Προς το περιεχόμενο

Πλυστικο μηχανημα 1400w leroy merlin 39.90€


murcielago580

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thephotoshoped είπε

Επειδή ψάχνω πλυστικο για το μπαλκόνι κι τα πατζουρια (όχι για το αυτοκίνητο) , είμαι σε δίλημμα . Αυτό του Lidl ή του Leroy ; 
Του Lidl δεν έχει το εξάρτημα για αφρό που το θεωρώ πολύ χρήσιμο . 
Τι λέτε ; 

Του Lidl λέω Κι εγω. 3 χρόνια εγγύηση κ καλύτερο σέρβις. Το εξάρτημα του αφρού και το άλλο που το έχει είναι σαν να μην υπάρχει. Ποτέ δεν με βόλεψε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 21/9/2021 στις 11:23 ΠΜ, SilentVoice είπε

Καλά , μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Εγώ με το Nilfisk C 110.7-5 εχω 110bar πίεση, 5 bar παραπάνω απο αυτό της προσφοράς, μια χαρά το πλένω το αυτοκινητο και κάνω δουλειά μου. Ούτως ή αλλως δεν νομίζω οτι χρειάζεται και παραπάνω πίεση το αυτοκίνητο.Θα χαλάσει το χρώμα του.  Το Nilfisk βεβαια έχει αλλη αξιοπιστία, αλλά έχει διπλάσια τιμή απο αυτο της προσφοράς.

Δεν διαβασες τι εγραψα. Η πιεση μια χαρα ειναι σε ολα αυτα. Και υπερβολικη μπορω να πω. Το θεμα ειναι οτι για να την πετυχουν. δεν βγαζουν ποσοτητα νερου. Το αμαξι, το μηχανακι και γενικά το πλύσιμο, θέλει νερό. Λίτρα νερού. Τι να την κανεις την πιεση νερου, αν βγαζει μικρη ποσοτητα?
Φαντασου λοιπον να πλενεις αμαξι με ενα πιεστικο με τεραστια πιεση που βγαζει ποσοτητα νερου σαν νεροπιστολο. Θα τρυπησεις την λαμαρινα, αλλα αμαξι δεν θα πλυνεις με τοσο λιγο νερο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν διαβασες τι εγραψα. Η πιεση μια χαρα ειναι σε ολα αυτα. Και υπερβολικη μπορω να πω. Το θεμα ειναι οτι για να την πετυχουν. δεν βγαζουν ποσοτητα νερου. Το αμαξι, το μηχανακι και γενικά το πλύσιμο, θέλει νερό. Λίτρα νερού. Τι να την κανεις την πιεση νερου, αν βγαζει μικρη ποσοτητα?
Φαντασου λοιπον να πλενεις αμαξι με ενα πιεστικο με τεραστια πιεση που βγαζει ποσοτητα νερου σαν νεροπιστολο. Θα τρυπησεις την λαμαρινα, αλλα αμαξι δεν θα πλυνεις με τοσο λιγο νερο.

 

Η Λογικη του πιεστικου ειναι ειναι οτι ριχνει "στοχευμενα" νερο με πιεση ετσι ωστε να παρεχει το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα με εξοικονομηση...

Οποιος επλενε με το λαστιχο και στομιο πιεσης μπροστα μπορει να καταλαβει....

Λιτρα επι λιτρων νερου για το ιδιο αποτελεσμα (ισως και χειροτερο πολλες φορες)

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν διαβασες τι εγραψα. Η πιεση μια χαρα ειναι σε ολα αυτα. Και υπερβολικη μπορω να πω. Το θεμα ειναι οτι για να την πετυχουν. δεν βγαζουν ποσοτητα νερου. Το αμαξι, το μηχανακι και γενικά το πλύσιμο, θέλει νερό. Λίτρα νερού. Τι να την κανεις την πιεση νερου, αν βγαζει μικρη ποσοτητα?
Φαντασου λοιπον να πλενεις αμαξι με ενα πιεστικο με τεραστια πιεση που βγαζει ποσοτητα νερου σαν νεροπιστολο. Θα τρυπησεις την λαμαρινα, αλλα αμαξι δεν θα πλυνεις με τοσο λιγο νερο.

