Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία εικόνας ( φωτογραφίας ) How to .......


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Kαλησπέρα κι από μένα. Θα κάνω μια απόπειρα κι εγώ να δείξω πώς επεξεργάστηκα μια φωτογραφία στο lightroom.

Test shot 1 without process

Aυτή είναι η jpeg από τη μηχανή, ας πούμε η αρχική κατάσταση. Εγώ βέβαια επεξεργάστηκα το αρχείο raw.

427682767_2021-09-20190316.jpg.f8857bddd4d3d1ab34d68b15ac72acf9.jpg

Eδώ φαίνεται το crop που έκανα, με βάση τον κανόνα των 3ων που μου αρέσει, καθώς και όλες οι ρυθμίσεις έκθεσης και κορεσμού. Η τελική εικόνα είναι η ακόλουθη.

Trapped inside

Συχνά παίζουμε με την έκθεση για να φωτίσουμε κάποια σκιά ή να σκοτεινιάσουμε κάτι με πολύ φως. Εδώ σκοτεινιάζω τα πάντα βαθμιαία, μέχρι να πετύχω τον ουρανό που θέλω, και όλα τα υπόλοιπα να φαίνονται απλά σαν περίγραμμα.

Σε αυτό το σημείο να πω πως είμαι ερασιτέχνης, και δεν έχω καμία ιδιαίτερα βαθιά γνώση του προγράμματος. Η επεξεργασία που έχει γίνει είναι πολύ απλή.

Ελπίζω να σας άρεσε και σε κάποιον να φάνηκα χρήσιμος.

       Αυτή την διαδικασία χρειαζόμαστε , άσχετα από την προτίμηση που μπορεί να έχει κάποιος για την τελική επεξεργασία , αν δλδ θα είναι πιο φωτεινή , πιο σκοτεινή κλπ , να πάρει μία φωτογραφία και να μας εξηγήσει τι χρειάζεται να γίνει , πως το κάνει κλπ . 

     

    Ανεβάζω ακόμη μία εικόνα , την οποία μπορεί όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ελεύθερα εφόσον θέλει να δείξει το σκεπτικό της επεξεργασίας , αν δλδ χρειάζεται κατά την κρίση του , τι θα διόρθωνε , με ποιό λογισμικό κατά δική του προτίμηση , τέλος πάντων ότι κρίνει απαραίτητο σαν ένα άτυπο workshop .

P3113974.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

       Αυτή την διαδικασία χρειαζόμαστε , άσχετα από την προτίμηση που μπορεί να έχει κάποιος για την τελική επεξεργασία , αν δλδ θα είναι πιο φωτεινή , πιο σκοτεινή κλπ , να πάρει μία φωτογραφία και να μας εξηγήσει τι χρειάζεται να γίνει , πως το κάνει κλπ . 

     

    Ανεβάζω ακόμη μία εικόνα , την οποία μπορεί όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ελεύθερα εφόσον θέλει να δείξει το σκεπτικό της επεξεργασίας , αν δλδ χρειάζεται κατά την κρίση του , τι θα διόρθωνε , με ποιό λογισμικό κατά δική του προτίμηση , τέλος πάντων ότι κρίνει απαραίτητο σαν ένα άτυπο workshop .

P3113974.jpg

Να πω την αλήθεια, η εικόνα μου φαίνεται πολύ καλή. Για τη συνέχεια της συζήτησης, αυτή είναι η προσπάθειά μου.

582923032_2021-09-20205856.jpg.e0bd3b3d309f310a45900bfc5603496d.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DVaderLa είπε

Να πω την αλήθεια, η εικόνα μου φαίνεται πολύ καλή. Για τη συνέχεια της συζήτησης, αυτή είναι η προσπάθειά μου.

