Προς το περιεχόμενο

Κληρονομιά εξ αδιαιρέτου


vatti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, vatti είπε

lamargos,συμφωνώ μαζί σου στο πρώτο σου μήνυμα οτι η άγνοια δεν συνιστά λόγο απαλλαγής και δεν την επικαλούμαι. Δεν το έκανα όμως εσκεμμένα. Δεν ήξερα. Όταν πέθανε ο πατέρας μου ήμουν 17 χρονών. Άν πρέπει να πληρώσω, θα το κάνω. Θέλω να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου, όπως και ήμουν μέχρι τώρα. Γι' αυτό όταν έμαθα για το οκόπεδο που πρέπει να καθαριστεί, ενδιαφέρθηκα για την αποδοχή.

Μάλλον δεν έχω εξηγήσει σωστά ή έπρεπε να αναφέρω περισσότερα....κι όμως...έχω απευθυνθεί και στους δύο....

Δεν θα τ'αφήσω όμως....θα πάρω και δεύτερη γνώμη και θα κάνω αυτό που πρέπει.

Το θέμα, τώρα, είναι μόνο το κάψιμο ?

Απευθύνεσαι στο δήμο και προσπαθεις να βρεις μια άκρη. Τι εννοω ? ΠΟΙΟΣ πρέπει να πληρώσει.

Γενικότερα, για το θέμα της κληρονομιάς, δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός ΠΟΤΕ θα γίνει.

Υπάρχει όμως υποχρέωση στην ΔΟΥ να γίνει δηλώση ΦΟΡΟΥ κληρονομιάς εντός 6 μηνών από τον θάνατο !

Βέβαια, από ότι καταλαβαίνω η αξία του μεριδίου του καθενός είναι πολύ μικρή οπότε δεν χάλασε ο κόσμος. Πιθανολογω ότι ο φόρος είναι κάτω από το ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν έχεις γνώση τι γίνεται και πως γίνονται οι διαδικασίες. 

Η αποδοχή κληρονομιάς έχει ήδη γίνει. Δεν ξέρω τι χαρτί λες, το συμβολαιο είναι επίσημο έγγραφο γραμμένο είτε σε γραφομηχανή μέχρι το 70-80 είτε σε ηλεκτρονική γραφομηχανή και υπολογιστή, φέρει επάνω σφραγίδες, κάτι χαρτάκια σαν γραμματόσημα, πιστοποιητικά μεταγραφής κτλ. Επίσης, λέει ξεκάθαρα τι ποσοστά έχεις εσύ ή ο πατέρας σου και οι άλλοι συγγενείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Basilhs23, εγώ στα 17 και μέχρι πριν απο λιγες μέρες, δεν ήξερα τι είναι αποδοχή κληρονομιάς και μέχρι πότε μπορεις να την κάνεις. Τώρα ξέρω αυτά που γράφεις αλλά ένας ειδικος που απευθύνθηκα μου είπε οτι αν δεν κάνω ρητή αποδοχή, δεν μπορεί να να με βρει το κράτος και να δει αν χρωστάω........

GREGORYMO, οχι μονο αυτό αλλά και τα τυχόν χρέη. Γιατί δεν θέλω να χρωστάω. Υπάρχει και αφορολόγητο...........δεν το ήξερα. Ακριβώς. Η αξία είναι πάρα πολύ μικρή. 

Basilhs23, ακριβώς έτσι είναι το χαρτί που έχω. Δεν έχω γνώση και προσπαθώ να βγάλω άκρη

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Κούρασα και κουράστηκα.......:-) Πήρα κάποιες απαντήσεις. Τα υπόλοιπα με τους ειδικούς. Καληνύχτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, vatti είπε

Basilhs23, εγώ στα 17 και μέχρι πριν απο λιγες μέρες, δεν ήξερα τι είναι αποδοχή κληρονομιάς και μέχρι πότε μπορεις να την κάνεις. Τώρα ξέρω αυτά που γράφεις αλλά ένας ειδικος που απευθύνθηκα μου είπε οτι αν δεν κάνω ρητή αποδοχή, δεν μπορεί να να με βρει το κράτος και να δει αν χρωστάω........

GREGORYMO, οχι μονο αυτό αλλά και τα τυχόν χρέη. Γιατί δεν θέλω να χρωστάω. Υπάρχει και αφορολόγητο...........δεν το ήξερα. Ακριβώς. Η αξία είναι πάρα πολύ μικρή. 

Basilhs23, ακριβώς έτσι είναι το χαρτί που έχω. Δεν έχω γνώση και προσπαθώ να βγάλω άκρη

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Κούρασα και κουράστηκα.......:-) Πήρα κάποιες απαντήσεις. Τα υπόλοιπα με τους ειδικούς. Καληνύχτα σας.

