Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

τι είπαν κάποιοι για αρνητική πίεση; Αν μπαίνει περισσότερος αέρας στο κουτί από αυτόν που βγαίνει τότε είναι θετική πίεση. Το αντίστροφο λέγεται αρνητική.

Και το ότι o cpu σου πάει μέχρι 50 βαθμούς τι σχέση έχει με αυτό στο οποίο απάντησες;

έχει σχέση ότι μου έλυσε το πρόβλημα που είχα με τις θερμοκρασίες CPU/GPU όταν ήταν ίσοι οι ανεμιστήρες

γιατί αν προσέξεις το κουτί στο οποίο αναφέρομαι Cougar τους έχει μοιρασμένους είσοδο/έξοδο αέρα (ως ιδανικό για σωστό AirFlow)

κανένας δεν έχει αυτό που έκανα εγώ...όλοι να βάζουν και ένας να βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παραδέξου το

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

έχει σχέση ότι μου έλυσε το πρόβλημα που είχα με τις θερμοκρασίες CPU/GPU όταν ήταν ίσοι οι ανεμιστήρες

γιατί αν προσέξεις το κουτί στο οποίο αναφέρομαι Cougar τους έχει μοιρασμένους είσοδο/έξοδο αέρα (ως ιδανικό για σωστό AirFlow)

κανένας δεν έχει αυτό που έκανα εγώ...όλοι να βάζουν και ένας να βγάζει.

Ρε φίλε τι σχέση έχουν όλα αυτά που λες με το ότι έκανες λάθος και είπες αρνητική πίεση αντί για θετική; Και με τους ανεμιστήρες έκανες λάθος, παραδέξου το, δεν είναι κακό, όλοι κάνουμε λάθη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

παραδέξου το

Ρε φίλε τι σχέση έχουν όλα αυτά που λες με το ότι έκανες λάθος και είπες αρνητική πίεση αντί για θετική; Και με τους ανεμιστήρες έκανες λάθος, παραδέξου το, δεν είναι κακό, όλοι κάνουμε λάθη..

δεν έχω να παραδεχτώ κάτι

αρνητική πίεση δεν το είπα εγώ εκτός αν δεν ξέρεις να διαβάζεις

άλλος είπα ότι μου το ανάφερε/είπε (δεν με ενδιαφέρει αν είναι θετική/ίση/αρνητική) με ενδιαφέρει ότι εμένα μου έλυσε τα προβλήματα με θερμοκρασίες.

στο θέμα διάταξης ανεμιστήρων του φίλου μας (TS) ναι έκανα λάθος γιατί δεν μεγάλωσα την φωτογραφία ώστε να δω καλύτερα

από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την επιλογή να στήσει όπως θέλει τους ανεμιστήρες και να αγοράσει όποιο κουτί υπολογιστή γουστάρει

εγώ αγόρασα τα καλύτερα κατά την προσωπική μου άποψη και δεν μετανιώνω για την αγορά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν έχω να παραδεχτώ κάτι

αρνητική πίεση δεν το είπα εγώ εκτός αν δεν ξέρεις να διαβάζεις

άλλος είπα ότι μου το ανάφερε/είπε (δεν με ενδιαφέρει αν είναι θετική/ίση/αρνητική) με ενδιαφέρει ότι εμένα μου έλυσε τα προβλήματα με θερμοκρασίες.

στο θέμα διάταξης ανεμιστήρων του φίλου μας (TS) ναι έκανα λάθος γιατί δεν μεγάλωσα την φωτογραφία ώστε να δω καλύτερα

από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την επιλογή να στήσει όπως θέλει τους ανεμιστήρες και να αγοράσει όποιο κουτί υπολογιστή γουστάρει

εγώ αγόρασα τα καλύτερα κατά την προσωπική μου άποψη και δεν μετανιώνω για την αγορά τους.

χαχαχα, είσαι απίστευτα εγωιστής. Ανέφερες λάθος την θετική πίεση ως αρνητική. Το ότι στο είπε άλλος δεν έχει καμία σημασία από τη στιγμή που το έγραψες σε μήνυμα σου και είσαι εσύ υπεύθυνος γι' αυτά που γράφεις. Αλλιώς να πω και εγώ στον φίλο που άνοιξε το thread "ρίξε 1.5v στον cpu γιατί κάποιος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα". Και μετά για άμυνα μας λες ότι έχεις καλές Τ στο σύστημα και ότι έκανες καλή επιλογή ανεμιστήρων και δεν μετάνιωσες που τους αγόρασες, λες και σε ρώτησε κανείς..

