Προς το περιεχόμενο

Κληρονομιά εξ αδιαιρέτου


vatti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ukforthemoment,σωστά αλλά χωρίς να έχω τίτλο ιδιοκτησίας στα χέρια μου,ρητή απαδοχή δεν έχω κάνει,πρέπει να πληρώσω τα όποια χρέη και τον καθαρισμό,πιθανόν και κάθε χρόνο? Άν κατάλαβα καλά,πρέπει να κάνω αποδοχή και να πληρώσω τα όποια χρέη και μετά να τα πουλήσω για ν' απαλλαγώ από  καθαρισμούς και πιθανόν χρέη....αυτό είναι που με ενδιαφέρει...να μην έχω άλλο να κάνω με την περιουσία και να μ΄ενοχλούν...

Ukforthemoment,ναι έχω ρωτήσει και μπορώ να τα πληρώσω,αλλά αφού δεν είμαι ιδιοκτήτης,γιατί να τα πληρώσω....και αν τα πληρώσω,μπορεί σε 1 χρόνο να μου ξαναπούν να πληρώσω....αν πλήρωναν όλοι ναι.

Μου έχουν πει οτι αν δεν κάνουμε αποδοχή κληρονομιάς,σύντομα θα τα πάρει το κράτος.Τι σημαίνει αυτό??Εκτός απο το οτι θα χάσω την περιουσία μου,διαγράφονται και τα χρέη ή τα χρέη θα πρέπει να τα πληρώσω και ας πέρασουν στο κράτος...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vatti είπε

Ukforthemoment,σωστά αλλά χωρίς να έχω τίτλο ιδιοκτησίας στα χέρια μου,ρητή απαδοχή δεν έχω κάνει,πρέπει να πληρώσω τα όποια χρέη και τον καθαρισμό,πιθανόν και κάθε χρόνο? Άν κατάλαβα καλά,πρέπει να κάνω αποδοχή και να πληρώσω τα όποια χρέη και μετά να τα πουλήσω για ν' απαλλαγώ από  καθαρισμούς και πιθανόν χρέη....αυτό είναι που με ενδιαφέρει...να μην έχω άλλο να κάνω με την περιουσία και να μ΄ενοχλούν...

Ukforthemoment,ναι έχω ρωτήσει και μπορώ να τα πληρώσω,αλλά αφού δεν είμαι ιδιοκτήτης,γιατί να τα πληρώσω....και αν τα πληρώσω,μπορεί σε 1 χρόνο να μου ξαναπούν να πληρώσω....αν πλήρωναν όλοι ναι.

Μου έχουν πει οτι αν δεν κάνουμε αποδοχή κληρονομιάς,σύντομα θα τα πάρει το κράτος.Τι σημαίνει αυτό??Εκτός απο το οτι θα χάσω την περιουσία μου,διαγράφονται και τα χρέη ή τα χρέη θα πρέπει να τα πληρώσω και ας πέρασουν στο κράτος...

 

 

Μηπως να αποφασίσεις τι θες να κάνεις ;Θες την κληρονομιά ή όχι;Αν δεν την ήθελες μπορούσες να κανεις αποποίηση και να ξενοιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να κάνω αποποίηση 26 χρόνια πριν......τώρα είναι αργα. Άν απ' όλα αυτά που περιέγραψα, πρέπει να πληρώσω για τυχόν χρέη και καθαρισμούς καί καί καί....τότε καλύτερα να κάνω,να τα πληρώσω και να τελειώνω. Άν δεν πρέπει,τότε δεν θα κάνω.Μάλλον πρέπει να απευθυνθώ σε συμβολαιογράφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vatti είπε

Έπρεπε να κάνω αποποίηση 26 χρόνια πριν......τώρα είναι αργα. Άν απ' όλα αυτά που περιέγραψα, πρέπει να πληρώσω για τυχόν χρέη και καθαρισμούς καί καί καί....τότε καλύτερα να κάνω,να τα πληρώσω και να τελειώνω. Άν δεν πρέπει,τότε δεν θα κάνω.Μάλλον πρέπει να απευθυνθώ σε συμβολαιογράφο.