582923032_2021-09-20205856.jpg.e0bd3b3d309f310a45900bfc5603496d.jpg

     Για την ιστορία είναι τραβηγμένη με την e - 420 ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

       Αυτή την διαδικασία χρειαζόμαστε , άσχετα από την προτίμηση που μπορεί να έχει κάποιος για την τελική επεξεργασία , αν δλδ θα είναι πιο φωτεινή , πιο σκοτεινή κλπ , να πάρει μία φωτογραφία και να μας εξηγήσει τι χρειάζεται να γίνει , πως το κάνει κλπ . 

     

    Ανεβάζω ακόμη μία εικόνα , την οποία μπορεί όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ελεύθερα εφόσον θέλει να δείξει το σκεπτικό της επεξεργασίας , αν δλδ χρειάζεται κατά την κρίση του , τι θα διόρθωνε , με ποιό λογισμικό κατά δική του προτίμηση , τέλος πάντων ότι κρίνει απαραίτητο σαν ένα άτυπο workshop .

P3113974.jpg

 

 

Aυτά έκανα εγώ. το Adjustment Layer 1 είναι από τις καμπύλες των 3 χρωμάτων όπου κατέβασα λίγο το κόκκινο γιατί ήταν λίγο πιο μωβ η αποβάθρα λόγω της θερμότητας που ανέβασα. 

image.png.97595f56b42917adfa25544e02f490a4.png

 

1609346978_P3113974.jpg.dd4340c2d8cf7de8acf69702394f9dd51.jpg.0b46494e9e1e6c8f7f70287c202bb2a0.jpg

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, pifilos είπε

Βεβαίως. 


1/200 sec    f 4.5    ISO 200 

 

Σαν άπειρος τότε δεν ήξερα τον ρόλο που παίζει το διάφραγμα π.χ.  (που θα ήθελα να το κλείσω λίγο περισσότερο π.χ. 5.6 - 8.0), δεν είχα μάθει να διαβάζω το ιστόγραμμα που είναι αρκετά εξυπηρετικό να το βλέπεις live τη στιγμή της λήψης καθώς δεν θα είχε "καεί" ο ουρανός και τέλος τότε δεν πρόσεχα τη φωτομέτρηση. Ήταν η περίοδος που προσπαθούσα να μάθω να χρησιμοποιώ τη μηχανή full manual  οπότε λογικό να υπάρχουν και αποτυχίες. 

Εκτός αν εννοούσες ρυθμίσεις της επεξεργασίας και δεν το κατάλαβα οπότε θα απαντήσω ξανά. :P

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ναι, εννοούσα τις ρυθμίσεις της επεξεργασίας. Όχι οτι δεν είναι χρήσιμες οι ρυθμίσεις της κάμερας κατά την λήψη, αλλά νομίζω οτι σε αυτό το θέμα έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα οι ρυθμίσεις επεξεργασίας.

11 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Kαλησπέρα κι από μένα. Θα κάνω μια απόπειρα κι εγώ να δείξω πώς επεξεργάστηκα μια φωτογραφία στο lightroom.

Test shot 1 without process

Aυτή είναι η jpeg από τη μηχανή, ας πούμε η αρχική κατάσταση. Εγώ βέβαια επεξεργάστηκα το αρχείο raw.

427682767_2021-09-20190316.jpg.f8857bddd4d3d1ab34d68b15ac72acf9.jpg

Eδώ φαίνεται το crop που έκανα, με βάση τον κανόνα των 3ων που μου αρέσει, καθώς και όλες οι ρυθμίσεις έκθεσης και κορεσμού. Η τελική εικόνα είναι η ακόλουθη.

Trapped inside

Συχνά παίζουμε με την έκθεση για να φωτίσουμε κάποια σκιά ή να σκοτεινιάσουμε κάτι με πολύ φως. Εδώ σκοτεινιάζω τα πάντα βαθμιαία, μέχρι να πετύχω τον ουρανό που θέλω, και όλα τα υπόλοιπα να φαίνονται απλά σαν περίγραμμα.

Σε αυτό το σημείο να πω πως είμαι ερασιτέχνης, και δεν έχω καμία ιδιαίτερα βαθιά γνώση του προγράμματος. Η επεξεργασία που έχει γίνει είναι πολύ απλή.

