Προς το περιεχόμενο

5600x θερμοκρασία


XristosQts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μόνο cod, Ο υπολογιστής είναι μιας βδομάδας ακόμα δεν πρόλαβα να κατεβάσω κάτι άλλο 

Επίσης έχω κατεβάσει το dragon center για το rgb και το msi afterburner και βλέπω και ένα RivaTuner το οποίο δεν ξέρω τι είναι και πως βρέθηκε. Στο bios το μονο που εκανα ειναι το xpm profile και να βαλω τα fans σε smart fan mode.Την πρώτη φορά που λειτούργησε άναβε το ledaki της Dram αλλά δούλευε κανονικά όταν ενεργοποίησα το xmp επειδή τρέχανε στα 2133 Ξεκίνησαν όλα τα φανς όπως και της κάρτας να γυρνάνε φουλ και μαύρη οθόνη. Δεν έδινε εικόνα και έκανα bios reset όλα πάλι μια χαρα στα 2133 μόλις όμως ενεργοποίησα xmp πάλι μαύρα Τελικά με bios update διορθώθηκε το πρόβλημα. Αυτά δεν έχω πειράξει κάτι άλλο!! 

Τα parts παρακάτω 

Spoiler

MSI RTX 3060 Ti, Be Quiet 280mm, G.Skill Trident Z Neo 3600cl16 , 5600x , B550 Tomahawk , Corsair RMx 750W , Be Quiet 500DX

 

αρχείο λήψης (1).png

εικόνα_Viber_2021-09-16_22-10-24-699.jpg

Επεξ/σία από XristosQts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν βλέπω να έχει PBO ενεργό

MSI Afterburner/Riva Tuner στην ουσία χρησιμοποιούνται για την GPU να κάνεις FAN Monitor και Curve ώστε να δουλεύουν οι ανεμιστήρες της ανάλογα με την θερμοκρασία και να βλέπεις στοιχεία εντός παιχνιδιού

στο COD Warzone και σε μερικά παιχνίδια είναι άχρηστο καθώς έχουν δικά τους

αν έχεις NVIDIA επίσης μπορείς να έχεις ότι πληροφορία θες με το HUD της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχε0,ι που σημαινει οτι το CoreTemp τα 4648 που εδειχνε δεν ισχυαν ή ηταν single core για τον καε ενα πυρηνα, εναλλαξ. Τα 4160 all core ειναι το normal για στοκ 5600Χ χωρις PBO. Ειδες καθολου τι θερμοκρασιες επιασε cinebench μεχρι να τελειωσει και τα 9 Pass;

Επισης ανοιξε το advanced view στο ryzen master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Οχι δεν εχε0,ι που σημαινει οτι το CoreTemp τα 4648 που εδειχνε δεν ισχυαν ή ηταν single core για τον καε ενα πυρηνα, εναλλαξ. Τα 4160 all core ειναι το normal για στοκ 5600Χ χωρις PBO. Ειδες καθολου τι θερμοκρασιες επιασε cinebench μεχρι να τελειωσει και τα 9 Pass;

Επισης ανοιξε το advanced view στο ryzen master.

63-64 εκεί μέσα παίζει 

Ειμαι κρεβάτι αύριο θα το ανοίξω 

Επεξ/σία από XristosQts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, XristosQts είπε

Επίσης έχω κατεβάσει το dragon center

ΓΙΑΤΙ? Clean uninstall όπως είσαι, ξύλωσε το το ρημάδι. 

Είχα msi z490 ace, χειρότερο software από το dragoncenter δεν υπάρχει. Απλά βγάλτο.

Το riva tuner γίνεται install μαζί με το afterburner, είναι για να κάνει display τα frames σου και τις θερμοκρασίες στην οθόνη την ώρα που παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

ΓΙΑΤΙ? Clean uninstall όπως είσαι, ξύλωσε το το ρημάδι. 

