Προς το περιεχόμενο

πρώτη φορά σε super sport μηχανή;


beverlover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

δεν διαφωνω. δικοι μου φιλοι παντως δεν εχουν δει 6λ/100 πανω σε αυτο το μοτερ ποτε. με το ζορι τα βλεπαμε στα μοντελα 2007+. προφανως η λογικη κατανάλωση τους ειναι το 7-7,5 γιατι δεν παιρνεις ss να πηγαινεις σαν σκουτερ. μπορεις να κατεβεις σε τετοια νουμερα, εχω δει 6,5λ ταξιδι με χιλιαρι αλλα πηγαινα με 90-100 και νομιζω με περασε και ενα ποδηλατο.

Είχα χρόνια αυτό το μοτέρ κομμένο κιόλας στο Hornet, και σε 50000 χλμ κατά βάση πλήρως συντηρητικής οδήγησης είχα κάτι λιγότερο από 7/100, αδυνατώ να πιστέψω ότι ένα cbr 15 ετών και κάτι είναι κάτω από 7.5-8, εκτός αν ανεβοκατεβαίνεις εθνικές με 120-130…

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω με τα χοντα...δεν εχω καλη σχεση...ουτε σε δανεικο δεν ανεβαινω...αρα δεν μπορω να βοηθησω πολυ με το hornet. Σιγουρα ομως ειναι μια safe επιλογη.

Αν ομως με ρωτουσες τι θα προτεινα, ωστε να μην φυγεις απο το αρχικο consept (supersport) αλλα να παρεις κατι αξιοπρεπες, θα προτεινα ενα 750αρι (χρυση τομη)

Το Gsxr 750 ας πουμε μετα το 2000, ειναι ενα εξαιρετικο μηχανακι Ναι, δεν ειναι sport touring, που ελεγα νωριτερα, αλλα ειναι Μοτοσυκλεττα που σε φτιαχνει!

Φυσικα σε κλειστη πιστα θα την απολαυσεις 100%, αλλα αν εισαι συνετος κι υπομονετικος, θα "γεμιζεις" με τις ηλιολουστες χειμερινες βολτες του ΣΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 1600 είπε

Εγω με τα χοντα...δεν εχω καλη σχεση...ουτε σε δανεικο δεν ανεβαινω...αρα δεν μπορω να βοηθησω πολυ με το hornet. Σιγουρα ομως ειναι μια safe επιλογη.

Αν ομως με ρωτουσες τι θα προτεινα, ωστε να μην φυγεις απο το αρχικο consept (supersport) αλλα να παρεις κατι αξιοπρεπες, θα προτεινα ενα 750αρι (χρυση τομη)

Το Gsxr 750 ας πουμε μετα το 2000, ειναι ενα εξαιρετικο μηχανακι Ναι, δεν ειναι sport touring, που ελεγα νωριτερα, αλλα ειναι Μοτοσυκλεττα που σε φτιαχνει!

Φυσικα σε κλειστη πιστα θα την απολαυσεις 100%, αλλα αν εισαι συνετος κι υπομονετικος, θα "γεμιζεις" με τις ηλιολουστες χειμερινες βολτες του ΣΚ.

ντάξει ο καθένας μας έχει τις εμπειρίες του με τις εταιρίες οπότε δε μπορώ να πω κάτι πάνω σε αυτό, μάλλον στο hornet με βλέπω εν τέλει, και fazer s2 θα γούσταρα αλλά absάτα από Αθήνα δεν έχω δει κανένα σόι μέχρι στιγμής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, beverlover είπε

 

 

παίδες με βοηθήσατε να καταλάβω ότι εν τέλει ότι καλό θα ήταν να κάτσω στα αυγά μου και να πάρω κάνα γυμνό να μου φύγει η τάβλα, πιστεύω το καλοκαίρι με τέτοιες μηχανές εγώ θα βάζω φωτιά στα πόδια μου οπότε δεν αξίζει, ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά ξεχωριστά για το χρόνο, τώρα αν θέλετε να μου πείτε και καμιά γνώμη για το hornetάκι αν και το έχω οδηγήσει η κάποιο άλλο γυμνό αλλάζω τον τίτλο του θέματος και μιλάμε κι άλλο! 🤣

 

 

Υ.Γ πάντα όρθιοι κύριοι, να χαίρεστε τα μωρά σας!