Ναι τωρα είναι αργα,25,5 χρόνια αργά.

Δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάθισα να διαβάσω μέχρι τέλος γιατί μπερδεύτηκα. 

Δεν έχει σημασία αν εσύ έκανες γραπτή η όχι αποδοχή. Και σιωπηρή να είναι, εφόσον έγινε αποδοχή είναι στο όνομα σου. Τίτλος θα υπάρχει σίγουρα, αν δεν υπάρχει ρώτα συμβολαιογράφο να τον αναζητησει. Στο Ε9 λογικά θα πρέπει να το αναγραφεις το οικόπεδο. 

Τώρα για όλες αυτές τις εργασίες που με βάση τον νόμο οι δήμοι λένε ότι τις κάνουν και τα χρεώνουν στον ιδιοκτήτη, στην πραγματικότητα πολύ λίγα από αυτά γίνονται, διότι δεν υπάρχει ακόμα τρόπος άμεσης είσπραξης, δεν περνάνε όλα στην εφορία και σου κάνουν δικαστήριο αργότερα άμα δεν πληρώσεις. 

Οι ειδοποιήσεις των δήμων εκδίδονται είτε προς το νούμερο και την οδό που είναι το κτίριο είτε προς το όνομα που γράφει το κουδουνι είτε προς όποιον ανοίξει την πόρτα και αναφέρει ονόματα και ιδιοκτησίες. 

Σε δεύτερο βαθμό όταν δεν πληρωθεί αυτό βάζουν δικηγόρο και αναζητούν ιδιοκτητες.

Σε κάθε περίπτωση, αν το όνομα του ts βρίσκεται στην λίστα ιδιοκτητών έστω και κατά 1%, πληρώνει μέρος των εξόδων όπως και την ποινή άμα προκληθεί φωτιά. 

1 ώρα πριν, vatti είπε

Έπρεπε να κάνω αποποίηση 26 χρόνια πριν......τώρα είναι αργα. Άν απ' όλα αυτά που περιέγραψα, πρέπει να πληρώσω για τυχόν χρέη και καθαρισμούς καί καί καί....τότε καλύτερα να κάνω,να τα πληρώσω και να τελειώνω. Άν δεν πρέπει,τότε δεν θα κάνω.Μάλλον πρέπει να απευθυνθώ σε συμβολαιογράφο.

Επίσης, αν μιλάμε για περιουσία που ανήκει σε άλλους, ρώτα έναν δικηγόρο πως μπορείς να προστατευθείς από την αδιαφορία των υπολοίπων, αν υπάρχει κάποιος τρόπος εγγραφης ενημέρωσης του Δήμου για την κατάσταση κι αν μπορείς με κάποιον τρόπο να γλιτώσεις ποινές, γιατί δεν είναι λογικό να κάθεται ο ένας ιδιοκτήτης να βγάζει το φίδι από την τρύπα για τους άλλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basilhs23,εγώ κληρονομώ τον πατέρα μου που δεν είχε κάνει αποδοχή. Στο Ε9 δεν υπάρχει τίποτα. Τι εννοείς τίτλος? Να κάνει ο δικηγόρος έρευνα στο όνομα του πατέρα μου να δει αν έχει κάτι?

Και αν δεν υπάρχει κουδούνι.....το σπιτι δεν είναι κατοικήσιμο...είναι πολύ παλιό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vatti είπε

Μου έχουν πει οτι αν δεν κάνουμε αποδοχή κληρονομιάς,σύντομα θα τα πάρει το κράτος.Τι σημαίνει αυτό??Εκτός απο το οτι θα χάσω την περιουσία μου,διαγράφονται και τα χρέη ή τα χρέη θα πρέπει να τα πληρώσω και ας πέρασουν στο κράτος...

Αν είχες κάνει αποποίηση και είχαν κάνει και οι επόμενοι στη σειρά κληρονόμοι, τελευταίο στη σειρά είναι το δημόσιο και πάει εκεί.

Εσύ έχεις κάνει σιωπηρή αποδοχή, άρα δεν σε αφορά αυτό.