Είχα msi z490 ace, χειρότερο software από το dragoncenter δεν υπάρχει. Απλά βγάλτο.

Το riva tuner γίνεται install μαζί με το afterburner, είναι για να κάνει display τα frames σου και τις θερμοκρασίες στην οθόνη την ώρα που παίζεις.

για το Dragon Center συμφωνώ 100%

το MSI Afterburner/Rivatuner είναι για τους παλιούς...

αλλά παιχνίδια όπως το COD Warzone και άλλα έχουν την δυνατότητα

επίσης αν έχεις NVIDIA GPU δίνεται η δυνατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

Οχι δεν εχε0,ι που σημαινει οτι το CoreTemp τα 4648 που εδειχνε δεν ισχυαν ή ηταν single core για τον καε ενα πυρηνα, εναλλαξ. Τα 4160 all core ειναι το normal για στοκ 5600Χ χωρις PBO. Ειδες καθολου τι θερμοκρασιες επιασε cinebench μεχρι να τελειωσει και τα 9 Pass;

Επισης ανοιξε το advanced view στο ryzen master.

 

Spoiler

αρχείο λήψης.png

Απο το bios αν βαλω αυτο το pbo από auto στο disable θα εχω χαμηλότερες θερμοκρασίες?

Επίσης αξίζει η αλλαγή των fans της aio από Pure Wings 2 σε Noctua NF-A14 τόσο σε θόρυβο οσο και αποδοση?

Επεξ/σία από XristosQts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ποιά ρύιμθση είναι τώρα το PBO;

Αν θέλεις λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες μπορείς να κατεβάσεις τα PPT/EDC/TDC, ή απλά να βάλεις αρνητικό offset στο curve optimizer ανα core (ή πχ δοκίμασε πρώτα -15/-20 all core).

Τα Pure wings φαίνονται μια χαρά, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις λεφτά για fans, αν και γενικα τα Noctua είναι top.

Επειδή βλέπω ανησυχείς με τις θερμοκρασίες και είχα και εγώ ακριβώς αυτό το πρόβλημα, απλά κάτσε να απολαύσεις το rig σου χωρίς να σε αγχώνουν οι θερμοκρασίες.

Αν δείς κάνα κολλημένο 90αρι τότε ψάξτο παραπάνω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DiAvOl είπε

Σε ποιά ρύιμθση είναι τώρα το PBO;

Αν θέλεις λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες μπορείς να κατεβάσεις τα PPT/EDC/TDC, ή απλά να βάλεις αρνητικό offset στο curve optimizer ανα core (ή πχ δοκίμασε πρώτα -15/-20 all core).

Τα Pure wings φαίνονται μια χαρά, δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις λεφτά για fans, αν και γενικα τα Noctua είναι top.

Επειδή βλέπω ανησυχείς με τις θερμοκρασίες και είχα και εγώ ακριβώς αυτό το πρόβλημα, απλά κάτσε να απολαύσεις το rig σου χωρίς να σε αγχώνουν οι θερμοκρασίες.

Αν δείς κάνα κολλημένο 90αρι τότε ψάξτο παραπάνω.

Είναι στο auto 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, XristosQts είπε

Είναι στο auto 

Βαλτο στο enabled, αν δεν θελεις να ασχοληθεις παραπανω, ειδαλλως αν θελεις ιδανοκοτερη αποδοση και ταχυτητες, θα πρεπει να ρυθμισεις manually. Γενικοτερα παντως τις βλεπω πολυ οκ τις θερμοκρασιες σου.

Μια πολυ safe ρυθμιση ειναι

Boost Override CPU 100 (Overclock επεξεργαστη, πολυ πολυ ελαφρυ)

PPT 100 (ρευματα)

TDC 200 (ομοίως)

EDC 220 (ομοίως)

Δεν ειναι ποσο ρευμα θα παιρνει, αλλα ποσο θα μπορει να παρει γενικοτερα. Και 500 να τα βαλεις ολα, δεν εχει και πολυ σημασια)

Curve optimizer Manual, All Cores, Negative, -15 (μπορεις να πας και -20, αν δεις οτι ειναι stable στο -20, αλλιως δεν παιζει να μην ειναι στο -15 με απλα +100 στα MHz).