Ελπίζω να σας άρεσε και σε κάποιον να φάνηκα χρήσιμος.

Αυτό ακριβώς θέλουμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6-Edit.png.4654263acea3fdfc9819e56075084997.png

 

Aνοιχθηκε με PS και χωριστηκε σε layers

photoshop_596_21-09-21_KhY9.png.8ea6bf101c9fb7a8ba52db3387bee205.png

Εφαρμοστηκε radial + Gaussian blur + motion blur στο νερο και στον ουρανο

εγινε export στο LR οπου μπηκαν αυτα

Lightroom_597_21-09-21_FY5H.png.ed77d1544604d02df1c68d97dd96b7cd.png

και στη συνεχεια απο το LR εγινε edit με το Silver efex pro 2 στο οποιο επιλεχψθηκε το full dynamic range προφιλ

το τελικο αποτελεσμα εγινε import παλι στο PS

photoshop_598_21-09-21_gfKO.png.ad8120a043aaf960b322df4ef55c0e40.png

με το οποιο εφαρμοστηκαν διαφορα επιπεδα motion gaussian radial kai lens blur ενω ta layer ειναι blended με διαφορα opacity ειτε σαν νορμαλ ειτε σαν overlay color burn color light κλπ και το αποτελεσμα ηταν αυτο ->

5-Edit.png.f1a1b4ca7f9aa2144dfcaef0f989cd64.png

 

Και στη συνεχεια περαστικε απο Analog Efex για να της δωσουμε λιγο δραμα οπου βγηκε η εικονα πανω πανω.

Αναλογα τα γουστα διαλεγετε 😛

 

Επεξ/σία από panoc
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, nullindex είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ναι, εννοούσα τις ρυθμίσεις της επεξεργασίας. Όχι οτι δεν είναι χρήσιμες οι ρυθμίσεις της κάμερας κατά την λήψη, αλλά νομίζω οτι σε αυτό το θέμα έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα οι ρυθμίσεις επεξεργασίας.

Αυτό ακριβώς θέλουμε!!!!

 

 

Μιας και ήταν αρκετά παλιά η επεξεργασία και είχα σβήσει τον κατάλογο από το πρόγραμμα δεν μπορούσα να το στείλω οπότε προσπάθησα να πετύχω το ίδιο περίπου αποτέλεσμα ξανά. 

Untitled.jpg.329505af11e65de0b0b24b707c981dc0.jpg

 

Να γράψω και δύο λόγια για το τι είναι το καθένα με βάση το πως το σκέφτηκα όταν την επεξεργάστηκα τότε.


1. Backround : 

- Έχω ανεβάσει τη θερμότητα και χαμήλωσα το "tint" γιατί κάποια φωτεινά σημεία θα γίνουν μωβ ( magenta συγκεκριμένα, αυτό εξαρτάται και από τη μηχανή οι Fujifilm της δικής μου γενιάς είναι πιο επιρρεπείς σε αυτό). Έχω ρίξει λίγο την έκθεση, τη φωτεινότητα και τον κορεσμό και έχω ανεβάσει λίγο την αντίθεση. Συνήθως αυτά δεν τα κάνω σε όλη την εικόνα αλλά επιλεκτικά σε σημεία της εικόνας αλλά για το σκοπό της εικόνας αυτής δεν είναι σημαντικό. 

- Έχω ρίξει τελείως τα highlights και τα whites με σκοπό να ανακτήσω την πληροφορία που υπάρχει στις πολύ φωτεινές περιοχές λόγω κακής αρχικής έκθεσης (στη σελ.1 η αρχική εικόνα). Ο λόγος που έχω ανεβάσει ελάχιστα τα blacks είναι για υπάρχει αυτό το ξεθώριασμα σαν βάση (περισσότερα παρακάτω). 

- Το clarity και το structure για να μην το απλώσω πολύ θα πω μόνο πως τα ανέβασα για να ανεβάσω την αντίθεση στις μεσαίες περιοχές της εικόνας (midtones) και την λεπτομέρεια ( όχι sharpening όμως ). 

