Προς το περιεχόμενο

Το September Software Update για το PlayStation 5 φέρνει και τη δυνατότητα αναβάθμισης με M.2 SSD


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο κατι τετοια λησμονώ ακομα περισσότερο εποχες ps1..3d audioxaxaax ηχος απο την δεξια μερια της σονη και αυτο με διακοπες γιατι ειχε πέσει χυμός απάνω σε ενα τσακωμό στο φιφα με τον φιλο μου! NVMe SSD? δεν ειχε κανενα νόημα το παιχνίδι αμα δεν το ξεκίναγες ξανα κ ξανα απο την αρχη ώστε να φτάσεις σε σημείο μετα απο ενα μηνα να παιζεις με κλειστά ματια ξέροντας την καθε κίνηση απέξω!

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Nos20VT είπε

Δοκιμασα το 3d audio και ειδα διαφορα παντως...ωραιο χαρακτηριστικο και αυτο..

Εμενα δεν μου αρεσε η διαφορα...σε τι τηλεοραση το εβαλες?

13 ώρες πριν, Thresh είπε

Χωραει κανονικα με το heatsink? - Ακυρο τελικα δεν χωραει, ειδα το σχολιο απο πανω.

-

Εγω θα παω εδω : https://www.skroutz.gr/s/28554163/Gigabyte-Aorus-Gen4-7000s-SSD-1TB-M-2-NVMe-GP-AG70S1TB.html

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Balantakos είπε

Εμενα δεν μου αρεσε η διαφορα...σε τι τηλεοραση το εβαλες?

Χωραει κανονικα με το heatsink? - Ακυρο τελικα δεν χωραει, ειδα το σχολιο απο πανω.

-

Εγω θα παω εδω : https://www.skroutz.gr/s/28554163/Gigabyte-Aorus-Gen4-7000s-SSD-1TB-M-2-NVMe-GP-AG70S1TB.html

Σε μια 43αρα "απλη" Samsung 8000 series . Πρεπει να ειναι η UHD UE43TU8072.

Δεν ειναι και καμια φοβερη διαφορα...περισσοτερο σαν εφε ειναι, οπως και να εχει καλο ειναι που υπαρχει-αμα δεν σου αρεσει το βγαζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, svach είπε

κάπου διάβασα ότι η ψύξη γίνεται με αρνητική πίεση και το καπάκι είναι απαραίτητο. Επίσης το max ύψος των 11.25mm αφήνει κενό με το καπάκι και το flow γίνεται από τρύπες που έχει μέσα στο slot.

H Sabrent έχει βγάλει πάντως ψύκτρα-καπάκι:

Sabrent details their PS5 SSD heat sink, prepared to upgrade your PS5 | TweakTown

Οντως το βιντεο λεει για αρνητική πίεση και (οπως ειναι λογικό) λεει ότι δεν ειναι και το καλύτερο (και το λέει και ''ευγενικά''...)

Η ψυκτρα καπακι εκμετελλεύεται το εξωτερικό airflow

Προσωπικά δεν θα εβαζα ποτε το sony καπακι (θεωρώ ότι θα βρασει ο ssd εκεί μέσα) και θα αφήνα εκτεθειμένη την ψύκτρα (ή στη χειρότερη, θα εβαζα ενα καπακι ψυκτρα σαν του βιντεο).

Αυτο βασικα που σώζει την κατασταση ειναι ότι οι υψηλές θερμοκρασίες αναπτύσσονται κυρίως στο write (που ειναι σπάνιο φαινόμενο σε κονσόλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε ρε παιδιά , μετράμε ψύκτρες, αλλάζουμε δίσκους , μετράμε cores και μνήμες, αγοράζουμε pro εκδόσεις, βάζουμε patches , κάνουμε installations ...κατά τα άλλα οι κονσόλες είναι πιο user friendly από τα PC γιατί τις βάζεις στο σαλόνι σου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, vadergr είπε

Αν μπει αργότερος nvme τι θα συμβεί δηλαδή? 

gen3 δεν αναγνωριζεται καν

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vadergr είπε

gen4 ειναι οι pci express 4?

Ναι. Το 5500 MBps read speed είναι recommended, ssds με 4500-5000 που έχουν δοκιμαστεί, έχει αναφερθεί ότι λειτουργούν μια χαρά

Επεξ/σία από svach
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή για τα drives παιδιά. Εν καιρώ θα πέσουν και οι τιμές (ελπίζω με την όλη κατάσταση) και σίγουρα θα βγουν συμβατά, με το PS5, μοντέλα. Δώστε λίγο χρόνο και μην αγοράσετε τώρα κάτι, δεν εχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yonah είπε

Υπομονή για τα drives παιδιά. Εν καιρώ θα πέσουν και οι τιμές (ελπίζω με την όλη κατάσταση) και σίγουρα θα βγουν συμβατά, με το PS5, μοντέλα. Δώστε λίγο χρόνο και μην αγοράσετε τώρα κάτι, δεν εχει νόημα.

Εγώ νομίζω θα αργήσουν να πέσουν. Και  στο προσεχές διάστημα μάλλον θα ανέβουν γιατί μόλις βγήκε το update και πολλοί θα θελήσουν να προσθέσουν ssd. Από την άλλη, οι περισσότεροι έχουν πιο πολλά ps4 παιχνίδια ακόμα, τα οποία παίζουν και από εξωτερικό δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω νομιζω οτι δυσκολα θα πεσουν οι τιμές. Με το νεο ετος πρωτα ο Θεός.

Για το καπάκι δε καταλαβαίνω τι συζητάμε: η ίδια η SONY λέει ότι χρειάζεται να κλείσουμε το καπάκι SSD.

Αν κάποιος επιθυμεί να μη το κάνει απλά ακολουθεί μια...διαφορετική πρακτική έξω από την άποψη του κατασκευαστή. Και το αμάξι σου modification κανεις αν θες όπως θες αλλά ο κατασκευαστής συγκεκριμένα έχει φτιάξει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Thresh είπε

Μάλλον γιατί προς το παρόν δεν υπάρχουν μεγαλύτεροι m.2 nvme...

Αυτό είναι κάτι παροδικό, εγώ μυρίζομαι κλείδωμα (και επειδή έχω καεί με την σόνυ, φυσάω και το γιαούρτι, και γενικά η σόνυ είναι του κλειδώματος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, petasis said:

Αυτό είναι κάτι παροδικό, εγώ μυρίζομαι κλείδωμα (και επειδή έχω καεί με την σόνυ, φυσάω και το γιαούρτι, και γενικά η σόνυ είναι του κλειδώματος...)

Μέχρι και στα NAS δεν υποστηρίζουν 1000TB δίσκους, αλλά μέχρι την χωρητικότητα που υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά, μετά βγαίνει firmware upgrade και μεγαλώνει η λίστα συμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...