(Κι έπρεπε να το δηλώνεις, ρώτησε το λογιστή σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vatti είπε

αλλά αφού δεν είμαι ιδιοκτήτης,γιατί να τα πληρώσω....και αν τα πληρώσω,μπορεί σε 1 χρόνο να μου ξαναπούν να πληρώσω....αν πλήρωναν όλοι ναι.

Μου έχουν πει οτι αν δεν κάνουμε αποδοχή κληρονομιάς,σύντομα θα τα πάρει το κράτος.Τι σημαίνει αυτό??Εκτός απο το οτι θα χάσω την περιουσία μου,διαγράφονται και τα χρέη ή τα χρέη θα πρέπει να τα πληρώσω και ας πέρασουν στο κράτος...

Φάσκεις και αντιφάσκεις προφανώς γιατί δεν γνωρίζεις αφού δεν έχεις κάνει το πολύ απλό, όπως να ρωτήσεις (και να πληρώσεις) ένα δικηγόρο.

Γιατί επαναλαμβάνεις συνέχεια ότι δεν είσαι ιδιοκτήτης;;; Και εσύ και ο θείος σου είστε ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου (κατά διαφορετικά ποσοστά) του ακινήτου. Από τη στιγμή, που δεν αποποιήθηκες την κληρονομία εντός της τετράμηνης προθεσμίας από τότε που έλαβες γνώση του θανάτου του κληρονομούμενου και της επαγωγής της κληρονομίας σε εσένα ως κληρονόμου, έχεις καταστεί κληρονόμος, έστω σιωπηρά, και συνακόλουθα κύριος/ ιδιοκτήτης του ακινήτου κατά ένα ποσοστό. Το αν έκανες αποδοχή κληρονομιάς δεν παίζει κανένα ρόλο, αφού παρήλθε η προθεσμία αποποίησης. Η σιωπηρή αποδοχή με την "συμβολαιογραφική" αποδοχή δεν έχει καμία διαφορά και δεν επιφέρει διαφορετικά αποτελέσματα. Είναι το ίδιο και το αυτό. Είσαι κληρονόμος και ιδιοκτήτης τελεία και παύλα (εκτός αν δεν  μας τα λες καλά).

Η κατοχή παίζει ρόλο σε κινητά και όχι σε ακίνητα ως εκ τούτου η ευθύνη για τα ακίνητα της κληρονομίας ανήκει στους κληρονόμους, οι οποίοι έχουν καταστεί πλέον κύριοι του ακινήτου και ευθύνονται κατά το ποσοστό ιδιοκτησίας τους.

Αυτό είναι το νομικό σκέλος. Το πρακτικό είναι διαφορετικό δεδομένου ότι δεν έχεις μεταγράψει αποδοχή κληρονομίας και για αυτό το λόγο δεν εμφανίζεται στο Ε9. Κάποια στιγμή, αν υπάρχουν χρέη και πιστωτές του κληρονομούμενου μπορεί να κινηθούν σε βάρος σου, πάντως ο Δήμος για τα χόρτα και το καθάρισμα δε νομίζω να κινηθεί.... Σε κάθε περίπτωση περιμένεις να συμπληρώσεις 30 χρόνια για να κάνεις το αυτονόητο και να πας να ρωτήσεις ένα δικηγόρο ή ένα λογιστή; Γιατί να ξέρεις, η άγνοια δε συνιστά λόγο απαλλαγής και δεν μπορείς να την επικαλεστείς.. πόσο μάλλον όταν έχουν περάσει 30 χρόνια.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doubt,αλλιώς μου τα είπαν οι ειδικοί....

lamargos, άγνοια έχω,δεν πήγαμε όλοι στη νομική, και για μένα δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Καί σε δικηγόρο πήγα καί σε συμβολαιογράφο....καί τους πλήρωσα....καί γράφω σε φόρουμ....τι να σημαίνει άραγε αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vatti είπε

Doubt,αλλιώς μου τα είπαν οι ειδικοί....

lamargos, άγνοια έχω,δεν πήγαμε όλοι στη νομική, και για μένα δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Καί σε δικηγόρο πήγα καί σε συμβολαιογράφο....καί τους πλήρωσα....καί γράφω σε φόρουμ....τι να σημαίνει άραγε αυτο....