εντάξει το κόβω εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

χαχαχα, είσαι απίστευτα εγωιστής. Ανέφερες λάθος την θετική πίεση ως αρνητική. Το ότι στο είπε άλλος δεν έχει καμία σημασία από τη στιγμή που το έγραψες σε μήνυμα σου και είσαι εσύ υπεύθυνος γι' αυτά που γράφεις. Αλλιώς να πω και εγώ στον φίλο που άνοιξε το thread "ρίξε 1.5v στον cpu γιατί κάποιος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα". Και μετά για άμυνα μας λες ότι έχεις καλές Τ στο σύστημα και ότι έκανες καλή επιλογή ανεμιστήρων και δεν μετάνιωσες που τους αγόρασες, λες και σε ρώτησε κανείς..

εντάξει το κόβω εδώ

άργησες να το κόψεις εγκαίρως και πετάς προσβολές/ειρωνείες δεν με πειράζει ούτε με απασχολεί καθώς εσύ εκτίθεσαι μιας και είσαι από τους παλιούς της ιστοσελίδας και θα έπρεπε να είσαι συγκρατημένος και να βοηθάς τους νέους.

καταρχήν το τι είμαι είναι δικός μου λογαριασμός όχι δικός σου

την κριτική και τα συμπεράσματα σου κράτησε τα για τον εαυτό σου και μόνο

είτε σου αρέσει είτε όχι (δεν με νοιάζει/απασχολεί) άλλος ανάφερε περί αρνητικής/θετικής πίεσης

δεν έχω ασχοληθεί για να ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει άλλωστε

όταν αγόρασα το κουτί στους υπολογιστές εφάρμοσα πιστά το σχεδιάγραμμα για το σωστό airflow βάση του κατασκευαστή (όπως θα το είδες στο σχετικό link που αφορά το Cougar Panzer)

μετά εφάρμοσα την δική μου τεχνική να βάλω όλους τους ανεμιστήρες να βάζουν αέρα και να αφήσω μόνο τον πίσω να βγάζει αέρα

αυτό μου έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα που ήθελα χαμηλές θερμοκρασίες σε CPU/GPU όταν παίζω παιχνίδια και έχει FULL LOAD

οι ανεμιστήρες της NOCTUA είναι ρυθμισμένοι αυτόματα από το BIOS της μητρικής

όσο για το τελευταίο που λες επίσης μου είναι αδιάφορο

η αγορά των κομματιών με τα οποία έστησα τους υπολογιστές που διαθέτω έγινε βάση των δικών μου κριτηρίων και πίστεψε με όχι από οικονομικούς λόγους καθώς δεν με απασχολεί καν αυτό το κομμάτι μιας και έχω την δυνατότητα να αγοράσω ότι θέλω και από όπου το θέλω.

άλλωστε αυτό θα γίνει σε λίγο μιας και σκοπεύω σε αγορά της καλύτερης κάρτας γραφικών αν θυμάμαι καλά υλοποίηση της EVGA το μοντέλο 3090Ti Kingpin που έχει υδρόψυξη μιας και θα μπει στον AMD Ryzen 9 3950X μιας και σε αυτόν θα μπουν και AIO συστήματα υδρόψυξης.

εσείς μπορείτε να επιλέξετε ότι γουστάρετε δεν με απασχολεί ούτε με νοιάζει.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχην, εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις πειραξει PBO καθολου; 4658 σε all core boost, μονο με overclock και curve optimizer πιανει. Λογικο να ειναι λιγο τσιμπημενες οι θερμοκρασιες σου, συν οτι το κουτι σου δεν εχει και το καλυτερο δυνατο airflow. Εγω με Noctua DH14 παιζω max 75 στα 4600 all core. 4650+ χωρις πειραγμενα parameters δεν πιανει. Επισης κατεβασε την τελευταια εκδοση του Ryzen Master και παρε δεδομενα απο εκει, θα δεις και αν ειναι ενεργοποιημενο το PBO και τις σωστες θερμοκρασιες που τρεχεις και ολα.

