολυ γενικευμενα οτι υπαρχουν καλες κ κακες υλοποιησεις ,σου εξηγω οτι δεν ειναι ετσι κ γιατι δεν ειναι ετσι

οσα τηλεφωνα λενε οτι υποστηριζουν 120hz ναι υποστηριζουν γρηγορη ανανεωση εικονας στα 120hz ,αν τα κλειδωσεις ολα φθηνα ακριβα στα 120hz ολα την ιδια ποιοτητα εικονας θα εχουν κ θα πινουν την μπαταρια εξισου γρηγορα

στο poco πχ των 190€ περιπου που δεν ειναι adaptive θα βλεπεις 60hz οταν διαβαζεις κειμενο κ αποτομα θα πας στα 120 οταν χρειαστει ,ε ο επεξεργαστης εικονας δεν ειναι τοσο γρηγορος κ υπαρχει μια ελαφρια υστερηση στην μεταβαση ,για τα λεφτα που πληρωσες ειναι παραπανω απο αποδεκτο, δεν παρεμβαλει λοιπον μαυρα frames συμφωνα με το αρθρο που λινκαρες

στο flagship ομως oneplus υπαρχουν τα specs για να βλεπεις δυναμικα απο 10-120hz κ η gpu ειναι αρκετα γρηγορη για να μην ειναι ορατη στο ματι η μεταβολη ,το πληρωνεις κοντα χιλιαρικο ομως 

δεν υπαρχουν λοιπον μουφα hz ,υπαρχουν hardware δυνατοτητες κ περιορισμοι ,στο android θα απολαυσεις σε τηλεφωνο των 190€ 120hz με ελαχιστα αντιληπτη οχληση στις αποτομες μεταβασεις

στο ios μονο τα ακριβα pro ,τα υπολοιπα εξισου ακριβα iphone εκει στα 60hz

καπου υπαρχει μια αναντιστοιχια καθολου λογικη δεν νομιζεις?

Κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει αλλά δεν νομίζω ότι κάποιοι θα την αποδεχτούν…

Επίσης νομίζω υπάρχει διαφορά και στην ram. Τα απλά έχουν 4 και τα προ 6 gb ram αν δεν κάνω λάθος.

Αλλα και πάλι δεν νομίζω ότι κάποιοι θα καταλάβουν την λογική ….

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 10:23 ΜΜ, AtiX είπε

Μα το mini δεν ήταν μια αποτυχία και αρκετοί διαλαλούσαν ότι το σταματάει???

Κοιτά να δεις κάτι αποτυχίες που έχει η Apple…

Ευτυχως που το κρατησε και σιγα σιγα παιρνει την αναγνωριση που του αξιζει. Το 13mini πιστευω θα τα παει ακομα καλυτερα απο το 12mini καθως εχει καλυτερο momentum. Ισως το καλυτερο τηλεφωνο που εχει βγαλει η apple τα τελευταια χρονια. Αυτη ειναι εξελιξη σε αυτο το μεγεθος με κορυφαιο hardware. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα φθηνά κινητά έχουν adaptive refresh rate ενώ το variable υπάρχει σε ακριβότερα και θεωρείται καλύτερο;Είναι πιο ομαλή η αλλαγή στην ανάγνωση πχ  μεταξύ 60 προς 90 Hertz ενώ στο adaptive πιο κοφτή;

Σε 2  κινητά  με ίδια clu+gpu αλλά με διαφορετικές οθόνες LCD VS Amoled, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο στην LCD;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2021 στις 8:24 ΜΜ, atheatos είπε

Κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει αλλά δεν νομίζω ότι κάποιοι θα την αποδεχτούν…

Επίσης νομίζω υπάρχει διαφορά και στην ram. Τα απλά έχουν 4 και τα προ 6 gb ram αν δεν κάνω λάθος.

Αλλα και πάλι δεν νομίζω ότι κάποιοι θα καταλάβουν την λογική ….

Τα νεα Pro πρεπει να εχουν 8gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 15/9/2021 στις 3:50 ΠΜ, Fulgore είπε

Καμια ναυαρχίδα καμιας εταιρειας δεν έχει σαν target group τους κατόχους της περσινής ναυαρχίδας,αντε περαν της Google που είναι περίπτωση λόγω Pixel 5.

 

 

Μάλλον δίκιο έχεις. Αλλά για να έχει τόσο ψηλές πωλήσεις σίγουρα παίρνει και από αυτούς. Ίδωμεν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...