Προς το περιεχόμενο

Κληρονομιά εξ αδιαιρέτου


vatti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Θέλω να κάνω μια αποδοχή κληρονομιάς. Υπάρχουν κάποια αγροτεμάχια και ένα οικόπεδο με ένα κτίσμα  στο χωριο. Μας ειδοποίησαν απ' τον δήμο οτι πρέπει να το καθαρίσουμε αλλιώς θα το καθαρίσει αυτός και θα μας στείλει τον λογαριασμό. Απ' τους 4 κληρονόμους κανένας δεν έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς. Όλοι κάναμε σιωπηρή αποδοχή. Ή κληρονομιά είναι εξ αδιαιρέτου. Εγώ έχω ένα μικρό ποσοστό. Δεν μου ανήκει κάτι συγκεκριμένο. Ο θείος μου,εν ζωή,έχει τους τίτλους κυριότητας. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ποιός θα πληρώσει για να καθαριστεί το οκόπεδο; Εφόσον δεν έχω κάνει ρητή αποδοχή κληρονομιάς,θα πρέπει να πληρώσω και 'γω ένα μέρος,το ποσοστό του μεριδίου που μου αντιστοιχεί; Ή θα πληρώσει μόνο ο θείος που έχει και την κυριότητα; Επίσης,για τυχόν χρέη,τα χρέη θα πάνε σε όλους και ο καθένας θα πληρώσει το ποσοστό που κληρονομεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 λεπτά πριν, vatti είπε

Καλημέρα σας. Θέλω να κάνω μια αποδοχή κληρονομιάς. Υπάρχουν κάποια αγροτεμάχια και ένα οικόπεδο με ένα κτίσμα  στο χωριο. Μας ειδοποίησαν απ' τον δήμο οτι πρέπει να το καθαρίσουμε αλλιώς θα το καθαρίσει αυτός και θα μας στείλει τον λογαριασμό. Απ' τους 4 κληρονόμους κανένας δεν έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς. Όλοι κάναμε σιωπηρή αποδοχή. Ή κληρονομιά είναι εξ αδιαιρέτου. Εγώ έχω ένα μικρό ποσοστό. Δεν μου ανήκει κάτι συγκεκριμένο. Ο θείος μου,εν ζωή,έχει τους τίτλους κυριότητας. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ποιός θα πληρώσει για να καθαριστεί το οκόπεδο; Εφόσον δεν έχω κάνει ρητή αποδοχή κληρονομιάς,θα πρέπει να πληρώσω και 'γω ένα μέρος,το ποσοστό του μεριδίου που μου αντιστοιχεί; Ή θα πληρώσει μόνο ο θείος που έχει και την κυριότητα; Επίσης,για τυχόν χρέη,τα χρέη θα πάνε σε όλους και ο καθένας θα πληρώσει το ποσοστό που κληρονομεί; 

Πριν ρωτησεις εδώ ρωτησες τους άλλους κληρονόμους τι θα γίνει με το καθάρισμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vatti είπε

Καλημέρα σας. Θέλω να κάνω μια αποδοχή κληρονομιάς. Υπάρχουν κάποια αγροτεμάχια και ένα οικόπεδο με ένα κτίσμα  στο χωριο. Μας ειδοποίησαν απ' τον δήμο οτι πρέπει να το καθαρίσουμε αλλιώς θα το καθαρίσει αυτός και θα μας στείλει τον λογαριασμό. Απ' τους 4 κληρονόμους κανένας δεν έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς. Όλοι κάναμε σιωπηρή αποδοχή. Ή κληρονομιά είναι εξ αδιαιρέτου. Εγώ έχω ένα μικρό ποσοστό. Δεν μου ανήκει κάτι συγκεκριμένο. Ο θείος μου,εν ζωή,έχει τους τίτλους κυριότητας. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ποιός θα πληρώσει για να καθαριστεί το οκόπεδο; Εφόσον δεν έχω κάνει ρητή αποδοχή κληρονομιάς,θα πρέπει να πληρώσω και 'γω ένα μέρος,το ποσοστό του μεριδίου που μου αντιστοιχεί; Ή θα πληρώσει μόνο ο θείος που έχει και την κυριότητα; Επίσης,για τυχόν χρέη,τα χρέη θα πάνε σε όλους και ο καθένας θα πληρώσει το ποσοστό που κληρονομεί; 

Αν υπάρχει επικαρπία πληρώνει ο επικαρπωτής.