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Καταρχην, εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις πειραξει PBO καθολου; 4658 σε all core boost, μονο με overclock και curve optimizer πιανει. Λογικο να ειναι λιγο τσιμπημενες οι θερμοκρασιες σου, συν οτι το κουτι σου δεν εχει και το καλυτερο δυνατο airflow. Εγω με Noctua DH14 παιζω max 75 στα 4600 all core. 4650+ χωρις πειραγμενα parameters δεν πιανει. Επισης κατεβασε την τελευταια εκδοση του Ryzen Master και παρε δεδομενα απο εκει, θα δεις και αν ειναι ενεργοποιημενο το PBO και τις σωστες θερμοκρασιες που τρεχεις και ολα.

 

Σε ότι αφορά την NOCTUA θα συμφωνήσω καθώς είναι η μόνη CPU Cooler/Fan που κατάφερε να μειώσει σε λογικά πλαίσια την θερμοκρασία στον AMD Ryzen 9 3950X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Καταρχην, εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις πειραξει PBO καθολου; 4658 σε all core boost, μονο με overclock και curve optimizer πιανει. Λογικο να ειναι λιγο τσιμπημενες οι θερμοκρασιες σου, συν οτι το κουτι σου δεν εχει και το καλυτερο δυνατο airflow. Εγω με Noctua DH14 παιζω max 75 στα 4600 all core. 4650+ χωρις πειραγμενα parameters δεν πιανει. Επισης κατεβασε την τελευταια εκδοση του Ryzen Master και παρε δεδομενα απο εκει, θα δεις και αν ειναι ενεργοποιημενο το PBO και τις σωστες θερμοκρασιες που τρεχεις και ολα.

 

Ωραία κατεβάζω το ryzen master και ίσως  ζητήσω διευκρίνιση μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μόνο cod cold war έχεις παίξει ? γιατί μισολογα μας είπες και για να δεις λιγότερο από 68c σε αυτό το παιχνίδι συγκεκριμένα θέλεις αέρα μπαλκόνι και ψυγείο 360  να βαράει καλά, στο είπα στην αρχή και τσακώνονται οι από πάνω χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Σε ότι αφορά την NOCTUA θα συμφωνήσω καθώς είναι η μόνη CPU Cooler/Fan που κατάφερε να μειώσει σε λογικά πλαίσια την θερμοκρασία στον AMD Ryzen 9 3950X.

Καλα δεν το συζηταω.. την εχω σε ενα HAF932 με 3 200αρηδες και εχω καλυτερες θερμοκρασιες απο φιλο που μολις εβαλε μια bequiet 280 AIO. Γενικοτερα αποδιδει καλυτερα απο πολλες υδροψυξεις. Σε αερα, αυτη, η D15 και η DarkRock Pro ειναι ο,τι καλυτερο με διαφορα.

 

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως πάντως στους Ryzen το PBO είναι απενεργοποιημένο για να είναι ενεργοποιημένο θα πρέπει να το έχει πειράξει ο χρήστης από το Ryzen Master κτλ...

17 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Καλα δεν το συζηταω.. την εχω σε ενα HAF932 με 3 200αρηδες και εχω καλυτερες θερμοκρασιες απο φιλο που μολις εβαλε μια bequiet 280 AIO. Γενικοτερα αποδιδει καλυτερα απο πολλες υδροψυξεις. Σε αερα, αυτη, η D15 και η DarkRock Pro ειναι ο,τι καλυτερο με διαφορα.

 

 

εγώ αγόρασα NOCTUA όταν διαπίστωσα ότι ο επεξεργαστής της AMD Ryzen 9 3950X που αγόρασα δεν είχε CPU Cooler/Fan γιατί υποτίθεται αν θες καλύτερα αποτελέσματα σύμφωνα πάντα με την AMD πας σε AIO συστήματα υδρόψυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΟ PBO Μπορεις να το ρυθμισεις και απο την μητρικη κατευθειαν απο τα BIOS, χωρις το Ryzen Master. Aλλα αν ειναι σωστες οι συχνοτητες που διαβαζει το CoreTemp που εβαλε στην αρχη ο φιλος, οχι μονο ειναι ενεργοποιημενο, αλλα σιγουρα εχει ανεβασμενα clocks. 4650 all core δεν παιζει χωρις overclock. Αυτη ειναι η Single core boost συχνοτητα του 5600. Εκτος αν το εχει ρυθμισει εκει αυτοματα καποιο αλλο προγραμμα. Κανα tuning της MSI, τιποτα τετοια. Αλλα δινοντας απλα 150mhz σε ολους τους πυρηνες χωρις να φτιαξεις και το curve, θα εχεις λιγο τσιμπημενες θερμοκρασιες ετσι κ αλλιως.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...