Προς το περιεχόμενο

Τέλος για το TaxisNET, με το myAADE.gov.gr να είναι η νέα πύλη της ΑΑΔΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γίνεται να τον πάτε και στο Εργασίας για να κάνει κάτι να βγαίνουν οι συντάξεις άμεσα? Να μην ταλαιπωρούνται οι γιαγιάδες και τα παππούδια ζώντας με δανεικά, περιμένοντας 2 και 3 χρόνια τη συνταξούλα τους. Και αργότερα και εμείς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tagmax είπε

Χθες τύπωσα τα στοιχεία της επιχείρησης όπως ακριβώς στο είπα. Τι να πώ, ίσως είναι κάτι άλλο.

και εγώ πριν από το gsis τα τύπωνα κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Mpegleris είπε

Βρε για συνέλθετε λίγο. Υποτίθεται εδώ μπαίνουν άνθρωποι που ασχολούνται με την τεχνολογία, προγραμματιστές, δημιουργικοι και διορατικοί άνθρωποι, επαγγελματίες και κάθεστε και λέτε ότι πράγματα που στην ΕΕ έχουν γίνει εδώ και πάνω από 10ετια επιτέλους επειδή ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ βάση ευρωπαϊκών νομοθεσιών να τα εφαρμόσουν και στην Ελλάδα τους λέτε και μπράβο??? Επίσης το ότι βλέπετε όλοι το τυράκι και παραλείπετε τη φάκα και αυτό είναι κάτι που με ξεπερνά. Το ότι ξεκίνησαν πχ ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοι ακόμα και πρώτης κατοικίας αυτό δεν το σχολιάζει κανείς η ότι θα κληθούν να πληρώνουν ενοίκιο στο ίδιο τους το σπίτι... Επίσης. Θα μου πείτε όχι έχουν γίνει και καλά. Θα σας πω λοιπόν τα καλά. Είναι οι μίζες που φάγανε  πχ "Ο αυτοέλεγχος του Τενεκένα" τον θυμάτε κανείς η είναι κοντή η μνήμη? Άλλο παράδειγμα. Έχει δοκιμάσει κανείς να μπει σε κάποιες εφαρμογές του gov.gr που χρησιμοποιούνται συχνά όπως πχ η δήλωση κοβιντ τεστ για τις σχολικες κάρτες? Για να μην πω για επιδόματα η ότιδηποτε αφορά παροχές όπως με τα voucher ψηφιακή μέριμνα που ακόμα και τώρα μετά από μήνες "κρεμάει" το Site. Το σκάνδαλο μετο "τσάμπα" WEBEX το θυμάστε η το ξεχάσατε? Πολλά bugs κ.α. θελω να γράψω και αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω αυτή τη στιγμή, υπόσχομαι όμως ότι θα συνεχίσω το ποστ αργότερα. Καλή συνέχεια.

 

Όνομα και πράγμα. Mpegleris

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nvel είπε

ευχαριστώ αυτο το link είναι καλύτερο γιατί φαίνονται όλα τα στοιχεία εκτός όμως από το όνομα

Ούτε ο ΑΦΜ. Τραγικό. Τύπωσε με τον ίδιο τρόπο και τα στοιχεία μητρώου (εκεί φαίνεται όνομα) και πάρε και τα 2 μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dthomaidis είπε

Σε όλο το διάστημα του covid - era το θέμα των GDPR έχει πάει περίπατο.

Δυστυχώς χρειάστηκε να πάω κι εγώ σε ΔΟΥ για να τακτοποιηθεί πιο πολύπλοκο (εκτός gov.gr) θέμα και απλά δεν υπάρχει η φάση. Τα email που τους στέλνουμε τα εκτυπώνουν για να τα διαβάσουν και μου έδωσαν εμένα 2-3 στοίβες με εκτυπωμένα emails για να βρω το δικό μου! Φυσικά μπορούσα να δω και να κλέψω/φωτογραφίσω όποιο άλλο email με προσωπικά δεδομένα έχει σταλεί στην συγκεκριμένη ΔΟΥ. 
Θα πάρει μια γενιά υπαλλήλων να αλλάξουν αυτά, κι αν.

Βέβαια, στην βιτρίνα, το gov.gr, έχει γίνει ομολογουμένως καλή δουλειά και δεν έγιναν μόνο τα βασικά, συνεχώς αναβαθμίζονται και υλοποιούνται νέες υπηρεσίες. Good job!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Ούτε ο ΑΦΜ. Τραγικό. Τύπωσε με τον ίδιο τρόπο και τα στοιχεία μητρώου (εκεί φαίνεται όνομα) και πάρε και τα 2 μαζί σου.

έκανα printscreen για να φαίνονται όλα (εκτός αφμ), το νέο UI τους μάρανε...

