Προς το περιεχόμενο

Νέο pc περίπου στα 500€


SciManiac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, SciManiac είπε

Ενδιαφέρουσα η ιδέα σου για αναβάθμιση @triplex1, ωστόσο στη παρούσα φάση μπορώ να προχωρήσω σε αγορά καινούργιου μηχανήματος. Βέβαια το παλιό θέλω κάποια στιγμή να το δώσω σε έναν συγγενή μου που δεν έχει ιδιαίτερα μεγάλες απαιτήσεις, οπότε ίσως προχωρήσω στην αναβάθμισή του. Αν και δεν είμαι αρκετά προχωρημένος για να πειράξω το bios, αν αυτό απαιτείται για την εγκατάσταση ενός Xeon.

Μια ερώτηση όσο αφορά τα παραπάνω προτεινόμενα builds από @nickol-us: Από ό,τι είδα το κουτί έρχεται με έναν προεγκατεστημένο ανεμιστήρα 120mm και στα πρώτα δύο (με τον i5) συστήθηκε η αγορά ενός έξτρα. Μήπως είναι καλύτερα να προσθέσω δύο επιπλέον ανεμιστήρες στο κουτί για καλύτερο αερισμό; Ή η αγορά ενός επιπλέον ανεμιστήρα αρκεί;

Το κουτί που σου πρότεινα παίρνει μόνο 2 ανεμιστήρες.Ο ένας έρχεται μαζί με την αγορά του κουτιού και σου πρότεινα ακόμη ένα για μπροστά, ωστε να έχεις "ροή" αέρα ένα να βάζει ένα να βγάζει. Ανάλογα το κουτί μπορείς να παίξει σε διάφορες διατάξεις ανεμιστήρων. Άλλα κουτιά, παίρνουν περισσότερους ανεμιστήρες. Το συγκεκριμένο είναι μικρό και (κακώς δεν ανέφερεα) χωράει μόνο micro atx μήτρικες. Για την χρήση που θα κάνεις και χωρίς κάρτα γραφικών θα είναι υπερβολικά δροσερό το κουτί. Αν δε σου αρέσει και θες να δεις κάτι άλλο το συζητάμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

bios 2

42 λεπτά πριν, SciManiac είπε

Ενδιαφέρουσα η ιδέα σου για αναβάθμιση @triplex1, ωστόσο στη παρούσα φάση μπορώ να προχωρήσω σε αγορά καινούργιου μηχανήματος. Βέβαια το παλιό θέλω κάποια στιγμή να το δώσω σε έναν συγγενή μου που δεν έχει ιδιαίτερα μεγάλες απαιτήσεις, οπότε ίσως προχωρήσω στην αναβάθμισή του. Αν και δεν είμαι αρκετά προχωρημένος για να πειράξω το bios, αν αυτό απαιτείται για την εγκατάσταση ενός Xeon.

Μια ερώτηση όσο αφορά τα παραπάνω προτεινόμενα builds από @nickol-us: Από ό,τι είδα το κουτί έρχεται με έναν προεγκατεστημένο ανεμιστήρα 120mm και στα πρώτα δύο (με τον i5) συστήθηκε η αγορά ενός έξτρα. Μήπως είναι καλύτερα να προσθέσω δύο επιπλέον ανεμιστήρες στο κουτί για καλύτερο αερισμό; Ή η αγορά ενός επιπλέον ανεμιστήρα αρκεί;

bios 1

bios 2

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Το κουτί που σου πρότεινα παίρνει μόνο 2 ανεμιστήρες.Ο ένας έρχεται μαζί με την αγορά του κουτιού και σου πρότεινα ακόμη ένα για μπροστά, ωστε να έχεις "ροή" αέρα ένα να βάζει ένα να βγάζει. Ανάλογα το κουτί μπορείς να παίξει σε διάφορες διατάξεις ανεμιστήρων. Άλλα κουτιά, παίρνουν περισσότερους ανεμιστήρες. Το συγκεκριμένο είναι μικρό και (κακώς δεν ανέφερεα) χωράει μόνο micro atx μήτρικες. Για την χρήση που θα κάνεις και χωρίς κάρτα γραφικών θα είναι υπερβολικά δροσερό το κουτί. Αν δε σου αρέσει και θες να δεις κάτι άλλο το συζητάμε

