Προς το περιεχόμενο

Τέλος για το TaxisNET, με το myAADE.gov.gr να είναι η νέα πύλη της ΑΑΔΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mirrage είπε

Γνήσιο της υπογραφής έπαιρνες από οποιαδήποτε υπηρεσία, από σχολία ως υπουργείο, και αν είχες φίλο η συγγενή δημ.υπάλληλο ακόμα καλύτερα.

 

Συμφωνω αλλα στη πραξη στα αστυνομικα τμηματα πηγαινε ο κοσμος προ ΚΕΠ . Εξακολουθει ο αστυφυλακας να ειναι η υστατη λυση προκειμενου για ανημπορα ατομα που δεν μπορουν να μετακινηθουν και πρεπει να ελθει κρατικος υπαλληλος κατ οικον για το γνησιο της υπογραφης . Τλχ αυτο μου ετυχε πριν 2-3 χρονια με τον Δημο Νικαιας και την "κοινωνικη" του υπηρεσια οπου ζητησα βοηθεια , να ελθει υπαλληλος στο σπιτι ,   2 χλμ το πολυ αποσταση και να τον μεταφερω κι εγω αν δεν μπορει. Με παρεπεμψαν στο αστυνομικο τμημα της περιοχης μου διοτι δεν προβλεπεται να πηγαινουν στα σπιτια ...   Αυτη δεν ειναι κοινωνικη υπηρεσια ,  Ακοινωνητοι ειναι και παλι ενα ευχαριστω στον απλο ανωνυμο αστυφυλακα που οταν χρειαστει ειναι παντα  εκει διαθεσιμος.

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mpegleris είπε

Το ότι ξεκίνησαν πχ ηλεκτρονικοί πλειστηριασμοι ακόμα και πρώτης κατοικίας αυτό δεν το σχολιάζει κανείς η ότι θα κληθούν να πληρώνουν ενοίκιο στο ίδιο τους το σπίτι...

 

Πρωτη κατοικια ... χμ  πολυ αοριστο αυτο καλυπτει  καλυβα μεχρι και παλατι ...  Οι αγγλοσαξωνες λενε  η υποθηκη μου και

οχι το σπιτι  μου ..  εφ οσον  μιλαμε για κατοικια αποκτηθεισα εναντι ενυποθηκου στεγαστικου δανειου απο τραπεζα , δηλ απο τον

καταθετη - αποταμιευτη της τραπεζας που θεωρει "Σιγουρες" τις καταθεσεις του , εγγυημενες και απο αυτα τα υποθηκευμενα ακινητα.

Οταν δεν πληρωνει και για οποιοδηποτε λογο ο δανειοληπτης το (στεγαστικο) του δανειο και συγχρονως του καταθετη δεν κουρευονται

οι αποταμιευσεις , τοτε τη διαφορα , τη λυπητερη και το μαρμαρο αποπληρωνει το κοινωνικο συνολο πχ  με  μνημονια εις το διηνεκες.

Ειναι παρα πολυ ομορφο να κατοικεις  ΤΖΑΜΠΑ  στο καλυβι η παλατι σου, η τεσπα  να  σε σιγονταρει ο  "νομος Κατσελη" δαπαναις ολων ημων .

 

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Weiss είπε

Όλη αυτή η διαδικασία εντωμεταξύ είναι ο μόνος τρόπος να αποδείξεις ότι είναι ενεργή η επιχειρηματική σου δραστηριότητα...

υπάρχει τρόπος για να βρεθεί η επιχειρηματική δραστηριότητα κάποιου αλλά μάλλον δεν τον γνωρίζουν όλοι και σε αναγκάζουν στα screenshot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Να βάλουμε αρχαία ελληνικά όπως Αναξιμανδροσνετ, Αχιλλέασνετ, Μυρτώνετ και τέτοια εννοείς;

Yes, exactly that!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Ελλάδα μας !

