Προς το περιεχόμενο

Πέθανε ο εφευρέτης του θρυλικού ZX Spectrum, Sir Clive Sinclair


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να έχω ακόμα (κάπου σε κάποιο πατάρι) τον ZX Spectrum που αγόρασα μεταχειρισμένο από συμμαθητή μου, το μακρινό 1986, μαζί μ'ένα κουτί προγράμματα και παιχνίδια σε κασέτες! Αν θυμάμαι καλά, η εντολή ήταν " " και πάτημα του πλήκτρου enter. Στη συνέχεια πατούσες το Play στο κασετόφωνο και ξεκινούσε το φόρτωμα του προγράμματος (με ρυθμό και ήχο αντίστοιχο των μεταγενέστερων fax 😊). Να είναι καλά εκεί που πάει ο Sir Sinclair & ν' αναπαύεται η ψυχή του γνωρίζοντας ότι πρόσφερε μια μοναδική πρώτη εμπειρία προσωπικού υπολογιστή σε πολύ κόσμο! R.I.P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 ώρες πριν, dchatz είπε

Ακόμα θυμάμαι τον υπολογιστή με τις γομολάστιχες !!!

Να προσπαθείς να πληκτρολογήσεις τα προγράμματα των περιοδικών ....

Δεκαετία 80 ....

T ι είπες τωρα ρε φίλε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξηγημένη προσωπικότητα ο Θείος Clive όπως τον έλεγαν όλοι τότε.  Του έκατσε όμως η ιδέα του ΖΧ81 με τον θρυλικό για την εποχή επεξεργαστή που άλλοι τον χρέωναν τριπλά με τα δικά του μηχανήματα από Αμερική μεριά.

Οι παλιοί θυμούνται τον price war  που γινόταν τότε στη οδό Στουρνάρη με την τιμή του ΖΧ81 να αλλάξει μέρα με την μέρα και να την γράφουν στη βιτρίνα. Ξεκίνησε από 36.000 δραχμές  και είχε φτάσει και 31.000 με τον Γκόλφη (computer market) να ρίχνει πρώτος την τιμή μετά ο Εγκέφαλος στη γωνία της Σολομού και μετά πάνω από το Πλαίσιο το μαγαζί της Ε.Κουνάνη.

Δεν ήταν το καλύτερο μηχάνημα ο ΖΧ81 spectrum όμως ήταν από τα πρώτα και με το "listing" από τα εγγλέζικα περιοδικά έβγαλε αρκετούς προγραμματιστές που καθόρισαν την πληροφορική στη Ελλάδα δεκαετίες μετά.

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το κασετόφωνο όμως που περίμενες σα μ.... ας ποση ώρα να φορτώσει το παιχνίδι.. Ειχα πάει να παρω τον commodore 64, 12 χρόνων τοτε, που διάβαζα σε περιοδικά και με είχε εντυπωσιάσει. 

Ο πωλητής προφανώς δεν τον είχε (επαρχία) και μας ζάλιζε ποση ώρα οτι ο amstrad 6128 ήταν καλύτερος.. Και όντως πήρα τον amstrad. Η φαση ηταν ότι είχε δισκέτα και με χάλαγε. Την κασέτα την καταλαβαίνα, θα αντέγραφα άνετα σε 2πλο κασετόφωνο κλπ. Αυτο το όργανο του διαβόλου το disc Drive δεν το καταλαβαίνα και νόμιζα οτι δε θα μπορώ και να αντιγράφω αφού πίστευα θα χρειάζονταν και 2ο.. Οταν κατάλαβα τι παίζεται έλεγα καθε μερα ευτυχώς δεν πηρα τον commodore με το κασετόφωνο.. Ειδα και amstrad με κασετόφωνο μετα και θυμάμαι τη γλυκά..:) Ο commodore πάντως, ανακάλυψα με το YouTube 20+ χρόνια μετα οτι είχε πολυ καλύτερα παιχνίδια, και γραφικά.. Εντυπωσιακό για ενα μηχάνημα παλαιότερο που ετρεχε σε 1 mhz οταν ο amstrad έτρεχε στα 4.. Απλά δεν είχε disc drive ενσωματωμένο. Αν έπαιρνες και disc drive ήταν ανώτερο μηχάνημα στα παιχνίδια. Αλλα τότε εκανε τα 3πλα λεφτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαγικές στιγμές μαγικές εποχές. 