Εγω εχω αυτες τις ρυθμισεις με +200 και -20 to curve και ειμαι stable με 72-75 βαθμους full load και 11700 cinebench περιπου

Καλυτερες θερμοκρασιες, λιγο υψηλοτερη ταχυτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PPT και TDC δεν έχει σημασία πόσο θα είναι, αρκεί να μην πηγαίνουν 100%. ΤΟ EDC πρέπει να χτυπάει 100%. Ξεκινάς με 120/70/90 και τρέχεις cinebench και βλέπεις την συχνότητα (effective clock στο hwinfo64) all-core. Μετά δοκιμάζεις με EDC 95 και ξαναβλέπεις την συχνότητα. Αν έχει ανέβει δοκιμάζεις με EDC 100, ενώ αν έχει κατέβει δοκιμάζεις με EDC 85. Και συνεχίζεις αυτή τη διαδικασία μέχρι να βρεις σε ποιο EDC έχεις την καλύτερη συχνότητα. Εγώ κατέληξα στα 125/75/95. Μπορείς να δοκιμάσεις και με το Koro scene από το blender open data, αλλά προσοχή είναι βαρύ θα χτυπήσει σίγουρα 80άρι η θερμοκρασία αν δεν σε κόβει το PPT, αλλά δεν πειράζει 6:45 παίρνει και είναι μέσα στα όρια που θέτει η AMD έτσι και αλλιώς.

Τώρα για το curve και boost override είναι μεγάλη ιστορία. Εγώ αυτό που έκανα ήταν:

1. boost override στο 200ΜHz

2. τους 2 καλούς πυρήνες (το βλέπεις στο Ryzen Master) τους έβαλα -5 curve και τους άλλους τέσσερις -15

3. κατεβάζεις αυτό το πρόγραμμα που ελέγχεις για stability στο curve https://github.com/sp00n/corecycler/releases

4. μπαίνεις στο αρχείο config.ini (το ανοίγεις με κάποιον editor, π.χ. notepad++) του corecycler και εκεί που λέει

"runtimePerCore" το βάζεις auto

το "maxIterations" το βάζεις 1

και το "FFTSize" το βάζεις Huge

Και με ανοιχτό το hwinfo64 τρέχεις το corecycler (Run corecycler.bat). Αυτό τώρα θα τρέξει τον κάθε πυρήνα ξεχωριστά και θα δεις το maximum effective clock του καθένα και θα το σημειώσεις κάπου. Η ιδέα είναι ότι όσο πιο αρνητικό curve έχεις τόσο θα ανεβαίνει το boost αλλά ως ένα σημείο γιατί από εκεί και έπειτα η τάση αρχίζει και γίνεται μικρή οπότε πέφτει το boost. Με αυτό το πρόγραμμα θα βρεις το καλύτερο του κάθε πυρήνα. Εμένα είναι το -16,-16,-16,-6,-16,-6. Οι δύο καλοί πυρήνες δεν μπορούν να πάρουν πολύ αρνητικό curve γιατί τρέχουν εξ' αρχής με χαμηλότερη τάση. Δοκιμές θέλει να βρεις το σωστό νούμερο. Εμένα με -15 και -17 είχε χαμηλότερο boost, οπότε το -16 είναι το καλύτερο. Ένα τρέξιμο και με τους 6 πυρήνες θέλει 1 ώρα και 20 λεπτά, αλλά αν βρεις το καλύτερο για κάποιον δεν χρειάζεται να το ξανατρέξεις για αυτόν τον πυρήνα (έχει επιλογή το config.ini να επιλέξεις σε ποιους πυρήνες θα τρέξει). Μόλις βρεις για όλους τους πυρήνες το καλύτερο curve πας στο config.ini και το "FFTSize" το βάζεις All και το τρέχεις για stability αλλά βάλτο το βράδυ γιατί θέλει 6 ώρες και κάτι. Αν βγάλει error κάποιος πυρήνας είτε κατεβάζεις το boost override 25ΜΗz είτε ανεβάζεις το curve του πυρήνα κατά 1 (από -16 σε -15) και το τρέχεις πάλι μέχρι να βγει χωρίς errors. Μόλις τελειώσεις με αυτό τρέχεις και μία το Koro scene του blender που είναι βαρύ και τεστάρει το curve και είσαι έτοιμος.