Αν όχι, όλοι (όσοι κάνετε αποδοχή) κατά το μερίδιο σας.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ο θειος ειναι εν ζωη παει σε αυτον καθως εχει την κυριοτητα αμα δεν το πληρωσει ακομα και 1% να σου ανηκει απο το οικοπεδο τρως και εσυ καμπανα καθως δεν εκανες κατι σαν ιδιοκτητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ukforthemoment,τους ενημέρωσα αλλά κανένας δεν ενδιαφέρεται.

agnostos13, ο θείος έχει την πλήρη κυριότητα του ποσοστού του,μαζί με την γονική παροχή που του έκανε η μητέρα του στο μερίδιό της. Άν δεν κάνω ρητή αποδοχή,δε χρειάζεται να πληρώσω για τον καθαρισμό κ για τυχόν χρέη?

soteras,δεν είμαι ιδιοκτήτης,δεν έκανα αποδοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vatti είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ukforthemoment,τους ενημέρωσα αλλά κανένας δεν ενδιαφέρεται.

agnostos13, ο θείος έχει την πλήρη κυριότητα του ποσοστού του,μαζί με την γονική παροχή που του έκανε η μητέρα του στο μερίδιό της. Άν δεν κάνω ρητή αποδοχή,δε χρειάζεται να πληρώσω για τον καθαρισμό κ για τυχόν χρέη?

soteras,δεν είμαι ιδιοκτήτης,δεν έκανα αποδοχή...

αμα δεν εισαι ιδιοκτητης τοτε δεν εχεις λογο να φοβασαι για κατι που δεν ειναι ακομα στο ονομα σου 100% δεν μπορει να σου στειλει καποιος προστιμο.Εντομεταξυ ετσι να εχουμε να λεμε να το καθαρισετε μονη σας παιζει να ειναι πανφτηνο να μπει ο δημος και να σας στειλει το κασε παιζει να ειναι πολυ πολυ πιο μεγαλο το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vatti είπε

Μας ειδοποίησαν απ' τον δήμο οτι πρέπει να το καθαρίσουμε αλλιώς θα το καθαρίσει αυτός και θα μας στείλει τον λογαριασμό.

Kαλό θα ήταν να το καθαρίσεις γιατί αν προκληθεί καμια φωτιά θα βρεθείς μπλεγμένος.

Επεξ/σία από spooker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

soteras,spooker, να το καθαρίσω,μόνο εγώ,αλλά αν δεν έρθει σε μένα ο λογαριασμός επειδή δεν είμαι ιδιοκτήτης...με τους υπόλοιπους δεν έχω επαφές.Ξέρει κανείς πού μπορώ να ρωτήσω για σιγουριά? Μπορώ ν'απευθυνθώ στον δήμο ή σε δικηγόρο ή λογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vatti είπε

soteras,spooker, να το καθαρίσω,μόνο εγώ,αλλά αν δεν έρθει σε μένα ο λογαριασμός επειδή δεν είμαι ιδιοκτήτης...με τους υπόλοιπους δεν έχω επαφές.Ξέρει κανείς πού μπορώ να ρωτήσω για σιγουριά? Μπορώ ν'απευθυνθώ στον δήμο ή σε δικηγόρο ή λογιστή?

Βρε ανθρωπες μου χρυσε εσυ απλα δεν θες να γινεις ο @@@ και να πληρωσεις μονος σου τον καθαρισμο? Και επαφες να μην εχεις ειναι ενα απλο τηλεφωνημα παιδια πρεπει να καθαρισουμε το οικοπεδο για λογους ασφαλειας ποσο ποια να κανει ενας ριμαδοκαθαρισμος. 4 εσεις ενα ο θειος 1 η μανα που αναφερες ενα 50 το πολυ το υπερμαξ να παει στον καθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, vatti είπε

soteras,spooker, να το καθαρίσω,μόνο εγώ,αλλά αν δεν έρθει σε μένα ο λογαριασμός επειδή δεν είμαι ιδιοκτήτης...με τους υπόλοιπους δεν έχω επαφές.Ξέρει κανείς πού μπορώ να ρωτήσω για σιγουριά? Μπορώ ν'απευθυνθώ στον δήμο ή σε δικηγόρο ή λογιστή?