Αυτό που έχεις κατά 99% είναι ο τίτλος κτισης. 

Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί αυτό που σου ανέφερε ο ειδικός που πήγες, συνεπώς καλύτερα να λάβεις και δεύτερη γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  αποποιηση   γινεται   με  την  συμπληρωση   του   18ου   ετους   του   κληρονομου

οποτε   μπορει  να   γινει  ανετα   και  μετα  απο   αρκετα  χρονια  σε  αυτην  την

περιπτωση.

Επισης   μπορει  να  γινει   και  απο  ενηλικους  που  αποδεδειγμενα   δεν   ειχαν  

την  δυνατοτητα   να  το  κανουν   εμπροθεσμα  οπως   αποδημια  η   φυλακιση η

δεν  ελαβαν  γνωση.

Σε   αυτες  τις   περιπτωσεις   καλο   θαναι  να  υπαρχει  δικηγορος.

 

Ο  δημος   συνηθως   χρεωνει   1000   ευρω   το  στρεμμα....

Εχω  προσωπικη   εμπειρια  σε  αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 11:17 ΠΜ, vatti είπε

Καλημέρα σας. Θέλω να κάνω μια αποδοχή κληρονομιάς. Υπάρχουν κάποια αγροτεμάχια και ένα οικόπεδο με ένα κτίσμα  στο χωριο. Μας ειδοποίησαν απ' τον δήμο οτι πρέπει να το καθαρίσουμε αλλιώς θα το καθαρίσει αυτός και θα μας στείλει τον λογαριασμό. Απ' τους 4 κληρονόμους κανένας δεν έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς. Όλοι κάναμε σιωπηρή αποδοχή. Ή κληρονομιά είναι εξ αδιαιρέτου. Εγώ έχω ένα μικρό ποσοστό. Δεν μου ανήκει κάτι συγκεκριμένο. Ο θείος μου,εν ζωή,έχει τους τίτλους κυριότητας. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ποιός θα πληρώσει για να καθαριστεί το οκόπεδο; Εφόσον δεν έχω κάνει ρητή αποδοχή κληρονομιάς,θα πρέπει να πληρώσω και 'γω ένα μέρος,το ποσοστό του μεριδίου που μου αντιστοιχεί; Ή θα πληρώσει μόνο ο θείος που έχει και την κυριότητα; Επίσης,για τυχόν χρέη,τα χρέη θα πάνε σε όλους και ο καθένας θα πληρώσει το ποσοστό που κληρονομεί; 

Το κτήμα είναι περιφραγμένο;
Το πιο πιθανό όχι, αλλά ρωτάω σε περίπτωση που είναι.

Έχει δικαίωμα ο Δήμος να μπει σε ιδιωτική περιουσία και να ενεργήσει αυτοβούλως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το κτήμα είναι περιφραγμένο;
Το πιο πιθανό όχι, αλλά ρωτάω σε περίπτωση που είναι.

Έχει δικαίωμα ο Δήμος να μπει σε ιδιωτική περιουσία και να ενεργήσει αυτοβούλως;

Ναι αν υπάρχει κίνδυνος,άλλωστε σε ενημέρωνει πριν το κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το κτήμα είναι περιφραγμένο;
Το πιο πιθανό όχι, αλλά ρωτάω σε περίπτωση που είναι.

Έχει δικαίωμα ο Δήμος να μπει σε ιδιωτική περιουσία και να ενεργήσει αυτοβούλως;

Γενικώς οχι μπαίνει μόνο με εισαγγελική παραγγελία σε ιδιωτική περιουσία. Αν υπάρχουν εξαιρέσεις σε αυτά με τα οικοπεδα και τα ξερά χόρτα δεν γνωρίζω. Πάντως αυτό έμαθα όταν προσπάθησα να βρω μια άκρη με όμορη εγκαταλελλειμμενη οικία που έμπαιναν μέσα πετούσαν σκουπίδια και έβαζαν φωτιές. Δεν έβγαλα άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το κτήμα είναι περιφραγμένο;
Το πιο πιθανό όχι, αλλά ρωτάω σε περίπτωση που είναι.