Για τώρα σίγουρα μου ακούγεται εξαιρετικό. Αν ωστόσο θελήσω μελλοντικά να του βάλω κάποια κάρτα γραφικών, θα χωράει;

Επεξ/σία από SciManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SciManiac είπε

Για τώρα σίγουρα μου ακούγεται εξαιρετικό. Αν ωστόσο θελήσω μελλοντικά να του βάλω κάποια κάρτα γραφικών, θα χωράει;

Χωράει κάμποσες κάρτες εκτός απο τις πολύ τεράστιες (3fans κτλ). Ο κατασκευαστής δίνει μέγιστο μήκος τα 250mm. Νομίζω θα χωρέσει τις περισσότερες με 2πλο ανεμιστήρα. Μια 3060ti dual fan για παράδειγμα είδα μήκος 240 ενώ μια 1660 μήκος 225

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Στη σύνθεση με τον i5 σκέφτομαι να προσθέσω και ένα δεύτερο αποθηκευτικό μέσο της τάξης των 500gb-1tb. Τι προτείνετε; Θα ήταν καλύτερα να μπει πχ ένας ssd ή ένας hdd; (αν μπορούν να δοθούν προτάσεις από eshop θα το εκτιμούσα πολύ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό το θέμα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Δεν είμαι σίγουρος ως προς το ποιος θα ήταν ο καταλληλότερος τύπος δίσκου για να προσθέσω στην εν λόγω σύνθεση, σε περίπτωση που τελικά χρειάζομαι μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Από ό,τι καταλαβαίνω ο τύπος NVME είναι ο πιο προηγμένος, και σίγουρα ο προτεινόμενος των 256GB θα χρησιμοποιηθεί για το λειτουργικό σύστημα.

 

Παραθέτω τη σύνθεση που προτάθηκε από @nickol-us:

Στις 17/9/2021 στις 9:40 ΜΜ, nickol-us είπε

eshop.PNG.481a3e40359182f0749f2ac1d8141411.PNG

cosmodata.PNG.5ceaf4c8b2d513977d9cfd5ba5d270a3.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα χρήματα νομίζω οτι ο sata ssd είναι αρκετά καλή λύση για αποθήκη.

Φυσικά ο πιο οικονομικός είναι ο μηχανικός, έχω όμως καιρό να αγοράσω και να ασχοληθώ.

Ίσως απο τα δημοφιλέστερα του σκρουτζ - bestprice να καταλήξεις σε κάποιον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Αν έχεις τα χρήματα νομίζω οτι ο sata ssd είναι αρκετά καλή λύση για αποθήκη.

Φυσικά ο πιο οικονομικός είναι ο μηχανικός, έχω όμως καιρό να αγοράσω και να ασχοληθώ.

Ίσως απο τα δημοφιλέστερα του σκρουτζ - bestprice να καταλήξεις σε κάποιον.

Τον πηρα εγω πριν απο αρκετους μηνες καθαρα γι αυτο το λογο ΑΠΟΘΗΚΗ οτι καλυτερο εχω παρει σε δισκο και πανω απ'ολα VFM

https://www.skroutz.gr/s/11871386/Toshiba-P300-1TB-HDD-Σκληρός-Δίσκος-3-5-SATA-III-7200rpm-με-64MB-Cache-για-Desktop-HDWD110UZSVA.html

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, triplex1 είπε

Τον πηρα εγω πριν απο αρκετους μηνες καθαρα γι αυτο το λογο ΑΠΟΘΗΚΗ οτι καλυτερο εχω παρει σε δισκο και πανω απ'ολα VFM

Επιβεβαιωνω κι εγω,εχω παρει 6 toshiba σε 1,2,3tb και ειναι αρκετα γρηγοροι και πολυ αθορυβοι,και μεχρι στιγμης αξιοπιστοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...