μας μπριζωνεις για ss και μετα μας λες για χορνετ. να σου προτείνω ενα σκουτερ να τελειώνουμε? :lol:

παρε οτι γουσταρεις αλλα ξερεις ε, τα αποθημένα δεν φευγουν ευκολα. αν δεν το παρεις τωρα δεν θα το παρεις ποτε. :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ ακριβός το αντίθετο εκανα από 600rr πήγα σε sport touring 650cc
βασικά γέρασα και βαρέθηκα
το πρώτο που θα καταλάβεις ειδικά από το βαρύ vstrom ειναι σαν να μην έχει κιλά η μηχανή
το δεύτερο θα σε ξύνει χέρι συνέχεια να τραβάς γκάζι (το μεγαλύτερο λάθος που κανουν όλοι και τους κλαίμε)
το τρίτο αν δεν είσαι πολύ ψιλός θα σου φανεί πολύ ποιο διχρησημη η ss  σε χαμηλές ταχύτητες

α ναι να εχεις μια καλή γυναικά να σε στρώνει κάθε βράδυ γιατι η μέση σου θα γίνει ................ άστα (άβολες όσο δεν πάει εκτός και αν είσαι κοντός)

για service δεν συζητάμε κύριε ωναση

α ναι και το τελευταίο θα εχεις πολλά friend request απο βενζινάδικα 😛

αν δεν ειναι να το πας σε πίστα (εγώ πολλές φορές ειχα πάει οσο ήμουν εξωτερικό εδώ οταν την έφερα απλά καθόταν) πάρε καμία καλη streen mt10 πχ

Επεξ/σία από Black Demis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

μας μπριζωνεις για ss και μετα μας λες για χορνετ. να σου προτείνω ενα σκουτερ να τελειώνουμε? :lol:

παρε οτι γουσταρεις αλλα ξερεις ε, τα αποθημένα δεν φευγουν ευκολα. αν δεν το παρεις τωρα δεν θα το παρεις ποτε. :devil:

το στρόμα το είχα κα*λα 4 5 χρόνια και πάνω στο χρόνο που το έχω το πουλάω, είπες κάτι; 🤣, φαντάσου αυτό και με ψηλοκούρασε αλλά τουλάχιστον έτσι όπως το πάω καίει σαν μεγάλο σκούτερ, άμα κάνω και πάρω κάνα σκυφτό και δω ότι καίει σαν αμάξι θα τραβάω τα μαλλιά μου μετά κι ας μη το έχω για κάθε μέρα hehehe, δε ξέρω επειδή είμαι στη διαδικασία ψαξίματος μπορεί να τύχει να δω κάτι άσχετο που να μη το είχα στα πλάνα και να πω μωρέ λες; 😅, κάπως έτσι έγινε και με τα ss βασικά..

57 λεπτά πριν, Black Demis είπε

εγώ ακριβός το αντίθετο εκανα από 600rr πήγα σε sport touring 650cc
βασικά γέρασα και βαρέθηκα
το πρώτο που θα καταλάβεις ειδικά από το βαρύ vstrom ειναι σαν να μην έχει κιλά η μηχανή
το δεύτερο θα σε ξύνει χέρι συνέχεια να τραβάς γκάζι (το μεγαλύτερο λάθος που κανουν όλοι και τους κλαίμε)
το τρίτο αν δεν είσαι πολύ ψιλός θα σου φανεί πολύ ποιο διχρησημη η ss  σε χαμηλές ταχύτητες

α ναι να εχεις μια καλή γυναικά να σε στρώνει κάθε βράδυ γιατι η μέση σου θα γίνει ................ άστα (άβολες όσο δεν πάει εκτός και αν είσαι κοντός)

για service δεν συζητάμε κύριε ωναση

α ναι και το τελευταίο θα εχεις πολλά friend request απο βενζινάδικα 😛

αν δεν ειναι να το πας σε πίστα (εγώ πολλές φορές ειχα πάει οσο ήμουν εξωτερικό εδώ οταν την έφερα απλά καθόταν) πάρε καμία καλη streen mt10 πχ

