Προς το περιεχόμενο

διακυμάνσεις ανάμεσα σε αυτό που πληρώνουμε και αυτό που λαμβάνουμε


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αφορμή ενα ποστ απο εδώ:

 

αλλα και με ενα παρόμοιο θέμα που διάβαζα εδώ πριν απο εβδομάδες θα ήθελα να ρωτήσω αλλα να αναφέρω και εγώ με τη σειρά μου, που έχετε δει τις μεγαλύτερες διακυμάνσεις αναμεσα σε αυτό που πληρώνετε συγκριτικά με αυτο που παίρνετε;

θα παραθέσω μερικά παραδείγματα.. σήμερα πήγα και πήρα 1 κιλο φυστικοβούτυρο, το έβαλα σε ζυγαριά κουζίνας ακριβείας και μου έβγαλε 960γρ. (θα μου πεις για 40 γρ. πως κανεις ετσι..)

αλλο παράδειγμα έκανα παραγγελία μερίδα γύρο απο σνακ μπάρκ και έγραφε 350γρ. γύρος (φαντάζομαι θα εννούσε ψημένος 350γρ.) και επειδή μου φάνηκε λίγος, τον ζύγισα και ήταν 290!

και ενα ακόμη που θυμάμαι ΠΟΛΥ έντονα όμως, στο efood είχε βγάλει προσφορά ένα κρεοπωλείο ''1+1 κιλό μοσχαρίσιο κυμά''

ε κανω παραγγελία, έρχεται, τον ζυγίζω και βλέπω.....1400γρ...... επειδή είναι γνωστός ενος καλού φίλου, δεν το έκανα θέμα αλλα πολύ απλά δεν ξανα αγόρασα απο εκεί...

ποια είναι η πιο ακραία διακύμανση που σας έχει τύχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μισο κιλο ειναι λαθος εκφραση των πελατων. Οι φρατζολες ειναι 350γρ ενω τα προζυμια 750 με 1200.Οποτε πρεπει να ζητησεις μισο κιλο προζυμι για να σου κοψει και να σου ζυγισει ακριβώς 500γρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον γύρο νομίζω είναι υπερβολή όλοι ξέρουμε ότι είναι στο περίπου, υπάρχουν γενναιόδωροι τυλιχτές και μίζεροι. 

Τώρα για τον κιμά όπως τα λες ποτέ ξανά από εκεί. 

Αλλά σε αυτό με το φυστικοβούτυρο, αν εννοείς συσκευασμένο νομίζω είναι ακραίο μπορείς να κάνεις καταγγελία. Πρόσεξε μήπως γράφει ml δεν είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeJ είπε

Ταχύτητες στο ίντερνετ. Ξέρω υπάρχει η φράση "έως" αλλά και πάλι κοροϊδία είναι.

Καλά αυτό με τις ταχύτητες όντως είναι εντελώς κοροϊδία.. 

 

3 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Για τον γύρο νομίζω είναι υπερβολή όλοι ξέρουμε ότι είναι στο περίπου, υπάρχουν γενναιόδωροι τυλιχτές και μίζεροι. 

Τώρα για τον κιμά όπως τα λες ποτέ ξανά από εκεί. 

Αλλά σε αυτό με το φυστικοβούτυρο, αν εννοείς συσκευασμένο νομίζω είναι ακραίο μπορείς να κάνεις καταγγελία. Πρόσεξε μήπως γράφει ml δεν είναι το ίδιο.

Όχι όχι χύμα ήταν, και μάλιστα το κυπελάκι που μου το έβαλε μέσα παίζει να ήταν πάνω από 80γρ. Γιατί έχει πολύ ογκοδες πλαστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αρχαιοτάτων χρόνων, στα χύμα γίνεται πάρτι, ειδικά αν δεν είσαι μπροστά.

Στα συσκευασμένα η απόκλιση στην ποσότητα είναι σπάνια και κατά κανόνα μόνο από λάθος.

