Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPhone 13 έρχονται στην Ελλάδα στις 15 Οκτωβρίου από €869 έως €1999


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έγινε ρε παιδιά, σας έβαλε πάλι το χέρι στην τσέπη η Apple οταν δεν κοιτάγατε;

Δεν σας το άφησαν στην πόρτα με λογαριασμό, πρέπει να πάτε στο μαγαζί και να συμφωνήσετε να το αγοράσετε για να σας χρεώσει.

Είναι ακριβά; Είναι. Τα αξίζουν τα λεφτά τους; Προφανώς για να τα αγοράζει τόσος κόσμος για αυτούς τα αξίζει.

Όταν θα έρθουν να σας πάρουν δανεικά για να το πάρουν, να συζητήσετε μαζί τους για τον είναι καλή ιδέα να το πάρουν, μέχρι τότε τα βλέπετε στη βιτρίνα και δεν τα βάζετε στην τσέπη, γιατι όπως ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ ΑΔΙΚΟ ΝΤΟΥΝΙΑ είναι πολύ ακριβά για την μέση τσέπη.

Έδωσα 800€ για το iPhone 12, κατάλαβα οτι το iOS δεν είναι ακόμα για μένα, το έδωσα στη γυναίκα μου, και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Εξαιρετικό τηλέφωνο, εξαιρετική κατασκευή πολύ ωραία οθόνη. Αν βρείτε αντίστοιχο πιο φτηνό στα μέτρα του 12 που να μην με χρειάζεται κάθε 15 λεπτά να φτιάχνω κάτι, και να μη θέλει φόρτιση 3 φορές τη μέρα, να μου πείτε και εμένα.

Οποιος μπορείς να κάνει όλα όσα θέλει με ένα Poco F3 ένα Oneplus 8T ή ένα Galaxy A52s 5G, δεν έχει καμία δουλειά να κοιτάει iPhone 13 και Galaxy S21 Ultra. Άλλη κατηγορία, άλλες ευκολίες, άλλες απαιτήσεις.

Επίσης για όνομα της Παναγίας σταματήστε την άθλια συγκριση "Apple ΒΜW, Poco Fiat" και δεν ξέρω γώ τι. Ουδε μία σχέση, ούτε κατά προσέγγιση.

Και εγώ θα ήθελα τo EvScope https://unistellaroptics.com/equinox/ να κοιτάω τ'αστρα αλλα δε βγαίνω, για αυτό πήρα ένα τηλεσκόπιο του 100αρικου και κάνω τη δουλίτσα μου σαν άρχοντας.

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι αρκετοί το παίρνουν για αυτό τον λόγο, κυρίως Γυναίκες, χωρίς να θέλω να φανώ μισογύνης. Δύσκολα θα δεις έξω κόσμο να σκάσουν 1.000+ ευρώ για να πάρουν π.χ. το τούμπανο Xiaomi mi11Ultra.

Είναι θέμα Μάρκετινγκ όπως και να το κάνουμε. Η Apple είναι η Apple. Συγκρίνουμε σε μια κατηγορία τα Iphones (μια εταιρεία) με τα Android flagships (πολλές εταιρείες). Η Apple έχει το πλεονέκτημα ενός διαφοροποιημένου προϊόντος στην αγορά που δίνει ένα μεγαλύτερο ease of access ακόμη και απλά στην επιλογή κινητού. 

Αν δεν ασχολούμαι πολύ με τεχνολογία, ξέρω ότι ό,τι και να αγοράσω από Apple θα είναι κάτι καλό και θα είναι ένα ξεχωριστό προϊόν (πες το λογισμικο) που δεν μπορώ να βρώ σε κάποια από τις άλλες μάρκες. Επίσης ξέρω ότι έχουν ένα minimum standard ποιότητας όποιο μοντέλο και να πάρω. Η μόνη επιλογή που πρέπει να κάνω ως καταναλωτής (ΤΟ ΠΟΛΥ) είναι μέγεθος, storage, κάμερες, οθόνη. Βλέπω ποιό είναι στο budget μου και για τι απ τα 4 διατίθεμαι να πληρώσω κάτι παραπάνω και ξεκαθάρισα. Βρήκα το μοντέλο μου, το πήρα έφυγα. Αυτός είναι και ο μέσος καταναλωτής (για τον οποίο τα 1000 ευρώ για κινητό δεν είναι ό,τι είναι για τον Έλληνα). 