 

Είμαστε στο νήμα των προσφορών και κυρίως ψάχνουμε ερασιτεχνικά προϊόντα. Φυσικά αν κάποιος θέλει επαγγελματικό εργαλείο και να πλένει αυτοκίνητα στο 3 λεπτό, θα πάρει αυτό που λες.

Το nilfisk 110bar που έχω, μια χαρά κάνει μούσκεμα και πλένει όλο το αυτοκίνητο στο 5 λεπτό. Στα χαρακτηριστικά του αναφέρει αυτό

Μέγιστη Παροχή: 440-310 lt/hr.

310lt  νερού σε μια ώρα για ένα πλύσιμο αυτοκινήτου είναι υπερβολικό. Το 5 λεπτό αρκεί.

Τώρα αν κάποιος έχει τρακτέρ και θέλει να το πλένει κάθε μέρα μετά το χωράφι , ναι εκεί θέλει κάτι καλό.  Συνήθως το χρησιμοποιούμε για το εβδομαδιαίο πλύσιμο του αυτοκινήτου από την σκόνη της πόλης και τις κοτσιλιες που θα φάει.

 

Ούτως ή άλλως νομίζω πιο πολύ ώρα παίρνει το κουβαλημα από την αποθήκη, το στήσιμο , το ξεστησιμο , το τυλιγμα και το ξετυλιγμα, παρά το πλύσιμο. Και το σκούπισμα ακόμα παραπάνω.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ipal είπε

Από αύριο έχει  ξανά @ Lidl  το Parkside των 44€

https://www.lidl-hellas.gr/p/super-paraskeui-savvato/parkside-plistiko-michanima-ipsilis-piesis-phd-110-d1/p122460

Αυτό βγάζει ζεστό νερό όπως του leroy? Γιατί δεν βλέπω να αναφέρει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, vdeseris είπε

Αυτό βγάζει ζεστό νερό όπως του leroy? Γιατί δεν βλέπω να αναφέρει κατι

Ποιος σου είπε ότι του leroy βγάζει ζεστό νερό;
Το "Μέγιστη θερμοκρασία νερού παροχής" που γράφει στο leroy σημαίνει ότι το νερό πρέπει να είναι το πολύ 50C όταν περνάει από την αντλία,αν και στην πραγματικότητα σε όλα αυτά τα μικρά πιεστικά το νερό πρέπει να είναι δροσερό γιατί παθαίνουν ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, roybatty είπε

Ποιος σου είπε ότι του leroy βγάζει ζεστό νερό;
Το "Μέγιστη θερμοκρασία νερού παροχής" που γράφει στο leroy σημαίνει ότι το νερό πρέπει να είναι το πολύ 50C όταν περνάει από την αντλία,αν και στην πραγματικότητα σε όλα αυτά τα μικρά πιεστικά το νερό πρέπει να είναι δροσερό γιατί παθαίνουν ζημιά.

Πω πω δίκιο έχεις. Το διάβασα βιαστικά και νόμιζα ότι ζεσταίνει και το νερό! 😄

Οπότε παμε Lidl!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα πάρει πριν 2 χρόνια μία χαρά κάνει δουλειά έχει αντέξει καθαρίζω και τις πλάκες στον κήπο το αυτοκίνητο . Όντως η εγγύηση είναι κορυφαία από το συγκεκριμένο κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω μια ισως χαζη ερωτηση? το μικρο δοχειο για το σαπουνι τον αφροποιητη πως τον χρησιμοποιουμε? Απλα βαζουμε σαπουνι μεσα? η σαπουνι με νερο? τι αναλογια και ποσα ml μεσα? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Να ρωτησω μια ισως χαζη ερωτηση? το μικρο δοχειο για το σαπουνι τον αφροποιητη πως τον χρησιμοποιουμε? Απλα βαζουμε σαπουνι μεσα? η σαπουνι με νερο? τι αναλογια και ποσα ml μεσα? Ευχαριστω.

Μεσα βαζεις κανονικα συμπυκνωμένο σαπουνι - ενεργο αφρο αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα...θελει ξεχωριστό αφροποιητη για να δεις αποτελεσμα...

Πχ  http://shorturl.at/apsAQ

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anergos13 είπε

Μεσα βαζεις κανονικα συμπυκνωμένο σαπουνι - ενεργο αφρο αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα...θελει ξεχωριστό αφροποιητη για να δεις αποτελεσμα...