- Το dehaze το οποίο δεν υπήρχε στο λογισμικό όταν έκανα την πρώτη επεξεργασία ήταν πολύ βοηθητικό εδώ γιατί δεν χρειάστηκε να μπλεχτώ παραπάνω για να μειώσω αυτό τη "λάμψη" λόγως κακής έκθεσης που σκέπαζε την εικόνα. Τότε το είχα κάνει με διαφορετικό τρόπο αλλά πλέον δεν έχει σημασία. 

- Τέλος  το levels επιτρέπει να κάνεις διορθώσεις στη συνολική αντίθεση της εικόνας αλλά επειδή ελέγχεις εσύ τους μοχλούς είναι πιο συγκεκριμένο και ακριβές. 

 

Untitled.jpg.674964dd740f600e7c305733a1d48722.jpg

2. Το gradient είναι ένα βαθμωτό φίλτρο που ανάλογα με το πως θα επιλέξεις να είναι τελοσπάντων επηρεάζει μια περιοχή της εικόνας βαθμωτά. Συγκεκριμένα εδώ πέφτει η ένταση του διαγώνια από δεξιά προς τα αριστερά (όσο πιο κόκκινη η περιοχή τόσο πιο έντονο το φίλτρο). Αυτό ήταν δική μου προτίμηση καθώς θεώρησα πως έτσι θα γίνει πιο ενδιαφέρουσα η εικόνα λόγω αντίθεσης φωτεινής αριστερής μεριάς - δεξιάς σκοτεινής μεριάς. Ήταν και τα σύννεφα από εκείνη τη μεριά οπότε το άφησα έτσι κατεβάζοντας απλά λίγο την έκθεση και τα highlights. 

 

3. To custom vignette ουσιαστικά είναι η βινιέτα που εγώ έβαλα στην εικόνα. Αντί να το κάνω με το slider που έχει ήδη το πρόγραμμα το έκανα με ένα κυκλικό φίλτρο ωστέ να μπορώ να επιλέξω σε ποιο σημείο της εικόνας θα γίνει και όχι σε όλες τις άκρες. 

Untitled.jpg.b2b9c0a77819d4123ad6c7fa85262d1c.jpg

 

 

Τέλος το curves grading (αχνοφαίνεται το levels grading στις εικόνες πιο πάνω αριστερά δεν το διόρθωσα). Ουστικά εδώ απλά έφτιαξα μια κλασική καμπύλη S (αντί της ευθείας που είναι αρχικά) με σκοπό να ανέβει η αντίθεση στην εικόνα. Όμως κάτω αριστερά φαίνεται πως δεν ακουμπάει στην "αρχή των αξόνων". Αυτό επειδή ήθελα να ανεβάσω ουσιαστικά τα blacks λίγο ακόμα ωστέ να υπάρχει αυτό το ξεθώριασμα στην εικόνα. 

 image.png.88af2913fd35ae4098c5d6c9de3e775c.png

 

Ο λόγος που χρησιμοποιήσα χωριστά επίπεδα και δεν τα έκανα όλα στο backround είναι γιατί έτσι μπορώ να ελέγξω την ένταση του κάθε επιπέδου για περισσότερη ευελιξία.Ελπίζω να μην κούρασα, αν κάτι δεν είναι κατανοητό ή είναι λάθος το συζητάμε περαιτέρω. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, panoc είπε

6-Edit.png.4654263acea3fdfc9819e56075084997.png

 

Aνοιχθηκε με PS και χωριστηκε σε layers

photoshop_596_21-09-21_KhY9.png.8ea6bf101c9fb7a8ba52db3387bee205.png

Εφαρμοστηκε radial + Gaussian blur + motion blur στο νερο και στον ουρανο

εγινε export στο LR οπου μπηκαν αυτα

Lightroom_597_21-09-21_FY5H.png.ed77d1544604d02df1c68d97dd96b7cd.png

και στη συνεχεια απο το LR εγινε edit με το Silver efex pro 2 στο οποιο επιλεχψθηκε το full dynamic range προφιλ