Αν θες να κάνεις έρευνα αγοράς για Android, τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα. Δεν υπάρχει εκεί "θα πάρω αυτήν την μάρκα γιατί δεν υπάρχει άμεσος ανταγωνιστής και επειδή έχω 1000 ευρώ θα πάρω το τάδε μοντέλο και καθάρισα". Εκεί πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς γιατι μπορεί να υπάρχουν επιλογές έξω που στα 1000 ευρώ παίρνεις κάτι καθολικά καλύτερο. Και επειδή οι τιμές πέφτουν πολύ στα περσινά/προπερσινα μοντέλα (σε αντίθεση με την Apple που τα αποσύρει και δεν ανταγωνίζετα τον εαυτό της και δεν έχει ποτέ "προσφορές") πρέπει να βάλω και αυτά στην σούμα γιατί αν είμαι στα 1000 ευρώ budget μπορεί το περσινό flagship Xiaomi να είναι καλύτερο απ το φετινό "τάδε" που δεν είναι flagship. Και ακόμη και στις ίδιες εταιρείες δεν υπάρχει το minimum standar της Apple που ξερεις ότι όλα πχ έχουν επεξεργαστή που πετάει. Διαφορετικοί επεξεργαστές, διαφορετικές ram, το ένα το άλλο. Γενικότερα είναι πολύ δυσκολότερο και πιο χρονοβόρο το να κάνεις την σωστή επιλογή και ο περισσότερος κόσμος δεν γουστάρει να πληρώσει Χ ευρώ για κάτι γνωρίζοντας ότι είναι πιθανό να υπάρχει κάτι καθολικά καλύτερο για τα ίδια λεφτά. 

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Xviper13 είπε

Γενικά οι τιμές των high end κινητών έχουν ξεφύγει, όταν μπορείς με τα ίδια σχεδόν χρήματα παράδειγμα να αγοράσεις ένα θηρίο laptop με RTX2060. Αλλά αν συγκρίνουμε ένα high end android με το 13 pro max που έχουν ίδια τιμή ναι θα πάω ότι το iPhone είναι πιο τίμιο. 

Gaming laptop του 2021 με 16GB RAM και RTX 3060 με λιγότερα κι από 1400 αν ψαχτείς. Αλλά δεν έχει μήλο πίσω, το πολύ κανένα αχλάδι να του βάλω sticker για να αναρωτιούνται οι άσχετοι αν πρέπει να αλλάξουν με το νέο μοντέλο με το αχλάδι :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IzAz είπε

Ήταν ένας τσάκαλος που είχε πει για 15/10 σε ένα άλλο post ότι θα έρθουν Ελλάδα.

Inside info μου μυρίζεται :) 

εγω ειπα κ την τιμη κ ημερομηνια ακριβως. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2000€ για κινητό μου φαίνονται πολλά. Έδωσα το 2013 2250€ για iMac. Η τιμή αυτή για ένα κινητό τηλέφωνο μου φαίνεται υπερβολική όσο καλή ποιότητα και αν έχει. Αλλά δικαίωμα του καθενός, εφόσον έχει τα λεφτά και θέλει να τα δώσει να το πάρει. Μην τους κράζετε. Σίγουρα αγοράζουν μια ποιοτική συσκευή. Εγώ δεν έχω δώσει περισσότερα από 240€ για κινητό αλλά έτσι το βλέπω εγώ. Δεν το αντιλαμβάνονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια λεπτομέρεια που ίσως είναι χρήσιμη σε όσους θέλουν να πάνε σε iPhone 13 pro:

Για να έχεις όλα όλα τα φετινά features πρέπει να πάς σε iPhone 13 pro 256GB και πάνω. 

Για κάποιο λόγο το iPhone 13 pro 128GB (το οποίο ουτως η άλλως προσωπικά δεν θα άγγιζα εν έτη 2021) δεν μπορεί να τραβήξει 4k 30fps ProRes video. 