Είναι μεγάλη διαδικασία ναι αλλά μόνο έτσι θα βρεις το καλύτερο για κάθε πυρήνα και θα είσαι και σταθερός.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@XristosQts Το κουτί σου (επειδή δεν το αναγνωρίζω) έχει μπροστά mesh ή απλά δύο ανοίγματα αριστερά δεξιά; Αν έχει mesh τότε εκτιμώ ότι σου έχει τύχει CPU που δεν έχει καλή θερμοαγωγιμότητα (πχ πασαλειμμένες σιλικόνες στο IHS). Αν έχει δύο ανοίγματα τότε μου φαίνονται φυσιολογικές οι θερμοκρασίες σου.

Επίσης θα πρέπει όταν παίζεις games οι 3 ανεμιστήρες του κουτιού να δουλεύουν τουλάχιστον 800 στροφές για να μην βράζει το εσωτερικό του μικρού κουτιού σου από την GPU.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

@XristosQts Το κουτί σου (επειδή δεν το αναγνωρίζω) έχει μπροστά mesh ή απλά δύο ανοίγματα αριστερά δεξιά; Αν έχει mesh τότε εκτιμώ ότι σου έχει τύχει CPU που δεν έχει καλή θερμοαγωγιμότητα (πχ πασαλειμμένες σιλικόνες στο IHS). Αν έχει δύο ανοίγματα τότε μου φαίνονται φυσιολογικές οι θερμοκρασίες σου.

Be Quiet Pure Base 500DX ναι έχει mesh

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, XristosQts είπε

Be Quiet Pure Base 500DX ναι έχει mesh

Αν έχεις χρόνο και διάθεση κάνε μία μέτρηση θερμοκρασίας αφού αφαιρέσεις το μπροστά καπάκι και το φίλτρο, έτσι για να ξέρεις πόσο σου κόβει το κουτί.

Πολύ ωραία τα έχεις φτιάξει πάντως, κρίμα που κάνει τόσο θόρυβο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα BeQuitet fans, ειδικά τα 14άρια κάνουν πολύ λίγο θόρυβο ακόμη και στο 100% (μέχρι 80% είναι τελείως αθόρυβα). Το 12άρι μέχρι 60-65%, παραπάνω ακούγεται.

Βάλε τα ανεμηστήρια του ψυγείου να πηγαίνουν στο 100% όταν ο cpu πάει 70. Βάλε

40C --> 30%

50C --> 50%

60C --> 70%

70C --> 100%

Τα πάνω βάλτα σταθερά στο 80% και το πίσω στο 65%. Βασικά τι είναι αυτά τα 3? 14άρια και 12άρι ή όλα 14άρια;

Τρέξε το Koro scene από το blender benchmark με 125/75/95 PBO Limits και δες τι θερμοκρασία θα φτάσει. Εμένα με 26 βαθμούς εσωτερική φτάνει 85 βαθμούς με αερόψυξη και χειρότερο airflow στο κουτί. Εσύ πρέπει να είσαι αρκετά πιο κάτω, αλλιώς κάτι φταίει.

Y.Γ. Με το hwinfo64 να βλέπεις θερμοκρασία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...