Προς το περιεχόμενο

Πέθανε ο εφευρέτης του θρυλικού ZX Spectrum, Sir Clive Sinclair


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

RIP! Άρχοντας! Το έχω ακόμα το speccy κομπλέ κουτάτο και άφθονες κασσέτες που παίζουν μια χαρά!

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την ημέρα που μου το έφερε ο μπαμπάς μου κάποια στιγμή το '83

Και τις ατέλειωτες ώρες gaming αλλά και εισαγωγής κώδικα basic για παίξιμο απλών παιχνιδιών!

Απίστευτες εποχές! Νοσταλγία!

Γεια χαρά Sir!

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ωραίο άρθρο που δείχνει πως ο sir Clive Sinclair μεταμόρφωσε την Αγγλία από φτωχή χώρα ανθρακορυχων, σε παγκόσμια οικονομική δύναμη.Μακάρι κάποια στιγμή να πάρουν χαμπάρι οι Έλληνες ποσό πλούτο μπορεί να τους φέρει η πληροφορική.

http://donysoldcomputers.blogspot.com/2021/09/blog-post.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν Spectrum 48K+ ξεκίνησα στους υπολογιστές και μακάρι να μπορούσα να γράψω "να είναι καλά ο άνθρωπος", να ήταν κάποιο θέμα είδησης του στυλ "Νέο ντοκιμαντέρ/Νέα βιογραφία του Sic Clive Sinclair".

Αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος απεβίωσε, οπότε αιωνία του η μνήμη, RIP και ευχαριστούμε Sir Clive για την δυνατότητα που μας έδωσες να μπούμε νωρίς στον μαγικό κόσμο των Η/Υ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lelisjr είπε

https://www.youtube.com/watch?v=lLy9_jkqxzc

Αυτό για όσους δεν είχαν επαφή με το άθλημα της κασέτας. 

Ήταν ένας απ'τους λόγους που τα παιδιά τότε έπεζαν 1 παιχνίδι για ώρες... δεν άντεχε κανείς αν περιμένει μέχρι και 15 λεπτά τη φορά να φορτώσει άλλο παιχνίδι. 

Αθάνατος Sir! 

 

Ήταν ο λόγος που είχαμε γίνει υπεράνθρωποι gamers. Το τι απίστευτους ελιγμούς κάναμε στην οθόνη ανάμεσα σε 50 σφαίρες του εχθρού υπό τον φόβο να μην μας πετύχει καμία και πρέπει να υποστούμε το Rewind Tape, Start Tape δεν λέγεται. Πριν μερικά χρόνια πήγα να παίξω κάποια από τα παλιά παιχνίδια σε emulator και, μία εχθρική σφαίρα στην οθόνη και έπεφτα πάνω της. Λες και την κυνηγούσα εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, polemikos said:

Ο Sir Clive Sinclair, ...  ... - πέθανε στο σπίτι του στο Λονδίνο σε ηλικία 81 ετών. ...

Καλό ταξίδι φίλε, από σένα μάθαμε γράμματα, νάσαι καλά. Τώρα μόνον ανάπαυση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιώνια του η μνήμη. Ο άνθρωπος που ενέπνευσε μια ολόκληρη γενιά σημερινών 40+ ανθρώπων να ασχοληθούν με τον μαγικό κόσμο των υπολογιστών. 

Δεν είχα δικό μου είχε ένα ξαδερφάκι και μας έτρεχαν τα σάλια κάθε φορά που περιμέναμε το loading της κασέτας.

Μοναδικές στιγμές διασκέδασης και γέλιου σε χρόνια πολύ ποιο αθώα και ίσως λίγο ποιο αληθινά απ' τις μέρες που ζούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτούς που θέλουν να θυμηθούν τα νιάτα τους αλλά χωρίς να προσπαθούν να ρυθμίσουν την κεφαλή από το κασετόφωνο για να μπορέσει να διαβάσει τα data

Speccy - Complete Sinclair ZX Spectrum Emulator 4 android

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fms.speccy.deluxe&hl=en

Επεξ/σία από lost2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πω είναι λίγο. Και γω σπεκτρουμάς στη δεκαετία του 80. Τα πρώτα μου βήματα στον χώρο με τον ΖΧ+ . Να είναι καλά εκεί ψηλά. Έδωσε τόση χαρά σε τόσο πολύ κόσμο!  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...