Ο λόγος απλός: στα συσκευασμένα υπάρχει δυνατότητα μέτρησης και σε περίπτωση απόκλισης η καταγγελία αποδεικνύεται πανευκολα (πας και αγοράζεις άλλο ένα σφραγισμένο και το κρατάς για απόδειξη), όπως και αυτός που έκανε τη συσκευασία. Στα χύμα, μετά την απομάκρυνση από το ταμείο δεν αποδεικνύεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Μαλλον δεν εχετε αγορασει "ενα τονο ξυλα" για το τζακι.
Και οχι απο γυφτο τσιγγανο ρομα,απο ελληναρα.

δεν έχει τύχει να αγοράσω, δεν γνωρίζω καν το κόστος τους.. αλλα γιατι κάνεις συκγρίσεις; οτι και καλα δεν μπορεί ο ένας να σε ''κλέψει'' και μπορεί ο άλλος; φιλικά πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, maparios είπε

δεν έχει τύχει να αγοράσω, δεν γνωρίζω καν το κόστος τους.. αλλα γιατι κάνεις συκγρίσεις; οτι και καλα δεν μπορεί ο ένας να σε ''κλέψει'' και μπορεί ο άλλος; φιλικά πάντα!

Ε, δεν υπάρχει καν σύγκριση. Ο ένας έχει πιθανότητα να σε κλέψει 100% και ο άλλος λιγότερη.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maparios είπε

δεν έχει τύχει να αγοράσω, δεν γνωρίζω καν το κόστος τους.. αλλα γιατι κάνεις συκγρίσεις; οτι και καλα δεν μπορεί ο ένας να σε ''κλέψει'' και μπορεί ο άλλος; φιλικά πάντα!

Ξαναδιαβασε τι γραφω και πως το γραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, maparios είπε

και ενα ακόμη που θυμάμαι ΠΟΛΥ έντονα όμως, στο efood είχε βγάλει προσφορά ένα κρεοπωλείο ''1+1 κιλό μοσχαρίσιο κυμά''

ε κανω παραγγελία, έρχεται, τον ζυγίζω και βλέπω.....1400γρ...... επειδή είναι γνωστός ενος καλού φίλου, δεν το έκανα θέμα αλλα πολύ απλά δεν ξανα αγόρασα απο εκεί...

ποια είναι η πιο ακραία διακύμανση που σας έχει τύχει;

και από άλλον έχω ακούσει παράπονα για το ίδιο θέμα με το 1+1.

κι εγώ είπα πάρει 1+1 κρέπες και η 2η κρέπα ήταν δείγμα κρέπας. Αν είναι να κάνεις τέτοια προσφορά, μη κάνεις καθόλου. Περισσότερους πελάτες θα χάσεις παρά θα κερδίσεις. Εννοείται δε ξαναψωνίζω, μόνο και μόνο για την κοροϊδία. Μπορεί για τα λεφτά που έδωσα να ήταν καλή προσφορά αλλά μη μου λες 1+1 διότι δεν είναι 1+1. Είναι 1 + μισό.

σε λαϊκή,

1 κιλό που στην πραγματικότητα ήταν 800γρ. 20% διαφορά δε το λες και λίγο. 

επειδή έχω ζυγαριά σπίτι και είναι καλή, ζυγίζω μερικές φορές κάποια προϊόντα και υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές. εννοείται πάντα εις βάρος μου. πάνω από 20% δεν έχω πετύχει. τις περισσότερες φορές όμως οι διαφορές είναι μικρές. πχ 40γρ στο κιλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας πω εγώ. Πάω στον διαιτολόγο και με ζυγίζει 90 κιλά και του δίνω 30€.

Γυρίζω σπίτι ζυγίζομαι και είμαι 92 κιλά.

Ε ξεκάθαρα μου έκλεψε 2 κιλά.

Επεξ/σία από JLEE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Μαλλον δεν εχετε αγορασει "ενα τονο ξυλα" για το τζακι.
Και οχι απο γυφτο τσιγγανο ρομα,απο ελληναρα.

Που τα βρέχει  και που μπορεί να ζυγίζει και με 2 -3  εργάτες πάνω.Το έχω δει το έργο πολλάκις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...