το τελικο αποτελεσμα εγινε import παλι στο PS

photoshop_598_21-09-21_gfKO.png.ad8120a043aaf960b322df4ef55c0e40.png

με το οποιο εφαρμοστηκαν διαφορα επιπεδα motion gaussian radial kai lens blur ενω ta layer ειναι blended με διαφορα opacity ειτε σαν νορμαλ ειτε σαν overlay color burn color light κλπ και το αποτελεσμα ηταν αυτο ->

5-Edit.png.f1a1b4ca7f9aa2144dfcaef0f989cd64.png

 

Και στη συνεχεια περαστικε απο Analog Efex για να της δωσουμε λιγο δραμα οπου βγηκε η εικονα πανω πανω.

Αναλογα τα γουστα διαλεγετε 😛

 

     Ευχαριστούμε για την παρέμβαση , όταν βρείτε χρόνο και έχετε την διάθεση θα χαρούμε να ακούσουμε και περισσότερα .

33 λεπτά πριν, pifilos είπε

 

 

Μιας και ήταν αρκετά παλιά η επεξεργασία και είχα σβήσει τον κατάλογο από το πρόγραμμα δεν μπορούσα να το στείλω οπότε προσπάθησα να πετύχω το ίδιο περίπου αποτέλεσμα ξανά. 

Untitled.jpg.329505af11e65de0b0b24b707c981dc0.jpg

 

Να γράψω και δύο λόγια για το τι είναι το καθένα με βάση το πως το σκέφτηκα όταν την επεξεργάστηκα τότε.


1. Backround : 

- Έχω ανεβάσει τη θερμότητα και χαμήλωσα το "tint" γιατί κάποια φωτεινά σημεία θα γίνουν μωβ ( magenta συγκεκριμένα, αυτό εξαρτάται και από τη μηχανή οι Fujifilm της δικής μου γενιάς είναι πιο επιρρεπείς σε αυτό). Έχω ρίξει λίγο την έκθεση, τη φωτεινότητα και τον κορεσμό και έχω ανεβάσει λίγο την αντίθεση. Συνήθως αυτά δεν τα κάνω σε όλη την εικόνα αλλά επιλεκτικά σε σημεία της εικόνας αλλά για το σκοπό της εικόνας αυτής δεν είναι σημαντικό. 

- Έχω ρίξει τελείως τα highlights και τα whites με σκοπό να ανακτήσω την πληροφορία που υπάρχει στις πολύ φωτεινές περιοχές λόγω κακής αρχικής έκθεσης (στη σελ.1 η αρχική εικόνα). Ο λόγος που έχω ανεβάσει ελάχιστα τα blacks είναι για υπάρχει αυτό το ξεθώριασμα σαν βάση (περισσότερα παρακάτω). 

- Το clarity και το structure για να μην το απλώσω πολύ θα πω μόνο πως τα ανέβασα για να ανεβάσω την αντίθεση στις μεσαίες περιοχές της εικόνας (midtones) και την λεπτομέρεια ( όχι sharpening όμως ). 

- Το dehaze το οποίο δεν υπήρχε στο λογισμικό όταν έκανα την πρώτη επεξεργασία ήταν πολύ βοηθητικό εδώ γιατί δεν χρειάστηκε να μπλεχτώ παραπάνω για να μειώσω αυτό τη "λάμψη" λόγως κακής έκθεσης που σκέπαζε την εικόνα. Τότε το είχα κάνει με διαφορετικό τρόπο αλλά πλέον δεν έχει σημασία. 

- Τέλος  το levels επιτρέπει να κάνεις διορθώσεις στη συνολική αντίθεση της εικόνας αλλά επειδή ελέγχεις εσύ τους μοχλούς είναι πιο συγκεκριμένο και ακριβές. 