Συγνώμη φίλε μου αλλά το θεωρώ αδιανόητο να έχεις ήδη απευθυνθεί και σε δικηγόρο και σε συμβολαιογράφο και να έχεις τις παραπάνω απορίες. Δεν είναι θέμα εκπαίδευσης ούτε χρειάζεται να έχεις πτυχίο νομικής για να διαχειριστείς σωστά την ακίνητη περιουσία σου και να γνωρίζεις τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου. Ίσως να μην μας έχεις εξηγήσει πλήρως την κατάσταση και τα γεγονότα ή να αγνοούμε κάτι ουσιώδες. Αλλά επαναλαμβάνω, το θεωρώ αδιανόητο να έχεις απευθυνθεί ήδη σε δικηγόρο και συμβολαιογράφο και να έχεις τις συγκεκριμένες απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vatti είπε

Basilhs23,εγώ κληρονομώ τον πατέρα μου που δεν είχε κάνει αποδοχή. Στο Ε9 δεν υπάρχει τίποτα. Τι εννοείς τίτλος? Να κάνει ο δικηγόρος έρευνα στο όνομα του πατέρα μου να δει αν έχει κάτι?

Και αν δεν υπάρχει κουδούνι.....το σπιτι δεν είναι κατοικήσιμο...είναι πολύ παλιό

Πάλι με μπέρδεψες. Οταν λες δεν έκανε αποδοχή ο πατέρας σου εννοείς ότι έκανε αποποίηση η ότι έκανε σιωπηρη αποδοχή; Αν έκανε αποποίηση ο πατέρας σου, τότε προφανώς δεν υπάρχει τίποτε να κληρονομήσεις εσύ, αν ομως έγινε αποδοχή έστω και σιωπηρη στον πατέρα σου τότε κάτι έχει περάσει σίγουρα στο δικό σου όνομα εκτός αν εσύ έκανες αποποίηση εντός εξαμήνου από την ημερομηνία θανάτου του πατέρα σου. 

Για όλες τις μεταγραφές τίτλων ιδιοκτησίας (αγορά, κληρονομιά, μεταβίβαση, γονική παροχή, δωρεά κτλ) εκδίδεται τίτλος κτισης και συμβόλαιο που φυλάσσεται στα υποθηκοφυλακια. 

Τώρα επειδή από ότι βλέπω σε εσένα υπάρχει μπέρδεμα και δεν γνωρίζεις καλά τι κατέχεις, απευθύνσου σε δικηγόρο να αναζητήσετε τα συμβόλαια. Στο Ε9 πρέπει να γράφεις οτιδήποτε κατέχεις και σε αυτό υπολογίζεται φόρος κάθε έτος που πρέπει να πληρώνεις, για αγροτεμάχια δεν πληρώνεις φόρο για οικόπεδα είναι πολύ μικρός, για κατοικίες όμως πληρώνεις, αν δεν έχετε υποβάλλει ποτέ δήλωση πιθανόν να έχετε πρόβλημα με την εφορία όταν πάτε να το δηλώσετε η αν θελήσεις να πουλήσεις το ακίνητο. Έχεις και την υποχρέωση να πας στο κτηματολόγιο και διάφορα άλλα που έχεις αμελήσει για χρόνια και τώρα δεν ξέρεις τι γίνεται. 

Ο Δήμος αν δεν βρει κανέναν, ψάχνει τους τίτλους ιδιοκτησίας και κυνηγάει δικαστικώς τους κληρονόμους για να πληρώσουν την οφειλή, πιθανότητες βέβαια να γίνει αυτό, μικρή. Εάν ξεσπάσει φωτιά όμως και υπάρξουν ποινικές ευθύνες εκεί θα σας κυνηγάνε πάλι όσους είναι κληρονόμοι για το αστικό και ποινικό σκέλος, πρόστιμα πυροσβεστικής κτλ. 