Edit: Το ίδιο ισχύει και για το 13 pro max 128GB. 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

2000€ για κινητό μου φαίνονται πολλά. Έδωσα το 2013 2250€ για iMac. Η τιμή αυτή για ένα κινητό τηλέφωνο μου φαίνεται υπερβολική όσο καλή ποιότητα και αν έχει. Αλλά δικαίωμα του καθενός, εφόσον έχει τα λεφτά και θέλει να τα δώσει να το πάρει. Μην τους κράζετε. Σίγουρα αγοράζουν μια ποιοτική συσκευή. Εγώ δεν έχω δώσει περισσότερα από 240€ για κινητό αλλά έτσι το βλέπω εγώ. Δεν το αντιλαμβάνονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Βασικά τα 2000€ είναι για το 1tb storage. Το.ιδιο τηλέφωνο στα 256gb κάνει 1300€ άρα μην κολλάμε στο νούμερο 2000!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, papp0us είπε

Έδωσα 800€ για το iPhone 12, κατάλαβα οτι το iOS δεν είναι ακόμα για μένα, το έδωσα στη γυναίκα μου, και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Εξαιρετικό τηλέφωνο, εξαιρετική κατασκευή πολύ ωραία οθόνη. Αν βρείτε αντίστοιχο πιο φτηνό στα μέτρα του 12 που να μην με χρειάζεται κάθε 15 λεπτά να φτιάχνω κάτι, και να μη θέλει φόρτιση 3 φορές τη μέρα, να μου πείτε και εμένα.

Περιγράφεις το μεγάλο σύνολο των σύγχρονων Android άνω των 200 ευρώ. Δεν σπάνε, δεν χαλάνε, δεν κολλάνε. Και δεν χρειάζονται φόρτιση 3 φορές τη μέρα σίγουρα. Εδώ εμείς που τα έχουμε για σοβαρή επαγγελματική χρήση και βγάζουμε 1 μέρα με υπόλοιπο 30-40% με ένα ταπεινό εταιρικό A50 με μπαταρία 2 ετών.

Ζηλεύω για το τηλεσκόπιο! Ακόμη δεν έχω κάνει κίνηση. Το αφήνω για μετά τα 50.

Επεξ/σία από skritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, skritikos είπε

Περιγράφεις το μεγάλο σύνολο των σύγχρονων Android άνω των 200 ευρώ. Δεν σπάνε, δεν χαλάνε, δεν κολλάνε. Και δεν χρειάζονται φόρτιση 3 φορές τη μέρα σίγουρα. Εδώ εμείς που τα έχουμε για σοβαρή επαγγελματική χρήση και βγάζουμε 1 μέρα με υπόλοιπο 30-40% με ένα ταπεινό εταιρικό A50 με μπαταρία 2 ετών.

 

Οταν λέω στα μέτρα του 12 εννοώ 146 χιλιοστά ύψος και 164 γραμμάρια βάρος. Έχω μια περίεργη συνήθεια να θέλω το κινητό... να κινείτε.

Προσωπικά έχω μείνει με ένα S20 Snapdragon και ένα Pixel 4 γιατι δεν μπορώ να βρώ κάτι σε παρόμοιο μέγεθος που να αξίζει τον κοπο και τα λεφτά μου. Δοκίμασα να πάω σε μεγαλύτερο με ένα Oneplus 9 που χρυσοπλήρωσα και τελικά ήταν μια απογοήτευση (εδώ βεβαια φταίει και ο 888) . 

Αν θα ψώνιζα αναγκαστικά τώρα, θα είχα το S21 με πλαστική πλάτη και Exynos στα 700€, το Pixel 5 με SD 765, χωρίς 5G, VOLTE, επίσημη εγγύηση, στα 650€  και το iPhone 12 με 800€. Εσυ ποιο θα έπαιρνες στη θέση μου;

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Χριστέ μου 2000 ευρώ για ένα smartphone. πριν λίγο καιρό (λίγες βδομάδες δλδ) το λέγαμε για αστείο...

ΥΓ: Σχόλιο "ναι αλλά πληρώνεις ποιότητα και υλικού και λογισμικού" σε 3 2 1...

Όχι κύριοι. δεν θέλω να καραφλιάσω κι άλλο. 2000 ευρώ για κινητό είναι χαζό πράγμα και καμία χρήση δεν το δικαιολογεί.

Ηρεμήστε λίγο εκεί στην Google(Pixel), Samsung και Apple με τις τιμές.

Ηρέμησε, θα πάθεις τίποτα.

Να μην πάρεις το 1TB και δεν θα χρειαστεί να δώσεις 2000€.