 

Απλά ρε παιδί μου εντάξει εμείς οι νεότεροι, τα καταφέρνουμε με την ψηφιακή μεταπήδηση, αλλά τα τελευταία 12 χρόνια έχουν καταφέρει να μεταβιβάσουν ΟΛΕΣ τις εργασίες των εφοριακών υπαλλήλων στους πολίτες, οι οποίοι 50+ δεν έχουν στην πλειοψηφία, καμία γνώση μα ούτε δύναμη να ενταχθούν στο νέο τρόπο πράξης/σκέψης. Εν τέλη τα ίδια πληρώναμε τότε στο κράτος και για τους δημοσιοεφοριακούς, τα ίδια πληρώνουμε και τώρα + Λογιστές, σαν ιδιώτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Καλή τύχη σε όσους ψάχνουν την καρτέλα "Στοιχεία επιχείρησης".

Τους έκανα ερώτημα και περιμένω απάντηση! Πάλι καλά που είχε κρατήσει ο λογιστής μου την εικόνα όπως εβγαινε παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ενα καλό πρότυπο αναφοράς είναι το https://www.gov.uk  , οτι καλύτερο για τον πολίτη και τις επιχειρήσεις , απλότητα και λειτουργικότητα

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpegleris είπε

Βρε για συνέλθετε λίγο. Υποτίθεται εδώ μπαίνουν άνθρωποι που ασχολούνται με την τεχνολογία, προγραμματιστές, δημιουργικοι και διορατικοί άνθρωποι, επαγγελματίες και κάθεστε και λέτε ότι πράγματα που στην ΕΕ έχουν γίνει εδώ και πάνω από 10ετια επιτέλους επειδή ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ βάση ευρωπαϊκών νομοθεσιών να τα εφαρμόσουν και στην Ελλάδα τους λέτε και μπράβο???

Όλοι αυτοί οι άνθρωποι, καθώς και managers και και QA testers και όλοι οσοι δουλεύουν για να βγει ενα τέτοιο project δεν μπαίνουν καν στον κόπο να σχολιάσουν μια τέτοια είδηση σε ότι αφορά το development. Για να γίνουν τέτοιες υλοποιήσεις χρειάζεται τεράστια τεχνογνωσία, συνεργασία πάρα πολλών ανθρώπων και εταιρειών και πολύ μεγάλο κεφάλαιο. Δεν μαζεύτηκαν 10 devs και το έβγαλαν σε 6 μήνες.

Όσο για την υπηρεσία, την χρησιμοποίησα προχθές για ένα γνήσιο υπογραφής. Λίγο αργή ήταν αλλά κατά τα άλλα κομπλέ. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nvel είπε

υπάρχει τρόπος για να βρεθεί η επιχειρηματική δραστηριότητα κάποιου αλλά μάλλον δεν τον γνωρίζουν όλοι και σε αναγκάζουν στα screenshot

Το δοκίμασα αλλά δεν ξέρω πόσο " επίσημο " είναι για να το δεχτούν υπηρεσίες.. Στο screenshot φαίνεται τλχ η σελίδα της ΑΑΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, filip123go είπε

Όλοι αυτοί οι άνθρωποι, καθώς και managers και και QA testers και όλοι οσοι δουλεύουν για να βγει ενα τέτοιο project δεν μπαίνουν καν στον κόπο να σχολιάσουν μια τέτοια είδηση σε ότι αφορά το development. Για να γίνουν τέτοιες υλοποιήσεις χρειάζεται τεράστια τεχνογνωσία, συνεργασία πάρα πολλών ανθρώπων και εταιρειών και πολύ μεγάλο κεφάλαιο. Δεν μαζεύτηκαν 10 devs και το έβγαλαν σε 6 μήνες.

Όσο για την υπηρεσία, την χρησιμοποίησα προχθές για ένα γνήσιο υπογραφής. Λίγο αργή ήταν αλλά κατά τα άλλα κομπλέ. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Κοίτα δεν μου αρέσει να υποβαθμίζω την δουλειά κανενός. Αλλά μόλις μπήκα να διορθωσω την αίτηση Α21 (επιδόματα τέκνων) και το link που έχουν βάλει αφορά προγενέστερη εφαρμογή που έχει πάψει να λειτουργεί από το 2017. Ελπίζω κάποτε όλοι αυτοί να κάτσουν τουλάχιστον ΟΤΙ βάζουν να δουλεύει σωστά. Όχι όλα μέσα αχταρμά και στο τέλος όλα μισά και αν. Καταλαβαίνεις πως το λέω. Στο κάτω κάτω θεωρώ ότι μπορούμε να σχολιάζουμε κάτι που στην τελική εμείς πληρώνουμε υποχρεωτικά με τους φόρους μας. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Weiss είπε