 

Untitled.jpg.674964dd740f600e7c305733a1d48722.jpg

2. Το gradient είναι ένα βαθμωτό φίλτρο που ανάλογα με το πως θα επιλέξεις να είναι τελοσπάντων επηρεάζει μια περιοχή της εικόνας βαθμωτά. Συγκεκριμένα εδώ πέφτει η ένταση του από δεξιά προς τα αριστερά. Αυτό ήταν δική μου προτίμηση καθώς θεώρησα πως έτσι θα γίνει πιο ενδιαφέρουσα η εικόνα λόγω αντίθεσης φωτεινής αριστερής μεριάς - δεξιάς σκοτεινής μεριάς. Ήταν και τα σύννεφα από εκείνη τη μεριά οπότε το άφησα έτσι κατεβάζοντας απλά λίγο την έκθεση και τα highlights. 

 

3. To custom vignette ουσιαστικά είναι η βινιέτα που εγώ έβαλα στην εικόνα. Αντί να το κάνω με το slider που έχει ήδη το πρόγραμμα το έκανα με ένα κυκλικό φίλτρο ωστέ να μπορώ να επιλέξω σε ποιο σημείο της εικόνας θα γίνει και όχι σε όλες τις άκρες. Untitled.jpg.b2b9c0a77819d4123ad6c7fa85262d1c.jpg

 

 

Τέλος το curves grading (αχνοφαίνεται το levels grading στις εικόνες πιο πάνω αριστερά δεν το διόρθωσα). Ουστικά εδώ απλά έφτιαξα μια κλασική καμπύλη S (αντί της ευθείας που είναι αρχικά) με σκοπό να ανέβει η αντίθεση στην εικόνα. Όμως κάτω αριστερά φαίνεται πως δεν ακουμπάει στην "αρχή των αξόνων". Αυτό επειδή ήθελα να ανεβάσω ουσιαστικά τα blacks λίγο ακόμα ωστέ να υπάρχει αυτό το ξεθώριασμα στην εικόνα. 

 image.png.88af2913fd35ae4098c5d6c9de3e775c.png

 

Ο λόγος που χρησιμοποιήσα χωριστά επίπεδα και δεν τα έκανα όλα στο backround είναι γιατί έτσι μπορώ να ελέγξω την ένταση του κάθε επιπέδου για περισσότερη ευελιξία.Ελπίζω να μην κούρασα, αν κάτι δεν είναι κατανοητό ή είναι λάθος το συζητάμε περαιτέρω. 

     Και σε σας μεγάλο ευχαριστώ μαζί με την καλημέρα μου , το πράγμα άρχισε να αποκτάει το ενδιαφέρον που χρειάζεται , θα βρούμε τρόπο στην πορεία να δέσουμε τις λεπτομέρειες ώστε να αποκτήσουν ουσιαστικό χαρακτήρα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αυτή η εκδοχή σου αρέσει Μπάμπη ;

 

P3113974.jpg.dd4340c2d8cf7de8acf69702394f9dd5.jpg.44ecce4eeef74b78b7366abcd0f38a09.jpg

     Το θέμα δεν ήταν να αρέσει κάτι σε μένα , άλλωστε η επεξεργασία εικόνας έχει να κάνει με προσωπικά κριτήρια για το τι αρέσει και τι όχι σαν τελικό αποτέλεσμα .

    Σκοπός και επιθυμία μου είναι να ωφεληθεί ένας αρχάριος , όπου αν θελήσει να προχωρήσει σε επεξεργασία μιάς φωτογραφίας του , να μπορεί να διακρίνει αν είναι απαραίτητη , αν φτάνει να διορθώσει πχ μόνο την φωτεινότητα η την αντίθεση , στην συνέχεια αν πρέπει να χρησιμοποιήσει εξειδικευμένη εφαρμογή και ποιά θα ήταν η πιο κατάλληλη , αν υπάρχουν αξιόλογες freeware εφαρμογές και ότι άλλο κριθεί απαραίτητο σαν οδηγία .

    Παράλληλα να αρχίσει να μπαίνει σε πιο τεχνικά ζητήματα , που έχουν να κάνουν με το φώς , τα χρώματα , την τονικότητα τους ........ και να πάει λίγο πιο πέρα από τα τετριμμένα του είδους , ποιά είναι η πιο καλή μηχανή και άλλα παρόμοια .