μου έδωσες μια πολύ καλή και σφαιρική εικόνα και σε ευχαριστώ, το stroma το έχω χαμηλώσει (ναι είμαι ψηλοκοντούλης στο 1.72-3 χαχαχαχα) οπότε θα με κουράσει μόνο σε κάνα κέντρο με φουλ κίνηση γιατί γενικά το χώνω πλέον, γυναίκα αυτή τη περίοδο δεν έχω οπότε άλλο ένα μείον,  θα υπάρχει παπί βέβαια οπότε δε θα ναι για κάθε μέρα, το hornetάκι βέβαια που έκλεινα πολύ προς τα εκεί πριν μου μπει το μικρόβιο για σκυφτό έχει αρχίσει να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι από τα σχόλια των παιδιών που πήρα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, beverlover είπε

το στρόμα το είχα κα*λα 4 5 χρόνια και πάνω στο χρόνο που το έχω το πουλάω, είπες κάτι; 🤣, φαντάσου αυτό και με ψηλοκούρασε αλλά τουλάχιστον έτσι όπως το πάω καίει σαν μεγάλο σκούτερ, άμα κάνω και πάρω κάνα σκυφτό και δω ότι καίει σαν αμάξι θα τραβάω τα μαλλιά μου μετά κι ας μη το έχω για κάθε μέρα hehehe, δε ξέρω επειδή είμαι στη διαδικασία ψαξίματος μπορεί να τύχει να δω κάτι άσχετο που να μη το είχα στα πλάνα και να πω μωρέ λες; 😅, κάπως έτσι έγινε και με τα ss βασικά..

μου έδωσες μια πολύ καλή και σφαιρική εικόνα και σε ευχαριστώ, το stroma το έχω χαμηλώσει (ναι είμαι ψηλοκοντούλης στο 1.72-3 χαχαχαχα) οπότε θα με κουράσει μόνο σε κάνα κέντρο με φουλ κίνηση γιατί γενικά το χώνω πλέον, γυναίκα αυτή τη περίοδο δεν έχω οπότε άλλο ένα μείον,  θα υπάρχει παπί βέβαια οπότε δε θα ναι για κάθε μέρα, το hornetάκι βέβαια που έκλεινα πολύ προς τα εκεί πριν μου μπει το μικρόβιο για σκυφτό έχει αρχίσει να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι από τα σχόλια των παιδιών που πήρα 😅

εχεις παπι

+

δεν εχεις γυναικα

=

SfuckingS

hornet και μ@$%#ες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

εχεις παπι

+

δεν εχεις γυναικα

=

SfuckingS

hornet και μ@$%#ες

βασικά ούτε παπί έχω ακόμα, απλά θα πάρω με την επόμενη μηχανή όποια και να 'ναι, μου έγινε μάθημα πια που είχα καθημερινό εντός Αθήνα το στρόμα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Τι μπατζετ διαθετεις?

Tα fazer πλεον ειναι ακριβα για αυτα που προσφερουν.Δεν αξιζει κατ εμεν πλεον.Και για το hornet το ιδιο.

γύρω στα 4κ, για το fazer κι εγώ το πιστεύω αλλά το Χόρνετ λόγο κίνητρα και στησίματος πιστεύω βαστάει ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, beverlover είπε

γύρω στα 4κ, για το fazer κι εγώ το πιστεύω αλλά το Χόρνετ λόγο κίνητρα και στησίματος πιστεύω βαστάει ακόμα..

Ποιο κινητηρα και ποιο στησιμο ? :P

Πλεον εχουν ανεβει πολυ τα στανταρ σε αναρτησεις και πλαισια.Τα 15ετιας υστερουν αρκετα πλεον.

Ψαξε και παρε ενα street triple 675.Μακραν το καλυτερο μεσαιο γυμνο σε αυτα τα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ποιο κινητηρα και ποιο στησιμο ? :P

Πλεον εχουν ανεβει πολυ τα στανταρ σε αναρτησεις και πλαισια.Τα 15ετιας υστερουν αρκετα πλεον.