Επεξ/σία από nvel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kirileman είπε

https://www1.aade.gr/taxisnet/info/protected/displayFirmRegistryInfo.htm
 

Πας gsis>Eφαρμογές taxisnet>Όλες οι εφαρμογές>Φορολογικό ημερολόγιο>(εδώ μπαίνεις στη νέα πλατφόρμα)Στοιχεία μητρώου>(dropdown menu) Επιχείρησης

πω ρε φίλε... 2 μέρες έψαχνα.. αισθάνομαι κάπως σαν να έλυσα γρίφο στο resident evil 7... εύγε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alcemist είπε

Πείτε με περίεργο αλλά δεν μου αρέσει που ξαφνικά όλες οι υπηρεσίες του κράτους αποκτούν αγγλικά ονόματα, πόσο μάλλον μίξη Αγγλικών και Ελληνικών που δεν βγάζει κανένα νόημα.

Να βάλουμε αρχαία ελληνικά όπως Αναξιμανδροσνετ, Αχιλλέασνετ, Μυρτώνετ και τέτοια εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Mpegleris είπε

Βρε για συνέλθετε λίγο. Υποτίθεται εδώ μπαίνουν άνθρωποι που ασχολούνται με την τεχνολογία, προγραμματιστές, δημιουργικοι και διορατικοί άνθρωποι, επαγγελματίες και κάθεστε και λέτε ότι πράγματα που στην ΕΕ έχουν γίνει εδώ και πάνω από 10ετια επιτέλους επειδή ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ βάση ευρωπαϊκών νομοθεσιών να τα εφαρμόσουν και στην Ελλάδα τους λέτε και μπράβο??? Επίσης το ότι βλέπετε όλοι το τυράκι και παραλείπετε τη φάκα και αυτό είναι κάτι που με ξεπερνά. Το ότι ξεκίνησαν πχ ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοι ακόμα και πρώτης κατοικίας αυτό δεν το σχολιάζει κανείς η ότι θα κληθούν να πληρώνουν ενοίκιο στο ίδιο τους το σπίτι... Επίσης. Θα μου πείτε όχι έχουν γίνει και καλά. Θα σας πω λοιπόν τα καλά. Είναι οι μίζες που φάγανε  πχ "Ο αυτοέλεγχος του Τενεκένα" τον θυμάτε κανείς η είναι κοντή η μνήμη? Άλλο παράδειγμα. Έχει δοκιμάσει κανείς να μπει σε κάποιες εφαρμογές του gov.gr που χρησιμοποιούνται συχνά όπως πχ η δήλωση κοβιντ τεστ για τις σχολικες κάρτες? Για να μην πω για επιδόματα η ότιδηποτε αφορά παροχές όπως με τα voucher ψηφιακή μέριμνα που ακόμα και τώρα μετά από μήνες "κρεμάει" το Site. Το σκάνδαλο μετο "τσάμπα" WEBEX το θυμάστε η το ξεχάσατε? Πολλά bugs κ.α. θελω να γράψω και αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω αυτή τη στιγμή, υπόσχομαι όμως ότι θα συνεχίσω το ποστ αργότερα. Καλή συνέχεια.

 

μα γιατί να μην δώσουμε συγχαρητήρια σε αυτόν που αναγκάστηκε... 

κάτι τέτοιο είπα και είχε 3 confused αντιδράσεις. ήταν πολύ περίεργη η τοποθέτησή μου, θέλει πολλή σκέψη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peiraiask είπε

θελουμε μια ομαδα λογιστων χακερ να φτιαξει δικο της σαιτ με συνδρομη ωστε να σου λεει τα παραθυρακια κ τις διαταξεις να μην πληρωνεις βαπορισια 🤣 

αν κανεις κανα ηλεκτρονικο λαθος κ σου ερθει χαρτακι 5 κατοσταρικα παραβαση αντε κλεισε ραντεβου ηλεκτρονικα αφου πληρωσεις τα 500αρικα πρωτα

κ μετα απο 2 χρονια να σου πει τελικα ειχατε δικιο, θα σας επιστρεφαμε τα δυο χιλιαρικα του προστιμου αλλα ισως συμψηφιστουν του χρονου.

σας ευχομαστε χρονια πολλα κ καλες γιορτες κ να παιρνετε τα χαπια σας

αμα δεν εχεις καλο λογιστη μαγαζι δεν τρεχει ευκολα

Κ η ΑΑΔΕ κ η τοπικη ΔΟΥ (οπου με παρεπεμψε η ΑΑΔΕ) απαντανε πλεον σε emails (ουτε εγω το πιστευα, εμεινα μ**ακας οταν ειδα μαιλ απο ΔΟΥ στο inbox 11.30 το βραδυ) κανονικοτατα, για τετοιου ειδους εκκρεμοτητες. Συμψηφισμο χρειαζομασταν κ εμεις για το μαγαζι, κ εγινε απλα με ενα email, μετα απο εναν χρονο που αναβαλλαμε την επισκεψη.

Ας μην τα μηδενιζουμε ολα, τουλαχιστον σε αυτο το κομματι γινεται φοβερη δουλεια πλεον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nvel είπε

άμα πριν το screenshot πατήσεις στο όνομα μένει κατεβασμένο και φαίνεται

Όλη αυτή η διαδικασία εντωμεταξύ είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξεις ότι είναι ενεργή η επιχειρηματική σου δραστηριότητα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...