Επειδη από ότι φαίνεται εδώ δεν γνωρίζεις καν τι κατέχεις και τι γίνεται, βρες τους τίτλους κτισης και το κληρονομητηριο. Μετά κοιτάς τα υπόλοιπα. 

 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lamargos,συμφωνώ μαζί σου στο πρώτο σου μήνυμα οτι η άγνοια δεν συνιστά λόγο απαλλαγής και δεν την επικαλούμαι. Δεν το έκανα όμως εσκεμμένα. Δεν ήξερα. Όταν πέθανε ο πατέρας μου ήμουν 17 χρονών. Άν πρέπει να πληρώσω, θα το κάνω. Θέλω να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου, όπως και ήμουν μέχρι τώρα. Γι' αυτό όταν έμαθα για το οκόπεδο που πρέπει να καθαριστεί, ενδιαφέρθηκα για την αποδοχή.

Μάλλον δεν έχω εξηγήσει σωστά ή έπρεπε να αναφέρω περισσότερα....κι όμως...έχω απευθυνθεί και στους δύο....

Δεν θα τ'αφήσω όμως....θα πάρω και δεύτερη γνώμη και θα κάνω αυτό που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vatti είπε

lamargos,συμφωνώ μαζί σου στο πρώτο σου μήνυμα οτι η άγνοια δεν συνιστά λόγο απαλλαγής και δεν την επικαλούμαι. Δεν το έκανα όμως εσκεμμένα. Δεν ήξερα. Όταν πέθανε ο πατέρας μου ήμουν 17 χρονών. Άν πρέπει να πληρώσω, θα το κάνω. Θέλω να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου, όπως και ήμουν μέχρι τώρα. Γι' αυτό όταν έμαθα για το οκόπεδο που πρέπει να καθαριστεί, ενδιαφέρθηκα για την αποδοχή.

Μάλλον δεν έχω εξηγήσει σωστά ή έπρεπε να αναφέρω περισσότερα....κι όμως...έχω απευθυνθεί και στους δύο....

Δεν θα τ'αφήσω όμως....θα πάρω και δεύτερη γνώμη και θα κάνω αυτό που πρέπει.

Που να δεις εγώ που έχασα τον πατέρα μου στα 14, η μάνα μου αδυνατούσε να διαχειριστεί λόγω θεμάτων υγείας και έτρεχα στις εφορείες στην τράπεζα και τους δικηγόρους για διάφορα μαζί με συγγενείς. 

Τέλος πάντων, αυτό που δεν κατάλαβες και φαίνεται από το τελευταίο σου μήνυμα, είναι ότι την αποδοχή δεν την κάνεις οπότε εσύ θέλεις η καταλάβεις ότι κάτι η αποδοχή γίνεται με δύο τρόπους, ρητά η γραπτά αμέσως μετά με τον θάνατο, αν δεν γίνει αυτό τότε αποδέχεσαι σιωπηρά, αν περάσουν οι 6 μήνες από τον θανατο και δεν φροντίσεις να κάνεις αποποίηση, περνάει σε εσένα πάλι η κληρονομιά, οπότε δεν έχει σημασία αν τώρα κατάλαβες ότι υπάρχει μια υποχρέωση πχ καθάρισμα οικοπέδου, η αποδοχή έχει ήδη γίνει. 

Τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις μεταξύ ρητης η σιωπηρής αποδοχής είναι ακριβώς τα ίδια. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basilhs23, δεν είμαι σίγουρη τι έκανε, αλλα σ' ένα χαρτί που έχω, δεν ξέρω αν είναι συμβόλαιο, έχει τ' όνομά του και το ποσοστό κληρονομιάς. Απ' τα αγροτεμάχια και το οικόπεδο με το σπίτι, ακατοίκητο, δικαιούται ο πατέρας μου ένα μικρό ποσοστό. Είναι και άλλοι 3 κληρονόμοι. Κανείς δεν κατέχει κάτι συγκεκριμένο. Άν γίνει αποδοχή από οποιονδήποτε κληρονόμο, θα πάρει ο καθένας το ποσοστό του με κλήρωση....

Ναι,θα πάω πάλι σε δικηγόρο και ελπίζω να βρω ακρη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...