Εσενα σε ειδοποίησαν ονομαστικώς; Αν ναι  ειναι χρεωμένο στο ονομα σου το οικόπεδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τα έχεις μπερδέψει Ή μας έχεις μπερδέψει.

Ο θείος είναι ένας από τους τέσσερις κληρονόμους ή ο ιδιοκτήτης που απλά δεν έχει πεθάνει ακόμα;

Έτσι όπως το καταλαβαίνω έχεις το ένα τέταρτο και είσαι υπεύθυνος για αυτό εφόσον δεν έχεις κάνει αποποίηση.

Εννοείται βέβαια ότι αν συμβεί κάτι θα φας όλη την ποινή.Το ίδιο και οι υπόλοιποι τρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

soteras,όπως έγραψα παραπάνω,τους ενημέρωσα όλους αλλά μου είπαν οτι δεν ενδιαφέρονται.

Ukforthemoment,οχι,αλλά θέλω να ξέρω για να δω αν θα προχωρήσω σε αποδοχή.Βασικά δεν θέλω να έχω χρέη.Άν δεν μ'ενοχλήσουν,τότε δεν χρειάζεται να κάνω αποδοχή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vatti είπε

soteras,όπως έγραψα παραπάνω,τους ενημέρωσα όλους αλλά μου είπαν οτι δεν ενδιαφέρονται.

Ukforthemoment,οχι,αλλά θέλω να ξέρω για να δω αν θα προχωρήσω σε αποδοχή.Βασικά δεν θέλω να έχω χρέη.Άν δεν μ'ενοχλήσουν,τότε δεν χρειάζεται να κάνω αποδοχή.  

Εχεις γράψει ότι εχετε κάνει σιωπηρη αποδοχή.Αν και το σωστό μάλλον είναι ο άλλος όρος που έγραψες ότι δεν κάνατε αποποίηση.Οποτε δεν μπορείς να κάνεις πίσω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

smpt, ο θείος είναι ένας από τους 4 κληρονόμους,εν ζωή, που έχει στην πλήρη κυριότητά του το μερίδιό του και το μερίδιο της μάνας του που του το έκανε γονική παροχή. Έχει το μεγαλύτερο ποσοστό απ' όλους μας. Οι υπόλοιποι δεν έχει ο καθένας από 1/4. Είναι άλλα τα ποσοστά. Δεν είναι όμως στην κατοχή μου,όπως είναι του θείου μου στην κατοχή του. Πρέπει να κάνω αποδοχή. Δηλαδή ΟΦΕΙΛΕΙ ο καθένας να πληρώσει μόνος του εξολοκλήρου το ποσό παρόλο που δεν του ανήκει,δεν είναι ο ιδιοκτήτης???

Προσπαθώ να τα διατυπώσω όσο πιο απλά μπορώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vatti είπε

smpt, ο θείος είναι ένας από τους 4 κληρονόμους,εν ζωή, που έχει στην πλήρη κυριότητά του το μερίδιό του και το μερίδιο της μάνας του που του το έκανε γονική παροχή. Έχει το μεγαλύτερο ποσοστό απ' όλους μας. Οι υπόλοιποι δεν έχει ο καθένας από 1/4. Είναι άλλα τα ποσοστά. Δεν είναι όμως στην κατοχή μου,όπως είναι του θείου μου στην κατοχή του. Πρέπει να κάνω αποδοχή. Δηλαδή ΟΦΕΙΛΕΙ ο καθένας να πληρώσει μόνος του εξολοκλήρου το ποσό παρόλο που δεν του ανήκει,δεν είναι ο ιδιοκτήτης???

Προσπαθώ να τα διατυπώσω όσο πιο απλά μπορώ...

Εχεις ψάξει να δεις πόσο στοιχίζει να το καθαρίσετε απο τα χόρτα κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...