Έχεις καταλάβει σε ποιον απευθύνεται το 1TB? Προφανώς και όχι, άρα τί σχολιάζεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Μια λεπτομέρεια που ίσως είναι χρήσιμη σε όσους θέλουν να πάνε σε iPhone 13 pro:

Για να έχεις όλα όλα τα φετινά features πρέπει να πάς σε iPhone 13 pro 256GB και πάνω. 

Για κάποιο λόγο το iPhone 13 pro 128GB (το οποίο ουτως η άλλως προσωπικά δεν θα άγγιζα εν έτη 2021) δεν μπορεί να τραβήξει 4k 30fps ProRes video. 

Edit: Το ίδιο ισχύει και για το 13 pro max 128GB. 

Και γιατί μας νοιάζει το ProRes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, john_dr είπε

ΟΚ, κάποιοι θα τα σκάσουν τα λεφτά αυτά και δικαίωμά τους.

Ερώτηση. Πόσο άνετα νιώθετε με 1500-2000 ευρώ στο χέρι ή στην τσέπη; Κάποιος που τα βγάζει αυτά σε μια βδομάδα, ίσως και να μην αγχώνεται, αλλά εγώ θα με έπιανε το άγχος μην μου το κλέψουν ή μην μου πέσει κάτω.

Όσο άνετα νιώθει κάποιος με ένα ρολοι 3500€ στο χέρι. Φαντάζομαι ότι αυτός δεν πηγαίνει ζεφυρι οπότε και δεν φοβάται να του το κλέψουν. 

Δεν είναι όλα για όλους. 

Η έννοια της ΑΞΙΑΣ και του ΚΟΣΤΟΥΣ δεν έχει καμία απολύτως σύνδεση. 

προσωπικα πιο πολύ «φοβάμαι» στο δρόμο μη γίνει καμία μαλακια από 17 διαφορετικούς παράγοντες ρίσκου που υπάρχουν και πάθει ζημιά το αμάξι, παρα να χάσω ή να μου κλέψουν ένα κινητο, που στην τελική είναι μες την τσέπη ή στο χέρι μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Ηρέμησε, θα πάθεις τίποτα.

Να μην πάρεις το 1TB και δεν θα χρειαστεί να δώσεις 2000€.

Έχεις καταλάβει σε ποιον απευθύνεται το 1TB? Προφανώς και όχι, άρα τί σχολιάζεις;

Έχω μια τεράστια αγωνία να μάθω ποιος πραγματικά χρειάζεται 1Tb σε μια συσκευή με μια τόση δα οθόνη όταν σχεδόν όλοι  οι επαγγελματίες έχουμε τουλάχιστον και laptop. Και πολλοί και tablet. Συν workstation στο σπίτι/γραφείο.

Μπορείς να μας ενημερώσεις σε ποιους απευθύνεται το 1Tb εσύ;

 

14 λεπτά πριν, papp0us είπε

Οταν λέω στα μέτρα του 12 εννοώ 146 χιλιοστά ύψος και 164 γραμμάρια βάρος. Έχω μια περίεργη συνήθεια να θέλω το κινητό... να κινείτε.

Προσωπικά έχω μείνει με ένα S20 Snapdragon και ένα Pixel 4 γιατι δεν μπορώ να βρώ κάτι σε παρόμοιο μέγεθος που να αξίζει τον κοπο και τα λεφτά μου. Δοκίμασα να πάω σε μεγαλύτερο με ένα Oneplus 9 που χρυσοπλήρωσα και τελικά ήταν μια απογοήτευση (εδώ βεβαια φταίει και ο 888) . 

Αν θα ψώνιζα αναγκαστικά τώρα, θα είχα το S21 με πλαστική πλάτη και Exynos στα 700€, το Pixel 5 με SD 765, χωρίς 5G, VOLTE, επίσημη εγγύηση, στα 650€  και το iPhone 12 με 800€. Εσυ ποιο θα έπαιρνες στη θέση μου;

Το μέγεθος που θέτεις είναι πολύ περιοριστικό και εκτός των συσκευών που με απασχολούν. Εγώ ψάχνω για 7" που δυστυχώς πια δεν υπάρχουν. Έχω και χέρια κουπιά βέβαια οπότε τα 146mm που λες μου φαίνονται ψείρες.

Συν ότι το όποιο κινητό μου είναι μόνιμα και GPS σε μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητο (εντός και εκτός δρόμου). Οπότε οι οθόνες με βολεύουν όσο μεγαλύτερες τόσο καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...