Match Day saboreur manic miner.... Green beret.... 

Όλα εδώ 

http://torinak.com/qaop/games

KAI για android 

https://play.google.com/store/apps/details?id=app.usp

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στενοχωρήθηκα πολύ όταν το έμαθα...ο 'Θείος" ήταν για πολλούς από εμας ο πατριάρχης της πληροφορικής...  Ο γομολάστιχας ήταν ο πρώτος μου υπολογιστής το 1984!!!  Θα τον θυμόμαστε πάντα  μέσα από τα δημιουργήματα του που πολλοί από εμάς έχουμε ακόμα λειτουργικά! R.I.P. 😢

10 ώρες πριν, JOVI7826 είπε

Έτος 1983…7 ετών πιτσιρικάς και ο πατέρας μου φέρνει στο σπίτι τον Zx Spectrum 48k Plus…(Διαβασμένος από τον θείο μου που είχε τον απλό με τα λαστιχένια πλήκτρα που έβγαζαν προβλήματα)…Πόσες αναμνήσεις…Προγράμματα και απλά παιχνιδάκια σε Basic…Από βιβλία…Από το περιοδικό Pixel…IF X THEN GOTO Y…NEXT…$…Θολά αλλά τα έχω ακόμα στο μυαλό μου 38 χρόνια μετά…Ένας θρύλος έφυγε σήμερα…Όμως άφησε τόσο μεγάλη κληρονομιά πίσω του…RIP Sir Clive Sinclair…

Συγνώμη που σε διορθώνω όμως έκανες ένα μικρό λάθος με την χρονολογία...ο + βγήκε το 1984 και στην Ελλάδα ήρθε στα τέλη της χρονιας οπότε μάλλον τον απέκτησες ένα χρόνο μετά...θα μου πεις βέβαια ότι οι αναμνησεις και η νοσταλγία δεν κολλάνε σε νούμερα....σε αυτο δεν θα ανταπαντησω απλα θα συμφωνησω....

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνω και όρκο σχετικά με αυτό…Ίσως έχεις δίκιο ναι…Αυτό όμως για το οποίο παίρνω όρκο είναι ότι η αρχική οθόνη έγραφε 1982 Sinclair κλπ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Ωραίες εποχές. Και τώρα μας ξυνίζει αν δεν ειναι 60fps, αν δεν ειναι next gen................

τοτε απουσια hardware δυνατοτητων δινοταν βαρος στην υποθεση ,το gameplay, την ατμοσφαιρα

σημερα απουσια πραγματικα ποιοτικου περιεχομενου πολλες φορες εστιαζουμε σε ανουσια specs

 

α ρε τα παιδικα μας χρονια, φτωχα αλλα ομορφα πολυ ομορφα

rip sir clive sinclair

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είχα τότε υπολογιστή (βασικά πρωτοείδα υπολογιστή στο πανεπιστήμιο), αλλά θυμάμαι να έχουν συμμαθητές.Ρώταγα τι κάνουν αυτές οι συσκευές και έλεγαν παιχνίδια. Και στο νήμα, πάλι αναφορές σε παιχνίδια βλέπω. Προγραμματισμό δεν υποστήριζαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, petasis είπε

Εγώ δεν είχα τότε υπολογιστή (βασικά πρωτοείδα υπολογιστή στο πανεπιστήμιο), αλλά θυμάμαι να έχουν συμμαθητές.Ρώταγα τι κάνουν αυτές οι συσκευές και έλεγαν παιχνίδια. Και στο νήμα, πάλι αναφορές σε παιχνίδια βλέπω. Προγραμματισμό δεν υποστήριζαν;

το λειτουργικο του ηταν η γλωσσα προγραμματισμου basic ,text based φυσικα

γραφαμε κ κωδικα η κ αντιγραφαμε απο περιοδικα

υπηρχαν δλδ κ πρακτικες σοβαρες εφαρμογες ,μπορουσες να εχεις πελατολογιο η να γραψεις προγραμμα να σου υπολογιζει τα οικονομικα σου η οτι αλλο μπορεις να φανταστεις

τοτε ομως ημασταν πιτσιρικια φιλε ,ηταν μαγικο να παιζεις παιχνιδια στην τηλεοραση

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...