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Το θέμα δεν ήταν να αρέσει κάτι σε μένα , άλλωστε η επεξεργασία εικόνας έχει να κάνει με προσωπικά κριτήρια για το τι αρέσει και τι όχι σαν τελικό αποτέλεσμα .

    Σκοπός και επιθυμία μου είναι να ωφεληθεί ένας αρχάριος , όπου αν θελήσει να προχωρήσει σε επεξεργασία μιάς φωτογραφίας του , να μπορεί να διακρίνει αν είναι απαραίτητη , αν φτάνει να διορθώσει πχ μόνο την φωτεινότητα η την αντίθεση , στην συνέχεια αν πρέπει να χρησιμοποιήσει εξειδικευμένη εφαρμογή και ποιά θα ήταν η πιο κατάλληλη , αν υπάρχουν αξιόλογες freeware εφαρμογές και ότι άλλο κριθεί απαραίτητο σαν οδηγία .

    Παράλληλα να αρχίσει να μπαίνει σε πιο τεχνικά ζητήματα , που έχουν να κάνουν με το φώς , τα χρώματα , την τονικότητα τους ........ και να πάει λίγο πιο πέρα από τα τετριμμένα του είδους , ποιά είναι η πιο καλή μηχανή και άλλα παρόμοια .

     Ακόμη , θέλω μέσα από την εκμάθηση ας πούμε της επεξεργασίας , να φανεί η δυνατότητα να μπορεί κάποιος να δώσει ζωή σε παλιότερες φωτογραφίες που τράβηξε και να τις αναβαθμίσει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

 Ευχαριστούμε για την παρέμβαση , όταν βρείτε χρόνο και έχετε την διάθεση θα χαρούμε να ακούσουμε και περισσότερα .

Χμ ναι 😛 δεν ειμαι καλος δασκαλος και δε το εχω με τις επεξηγησεις...
Δεν εχω ιδεα τι περισσοτερα μπορω να πω.

Παω παντα με το ενστικτο.... πιο ευκολο μου ειναι να απαντω σε ερωτησεις.

Α και ας κοψουμε το πληθυντικο, 40 ειμαι οχι κανα παπουδι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoc είπε

Χμ ναι 😛 δεν ειμαι καλος δασκαλος και δε το εχω με τις επεξηγησεις...
Δεν εχω ιδεα τι περισσοτερα μπορω να πω.

Παω παντα με το ενστικτο.... πιο ευκολο μου ειναι να απαντω σε ερωτησεις.

Α και ας κοψουμε το πληθυντικο, 40 ειμαι οχι κανα παπουδι 😛

     20 χρόνια μικρότερος , φτου σκόρδα μη σε ματιάσω ........ 🤣🤣🤣 ........

     Αρπάζω την ευκαιρία , αφού στο μυαλό μου βρίσκεται η αναβάθμιση σε γενικότερο πλαίσιο της ενότητας για την φωτογραφία εδώ μέσα .

     Όχι πως είναι άσχημα τα πράγματα , όμως τα περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν . Το λέω διότι έχοντας εμπειρία και από ξένες σελίδες , βλέπω πως υπάρχει χώρος για ανάπτυξη με σοβαρά και διδακτικά νήματα . Εφόσον προσθέσουν κι' άλλοι τέτοιας μορφής νήματα , αυτό θα προσελκύσει το ενδιαφέρον και άλλων .

   Σε πολλές σελίδες στο εξωτερικό , τα περιθώρια για να ξεφύγουν τα θέματα και να καταλήξουν σε αντίλογο χωρίς νόημα και αιτία είναι πολύ στενά . Το κλίμα είναι τέτοιο που δεν το επιτρέπει . Όμως το ίδιο κλίμα μπορεί να γίνει έως και πολύ παγερό η και ελιτίστικο , όπως σε μία σελίδα που ακόμη δεν έχουν γυρίσει ούτε Ουστ να μου απευθύνουν , ενώ για καλημέρα ούτε λόγος . 