Το δοκίμασα αλλά δεν ξέρω πόσο " επίσημο " είναι για να το δεχτούν υπηρεσίες.. Στο screenshot φαίνεται τλχ η σελίδα της ΑΑΔΕ

αυτή η λειτουργία δεν είναι να την κάνεις εσύ για τον εαυτό σου αλλά αυτός που σου ζητά να αποδείξεις ότι έχεις επιχείριση. Αντί να ψάχνεις εσύ, ψάχνει ο άλλος το αφμ σου και βλέπει τι δραστηριότητα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petranthe είπε

Αυτά έπρεπε να είχανε γίνει χρόνια πριν αλλά όπως και να έχει στον Πιερακάκη πρέπει να πούμε μπράβο και να διαφυλαχθεί το έργο του. Αν δεν ήταν αυτός ακόμα θα τρέχαμε για γνήσια της υπογραφής στην αστυνομία.

 

 

 

Δεν εχω κανει ακομα ψηφιακα, ηθελα να κανω τις προαλλες αλλα ειδα οτι εχει μονο ψηφιακη εκδοση εγγραφων και υπευθυνη δηλωση Ν105 που θεωρειται και ως γνησια ως προς την υπογραφη. Ξερεις μηπως πως μπορει να εκδοθει γνησιο υπογραφης για εγχαρτο εγγραφο τριτου; Πχ εεις το ταδε εγγραφο καποιας υπηρεσιας στα χερια σου και σου ζητουν να το αποστειλεις υπογεγραμμενο απο σενα με βεβαιωση γνησιου υπογραφης. Υπαρχει τροπος να γινει αυτο ψηφιακα, πχ με υπευθυνη δηλωση δικη σου πως η υπογραφη ειναι δικη σου, αποδεχεσαι το εγγραφο, κλπ; η παλι πρεπει να τρεχεις σε Αστυνομιες και ΚΕΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Πρωτη κατοικια ... χμ  πολυ αοριστο αυτο καλυπτει  καλυβα μεχρι και παλατι ...  Οι αγγλοσαξωνες λενε  η υποθηκη μου και

οχι το σπιτι  μου ..  εφ οσον  μιλαμε για κατοικια αποκτηθεισα εναντι ενυποθηκου στεγαστικου δανειου απο τραπεζα , δηλ απο τον

καταθετη - αποταμιευτη της τραπεζας που θεωρει "Σιγουρες" τις καταθεσεις του , εγγυημενες και απο αυτα τα υποθηκευμενα ακινητα.

Οταν δεν πληρωνει και για οποιοδηποτε λογο ο δανειοληπτης το (στεγαστικο) του δανειο και συγχρονως του καταθετη δεν κουρευονται

οι αποταμιευσεις , τοτε τη διαφορα , τη λυπητερη και το μαρμαρο αποπληρωνει το κοινωνικο συνολο πχ  με  μνημονια εις το διηνεκες.

Ειναι παρα πολυ ομορφο να κατοικεις  ΤΖΑΜΠΑ  στο καλυβι η παλατι σου, η τεσπα  να  σε σιγονταρει ο  "νομος Κατσελη" δαπαναις ολων ημων .

 

Για το ΤΖΑΜΠΑ προφανώς αναφέρεσε σε αυτόν με τα 36 ακίνητα και του άνω του 1 εκ δανεισμό απο τις τράπεζες. Αν όμως χρωστάει κάποιος φουκαράς που έχασε την δουλειά του, για ψίχουλα του το βγάζουν στο σφυρί. Βλεπεις λοιπόν ποιοι είναι οι πραγματικοί τζαμπαζηδες ? 

Επεξ/σία από Mpegleris
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nvel είπε

αυτή η λειτουργία δεν είναι να την κάνεις εσύ για τον εαυτό σου αλλά αυτός που σου ζητά να αποδείξεις ότι έχεις επιχείριση. Αντί να ψάχνεις εσύ, ψάχνει ο άλλος το αφμ σου και βλέπει τι δραστηριότητα έχεις.

Nαι εγώ θα ήθελα μια εφαρμογή που να αποδεικνύει ότι έχω ενεργή επιχείρηση για να την προσκομίζω εγώ όπου μου το ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...