Ψαξε και παρε ενα street triple 675.Μακραν το καλυτερο μεσαιο γυμνο σε αυτα τα λεφτα.

δε ξέρω τι παίζει με τα triumph απ όλες τις απόψεις αλλά πιστεύω ούτε ανταλλακτικά θα έχεις σε μεγάλη γκάμα τουλάχιστον ούτε πιστεύω θα έχει φθηνά service λόγο εταιριας, κατά τα άλλα ωραία μηχανή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, beverlover είπε

δε ξέρω τι παίζει με τα triumph απ όλες τις απόψεις αλλά πιστεύω ούτε ανταλλακτικά θα έχεις σε μεγάλη γκάμα τουλάχιστον ούτε πιστεύω θα έχει φθηνά service λόγο εταιριας, κατά τα άλλα ωραία μηχανή 

Μια χαρα ανταλλακτικα εχεις και μια χαρα λογικα service εχεις.Για ποιο λογο να ειναι φθηνοτερα στα 4Κ που κοιτας?

Επαναλαμβανω πως ειναι το καλυτερο μεσαιο γυμνο που μπορεις να παρεις.Στη παρεα υπαρχουν 2 οποτε ξερω τα της συντηρησης κτλ.

Πολυ καλο στησιμο ,πολυ καλα φρενα και απιστευτο πραγματικα κινητηρα.Βγαζει καμια 95αρια ιππους τροχο και πιστεψε με το γκαζι και τη ροπη του απο χαμηλα θα τα ευχαριστηθεις.

Εχω οδηγησει και στα λεω.Και εχω οδηγησει και fazer και πραγματικα θα ντρεπομουν να ανεφερα καν στη συζητηση τα δυο αυτα μαζι.Και η πλακα ειναι οτι το 675 στο καρ,το παιρνεις με 500 ευρω παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dantε είπε

Μια χαρα ανταλλακτικα εχεις και μια χαρα λογικα service εχεις.Για ποιο λογο να ειναι φθηνοτερα στα 4Κ που κοιτας?

Επαναλαμβανω πως ειναι το καλυτερο μεσαιο γυμνο που μπορεις να παρεις.Στη παρεα υπαρχουν 2 οποτε ξερω τα της συντηρησης κτλ.

Πολυ καλο στησιμο ,πολυ καλα φρενα και απιστευτο πραγματικα κινητηρα.Βγαζει καμια 95αρια ιππους τροχο και πιστεψε με το γκαζι και τη ροπη του απο χαμηλα θα τα ευχαριστηθεις.

Εχω οδηγησει και στα λεω.Και εχω οδηγησει και fazer και πραγματικα θα ντρεπομουν να ανεφερα καν στη συζητηση τα δυο αυτα μαζι.Και η πλακα ειναι οτι το 675 στο καρ,το παιρνεις με 500 ευρω παραπανω.

δε τα έχω τσεκαρει καθόλου αλλά δεν έχει πέσει και το μάτι μου στα λεφτά που κοιτάω στο καρ, εννοείται κοιτάω μόνο abs γενικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Μια χαρα ανταλλακτικα εχεις και μια χαρα λογικα service εχεις.Για ποιο λογο να ειναι φθηνοτερα στα 4Κ που κοιτας?

Επαναλαμβανω πως ειναι το καλυτερο μεσαιο γυμνο που μπορεις να παρεις.Στη παρεα υπαρχουν 2 οποτε ξερω τα της συντηρησης κτλ.

Πολυ καλο στησιμο ,πολυ καλα φρενα και απιστευτο πραγματικα κινητηρα.Βγαζει καμια 95αρια ιππους τροχο και πιστεψε με το γκαζι και τη ροπη του απο χαμηλα θα τα ευχαριστηθεις.

Εχω οδηγησει και στα λεω.Και εχω οδηγησει και fazer και πραγματικα θα ντρεπομουν να ανεφερα καν στη συζητηση τα δυο αυτα μαζι.Και η πλακα ειναι οτι το 675 στο καρ,το παιρνεις με 500 ευρω παραπανω.

Καμία επαφή το φζρ με το τριπλ. 

Για μενα το s2 ειναι μια κακη αγορα εκτος αν στο χαρισουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...