  Στον αντίποδα , μπορούμε να έχουμε μία ενότητα όπως αυτή στην γλώσσα που μιλάμε όλοι μας , με θέματα ενδιαφέροντος για όλους , τα οποία θέματα θα κινούνται σε τέτοιες περιοχές ενδιαφέροντος που θα αποκλείουν από χέρι τραγελαφικά πάσης φύσεως και μορφής και δεν θέλω να πω περισσότερα .

  Μία σημ. γράφω σε αρκετά ακαδημαϊκό ύφος , ώστε σε περίπτωση που κινηθεί το ενδιαφέρον κάποιου από το εξωτερικό για την σελίδα , λέμε τώρα , να μπορέσει να βγάλει άκρη μέσω κάποιου translator .

Για την αποφυγή παρανοήσεων , παρεξηγήσεων κλπ , πράγμα που απεύχομαι , η συγκεκριμένη ενότητα για την φωτογραφία είναι καλή , μπορεί να γίνει καλύτερη , με την συμμετοχή όλων , αρκεί η συμμετοχή να επικεντρώνεται στην ουσία και φυσικά δεν διεκδικώ κανενός είδους αναγνώριση , αφού όσο περισσότεροι προσθέσουν γνώση , τόσο περισσότερο θα ωφεληθω κι' εγώ σαν ερασιτέχνης . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
6 λεπτά πριν, harisv είπε

Ποιο προγραμμα θεωρειται καλυτερο?

Προσωπικα κατεληξα στο Capture One γιατι θεωρω οτι εκανε καλυτερη αποδπση των χρωματων στην Sony.

Να πω την αλήθεια δεν είχα δοκιμάσει και κάποιο εκτεταμένα πριν ξεκινήσω την ενασχόληση με την επεξεργασία.  Διάλεξα το Capture One λόγω μηχανής αφού τα πάει καλύτερα με τα RAW αρχεία της Fujifilm λόγω αισθητήρα σε σχέση με τα υπόλοιπα γνωστά. Πρόσφατα είδα και το RawTherapee το οποίο τα πηγαίνει ακόμα καλύτερα αλλά δεν μου άρεσε καθόλου το UI. Γενικά το χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα το Capture One, μου φαίνεται φοβερά ευχάριστο κατά τη χρήση και αν δεν αλλάξω εταιρεία μηχανής δεν με βλέπω να αλλάζω software. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να δώσω κι εγώ ένα παράδειγμα διορθώσεων σε μια φωτογραφία πριν και μετά.
Στην αρχική, αν και ο ορίζοντας παρέμεινε ίσιος βλέπουμε vertical distorion. Το κιόσκι γέρνει λίγο στα αριστερά. Το πρόβλημα δε λύνεται αν στρίψετε τη φωτογραφία δεξιά γιατί θα χαλάσει ο ορίζοντας. Διορθώνεται όμως με το Vertical Distorion correction tool που μπορεί να έχει το πρόγραμμά σας.
Επίσης, διορθώθηκε λιγάκι το τονικό εύρος (περισσότερες λεπτομέρειες στη σκιά της οροφής) και λίγο πιο κορεσμένα χρώματα γενικά.
Χρησιμοποιήθηκε το Silkypix.

 

before.png

after.png

Στις 20/9/2021 στις 7:21 ΜΜ, babisskg είπε

           Ανεβάζω ακόμη μία εικόνα , την οποία μπορεί όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει ελεύθερα εφόσον θέλει να δείξει το σκεπτικό της επεξεργασίας , αν δλδ χρειάζεται κατά την κρίση του , τι θα διόρθωνε , με ποιό λογισμικό κατά δική του προτίμηση , τέλος πάντων ότι κρίνει απαραίτητο σαν ένα άτυπο workshop .

P3113974.jpg

Ας κάνω μια προσπάθεια: Dehaze, αύξηση τονικού εύρους και μικρή διόρθωση της κλίσης του ορίζοντα:

Babis2.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...