Έχει δικαίωμα ο Δήμος να μπει σε ιδιωτική περιουσία και να ενεργήσει αυτοβούλως;

Φαντάζομαι αν μιλάμε για δημόσιο κίνδυνο προφανώς και έχει δικαιοδοσία και φυσικά οι όποιες (αστικές) ευθύνες βαραίνουν τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 11:17 ΠΜ, vatti είπε

Καλημέρα σας. Θέλω να κάνω μια αποδοχή κληρονομιάς. Υπάρχουν κάποια αγροτεμάχια και ένα οικόπεδο με ένα κτίσμα  στο χωριο. Μας ειδοποίησαν απ' τον δήμο οτι πρέπει να το καθαρίσουμε αλλιώς θα το καθαρίσει αυτός και θα μας στείλει τον λογαριασμό. Απ' τους 4 κληρονόμους κανένας δεν έχει κάνει αποποίηση κληρονομιάς. Όλοι κάναμε σιωπηρή αποδοχή. Ή κληρονομιά είναι εξ αδιαιρέτου. Εγώ έχω ένα μικρό ποσοστό. Δεν μου ανήκει κάτι συγκεκριμένο. Ο θείος μου,εν ζωή,έχει τους τίτλους κυριότητας. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: ποιός θα πληρώσει για να καθαριστεί το οκόπεδο; Εφόσον δεν έχω κάνει ρητή αποδοχή κληρονομιάς,θα πρέπει να πληρώσω και 'γω ένα μέρος,το ποσοστό του μεριδίου που μου αντιστοιχεί; Ή θα πληρώσει μόνο ο θείος που έχει και την κυριότητα; Επίσης,για τυχόν χρέη,τα χρέη θα πάνε σε όλους και ο καθένας θα πληρώσει το ποσοστό που κληρονομεί; 

Καλησπέρα.

 

Μέχρι να γίνεις πιο σαφής θα σου πω τα εξής:

 

Εσένα σε ειδοποίησαν γιατί εσένα βρήκαν, τους άλλους ενδεχομένως όχι. Πρέπει να πληρώσετε ο καθένας αναλόγως ποσοστού.

 

Άπαξ και παρέλθει ο χρόνος αποποίησης τότε θεωρείται ότι έχεις κάνει αποδοχή, το πότε θα την κάνεις είναι δικό σου θέμα. Σου ανήκει συγκεκριμένα ένα ποσοστό από όλα τα ακίνητα βάσει αστικού κώδικα σε περίπτωση που δεν υπάρχει διαθήκη.

Εννοείται ότι μπορεί να σου στείλει λογαριασμό ο ΟΤΑ, η εφορία κ.ο.κ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tigergeg, δεν είχα γνώση μέχρι τη στιγμή που με ειδοποίησαν για το οικόπεδο.Είναι όμως δύσκολο ν'αποδείξω ότι δεν είχα γνώση.

Aurumnus,δεν είναι περιφραγμένο. Σωστή η σκέψη,αλλά δεν γνωρίζω.

dthomaidis,καλησπέρα.Πιο σαφής....δηλαδη; Ειδοποίησαν εμένα και άλλον έναν κληρονόμο. Εκείνος δεν ενδιαφέρθηκε.Εγώ ενδιαφέρθηκα και είπα ότι θέλω να το καθαρίσω,μόνο το ποσοστό μου.Αλλά δεν ξέρω αν και πώς μπορεί να γίνει αυτό.Δηλαδή να καθαριστεί μόνο ένα πολύ μικρό κομμάτι.Πώς θα μετρηθεί το ποσοστο...Επίσης, νομίζω ότι αν το καθαρίσω,πρέπει μετά ο δήμος να μου δώσει έναν λογαριασμό να το πω ή ένα αποδεικτικό με το όνομά μου οτι πλήρωσα και το καθάρισα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, vatti είπε

tigergeg, δεν είχα γνώση μέχρι τη στιγμή που με ειδοποίησαν για το οικόπεδο.Είναι όμως δύσκολο ν'αποδείξω ότι δεν είχα γνώση.

Aurumnus,δεν είναι περιφραγμένο. Σωστή η σκέψη,αλλά δεν γνωρίζω.

dthomaidis,καλησπέρα.Πιο σαφής....δηλαδη; Ειδοποίησαν εμένα και άλλον έναν κληρονόμο. Εκείνος δεν ενδιαφέρθηκε.Εγώ ενδιαφέρθηκα και είπα ότι θέλω να το καθαρίσω,μόνο το ποσοστό μου.Αλλά δεν ξέρω αν και πώς μπορεί να γίνει αυτό.Δηλαδή να καθαριστεί μόνο ένα πολύ μικρό κομμάτι.Πώς θα μετρηθεί το ποσοστο...Επίσης, νομίζω ότι αν το καθαρίσω,πρέπει μετά ο δήμος να μου δώσει έναν λογαριασμό να το πω ή ένα αποδεικτικό με το όνομά μου οτι πλήρωσα και το καθάρισα.

 

Δυστυχώς πρέπει να το καθαρισεις όλο, δεν νομίζω να κάθεται να ασχολείται ο δήμος αν ο κάθε κληρονόμος θα καθαρίσει το δικό του ποσοστο αναλογικά με το εμβαδό και να καταλογισουν στους άλλους τα έξοδα καθαρισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...