Πχ  http://shorturl.at/apsAQ

Αυτό στο link είναι συμβατό με το μηχάνημα του lidl? Γενικά για το Parkside του lidl ξέρουμε ποια εξαρτήματα είναι συμβατά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 10:17 ΠΜ, anergos13 είπε

Μεσα βαζεις κανονικα συμπυκνωμένο σαπουνι - ενεργο αφρο αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα...θελει ξεχωριστό αφροποιητη για να δεις αποτελεσμα...

Πχ  http://shorturl.at/apsAQ

Σημερα το χρησιμοποιησα τελικα μετα απο τοσο καιρο... Ολα καλα θεωρω οτι αν και δεν εχω προηγουμενη πειρα οτι για ιδιωτικη χρηση στο αμαξι που εκανα ειναι μια χαρα. Να ρωτησω κανα 2 πραγματα?

1) Σκετο σαπουνι αυτοκινητου βαζουμε μεσα? Και αν ναι ποσο? Γτ πχ για να πλυνω ολο το αμαξι χρησιμοποιω 2 καπακια απο το meguiars που εχω, σε αυτο το δοχειο ποσο να βαλω? να το γεμισω και οσο χαλασει? θα αδειασει το μισο μπουκαλι απο το σαπουνι αυτοκινητου.

2) Πρεπει να προσεχω κατι για να μην χαλασει το χρωμα του αυτοκινητου?

3) Απο που μπορω να παρω ενα μεγαλυτερο λαστιχο γιατι αυτο που εχει 3 μετρα δεν φτανουν για τιποτα? λαστιχο εννοω αυτο που βγαινει απο το πιεστικο και συνδεεται στο πιστολι του.

Κανει αρκετο θορυβο αλλα οκ, στο εξοχικο το εχω...

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 2:46 ΜΜ, vdeseris είπε

Αυτό στο link είναι συμβατό με το μηχάνημα του lidl? Γενικά για το Parkside του lidl ξέρουμε ποια εξαρτήματα είναι συμβατά?

Lavor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, murcielago580 είπε

Σημερα το χρησιμοποιησα τελικα μετα απο τοσο καιρο... Ολα καλα θεωρω οτι αν και δεν εχω προηγουμενη πειρα οτι για ιδιωτικη χρηση στο αμαξι που εκανα ειναι μια χαρα. Να ρωτησω κανα 2 πραγματα?

1) Σκετο σαπουνι αυτοκινητου βαζουμε μεσα? Και αν ναι ποσο? Γτ πχ για να πλυνω ολο το αμαξι χρησιμοποιω 2 καπακια απο το meguiars που εχω, σε αυτο το δοχειο ποσο να βαλω? να το γεμισω και οσο χαλασει? θα αδειασει το μισο μπουκαλι απο το σαπουνι αυτοκινητου.

2) Πρεπει να προσεχω κατι για να μην χαλασει το χρωμα του αυτοκινητου?

3) Απο που μπορω να παρω ενα μεγαλυτερο λαστιχο γιατι αυτο που εχει 3 μετρα δεν φτανουν για τιποτα? λαστιχο εννοω αυτο που βγαινει απο το πιεστικο και συνδεεται στο πιστολι του.

Κανει αρκετο θορυβο αλλα οκ, στο εξοχικο το εχω...

Ευχαριστω.

1.μπορεις να βαλεις σαμπουαν αυτοκινητου αλλα δεν θα κανει πολυ αφρο και λογω σαπουνιου αλλα και λογω αφροποιητη.

καλυτερα ενεργο αφρο με ουδετερο ph πχ  https://www.skroutz.gr/s/14170252/AutoGlym-Polar-Blast-PB2500-2-5lt.html?from=catspan

μπορεις βεβαια να χρησιμοποιησεις και συστημα 3 σε 1

https://www.rigatos-shop.gr/πλύσιμο/12858-autoglym-polar-kit-polar-blast-polar-wash-polar-seal-3x500ml.html

2.εφοσον ο αφρός εινει επωνυμος και με ουδετερο ph (ηπιος) δεν εχεις θεμα.

3. πρεπει να βρεις την μαρκα του πλυστικου για να βρεις συμβατο 

( νομιζω εγραψε φιλος lavor)

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...